صفحه نخست

نحوه تماس با ما

اخبار و رویدادهای هواشناسی

 


برنامه عملیاتی تهک هواشناسی استان اردبیل در سال 1396 (26 فروردین 1396)

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی جلسه ای در خصوص برنامه عملیاتی تهک در تاریخ 25/01/1396 با محوریت آشنایی کامل پیش بین های هواشناسی استان با اهداف سامانه توسعه هواشناسی کاربردی و ضرورت توجه به نیاز کاربران نهایی در محصولات تحت پوشش و تولید سرویس متناسب با نیاز های شناسایی شده، برگزار گردید.به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی جلسه ای در خصوص برنامه عملیاتی تهک در تاریخ 26/01/1396 با محوریت آشنایی بخش اداری و مالی اداره کل با سامانه تهک و هماهنگی در راستای پیاده سازی سامانه و ایفای نقش این اداره در اجرای بهیه سامانه و جذب اعتبارات، برگزار گردید.

 

ارائه تهک لایه چهارم تهک به دهیاران شهرستان اردبیل (15 فروردین 1396)

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل، کارشناسان تهک اداره کل هواشناسی اردبیل  در راستای اهداف سامانه تهک برای دهیاران ، کارشناسان مدیریت جهاد و کشاورزان پیشرو ،دوره آموزشی در خصوص نحوه بهره مندی کشاورزان از سامانه تهک در تاریخ 15/01/1396 در محل مرکز جهاد کشاورزی حومه اردبیل برگزار نمودند. در این دوره آموزشی که در راستای سیاست سازمان هواشناسی کشور به منظور کاربردی کردن خدمات هواشناسی جهت ظرفیت سازی، توسعه، ارتقاء و عملیاتی نمودن لایه چهارم(دهیاران) در بخش توسعه هواشناسی کاربردی(تهک)کشاورزی و تسهیل در نحوه ارائه خدمات و توزیع داده و تامین امنیت غذایی در بخش کشاورزی برنامه ریزی شده بود، به آموزش و آگاهی های لازم در مورد اجرای سامانه تهک و نحوه استفاده از توصیه های هواشناسی کشاورزی برای دهیاران ،کارشناسان مدیریت جهاد و کشاورزان پیشرو توسط کارشناسان تهک استان ارائه گردید. و از نزدیک ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص تاثیر پارامترهای هواشناسی در مراحل مختلف فنولوژیکی محصولات و بهره برداری بهینه از آنها به سوالات شرکت کننده گان در این دوره نیز پاسخ داده شد.

 

73 خبر هواشناسی در سال 1395 از سایت اداره کل هواشناسی استان اردبیل در شبکه جهانی قرار گرفته است (14 فروردین 1396)

آدرس اخبار 1395

http://www.ardebilmet.ir/to/khbar/1396/1396-01-14(73news).htm

 

 

 

 

 

 

 

*********************  اخبار بایگانی شده سال 1395  *********************

 

تبریک مدیرکل هواشناسی استان اردبیل بمناسبت روز جهانی هواشناسی (29 اسفند 1395)

 

پس از حمد و سپاس خداوند متعال فرا رسیدن روز جهانی هواشناسی سوم فروردین 1396 مصادف با 23 مارس 2017، فرصتی را فراهم آورد تا از تلاش خالصانه همکاران زحمت کش هواشناسی قدردانی نمایم. اینجاب ضمن تبریک این روز به کلیه همکاران خدوم هواشناسی استان و شهرستان ها، جامعه هواشناسان و اقلیم شناسان، پژوهشگران و دانشجویان این رشته، ازخداوند سبحان، سعادت ،بهروزی و موفقیت همه خدمت گزاران این عرصه را مسئلت نموده و امیدوارم در سال 2017 در راستای تحقق بخشیدن به شعار جهانی با عنوان (( شناخت ابرها ))، گام های بیشتری برای شناسائی اقلیم برداشته شود

انتخاب عنوان "شناخت ابرها" برای روز جهانی هواشناسی در سال 2017، حاکی از اهمیت فوق العاده ابرها در حوزه هوا، اقلیم و آب است. ابرها در دیدبانی و پیش بینی وضع هوا نقش بسزایی دارند. در مطالعات تغییر اقلیم ابرها یکی از موضوعات کلیدی در عدم قطعیت ها هستند. بنابراین شناخت هر چه بیشتر چگونگی تاثیرگذاری ابرها بر اقلیم و تاثیرپذیری آنها از تغییر اقلیم ضرورت دارد. و در این راستا جهت ارتقاء آگاهی و دانش هواشناسی درخصوص اقلیم و آب و هوا و پایش تغییرپذیری آن که امروزه در زندگی روزمره مردم نهادینه شده است شناخت ابرها کاملا ضروری است که این خود نشان دهنده جایگاه مثبت و مناسب هواشناسی دربین مردم بوده و اطلاعات هواشناسی در میان کاربران نهایی هواشناسی افزایش یافته است که این ارتقاء مدیون تلاش همکاران بی ادعا، افزایش دانش هواشناسی و اقلیم شناسی و بهره گیری از اطلاعات سنجش از دور در سال های اخیر باشد. 

پیام تبریک ریاست سازمان به مناسبت فرارسیدن سال نو  (28 اسفند 1395)

داود پرهیزکار معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور در پیامی فرارسیدن سال نو (سال 1396) را به ملت ایران بویژه کارکنان تلاش‌گر سازمان هواشناسی تبریک گفت.به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، در پیام تبریک دکتر پرهیزکار آمده است: سنت مبارک نوروز در کشور ما آغاز نو شدن ها، آغاز تغییر و تحول و تلاش برای بهتر شدن در تمامی ابعاد و ارکان زندگی است.
سالی که گذشت با فراز و نشیب هایی همراه بود. خداوند منان را سپاسگزاریم که به همه ما توفیق عطا نمود تا در کنار یکدیگر با خلاقیت، سخت کوشی، همدلی، یکپارچگی، هم افزایی و صمیمیت گام های بلندی در خدمت رسانی به ملت عزیزمان برداریم.بر خود لازم می دانم از تمامی مدیران، کارشناسان، کارکنان و زحمتکشانی که با پشتکار فراوان و تلاش شبانه روزی و خستگی ناپذیر خود موجبات حرکت رو به رشد و توسعه همه جانبه سازمان را فراهم نموده اند تقدیر و تشکر نمایم.
اینجانب فرارسیدن سال نو و بهار طبیعت را به تمامی ملت عزیز ایران، به‌ویژه شما همکار تلاش‌گر و شریف سازمان هواشناسی کشور صمیمانه شادباش عرض نموده و توفیق روزافزون،سعادت و بهروزی شما عزیزان و خانواده محترمتان را در سال نو از خداوند متعال خواستارم.

 

روز جهانی هواشناسی 2017 – شناخت ابرها (21 اسفند 1395)

معرفی نسخه جدید برخط اطلس بین المللی ابرها

 

    انتخاب عنوان "شناخت ابرها" برای روز جهانی هواشناسی در سال 2017، حاکی از اهمیت فوق العاده ابرها در حوزه هوا، اقلیم و آب است. ابرها در دیدبانی و پیش بینی وضع هوا نقش بسزایی دارند. در مطالعات تغییر اقلیم ابرها یکی از موضوعات کلیدی در عدم قطعیت ها هستند. بنا بر این شناخت هر چه بیشتر چگونگی تاثیرگذاری ابرها بر اقلیم و تاثیرپذیری آنها از تغییر اقلیم ضرورت دارد. ابرها در چرخه آب و چگونگی توزیع جهانی آن نقش عمده ای ایفا میکنند.

    خوشبختانه روز جهانی هواشناسی فرصتی برای تجلیل از شکوه و زیبایی ذاتی و طبیعی ابرها فراهم خواهد کرد که در طول تاریخ الهام بخش جمع کثیری از هنرمندان، شعرا، موسیقیدانان، عکاسان و دیگر علاقه مندان بوده است.

    روز جهانی هواشناسی آغازیست بر رونمایی از نسخه ویرایش شده و جدید اطلس بین المللی ابرها که پس از صرف زمان طولانی جهت بازبینی دقیق و کامل به سرانجام رسیده است. اطلس جدید سازمان جهانی هواشناسی (WMO) گنجینه ای ارزشمند از صدها تصویر ابر و تعداد اندکی طبقه بندی جدید است. این اطلس در بر گیرنده دیگر پدیده های هواشناسی نظیر رنگین کمان، هاله، کولاک برف و دانه تگرگ است. این اطلس برای نخستین بار به صورت دیجیتال عرضه شده که قابلیت دسترسی از طریق رایانه و تلفن همراه را نیز دارد.

    اطلس بین المللی ابرها تنها مرجع معتبر و کامل در شناسایی ابرها است. این اطلس مرجعی ضروری برای آموزش افراد حرفه ای فعال در هواشناسی، هوانوردی و دریانوردی است. شهرت این اطلس در بین علاقه مندان این حوزه بی مانند است.

    اطلس بین المللی ابرها ریشه در اواخر قرن 19 میلادی دارد. این اطلس در قرن بیستم و در چند نوبت ویرایش شده که آخرین آن پیش از ظهور اینترنت و در سال 1987 بوده که به صورت کتاب منتشر شده است.

    پیشرفت علم، فنآوری و عکس برداری، سازمان جهانی هواشناسی را بر آن داشت تا به وظیفه سنگین خود در رابطه با تصحیح و بروزرسانی اطلس به کمک عکس های دریافت شده از هواشناسان، عکاسان و پایشگران ابرها از سرتاسر دنیا جامه عمل بپوشاند.

طبقه بندی ابرها

    پیشینه سامانه فعلی که در آن ابرها به زبان لاتین دسته بندی شده اند به سال 1803 میلادی باز میگردد، زمانی که هواشناس غیر حرفه ای به نام "لوک هوارد" مقاله ای در رابطه با اصلاح ابرها نوشت.

    در حال حاضر اطلس بین المللی ابرها ده نوع ابر اصلی را با توجه به ارتفاع شکل گیری و ظاهر آنها در آسمان معرفی میکند.

    ابرهای سطح بالا معمولا ارتفاع پایه ی بیش از 5000 متر (16500 پا)، سطح میانی بین 2000 تا 7000 متر (6500 تا 23000 پا) و سطح پایین حداکثر تا 2000 متر(6500 پا) دارند.

نام بیشتر ابرها ترکیبی بوده و دارای پیشوند و پسوند لاتین هستند که بیانگر ویژگی آنها است،‌ مانند:

•        استراتوس/ استراتو : پوشنی/ دارای لایه و هموار

•        کومولوس/ کومولو: کومه ای/ برآمده   

•        سیروس/ سیرو: پرسا

•        نیمبوس/ نیمبو:  بارا

•        آلتو: فرازا ( هرچند این واژه در زبان لاتین به معنای بالا است)

    این ده نوع ابر به زیر مجموعه هایی با عنوان "گونه" که معرف شکل و ساختار درونی ابرها و "نوع" که به توصیف شفافیت و آرایش ابرها می پردازد، تقسیم بندی میشوند. بطور کلی تقریبا" 100 نوع ترکیب ابر وجود دارد.

    اطلس بین المللی ابرها شامل نوع جدیدی از گونه ولوتوس (از ریشه لاتین ولوتوس به معنای غلتان) است که به تمام ابرهای غلتانی اطلاق میشود.

    اطلس مذکور نام های جدیدی نظیر هوموجنیتوس یا همزاد (واژه لاتین متشکل از دو بخش هومو به معنی هم و جنیتوس به معنی زاد) نیز پیشنهاد میدهد. اسامی مشترک همچون ابر خطی(رد میعان هواپیما) در این اطلس به چشم میخورد.

    نکته قابل توجه نام اسپریتاس(واژهای لاتین به معنی شبه موج و ناهموار) است - شکل گیری ابری چشمگیر مانند سطح دریای خروشان بالا آمده- که در سالهای اخیر ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است. این ابر در اطلس با عنوان "سیمای تکمیلی" ذکر شده است.

    اطلس جدید بین المللی ابرها نتیجه تلاش دیدبانی هنگ کنگ و اشتیاق و جدیت یک گروه کاری ویژه از سازمان جهانی هواشناسی (WMO) است که با صرف نزدیک به سه سال زمان جهت تصحیح متن و گردآوری و طبقه بندی تصاویر و داده ها آماده شده است. این اطلس به ارتقاء سطح شناخت افراد از ابرها کمک کرده و منبعی بسیار گرانبها برای سالهای پیش رو خواهد بود. 

 

ارائه تهک در همایش شورا های اسلامی و دهیاران اردبیل(17 اسفند 1395)

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل، کارشناسان اداره کل هواشناسی در همایش شوراهای اسلامی و دهیاران  که روز سه شنبه مورخ  17/12/95 در سالن اجتماعات شهرداری شهرستان هیر اردبیل برگزار گردید سامانه تهک را تشریح نمودند.

در این همایش که در راستای سیاست سازمان هواشناسی کشور به منظور کاربردی کردن خدمات هواشناسی جهت ظرفیت سازی، توسعه، ارتقاء و عملیاتی نمودن لایه چهارم(دهیاران) در بخش توسعه هواشناسی کاربردی(تهک)کشاورزی و تسهیل در نحوه ارائه خدمات و توزیع داده و تامین امنیت غذایی در بخش کشاورزی برنامه ریزی شده بود، به آموزش و آگاهی های لازم در مورد اجرای سامانه تهک و نحوه استفاده از توصیه های هواشناسی کشاورزی برای دهیاران، توسط کارشناسان تهک استان ارائه گردید و دهیاران برای همکاری و اطلاع رسانی توصیه ها و اخطاریه های هواشناسی به کاربران نهایی، اعلام آمادگی کردند.

در پایان این نشست مقرر گردید که ضمن برگزاری جلسات مستمر با بخشداران و دهیاران و برگزاری همایش های شهرستانی و استفاده از تمامی ظرفیتهای ارتباطی در امر اطلاع رسانی اطلاعات و توصیه های هواشناسی به دهیاران و کاربران نهایی به نحو مطلوب به سرانجام برسد.

برگزاری هفتمین کمیته "هوا_راه" استان اردبیل (28 بهمن 1395)

پیرو دعوتنامه شماهره 50082/44/17 مورخ 27/11/1395 جلسه هماهنگی دستگاههای اجرائی استان برای مقابله با با مشکلاتناشی از از برف در استان اردبیل و امداد رسانی احتمالی به استان گیلان بعنوان استان معین، راس ساعت 10:30 روز پنجشنبه 28 بهمن 1395 هفتمین جلسه کمیته "هوا_راه" استان اردبیل در محل سالن جلسات اداره کل مدیریت بحران برگزار گردید.

آقای مسعود امامی یگانه مدیرکل مدیریت بحران استانداری با اشاره به اطلاعیه هواشناسی استان مبنی بر بارش برف و کاهش محسوس دما خواستار ارائه گزارش از وضعیت جوی توسط اداره کل هواشناسی استان شدند.

با توجه به پیش بینی بارش برف توام با کولاک در روزهای آینده و در راستای تعامل و اطلاع رسانی در انجام خدمات مطلوب تر به شهروندان و مسافرین، ششمین جلسه دیسکاشن "هوا_راه" در مورخ 24/11/1395 با حضور مدیران و نمایندگان محترم دستگاههای عضو در اداره کل مدیریت بحران استان اردبیل برگزار گردید.

آقای علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان اردبیل، بیان داشتند اعتماد مسئولین به پیش بینی های هواشناسی موجب برنامه ریزی صحیح توسط مدیریت خدمات شهری و جاده ای باعث كاهش خسارات احتمالي و نيز آسايش شهروندان و مسافرين خواهدشد.

آقای رسول همتی رئیس گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی و دبیر کارگروه بلایای جوی و توفان استان اردبیل با ارائــه نقشه های هواشناسی و تصاویر ماهواره به تشریح زمان  رخداد بارش برف در سطح استان پرداخته و به احتمال بارش سنگین برف در استان گیلان اشاره نمودند.

آقای علی رحمتی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان گزارشی از محورهای موصلاتی استان ارائه و از آمادگی کامل نیروهای راهداری استان برای برف روبی و کمک رسانی احتمالی در سطح جاده های استان خبر دادند.

آقای آرام حلیم فرماندار شهرستان بیله سوار گزارشی از آمادگی شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان ارائه نمودند.

در ادامه جلسه و پس از بحث و بررسی تصمیماتی بشرح ذیل اتخاذ گردید:

1- مقرر گردید اعضاء محترم شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با کلیه امکانات و تجهیزات موجود آمادگی خود را جهت مقابله با حوادث ناشی از برف احتمالی در سطح استان اردبیل و در صورت نیاز امدادرسانی به استان گیلان حفظ نمایند.

2- مقرر گردید کلیه دستگاه های اجرایی استان بویژه صداوسیما از تمامی ظرفیت های موجود در اطلاع رسانی به مردم شریف استان اقدام لازم را مبذول نماید.

3- مقرر گردید فرماندهی پلیس راه استان ضمن هماهنگی با فرماندهی استان گیلان در صورت بارش برف سنگین محدودیت لازم برای خودرها بویژه اتوبوس های مسافربری و عمومی با هماهنگی اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اعمال نمایند.

4- مقرر گردید شرکت توزیع برق استان نسبت به اعزام 4 اکیپ به تعداد 22 نفر به همراه یک دستگاه بالابر به استان گیلان جهت مرتفع سازی مشکلات ناشی از برف احتمالی اقدام لازم معمول نماید.

تاسیس پایگاه مقاومت بسیج اداره ‌کل هواشناسی اردبیل (28 بهمن 1395)

به گزارش روابط‌ عمومی اداره‌کل هواشناسی استان اردبیل، روز پنجشنبه مورخ 28/11/95 پایگاه مقاومت بسیج اداره‌ کل هواشناسی اردبیل (شهید چنگیز تیموری) با حضور سرهنگ پاسدار جمشیدی؛ رئیس سازمان بسیج کارمندان استان اردبیل افتتاح شد.

آقای مهندس علی دولتی مهر، مدیرکل هواشناسی استان اردبیل در این جلسه به تشریح جایگاه بسیج در سطح جامعه و ادارات اشاره و هدف از راه اندازی این پایگاه را در هواشناسی استان، حفظ روحیه جهادی و انقلابی و حضور فعال نیروهای بسیج کارکنان هواشناسی در کلیه عرصه ها و بویژه در مراسمات ملی و مذهبی برشمردند. ایشان وظیفه اصلی بسیج را حفاظت و پاسداری از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن و ارزشهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ابیان داشتند.

فرمانده سازمان بسیج کارمندان سپاه استان اردبیل  در این مراسم با تشکر از مدیرکل هواشناسی استان که پیشنهاد تشکیل جلسه و افتتاح پایگاه را داده است اظهار کرد: بسیج یک اداره و تشکیلات اداری نیست، بلکه در نظام ما یک تفکر و فرهنگ است.

سرهنگ جمشیدی افزود: بسیج در انقلاب اسلامی به‌عنوان یک نیرو خدمتگزار در خدمت تمامی ارگانها در هر موقعیت و زمانی بوده است و ماموریتهای بسیج به تناسب عمیق و مکتبی بوده که هدف اصلی آن خدمتگزاری خالصانه به نظام و مردم بوده است.

در پایان این مراسم مجید کوهی کارشناس هواشناسی استان بعنوان فرمانده پایگاه مقاومت بسیج اداره ‌کل هواشناسی اردبیل منصوب گردید.

 

برگزاری ششمین کمیته "هوا_راه" استان اردبیل (24 بهمن 1395)

با توجه به پیش بینی بارش برف توام با کولاک در روزهای آینده و در راستای تعامل و اطلاع رسانی در انجام خدمات مطلوب تر به شهروندان و مسافرین، ششمین جلسه دیسکاشن "هوا_راه" در مورخ 24/11/1395 با حضور مدیران و نمایندگان محترم دستگاههای عضو در اداره کل مدیریت بحران استان اردبیل برگزار گردید.

 آقای رسول همتی رئیس گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی و دبیر کارگروه بلایای جوی و توفان استان اردبیل با ارائــه نقشه های هواشناسی و تصاویر ماهواره به تشریح زمان  رخداد بارش برف در سطح استان پرداخته و به اخطاریه هواشناسی صادر شده اشاره نمودند:

با توجه به پیش بینی تشدید بارش توام با کولاک و وزش باد نسبتاً شدید، طی امروز (24 بهمن) و فردا(دوشنبه)، در جاده­های مواصلاتی استان بارش برف و کاهش دید افقی(به دلیل کولاک و مه­آلود بودن)، لغزندگی (به سبب یخبندان) و احتمال مسدود شدن مقطعی گردنه­ها و جاده­های کوهستانی، اختلال در تردد وسائط نقلیه و همچنین با توجه به پیش­بینی بارش برف به میزان 5 تا 15 سانتیمتر در برخی مناطق شهری استان و 15 تا 30 سانتیمتر و بیشتر در مناطق کوهستانی، مشکل در تردد درون شهری و بویژه برون شهری  انتظار میرود. طی روزهای سه شنبه تا پنجشنبه موقتاً از شدت بارش کاسته می شود اما همچنان آسمان غالب مناطق استان ابری گاهی با بارش پراکنده خواهد بود. همچنین موج بارشی دیگر از اواخر هفته استان را فراخواهد گرفت.

آقای مسعود امامی یگانه مدیرکل محترم مدیریت بحران استانداری در ادامه جلسه هماهنگی دستگاه های اجرایی را خواستار شد و بیان کرد  با توجه به پیش بینی هواشناسی به همه فرمانداران و دستگاه های امدادی و خدماتی اعم از راهداری ، پلیس راه ، هلال احمر ، شرکت گاز ، برق و آب اعلام شده است از آمادگی لازم برخوردار بوده و با حداکثر امکانات و تجهیزات به هم وطنان ارایه خدمات مطلوب نمایند.

مدیرکل مدیریت بحران گفت : با توجه به افت دما و برودت هوا در سطح استان استفاده از زنجیر چرخ بویژه تجهیزات زمستانی و مدیریت مصرف گاز از هم استانی های عزیز مورد استدعاست. ایشان بازگشایی معابر شهری و ارایه خدمات شایسته به شهروندان را از اولویت های مهم شهرداری ها جهت جلوگیری از اختلال در خدمات شهری بر شمرد.

آقای سرهنگ سید صحبت فتاحی، رئیس محترم پلیس راه  استان به رانندگان و مسافران محترم توصیه کردند از تردد غیرضروری طی روزهای اخیر بویژه در جاده های کوهستانی استان(بالاخص در گردنه الماس) اجتناب کرده و خودروهای خود را به وسایل زمستانی شامل همراه داشتن زنجیرچرخ، اطمینان از سلامت تجهیزات شامل برف پاک كن، ضدیخ رادیاتور و امکانات تکمیلی مانند تجهیز چراغهای مه شکن تجهیز نمایند.

در ادامه جلسه اعضای حاضر نسبت به برگزاری جلسات در زمان شرایط مخاطره آمیز جوی اشاره و اطلاع رسانی از وضعیت جوی برای آمادگی لازم در نحوه خدمت رسانی تاکید و توصیه های کارشناسی ذیل را صادر نمودند:

1- توصیه پلیس راه به رانندگان جهت اجتناب از تردد در جاده های کوهستانی استان(بویژه در گردنه الماس) و تجهیز خودروها شامل همراه داشتن زنجیرچرخ، اطمینان از سلامت تجهیزات شامل برف پاک كن، ضدیخ رادیاتور و امکانات تکمیلی مانند تجهیز چراغهای مه شکن.

2-اعلام آماده باش راهداری های استان براي آماده­سازی تجهیزات برف­زدایی و برف­روبی در جاده­ها و کنترل ذخیـــره بسته­های نمک  ماسه در انبارها و نهاده ها در سطح راه­های استان.

3- اعلام آمادگی شهرداری های استان جهت تجهیزات برف روبی یا برف زدایی در معابر عمومی.

4- اعلام آمادگی شرکت توزیع برق استان برای مقابله با قطع احتمالی برق براثرسنگینی برف روی خطوط انتقالی.

5- توصیه شرکت آب و فاضلاب استان برای آمادگی عموم جهت حفاظت در بخش پیشگیری از یخزدگی لوله های آب و مخازن آب در معرض هوا.

6- توصیه های سازمان جهاد کشاورزی جهت تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارت در گلخانه­ها، مرغداری­ها و سایر واحدهای حساس به سرما و بازدید ضدیخ رادیاتور وسائط نقلیه عمومی و ماشین آلات کشاورزی جهت جلوگیری از خسارت یخبندان.

7- توصیه شرکت گاز استان برای پیشگیری از اتلاف گرما در ساختمانهای مسکونی و اداری و مدیریت توزیـــع حامل­های انرژی بویژه صرف جوئی در مصرف گاز شهری بدلیل افت فشار گاز.

برگزاری دوره آموزشی تحت عنوان "ابرشناسی در ایستگاه های همدیدی" (19 بهمن 1395)

دوره آموزشی"ابرشناسی در ایستگاه های همدیدی" به مدت 24 ساعت در اداره کل هواشناسی اردبیل برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل این دوره از تاریخ  23 تا 26 بهمن 1395 با حضور کارشناسان استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان در سالن کنفرانس اداره کل هواشناسی استان برگزار گردید. شرکت کنندگان در این دوره با مباحثی نظیر شناسایی و تشخیص نوع ابرها و نحوه گزارش لایه های ابر آشنا شدند.

ارایه تهک گردشگری در استانداری اردبیل  (16 بهمن 1395)

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل روز شنبه 16 بهمن ماه 1395، علی دولتی مهر مدیر کل هواشناسی استان در جلسه کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که در استانداری استان اردبیل برگزار گردید بیان داشتند عامل هوا و تغییرات آن می تواند خیل عظیم و میلیونی مسافران را شدیداً تحت تاثیر قرار دهد از این رو ستادهای ساماندهی گردشگری باید همواره دیدگاهی روشن از تغییرات هوا داشته باشند.

دولتی مهر یادآوری نمودند غافلگیری مسافران در داخل شهرها و جاده ها بعلت سرد شدن هوا، سیل، بارش برف و یخبندان شدید می تواند تبعات منفی گردشگری و اقتصادی را به دنبال داشته باشد.

مدیرکل هواشناسی استان در ادامه جلسه به تشریح سامانه تهک گردشگری پرداخته و عنوان کردند در راستای فرآیند ظرفیت سازی و اجرائی نمودن سامانه توسعه هواشناسی کاربـــــردی(تهک گردشگری) و به منظور ايجاد وحدت رويه و هماهنگي در اطلاع رسانی پيش بيني وضع هوا به گردشگران استان که بایستی اطلاعات ارائه شده از سادگي و کارايي لازم برخوردار باشند، که این خود مستلزم يک دانش بسيار تخصصي می باشد تهک گردشگری با ارائه اطلاعات و خدمات بهنگام به ستادهای گردشگری و مسافری در ایام سال می تواند با تجزیه و تحلیل آب و هوا در نواحی مختلف استان و برآورد ضریب آسایش ناشی از مطبوع بودن آب و هوا و معرفی شرایط مطلوب آب و هوایی بپردازد.

ایشان اهتمام کارشناسی و تصمیمات مدبرانه مدیریتی برای هدایت گردشگران سفر به استان اردبیل  طبق برنامه ریزی زمانی و مناطق پیش بینی شده مساعد آب و هوائی و تهیه طرح جامع "اقلیم نمای گردشگری استان اردبیل" را خواستار شدند.

مهندس کنعان پور، مدیرکل محترم دفتر فنی استانداری اردبیل و ریاست جلسه ضمن موافقت با کلیات صحبت های مدیر کل هواشناسی استان، خواستار انعقاد تفاهم همکاری بین هواشناسی و گردشگری استان شدند.

ارائه طرح مانیتورینگ خشکسالی در شورای آب استان اردبیل  (14 بهمن 1395)

در پنجمین شورای حفاظت منابع آب استان که در مورخ 14 بهمن 95 در سالن اجتماعاات استانداری به ریاست استاندار محترم اردبیل برگزار شد طرح ایجاد مانیتورینگ خشکسالی توسط هواشناسی ارائه گردید. علی دولتی مهر، مدیرکل هواشناسی استان اردبیل با بیان اینکه همه ساله خسارات فراواني از بروز خشكسالي و کاهش بارندگي براقتصاد استان تحمیل می شود عنوان کردند اهميت موضوع شناسائي و طبقه بندي شدت خشکسالی در استان و پهنه بندي آن براساس استانداردها ضروري است و لازم است تا با ارائه راه كار مقابله با آن ، برنامه ريزان را جهت برنامه ريزي درست هدايت كرده تا بتوان از ميزان خسارات احتمالي با مديريت صحيح كاست. دولتی مهر با ارائه اهداف این طرح از مشاکرت مستقیم  14 دستگاه اجرائی استان برای پایش منظم خشکسالی خبر دادند.

در ادامه جلسه رسول همتی، رئیس گروه پیش بینی و پیش آگاهی های جوی استان با ارائه شرح خدمات مانیتورینگ به بیشینه پایش خشکسالی در سایر کشورها پرداخته و بیان داشتند مانيتورينگ های خشکسالی برای نظارت بر شدت خشکسالی در سراسر جهان، بصورت مداوم پایش را انجام و محصولات آنها بصورت کمک های بشردوستانه در قالب هشدارهای كمبود مواد غذایی بالقوه ، آب ، مشکلات سلامتی و .... بطور رایگان  عرضه می شود.

همتی برای ایجاد طرح مانیتورینگ خشکسالی در استان اردبیل سه فاز کاری را شرح دادند

فاز اول: طراحی و پیاده سازی سیستم های یکپارچه مدیریتی خشکسالی از طريق نرم افزار مديريت محتوا.

فاز دوم: پیاده سازی شاخص های مهم خشکسالی بصورت بومی با کمک دانشگاه ها و مراکز مهم تحقیقاتی.

فاز سوم: پیاده سازی الگوهای پیش آگاهی خشکسالی (آماری ، پیش بینی بارش های فصلی و ...) برای منطقه.

دکتر خدابخش، استاندار محترم اردبیل ضمن خوب توصیف کردن طرح فوق خواستار پیگیری های بیشتر و تصویب و اجرائی شدن آن شدند.

 

برگزاری پنجمین کمیته "هوا_راه" استان اردبیل  (7 بهمن 1395)

با توجه به پیش بینی بارش برف توام با کولاک شدید در روزهای آینده و در راستای تعامل و اطلاع رسانی در انجام خدمات مطلوب تر به شهروندان و مسافرین، پنجمین جلسه دیسکاشن "هوا_راه" در مورخ 7/11/1395 با حضور مدیران و نمایندگان محترم دستگاههای عضو در هواشناسی استان اردبیل برگزار گردید.

 آقای مهندس رسول همتی رئیس گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی و دبیر کارگروه بلایای جوی و توفان استان اردبیل با ارائــه نقشه های هواشناسی و تصاویر ماهواره به تشریح زمان  رخداد بارش برف در سطح استان پرداخته و به اطلاعیه هواشناسی صادر شده اشاره نمودند:

ورود سامانه:

از عصر روز جمعه(8 بهمن 1395).

نوع پدیده های مورد انتظار:

1.      آسمان غالب مناطق از بعدازظهر جمعه بتدریج ابری با وزش بادهای تند لحظه­ای.

2.   آغاز بارندگی از عصر و اوایل شب جمعه (باران و بتدریج بارش برف در شمال استان)، بارش برف توام با کولاک در مناطق مرکزی و جنوبی بویژه در روز شنبه(8 بهمن).

3.      حجم بارش برف قابل انتظار: 5 تا 15 سانتیمتر

4.      کاهش دما 10 تا 15 درجه سلسیوس از بعدازظهر جمعه تا روز شنبه.

خروج سامانه:

از قبل ظهر روز یکشنبه(10 بهمن)، تداوم هوای بسیار سرد و یخبندان تا روز دوشنبه.

 

آقای مهندس بهنام محمدی معاون محترم مدیریت بحران استانداری در ادامه جلسه هماهنگی دستگاه های اجرایی را خواستار شد و بیان کرد  با توجه به پیش بینی هواشناسی به همه فرمانداران و دستگاه های امدادی و خدماتی اعم از راهداری ، پلیس راه ، هلال احمر ، شرکت گاز ، برق و آب اعلام شده است از آمادگی لازم برخوردار بوده و با حداکثر امکانات و تجهیزات به هم وطنان ارایه خدمات مطلوب نمایند.
معاون مدیریت بحران گفت : با توجه به افت دما و برودت هوا در سطح استان استفاده از زنجیر چرخ بویژه تجهیزات زمستانی و مدیریت مصرف گاز از هم استانی های عزیز مورد استدعاست.

ایشان بازگشایی معابر شهری و ارایه خدمات شایسته به شهروندان را از اولویت های مهم شهرداری ها جهت جلوگیری از اختلال در خدمات شهری بر شمرد.

 در ادامه جلسه اعضای حاضر نسبت به برگزاری جلسات در زمان شرایط مخاطره آمیز جوی اشاره و اطلاع رسانی از وضعیت جوی برای آمادگی لازم در نحوه خدمت رسانی تاکید و توصیه های کارشناسی ذیل را صادر نمودند:

الف) در بخش مدیریت بحران

1. مصاحبه مطبوعاتی مدیران دستگاه های اجرائی درگیر با شرایط مخاطره آمیز جوی.

ب) در بخش راهداری

1. توصیه به رانندگان جهت اجتناب از تردد غیر ضروری در جاده های کوهستانی استان (بویژه جاده­های مواصلاتی خلخال به اسالم و خلخال به پونل) و در صورت لزوم به سفر تجهیز خودروها شامل همراه داشتن زنجیر چرخ، اطمینان از سلامت تجهیزات خودرو شامل برف پاک كن، ضدیخ رادیاتور و امکانات تکمیلی مانند تجهیز به چراغهای مه شکن.

2. توصیه به راهداری ها براي آماده سازی تجهیزات برف زدایی و برف روبی در جاده ها و کنترل ذخیره بسته های نمک و ماسه در انبارها در سطح راههای اصلی و فرعی مناطق کوهستانی.

3. توصیه به شهرداری های مناطق سردسیر استان جهت تجهیز وسایـــل برف­روبی یا برف زدایی در معابر عمومی.

ج) در بخش کشاورزی

1. حفاظت از گل و گیاه در فضای باز و بازدید مکرر و تنظیم دمای انبارها،  مراکز پرورش ماهی، دامداری و مرغداری­ها، حفاظت از تجهیزات گلخانه ای و آبیاری تحت فشار و محافظت از کندوهای زنبور عسل.

2. بازدید ضدیخ رادیاتور وسائط نقلیه و ماشین آلات کشاورزی جهت جلوگیری از خسارت یخبندان. 

د) در بخش عمرانی و مدیریت توزیع حاملهای انرژی

1.  پیشگیری از یخزدگی لوله های آب و مخازن آب در معرض هوا.

2.  توقف عملیات بتن ریزی در هفته بعد.

3.  پیشگیری از اتلاف گرما در ساختمانهای مسکونی و اداری و مــدیریت توزیع حامل های انرژی بویژه صرف جوئی در مصرف گاز شهری بدلیل افت فشار گاز.

دیدار مدیرکل هواشناسی استان با فرماندار خلخال (26 دی 1395)

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل روز یکشنبه 26 دی ماه 1395، علی دولتی مهر مدیر کل هواشناسی در دیدار با فرماندار خلخال در خصوص سامانه توسعه هواشناسی کاربردی(تهک) واقدامات انجام گرفته توضیحاتی ارایه نمود و خواستار همکاری و مساعدت فرمانداری جهت ارتباط بیشتر با دهیاران شهرستان بعنوان لایه چهارم این سامانه گردید.

وی افزایش ایستگاه های هواشناسی خودکار در مناطق مختلف استان از جمله بخش شاهرود خلخال را از جمله برنامه های اداره کل هواشناسی استان برای افزایش پیش آگاهی مردم از وضعیت و شرایط جوی برشمرد .دولتی مهر از ارائه سه نوع پیش بینی هواشناسی از جمله پیش آگاهی کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت به مردم خبرداد و گفت: صحت پیش آگاهی 24 ساعته در استان بیش از90 درصد ، میان مدت 10 روزه 80 درصد و بلند مدت 20 روزه و بالاتر 60 درصد است.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل همچنین به سرمای هوا در خلخال اشاره کرد و افزود: بررسی های هواشناسی حاکی از حاکمیت هوای سرد و زیر صفر در 10 ماه از سال در مناطق مختلف شهرستان خلخال است.

فرماندار خلخال نیز در این نشست اظهار داشت : مردم به هواشناسی اعتماد دارند و  هرروز در بسته های خبری شبکه های سیما بحث هواشناسی را دنبال کرده و با یقین از وضعیت آب و هوایی  فعالیت های روزانه خود را تنظیم می کنند.

فریدون بابایی با اشاره به فرسوده بودن ساختمان هواشناسی گفت: هواشناسی نسبت به گذشته پیشرفت خوبی داشته و ما نیز در اعتبارات شهرستان خلخال در سال 1396  به روندتوسعه این اداره کمک خواهیم کرد.

فرماندار خلخال با اشاره به وضعیت آب و هوایی شهرستان خلخال و کوهستانی بودن این منطقه از استان گفت: مردم در وضعیت فعلی با بالا بودن گاز بهاء در مشکل قرار دارند و ما خواستار این هستیم که مثل سابق این وضعیت در شهرستان خلخال به هشت ماه برگردد

فرماندار خلخال سرمازدگی را اصلی ترین مشکل کشاورزان در طول دو تا سه سال اخیر عنوان و گفت: در این وضعیت آب هوایی بیشترین خسارات به بخش کشاورزی شهرستان  وارد شده است  و شرایط کشاورزی و باغبانی در منطقه خلخال کاملا با شرایط در مناطق دیگر استان فرق می کند و باید با اطلاع رسانی و آموزش وسیع در سطح روستاها وشهرها انجام گیرد تا در کاهش خسارات موثر باشیم.

جلسه تهک با مدیریت ترویج سازمان جهاد کشاورزی اردبیل (23 دی 1395)

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل روز پنجشنبه 23 دی ماه 1395، در جهت اجرایی نمودن تفاهمنامه بین اداره کل هواشناسی استان و سازمان جهادکشاورزی و در راستای سیاست های سازمان و کاربردی کردن خدمات هواشناسی و تسهیل در نحوه ارائه خدمات و توزیع داده و محصولات، جلسه ای با مدیریت ترویج جهاد کشاورزی اردبیل در محل اداره کل هواشناسی برگزار گردید. در این جلسه در خصوص عملیاتی نمودن سامانه توسعه هواشناسی کاربردی(تهک) بویژه در بخش کشاورزی به عنوان نهاده کشاورزی، تعامل و همکاری لازم برای حضور کارشناسان هواشناسی در برنامه های رادیوی و تلوزیونی تهیه شده توسط جهاد کشاورزی، شرکت در کلاس های ترویجی مراکز خدماتی کشاورزی با عنوان سی تهک در سی مرکز و تهیه بازخورد نظر سنجی و انتقال دیدگاه ها، تجربیات و نقطه نظرات بهره برداران بخش های مختلف کشاورزی، صورت گرفت.

 

تاکید استاندار اردبیل برای استفاده از پیش آگاهی های جوی (4 دی 1395)

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی اردبیل، استاندار اردبیل در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان، کشاورزان را برای استفاده از پیش آگاهی های جوی میان مدت هواشناسی استان ترغیب کرد.

دکتر مجید خدابخش ، در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان اردبیل که در روز شنبه مورخ 4 دی 95 در سالن اجتماعات استانداری برگزار گردید افزود : وقوع هر حادثه ای در صورت بی توجهی به موضوع رعایت جوانب در کاهش تلفات و خسارات ، دارای پیامدهای منفی فراوان مادی و معنوی است به گونه ای که علاوه بر تحمیل هزینه های مالی به مردم و دولت آثار زیانبار روانی ، روحی و اجتماعی را نیز به همراه دارد.

وی اظهار کرد: بر اساس یک روند نادرست در جامعه ما اغلب چنین است که پس ازوقوع حادثه به فکر جبران خسارات می افتیم در حالی که می توان با صرف یک دهم از هزینه ، انرژی و وقتی که برای این منظور به کار می بریم میزان تلفات و خسارات را به کمترین ممکن برسانیم.

وی نقش پیش آگاهی های صادره از سوی هواشناسی استان را در زمینه جلوگیری از بروز زیان به محصولات کشاورزی مهم دانست و گفت: کشاورزان باید از این پیش آگاهی ها خبردار شوند.

وی در عین حال بیان کرد: در کنار صدور پیش آگاهی های جوی باید شیوه های علمی و مناسب برخورد با انواع دگرگونی های جوی به روستاییان آموزش داده شود چرا که اگر آنها نحوه رویارویی با پدیده های ناهنجار جوی را ندانند بطور یقین دانستن فقط اینکه وضعیت جوی در یک برهه زمانی چگونه خواهد شد هیچ سودی نخواهد داشت.

سخنرانی استاندار اردبیل بعد از ارائه گزارش مدیرکل هواشناسی و رئیس کارگروه بلایای جوی و توفان استان اردبیل ایراد شد. آقای علی دولتی مهر در گزارش خود به اعضاء شورای هماهنگی مدیریت بحران استان تاکید داشتند گروه پیش بینی و پیش آگاهی جوی استان از اول آذر ماه اقدام به صدور پیش آگاهی جوی میان مدت(7 تا 30 روزه) برای استان نموده است.

رئیس کارگروه بلایای جوی و توفان استان ، همچنین از پیشرفت 70 درصد فیزیکی راه اندازی رادار اردبیل خبر دادند و اعلام نمودند در صورت تامین اعتبار باقی مانده پروژه رادار، طی دو ماه رادار اردبیل عملیاتی خواهد شد.

آقای دولتی مهر، همچنین با ارائه نقشه پهنه بندی(مکان - زمان و شدت) مناطق پرخطر استان اردبیل به استاندار، خواستار تامین اعتبار لازم برای بروز رسانی اطلس الکترونیکی بلایای جوی و اقلیمی استان اردبیل شدند.

جلسه هماهنگی اعلام تعطیلی مدارس استان اردبیل تشکیل شد(4 دی 1395)

جلسه هماهنگی اعلام تعطیلی مدارس استان اردبیل در روز شنبه مورخ 4 دی 95 با حضور نمایندگان ادارات ذیربط در سالن جلسه اداره کل آموزش و پرورش استان تشکیل شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان اردبیل، معاون آموزش متوسطه اداره کل در این جلسه ضمن تشریح روند اعلام تعطیلی مدارس استان گفت: بر اساس مصوبات شورای آموزش و پرورش استان، اعلام تعطیلی مدارس در نواحی و مناطق به عهده فرمانداران و رؤسای آموزش و پرورش گذاشته شده است.

علی ورودی اظهار داشت: آموزش و پرورش در راستای توانمند سازی دانش آموزان و رعایت ساعات و روزهای آموزشی تلاش دارد تا حد امکان تعطیلی مدارس را به حداقل برساند.

ورودی افزود: استان اردبیل به جهت اقلیم خاص در روزهای برفی و سرد سال ناگزیر به تعطیلی مدارس است که در این راستا دستگاه های اجرایی استان بایستی در این زمینه همکاری لازم را به عمل آورند.

معاون آموزش متوسطه استان تصریح کرد: همکاری نهادهای مختلف از جمله اداره کل هواشناسی و صدا و سیما در این راستا پر اهمیت بوده و همکاری دستگاه های اجرایی استان در جهت هماهنگی در روزهای خاص ضروری است.

معاون آموز ش ابتدایی استان نیز با اعلام این که اکثر تعطیلی مدارس در دوره ابتدایی اتفاق می افتد، افزود: ما علیرغم این که سلامت و تندرستی دانش آموزان را از اولویت های سیستم آموزشی می دانیم، اما اولیاء نیز بایستی قبول کنند که تعطیلی بیش از حد نیز به آموزش دانش آموزان ضربه می زند.

کمال عالیزاده بیان داشت: برنامه های مختلفی در مدارس برای جبران روزهای تعطیلی اندیشیده شده و توسط معلمان اجرا می گردد، اما همکاری اولیا در این زمینه می تواند کارسازتر باشد.

رسول همتی کارشناس هواشناسی نیز با تشریح وضعیت آب و هوایی استان، پیشنهاداتی جهت اعلام تعطیلی مدارس اعلام نمود.

گفتنی است در این جلسه نمایندگانی از ادارت مدیریت بحران استانداری، فرمانداری، صدا و سیما حضور داشتند

برگزاری دوره آموزشی تحت عنوان "کمک های اولیه" (29 آذر 1395)

 به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی اردبیل یک دوره آموزشی تحت عنوان " کمک های اولیه " به مدت 35 ساعت در اداره کل هواشناسی استان اردبیل برگزارگردید.آموزش اداره کل هواشناسی اردبیل با همکاری اداره کل هلال احمر استان با حضور کارکنان هواشناسی از 13 لغایت 30 آذر ماه   1395در محل سالن کنفرانس اداره برگزار گردید.

مراسم تجليل از بازنشسته هواشناسی استان اردبیل(29 آذر 1395)

به گزارش روابط عمومي هواشناسی استان اردبیل، در اين مراسم كه 29 آذر ماه 1395 با حضور مدیریت، جمعي از روسا و كاركنان برپا شد، از زحمات آقای جمال جعفرپور "ایثارگر و آزاده دوران دفاع مقدس" با اهداي لوح سپاس، از خدمات همكار بازنشسته هواشناسی تقدير بعمل آمد.

------------------------متن لوح سپاس------------------------

بسمه تعالی

همکار ارجمند جناب آقای جمال جعفرپور
چه غرورآفرینند آن عزیزانی که در کمال صداقت و درستکاری، بیش از سه دهه از بهترین سال های عمر خود را در سازمان هواشناسی کشور خدمت گذراندند و درجهت تحقق اهداف سازمان، خالصانه از هیچ کوششی دریغ نورزیدند و با پذیرش غم و شادی و با توکل به ایزد منان در کنار سایر همکاران از جان و مال خود گذشتند و اینک با کوله باری از تجربه سنگر را به دیگران می سپارند.
اکنون که به افتخار بازنشستگی نایل آمده اید، شایسته است از زحمات بی دریغ، مساعی ارزشمند و اهتمام ویژه جنابعالی در طول مدت خدمت تشکر وقدردانی نموده، توفیق روزافزون شما و خانواده گرانقدرتان را از درگاه احدیت مسئلت نمائیم.
امید است در پرتو عنایات حق همواره در کلیه شئون زندگی موفق ومؤید باشید.

علی دولتی مهر

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل

 

برگزاری چهارمین کمیته "هوا_راه" استان اردبیل  (24 آذر 1395)

با توجه به پیش بینی بارش برف توام با کولاک شدید در روز پنجشنبه 24 آبان 1395 و در راستای تعامل و اطلاع رسانی در انجام خدمات مطلوب تر به شهروندان و مسافرین، جلسه دیسکاشن "هوا_راه" در مورخ 23/09/1395 با حضور مدیران و نمایندگان محترم دستگاههای عضو در هواشناسی استان اردبیل برگزار گردید.

 آقای مهندس رسول همتی رئیس گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی استان با ارائــه نقشه های هواشناسی و تصاویر ماهواره به تشریح زمان  رخداد بارش برف در سطح استان پرداخته و به اخطاریه هواشناسی صادر شده اشاره نمودند:

پیرو اطلاعیه اطلاعیه شماره 52-95/پ مورخ 23/9/95 اعلام می دارد:

دو سامانه بارشی طی روزهای آینده بطور متناوب استان را تحت تاثیر بشرح ذیل قرار خواهند داد:

الف) موج اول ناپایداریها

ورود سامانه:

از عصر روز چهارشنبه(24 آذر).

نوع پدیده های مورد انتظار:

آسمان غالب مناطق از عصر چهارشنبه بتدریج ابری با وزش بادهای تند لحظه­ای.

آغاز بارندگی از چهارشنبه شب(باران و برف در شمال استان)، بارش برف توام با کولاک در مناطق مرکزی و جنوبی بویژه در روز پنجشنبه.

کاهش دما 10 تا 15 درجه سلسیوس از عصر چهارشنبه تا روز جمعه.

خروج سامانه:

از اواخر روز پنجشنبه بتدریج با قطع بارش، تداوم هوای سرد تا روز جمعه.

 

ب) موج دوم ناپایداری­ها

ورود سامانه:

از بعدازظهر روز یکشنبه(28 آذر).

نوع پدیده­­های مورد انتظار:

با توجه بر حاکمیت تدریجی پرفشار هوا در سطح زمین (بطور قابل ملاحظه) به مدت بیش از یک هفته در منطقه و هماهنگی آن با نفوذ جریانات ناپایدار سطوح میانی جـــو ضمن کاهش محسوس دما طی هفته بعد، بارش برف در مناطقی از استان پیش بینـــی می شود.

آقای مهندس مسعود امامی یگانه مدیرکل محترم مدیریت بحران استانداری در ادامه جلسه هماهنگی دستگاه های اجرایی را خواستار شد و بیان کرد  با توجه به پیش بینی هواشناسی به همه فرمانداران و دستگاه های امدادی و خدماتی اعم از راهداری ، پلیس راه ، هلال احمر ، شرکت گاز ، برق و آب اعلام شده است از آمادگی لازم برخوردار بوده و با حداکثر امکانات و تجهیزات به هم وطنان ارایه خدمات مطلوب نمایند.
دبیر شورای هماهنگی مدیریت بحران گفت : با توجه به افت دما و برودت هوا در سطح استان استفاده از زنجیر چرخ بویژه تجهیزات زمستانی و مدیریت مصرف گاز از هم استانی های عزیز مورد استدعاست.
مدیر کل مدیریت بحران استان بازگشایی معابر شهری و ارایه خدمات شایسته به شهروندان را از اولویت های مهم شهرداری ها جهت جلوگیری از اختلال در خدمات شهری بر شمرد

در ادامه جلسه اعضای حاضر نسبت به برگزاری جلسات در زمان شرایط مخاطره آمیز جوی اشاره و اطلاع رسانی از وضعیت جوی برای آمادگی لازم در نحوه خدمت رسانی تاکید و توصیه های کارشناسی ذیل را صادر نمودند:

الف) در بخش مدیریت بحران

1. مصاحبه مطبوعاتی مدیران دستگاه های اجرائی درگیر با شرایط مخاطره آمیز جوی.

ب) در بخش راهداری

1. توصیه به رانندگان جهت اجتناب از تردد غیر ضروری در جاده های کوهستانی استان (بویژه جاده­های مواصلاتی خلخال به اسالم و خلخال به پونل) و در صورت لزوم به سفر تجهیز خودروها شامل همراه داشتن زنجیر چرخ، اطمینان از سلامت تجهیزات خودرو شامل برف پاک كن، ضدیخ رادیاتور و امکانات تکمیلی مانند تجهیز به چراغهای مه شکن.

2. توصیه به راهداری ها براي آماده سازی تجهیزات برف زدایی و برف روبی در جاده ها و کنترل ذخیره بسته های نمک و ماسه در انبارها در سطح راههای اصلی و فرعی مناطق کوهستانی.

3. توصیه به شهرداری های مناطق سردسیر استان جهت تجهیز وسایـــل برف­روبی یا برف زدایی در معابر عمومی.

ج) در بخش کشاورزی

1. حفاظت از گل و گیاه در فضای باز و بازدید مکرر و تنظیم دمای انبارها،  مراکز پرورش ماهی، دامداری و مرغداری­ها، حفاظت از تجهیزات گلخانه ای و آبیاری تحت فشار و محافظت از کندوهای زنبور عسل.

2. بازدید ضدیخ رادیاتور وسائط نقلیه و ماشین آلات کشاورزی جهت جلوگیری از خسارت یخبندان. 

د) در بخش عمرانی و مدیریت توزیع حاملهای انرژی

1.  پیشگیری از یخزدگی لوله های آب و مخازن آب در معرض هوا.

2.  توقف عملیات بتن ریزی از امروز به مدت دو هفته بعد

3.  پیشگیری از اتلاف گرما در ساختمانهای مسکونی و اداری و مــدیریت توزیع حامل های انرژی بویژه صرف جوئی در مصرف گاز شهری بدلیل افت فشار گاز.

انتخاب پژوهشگر نمونه کشوری از هواشناسی استان اردبیل (22 آذر 1395)

در هفته پژوهش سال جاری(1395)، از پژوهشگران برتر وزارت راه و شهرسازی تجلیل بعمل آمد.

 از سازمان هواشناسی کشور آقای مهندس رامین عابدی اصل کارشناس فناوری اطلاعات اداره کل هواشناسی استان اردبیل، بعنوان پژوهشگر برتر انتخاب گردید.

مدیریت و کارکنان اداره کل هواشناسی استان اردبیل این موفقیت را به ایشان تبریک گفته و توفیق روزافزون ایشان را از درگاه خداوند منان آرزومند هستند.

روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل

 

برگزاری سومین کمیته "هوا_راه" استان اردبیل  (15 آذر 1395)

با توجه به پیش بینی وضعیت جوی بارش برف توام با کولاک در روز سه شنبه 16 آبان 1395 و در راستای تعامل و اطلاع رسانی در انجام خدمات مطلوب تر به شهروندان و مسافرین، جلسه دیسکاشن "هوا_راه" در مورخ 15/09/1395 با حضور مدیران و نمایندگان محترم دستگاههای عضو در هواشناسی استان اردبیل برگزار گردید.

 آقای مهندس رسول همتی رئیس گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی استان با ارائــه نقشه های هواشناسی و تصاویر ماهواره به تشریح زمان  رخداد بارش برف در سطح استان پرداخته و به اخطاریه هواشناسی صادر شده اشاره نمودند:

پیرو اطلاعیه اطلاعیه شماره 50-95/پ مورخ 15/9/95 اعلام می دارد:

1-  آسمان استان از اواخر روز دوشنبه بتدریج با افزایش ابر و در روز سه شنبه(16 آذر) در غالب مناطق استان ابری.

2-  بادهای نسبتاً شدید لحظه ای (بین 45  گاهی 65 کیلومتربرساعت) از اواخر دوشنبه.

3-  کاهش بیشینه دمای روز سه شنبه نسبت به روز دوشنبه بین 5 تا 10 درجه سلسیوس.

4-  رسیدن کمینه دمای روزهای آخر هفته در مناطقی از مرکز و جنوب استان به 14 درجه زیر صفر.

5-  آغاز بارش باران در مناطق شمالی استان بتدریج برف در روز سه شنبه.

6-  بارش برف در مناطق مرکزی و جنوبی استان در روز سه شنبه.

7-  قطع بارش برف در روز چهارشنبه، بارش برف در مناطقی از استان در روز پنجشنبه.

8-  حجم بارش قابل انتظار برف بین 5 تا 15 سانتیمتر.

9-  تداوم و ماندگاری هوای سرد تا روز شنبه هفته آینده(20 آذر).

آقای مهندس مسعود امامی یگانه مدیرکل محترم مدیریت بحران استانداری در ابتداء سخنان خود به اهمیت برگزاری این جلسه اضطراری در روزهایی که هواشناسی احتمال مخاطره بودن جو را صادر می نماید، اشاره و خاطر نشان کردند شناخت تهدیدات بالقوه موجود در منطقه و احصاء مخاطرات و اطلاع رسانی سریع از اولویت مهم مدیریت بحران استــــان می باشد از این رو جهت مقابله با مخاطرات احتمالی، تشکیل کمیته "هوا_راه" از سوی کارگروه بلایای جوی و توفان استان اردبیل قدم بسیار مهم و قابل تقدیر می باشد. ایشان به مدیران دستگاههای اجرائی درگیر با شرایط مخاطره آمیز جوی توصیه نمودند ضمن شرکت مستمر در این جلسات، در اسرع وقت اقدامات پیشگیرانه را در حوزه کاری خود اعمال دارند.

در ادامه جلسه اعضای حاضر نسبت به برگزاری جلسات در زمان شرایط مخاطره آمیز جوی اشاره و اطلاع رسانی از وضعیت جوی برای آمادگی لازم در نحوه خدمت رسانی تاکید و توصیه های کارشناسی ذیل را صادر نمودند:

الف) در بخش مدیریت بحران

1. مصاحبه مطبوعاتی مدیران دستگاه های اجرائی درگیر با شرایط مخاطره آمیز جوی.

ب) در بخش راهداری

1. توصیه به رانندگان جهت اجتناب از تردد غیر ضروری در جاده های کوهستانی استان (بویژه جاده­های مواصلاتی خلخال به اسالم و خلخال به پونل) و در صورت لزوم به سفر تجهیز خودروها شامل همراه داشتن زنجیر چرخ، اطمینان از سلامت تجهیزات خودرو شامل برف پاک كن، ضدیخ رادیاتور و امکانات تکمیلی مانند تجهیز به چراغهای مه شکن.

2. توصیه به راهداری ها براي آماده سازی تجهیزات برف زدایی و برف روبی در جاده­ها و کنترل ذخیره بسته های نمک و ماسه در انبارها در سطح راههای اصلی و فرعی مناطق کوهستانی.

3. توصیه به شهرداری های مناطق سردسیر استان جهت تجهیز وسایـــل برف­روبی یا برف­زدایی در معابر عمومی.

ج) در بخش کشاورزی

1. حفاظت از گل و گیاه در فضای باز و بازدید مکرر و تنظیم دمای انبارها،  مراکز پرورش ماهی، دامداری و مرغداری­ها، حفاظت از تجهیزات گلخانه ای و آبیاری تحت فشار و محافظت از کندوهای زنبور عسل.

2. بازدید ضدیخ رادیاتور وسائط نقلیه و ماشین آلات کشاورزی جهت جلوگیری از خسارت یخبندان. 

د) در بخش عمرانی و مدیریت توزیع حاملهای انرژی

1.  پیشگیری از یخزدگی لوله های آب و مخازن آب در معرض هوا.

2.  توقف عملیات بتن ریزی از روز چهارشنبه تا جمعه(14/8/1395)

3.  پیشگیری از اتلاف گرما در ساختمانهای مسکونی و اداری و مــدیریت توزیع حامل های انرژی بویژه صرف جوئی در مصرف گاز شهری بدلیل افت فشار گاز.

امضاء تفاهم نامه همکاری اداره کل هواشناسی باسازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل (1 آذر 1395)

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان در روز دوشنبه اول آذر 95 نشست صمیمی با ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان تفاهمنامه همکاری امضاء گردید.
علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان گفت: در راستای سامانه توسعه هواشناسی کاربردی (تهک کشاورزی) این تفاهم نامه همکاری امضاء شد.
وی افزود: باتوجه به اینکه بخش کشاورزی ارتباط مستقیم با آب و هوا دارد و فعالیت های کشاورزی همواره با ریسک همراه است لذا به منظور بهره برداری بهینه از اطلاعات و داده های هواشناسی برای برنامه ریزی و مدیریت ریسک بخش کشاورزی مفید خواهدبود.
دولتی مهر گفت: اطلاعات و توصیه های هواشناسی کشاورزی از طریق بسترهای ارتباطی موجود از طریق پیامک های ویژه هواشناسی درقالب اطلاعیه و اخطاریه به مسئول اطلاع رسانی جهاد کشاورزی استان ارسال می گردد. تا به کلیه کاربران نهایی بخش کشاورزی اعم از زارعین و باغداران و زنبورداران و ... ارسال گردد.
دولتی مهر در راستای اطلاع رسانی و آموزش و مشاوره گفت: تلاش خواهد شد با همکاری سازمان جهادکشاورزی استان دوره و کارگاه های آموزشی برای کارشناسان و کاربران نهایی برگزار گردد.
 

برگزاری دومین جلسه کارگروه بلایای جوی و توفان و جلسه کمیته "هوا_راه" استان اردبیل (27 آبان 1395)

دومین جلسه کارگروه تخصصی بلایای جوی و توفان در سال 95 ، در روز پنجشنبه مورخ 27/8/1395 در سالن کنفرانس اداره کل هواشناسی اردبیل با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد.

آقای علی دولتی مهر (مدیرکل هواشناسی استان اردبیل و رئیس کارگروه) ضمن خوش آمدگوئی به حضار به پیشرفت فیزیکی مناسب (75 درصد) رادار اردبیل که در منطقه شوندرسی گرمی در حال راه اندازی است اشاره نموده و در صورت تامین اعتبار درخواستی از اتمام این پروژه و راه اندازی آن در پایان سال جاری خبر دادند.

آقای رسول همتی دبیر جلسه به بررسی مصوبات کارگروه در جلسات قبل اشاره و در ادامه از نقشه پهنه بندی مناطق پرخطر استان اردبیل رونمائی و بیان داشتند در این نقشه مناطق پرخطر استان اردبیل از سه دیدگاه مکانی، زمانی و شدت مورد بررسی قرار گرفته و از 18 لایه ترسیمی در سامانه اطلاعات جغرافیایی (GIS)، این نقشه (مناطق پرخطر استان اردبیل ) بصورت یکپارچه تهیه شده است.

آقای مسعود امامی یگانه مدیرکل محترم مدیریت بحران استان سخنران بعدی جلسه بودند وی نقش این کارگروه را در خصوص پیش بینی مخاطرات جوی مهم و ارزشمند شمرده و از مدیریت و کارشناسان هواشناسی استان اردبیل بخاطر تهیه نقشه پهنه بندی مناطق پرخطر استان اردبیل تشکر نمودند.

در پایان جلسه اعضاء حاضر با بررسی مصوبات قبلی و با بیان نقطه نظرات خود موارد زیر را تصویب نمودند:

1. مقرر گردید نرم افزار هوانمای کشوری که توسط اداره کل هواشناسی استان اردبیل تهیه شده است بـا رایزنی های لازم با مدیریت فرودگاه اردبیل، طی مراسمی در سالن ترانزیت فرودگاه بین المللی اردبیل نصب گردد.

2. مقرر گردید نقشه "مناطق پرخطر استان اردبیل" بعد از  تهیه راهنمای استفاده از آن، به دستگاه های اجرائی استان ارسال گردد.

3. مصوب گردید هماهنگی های لازم برای بازدید اعضاء این کارگروه و سایر اعضای مدیریت بحران استان اردبیل، از مدیریت بحران استان های تهران و همدان بعمل آید.

بعد از پایان جلسه کارگروه بلایای جوی و توفان استان اردبیل، بلافاصله جلسه تخصصی کمیته"هوا_راه" استان با توجه به پیش بینی هوای بسیار سرد در هفته آینده، و در راستای تعامل و اطلاع رسانی در انجام خدمات مطلوب تر به شهروندان و مسافرین، برگزار گردید.

آقای همتی سرپرست گروه پیش بینی و صـدور پیش آگاهی های جوی استان با ارائــه نقشه های هواشناسی و تصاویر ماهواره به تشریح روزهای مخاطره آمیزدر سطح استان پرداخته و به اخطاریه هواشناسی صادر شده اشاره نمودند:

" پیرو اطلاعیه اطلاعیه شماره 45-95/پ مورخ 26/8/95 اعلام می دارد:

از عصر روز جمعه(28 آبان) با ریزش هوای بسیار سرد از عرض های شمالی به منطقه دمای هوا در طول هفته آینده بطور محسوس 15 تا 20 درجه سلسیوس(نسبت به هفته قبل) کاهش یافته و در مناطقی از استان بـارش برف پیش بینی می شود"

در ادامه جلسه اعضای حاضر نسبت به برگزاری جلسات در زمان شرایط مخاطره آمیز جوی اشاره و اطلاع رسانی از وضعیت جوی برای آمادگی لازم در نحوه خدمت رسانی تاکید و توصیه های کارشناسی ذیل را صادر نمودند:

الف) در بخش مدیریت بحران

1. مصاحبه مطبوعاتی مدیران دستگاه های اجرائی درگیر با شرایط مخاطره آمیز جوی.

ب) در بخش راهداری

1. توصیه به رانندگان جهت اجتناب از تردد غیر ضروری در جاده های کوهستانی استان (بویژه جاده های مواصلاتی خلخال به اسالم و خلخال به پونل) و در صورت لزوم به سفر تجهیز خودروها شامل همراه داشتن زنجیر چرخ، اطمینان از سلامت تجهیزات خودرو شامل برف پاک كن، ضدیخ رادیاتور و امکانات تکمیلی مانند تجهیز به چراغهای مه شکن.

2. توصیه به راهداری ها براي آماده سازی تجهیزات برف زدایی و برف روبی در جاده ها و کنترل ذخیره بسته های نمک و ماسه در انبارها در سطح راههای اصلی و فرعی مناطق کوهستانی.

3. توصیه به شهرداری های مناطق سردسیر استان جهت تجهیز وسایـــل برف روبی یا برف زدایی در معابر عمومی.

ج) در بخش کشاورزی

1. حفاظت از گل و گیاه در فضای باز و بازدید مکرر و تنظیم دمای انبارها،  مراکز پرورش ماهی، دامداری و مرغداری ها، حفاظت از تجهیزات گلخانه­ای و آبیاری تحت فشار و محافظت از کندوهای زنبور عسل.

2. بازدید ضدیخ رادیاتور وسائط نقلیه و ماشین آلات کشاورزی جهت جلوگیری از خسارت یخبندان. 

د) در بخش عمرانی و مدیریت توزیع حامل های انرژی

3. پیشگیری از یخزدگی لوله های آب و مخازن آب در معرض هوا.

4. توقف عملیات بتن ریزی در طول هفته آینده.

5. پیشگیری از اتلاف گرما در ساختمانهای مسکونی و اداری و مــدیریت توزیع حامل های انرژی بویژه صرف جوئی در مصرف گاز شهری بدلیل افت فشار گاز.

حاضرین در جلسه:

مسعود امامی یگانه، مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل

علی دولتی مهر، مدیرکل هواشناسی استان اردبیل

شهرام لازمی زارع، معاون خدمات شهری شهرداری اردبیل

علی قدیمی، معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع برق استان اردبیل

بهروز محبی، مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اردبیل

سیاوش محمدی، معاون فنی و ایستگاههای هواشناسی استان اردبیل

علی اکبری فرد، مدیر دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل

افشین اصغری، کارشناس مسئول اداره کل مدیریت بحران استان اردبیل

کرامت حمزه نیاری، رئیس مدیریت راههای اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل

سرهنگ علی اصلانزاده، رئیس اداره پدافند غیرعامل و مدیریت بحران فرماندهی نیروی انتظامی استان اردبیل

سرگرد بهرام اصلانی، نماینده پلیس راهوار استان اردبیل

سرگرد علیرضا صحبت، نماینده پلیس راه استان اردبیل

یوسف مهدی زاده، رئیس اداره محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل

علی پیری ، کارشناس اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل

کریم عطرخانی، کارشناس عمرانی فرمانداری اردبیل

عباس رنجبر، کارشناس مسئول زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل

امین پارسی، کارشناس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان اردبیل

تقی راجی، کارشناس مراقبت پرواز فرودگاه اردبیل

موسی معمی، کارشناس شرکت آب منطقه استان اردبیل

فریدون مهدی زاده، کارشناس جمعیت هلال احمر استان اردبیل

رضا طلایی، عضو هئیت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی

محمدباقر فرض اله پور، رئیس اداره پایش هواشناسی استان اردبیل

رسول همتی، دبیر کارگروه بلایای جوی و توفان استان اردبیل

غایبین در جلسه:

نماینده محترم صداوسیمای مرکز اردبیل

نماینده محترم باشگاه خبرنگاران جوان صداوسیمای مرکز اردبیل

نشست مدیرکل هواشناسی استان با اعضاء شورای شهر اردبیل(26 آبان 1395)

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل گفت: به دلیل کمبود امکانات احصای اطلاعات سطوح بالای جو در استان با مشکل مواجه است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی ، علی دولتی مهر عصر چهار‌شنبه 26 آبان در جمع خبرنگاران و اعضای شورای شهر اردبیل تصریح کرد: تنها مرجع مطمئن اعلام شرایط جوی هواشناسی است.

وی با تأکید به اینکه هواشناسی اردبیل ۷۸ ایستگاه پایش وضعیت جوی دارد، اضافه کرد: ما به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه پیش‌بینی جوی ارائه می‌دهیم.

به گفته دولتی مهر اخطاریه‌های صادره هواشناسی ۹۰ درصد و پیش‌بینی هفتگی نیز بیش از ۸۵ درصد دقت دارد.

وی با بیان اینکه اعلام شرایط جوی به دلیل محدودیت امکانات با مشکلاتی نیز همراه است، اضافه کرد: از جمله نبود رادار هواشناسی یکی از کمبودها است که در صورت دایر شدن می‌تواند پدیده‌های جوی را به صورت زمانی و مکانی تشریح کند.

مدیرکل هواشناسی استان با اشاره به پیشرفت ۷۰ درصدی نصب رادار و هزینه کرد ۷۰ میلیارد ریالی برای آن تصریح کرد: رادار هواشناسی اردبیل به زودی راه اندازی می‌شود.

دولتی مهر محدودیت دیگر را مدل‌های بومی پیش‌بینی هواشناسی دانست و افزود: مدل‌های بومی می‌تواند در پایش جو تأثیرگذار باشد.

وی همچنین به نبود اطلاعات سطوح جوی لایه‌های بالا اشاره کرد و گفت: سیستم‌های جوی که بتواند لایه‌های سطوح بالا را پایش کند در اختیار نداریم.

وی با بیان اینکه می‌توان اطلاعات هواشناسی را برای بخش‌های مختلف از جمله فرودگاه یا استادیوم یا کاربران خاص تعریف کرد، متذکر شد: با این وجود هنوز امکانات لازم جهت تحقق این مهم در دست نیست

نشست کارشناسان بخش های کشاورزی با هواشناسی استان اردبیل (23 آبان 1395)

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل روز یکشنبه مورخ 23 آبان 1395 جلسه مشترکی با کارشناسان مرکز تحقیقات کشاورزی،نظام مهندسی کشاورزی،بسیج مهندسی و منابع طبیعی استان با محوریت توسعه هواشناسی  کشاورزی (تهک) در محل اداره کل هواشناسی اردبیل برگزار گردید.

در این جلسه کارشناسان حاضر ر جلسه نظرات و پیشنهاد های خود را در خصوص اهمیت ویزه  محصولات کشاورزی در تامین مواد غذایی کشور را بیان نمودند.

در ادامه  دولتی مهر مدیر کل هواشناسی ضمن اشاره به سیاست و رویکرد سازمان هواشناسی  مبنی بر توجه به کاربران نهایی و کاربردی نمودن خدمات هواشناسی  جهت شناخت نیازها،محدویت ها و حساسیت ها در کلیه مراحل کشاورزی  نیاز به  هماهنگ شدن بخش های مختلف ادارات کل و سازمانهای مرتبط جهت ایجاد ساز وکارهای مناسب و کارآمد برای رفع نیاز های شناسایی شده کاربران و جلب مشارکت همگانی را لازم  وضروری دانسته و مقرر شد کارگروه مشترکی با  ادارات مربوطه جهت برگزاری همایش منطقه ای در محل اداره کل هواشناسی تشکیل کردد.

تعویق راه اندازی رادار هواشناسی اردبیل تا تولید اولین رادار ملی هواشناسی تا سال آینده (22 آبان 1395)

به گزارش خبرگزاری ایسنا(کد خبر 95082114822 مورخ 22/8/1395)،

معاون توسعه و پیش بینی سازمان هواشناسی کشور ضمن ارائه توضیحاتی درباره تعویق راه اندازی رادار هواشناسی اردبیل، از تولید اولین رادار ملی هواشناسی تا سال آینده خبر داد.

علی عابدینی معاون توسعه و پیش بینی سازمان هواشناسی در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات با حضور در غرفه ایسنا با اشاره به اینکه امسال مبالغ عمرانی سازمان هواشناسی کم بود اظهار کرد: برای پشتیبانی رادارهای هواشناسی و خرید و تکمیل آنها از بودجه‌های عمرانی استفاده می‌کنیم که به خاطر کمبود مبالغ عمرانی فعلا برنامه‌ای برای اضافه کردن رادارها نداریم و سعی داریم از رادارهای موجود حمایت و پشتیبانی کنیم.

عابدینی در مورد رادار هواشناسی اردبیل که به خاطر کمبود بودجه از تکمیل و راه اندازی باز مانده است نیز گفت: بیش از 70 درصد کارهای فیزیکی مربوط به رادار اردبیل انجام شده است ولی به خاطر کمبود بودجه نتوانستیم این رادار را راه اندازی کنیم. هر ساله در این باره مکاتباتی با سازمان برنامه و بودجه داریم ولی متاسفانه هنوز تأمین اعتبار نشده است. علاوه بر این طبیعی است که این کمبود بودجه ناشی از مشکلات اقتصادی کشور است.

معاون سازمان هواشناسی با تاکید بر اینکه در این سازمان صرفه جویی‌های بسیاری در مقوله‌های مختلف اتفاق می‌افتد تصریح کرد: در حال حاضر برای بسیاری از موارد از محل صرفه‌ جویی‌ها استفاده می‌کنیم ولی متاسفانه این مبالغ برای پیشبرد همه امور کافی نیست. بسیاری از کارها در گذشته با برون سپاری انجام می‌شد ولی اخیرا سازمان خود وارد کار شده و به جای قرارداد با شرکت‌های دیگر خود کارها را پیش می‌برد که این موضوع باعث صرفه جویی در هزینه‌ها شده است.

عابدینی با تاکید بر اینکه ساخت رادار بسیار پر هزینه است گفت: اخیرا با پژوهشگاه هوا فضا به منظور ساخت رادار ملی وارد مذاکره شده‌ایم و امیدواریم در سال آینده به نتایج مثبتی دست بیابیم و بتوانیم اولین رادار ملی هواشناسی را در کشور تولید کنیم و جزء دارندگان رادار در دنیا محسوب شویم.

معاون سازمان هواشناسی اظهار کرد: کارهای مربوط به ساخت رادار ملی که با همکاری پژوهشگاه هوا فضا به عنوان زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری انجام می‌شود تا 30 درصد پیشرفت کرده است.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل مهمان ایسنا در روز پنجم نمایشگاه مطبوعات  (18 آبان 1395)

بزرگ‌ترین گردهمایی رسانه‌ای کشور امروز (دوشنبه، 18 آبان ماه) پنجمین روز خود را پشت سر گذاشت.

به گزارش ایسنا، غرفه خبرگزاری دانشجویان ایران در پنجمین روز از بیست‌ودومین نمایشگاه مطبوعات میزبان چهره‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و ورزشی بود.

امروز محمدرضا عارف و سخنگوی وزارت امور خارجه با حضور در نمایشگاه مطبوعات از غرفه ایسنا بازدید و با خبرنگاران به گفت وگو پرداختند.

بر اساس این گزارش، از جمله مهمانان فرهنگی و هنری که در غرفه ایسنا حضور داشتند می توان به حجت الاسلام سید حسن موذنی (معاون فرهنگی و اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران)، حبیب ایل بیگی (معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی)، سعید معدن کن (مدیر رادیو تهران)، حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی و رییس سی و دومین دوره جشنواره موسیقی فجر)، سعید توکل(تهیه کننده رادیو)، منوچهر آذری (گوشنده رادیو)، کوثری (مدیرعامل انتشارات علمی – فرهنگی)، کوثری (مدیرعامل انتشارات علمی – فرهنگی)، سیامک احصایی (کارگردان تئاتر)، بابک چمن آرا،
اشکان خطیبی (بازیگر)، علی مرادخانی (معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، حجت الاسلام محمدرضا حشمتی (معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد اسلامی)، روزنامه نگار هندی، صافی (مدیرکل رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، جواد نوروز بیگی ( تهیه کننده سینما)، قربان محمدپور(کارگردان فیلم سلام بمبئی)، حیاتی (گوینده خبر)، حمید پورآذری (کارگردان تئاتر)، امیر سرتیپ دربندی همرزم شهید صیاد شیرازی، فریبا متخصص، عطا الله اشرفی اصفهانی (مدیر بنیاد علمی شهید اشرفی اصفهانی)، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، سعید صادقی (عکاس پیشکسوت)، رضایی بابادی، اعضای گروه موسیقی پالت، غفوری (مدیر شبکه مستند)، تابش (مسوول سازمان سینمایی فارابی)، مهرداد آگاهی مدیر کل همکاری های فرهنگی و هنری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عسگرزاده(کاگردان)، حجت الاسلام آهنگران (فعال سیاسی اصلاح طلب)، پدر مرتضی پاشایی و مدیر عامل خرگزاری ایرنا اشاره کرد.

همچنین مهمانان دیگری همچون سیروس نصیری (مدیرکل امور عشایر استان تهران)، پیمان قربانی (شهردار منطقه ۱۹ )، میرزاده (رییس دانشگاه آزاد اسلامی)، اسماعیل نجار( رییس سازمان مدیریت بحران کشور)، حبیبی (مسوول سازمان جوانان هلال احمر)، سید علی اکبر طاهری (مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند)، فرحناز رافع (رییس جمعیت داوطلبان هلال احمر)، منتظر المهدی (معاونت اجتماعی ناجا)، مسعود تجریشی (مدیر دفتر برنامه و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه)، علی دولتی مهر (مدیرکل هواشناسی اردبیل) و دیناروند (معاون غذا و داروی وزیر بهداشت) در غرفع ایسنا حضور داشتند.

از دیگر مهمانان امروز غرفه ایسنا می توان به سید کمال الدین سجادی (سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری)، استاندار کردستان، استاندار قم، نوید ملکی، اکبر باقری و علی محمد اسدی( رییس کنگره شهدای لشکر ۱۰ سید الشهدا)، سخنگوی حزب اعتدال و توسعه، ناصر آشوری (مشاور وزیر کار ،‌ رفاه و تعاون)، رویا طباطبایی یزدی (رییس سازمان ملی بهره وری)، منتطرالمهدی، جابری انصاری (معاون وزیر امور خارجه)، علی شکوری راد (دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران)، ابوذر ندیمی (مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه)، نجیب الحسینی عضو هیات تجاری سوری در تهران، رضا شجیع (سرپرست دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانان)، محمد بختیاری (ایده پرداز سه شنبه های بدون خودرو) و دهقان (عضو حزب اعتدال و توسعه) اشاره کرد.

از جمله چهره های ورزشی که مهمان غرفه ایسنا بودند می توان به فائقی (رییس سابق فدراسیون فوتبال)، مهرزاد حمیدی (معاون تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش)، قره خانلو (مدیر کل پژوهشی وزارت ورزش و جوانان)، غلامرضا نوروزی (رییس فدراسیون پزشکی ورزشی)، فرشید ارمیان (رییس فدراسیون ورزش دانش آموزی)، حمود یعقوبی (رییس هیات کشتی استان خراسان رضوی)، مسعود سلیماتی (رییس فدراسیون اسکواچ)، صادق رییسی کیا (مدیر عامل اسبق باشگاه راه آهن)، تیمسار فولادی (رییس تربیت بدنی ارتش)، نصرالله سجادی، سید مهدی ابطحی (پیشکسوت فوتبال)، گلنار وکیل گیلانی رییس فدراسیون چوگان و اکرم چارین مسوول روابط عمومی فدراسیون چوگان و معاون وزیر ورزش اشاره کرد.

همچنین سید ابوالفضل موسوی (نماینده مردم یزد در مجلس)، اسد الله قره خانی (عضو کمیسیون انرژی مجلس)، احمد علیرضا بیگی (نماینده تبریز)، رحیم زارع (عضو کمیسیون اقتصادی مجلس)، سروش (نماینده مردم تهران)، زهرا سعیدی (نماینده مبارکه)، نجفی (عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس)، علی محمد شاعری (رییس کمیسیون کشاورزی)، بهروز نعمتی (عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی)، حجت الاسلام عبدالحمید خدری (عضو کمیسیون انرژی)، رضا کریمی، حسین امیری خامکانی (نایب رییس کمیسیون انرژی)، بهروز نعمتی (عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی)، زهرا ساعی، علیرضا رحیمی و هاجر چنارانی (عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس) امروز در مهمان غرفه ایسنا بودند.

راه‌اندازی نهمین رادار هواشناسی کشور در اردبیل در انتظار تامین بودجه  (18 آبان 1395)

به گزارش خبرگزاری ایسنا(کد خبر 95081812900 مورخ 18/8/1395)، مدیرکل اداره هواشناسی استان اردبیل از راه‌اندازی نهمین رادار هواشناسی کشور در استان اردبیل خبر داد.

علی دولتی مهر  در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات با حضور در غرفه ایسنا، با اشاره به اینکه رادار استان اردبیل نهمین رادار هواشناسی کشور است گفت: تاکنون برای راه اندازی این رادار 7 میلیارد تومان هزینه شده و بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است اما برای راه اندازی کامل این رادار به اعتباری معادل 1.5 میلیارد تومان احتیاج داریم.

وی با بیان اینکه به خاطر نبود بسترهای اعتباری نمی‌توانیم از رادار هواشناسی استان اردبیل استفاده کنیم اظهار کرد: در صورت تامین اعتبارات این رادار تا دهه فجر سال جاری به طور کامل راه اندازی می‌شود. تا کنون قول‌های مساعدی برای تامین اعتبار مورد نیاز رادار اردبیل داده شده ولی متاسفانه وضعیت اعتباری استان خوب نیست.

دولتی مهر با اشاره به اینکه سازمان مرکزی هواشناسی 250 میلیون تومان برای راه اندازی این رادار اختصاص داده است گفت: با تامین شدن بقیه اعتبارات، راه اندازی رادار اردبیل به سرعت تکمیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه شرایط توپوگرافی اردبیل به شکلی است که به لحاظ اقلیمی مشکلات زیادی داریم افزود: سعی داریم در این استان هشدارها و اطلاعیه‌ها را به موقع صادر کنیم تا با ایجاد آمادگی در ستاد مدیریت بحران پدیده‌های هواشناسی به موقع مدیریت شوند. در استان اردبیل در فصول مختلف شاهد نوسانات اقلیمی متفاوت هستیم. بنابراین پروژه رادار این استان کمک می‌کند که بحث پیش بینی تغییرات اقلیمی را به راحتی انجام داده و اطلاع رسانی کنیم.

مدیر کل هواشناسی استان اردبیل با اشاره به اینکه این رادار در شهرستان گرمی استان اردبیل مستقر است گفت: این رادار 80 درصد استان را پوشش می‌دهد و به غیر از مناطق جنوبی کل استان را تحت پوشش قرار می‌دهد.

دولتی مهر در ادامه به وضعیت بارشی استان اردبیل از ابتدای مهرماه تا 15 آبان سال جاری اشاره کرد و افزود: در این بازه زمانی بارش استان اردبیل نسبت به میانگین بلندمدت 50 درصد افزایش داشته است اما با این وجود در این مقطع زمانی نسبت به سال گذشته 10 درصد کمبود بارش داریم. طبق پیش بینی‌ها طی یک ماه آینده انتظار بارش چندانی را در این استان نداریم.

برگزاری اولین کمیته "هوا_راه" استان اردبیل  (11 آبان 1395)

با توجه به پیش بینی وضعیت جوی بارش برف توام با کولاک در روز چهارشنبه 12 آبان 1395 و در راستای تعامل و اطلاع رسانی در انجام خدمات مطلوب تر به شهروندان و مسافرین، جلسه دیسکاشن "هوا_راه" در مورخ 11/08/1395 با حضور مدیران و نمایندگان محترم دستگاههای عضو در هواشناسی استان اردبیل برگزار گردید.

آقای مهندس سیاوش محمدی معاون فنی هواشناسی استـان بیان داشتند تصمیمات این جلسه در مورد وضعيت جاده ها براي تسهيل در امر ترابري جادهها و فرودگاه اردبیل همچنیــن برنامه ریزی توسط مدیریت خدمات شهری باعث كاهش خسارات احتمالي و نيز آسايش شهروندان و مسافرين خواهدشد. ایشان از اعضای حاضر درخواست نمودند حتماً بازخورد این جلسات را بعد از رخداد موارد پیش بینی شده، توسط کارشناسان مورد ارزیابی قرار داده و نتایج را کتباً  به اداره کل هواشناسی استان منعکس نمایند.

آقای مهندس مسعود امامی یگانه مدیرکل محترم مدیریت بحران استانداری در ابتداء سخنان خود به بحران برف و قطع برق در شهر اردبیل و شکسته شدن درختان اشاره و عدم برگزاری کمیته "هوا_راه" علیرغم پیش بینی بارش برف در سطح استان انتقاد کردند. ایشان به اهمیت برگزاری این جلسه اضطراری در روزهایی که هواشناسی احتمال مخاطره بودن جو را صادر می نماید، اشاره و خاطر نشان کردند شناخت تهدیدات بالقوه موجود در منطقه و احصاء مخاطرات و اطلاع رسانی سریع از اولویت مهم مدیریت بحران استــــان می باشد از این رو جهت مقابله با مخاطرات احتمالی، تشکیل کمیته "هوا_راه" از سوی کارگروه بلایای جوی و توفان استان اردبیل قدم بسیار مهم و قابل تقدیر می باشد. ایشان به مدیران دستگاههای اجرائی درگیر با شرایط مخاطره آمیز جوی توصیه نمودند ضمن شرکت مستمر در این جلسات، در اسرع وقت اقدامات پیشگیرانه را در حوزه کاری خود اعمال دارند.

 در ادامه جلسه آقای مهندس رسول همتی سرپرست گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی استان با ارائــه نقشه های هواشناسی و تصاویر ماهواره به تشریح زمان  رخداد بارش برف در سطح استان پرداخته و به اخطاریه هواشناسی صادر شده اشاره نمودند:

پیرو اطلاعیه اطلاعیه شماره 43-95/پ مورخ 9/8/95 اعلام می دارد:

" در روز چهارشنبه(12 آبان) با ریزش هوای سرد از عرض های شمالی به منطقه دمای هوا تا صبح پنجشنبه بطور محسوس 10 تا 15 درجه سلسیوس(نسبت به روز سه شنبه) کاهش یافته و بارش باران (که از عصر سه شنبه در مناطقی از استان آغاز شده)، به برف تبدیل خواهد شد. این سامانه با توجه به حرکت سریعی که دارد طی ساعات ظهر تا اواخر روز چهارشنبه در بیشتر مناطق استان موجب کولاک برف خواهد شد. همچنین بر اثر بارش برف اختلال در تردد وسائط نقلیه در مناطق کوهستانی استان(بویژه گردنه الماس) انتظار می رود."

در ادامه جلسه اعضای حاضر نسبت به برگزاری جلسات در زمان شرایط مخاطره­آمیز جوی اشاره و اطلاع رسانی از وضعیت جوی برای آمادگی لازم در نحوه خدمت رسانی تاکید و توصیه های کارشناسی ذیل را صادر نمودند:

الف) در بخش مدیریت بحران

1. مصاحبه مطبوعاتی مدیران دستگاه های اجرائی درگیر با شرایط مخاطره آمیز جوی.

ب) در بخش راهداری

1. توصیه به رانندگان جهت اجتناب از تردد غیر ضروری در جاده های کوهستانی استان (بویژه جاده­های مواصلاتی خلخال به اسالم و خلخال به پونل) و در صورت لزوم به سفر تجهیز خودروها شامل همراه داشتن زنجیر چرخ، اطمینان از سلامت تجهیزات خودرو شامل برف پاک كن، ضدیخ رادیاتور و امکانات تکمیلی مانند تجهیز به چراغهای مه شکن.

2. توصیه به راهداری ها براي آماده سازی تجهیزات برف زدایی و برف روبی در جاده­ها و کنترل ذخیره بسته های نمک و ماسه در انبارها در سطح راههای اصلی و فرعی مناطق کوهستانی.

3. توصیه به شهرداری های مناطق سردسیر استان جهت تجهیز وسایـــل برف­روبی یا برف­زدایی در معابر عمومی.

ج) در بخش کشاورزی

1. حفاظت از گل و گیاه در فضای باز و بازدید مکرر و تنظیم دمای انبارها،  مراکز پرورش ماهی، دامداری و مرغداری­ها، حفاظت از تجهیزات گلخانه ای و آبیاری تحت فشار و محافظت از کندوهای زنبور عسل.

2. بازدید ضدیخ رادیاتور وسائط نقلیه و ماشین آلات کشاورزی جهت جلوگیری از خسارت یخبندان. 

د) در بخش عمرانی و مدیریت توزیع حاملهای انرژی

1.  پیشگیری از یخزدگی لوله های آب و مخازن آب در معرض هوا.

2.  توقف عملیات بتن ریزی از روز چهارشنبه تا جمعه(14/8/1395)

3.  پیشگیری از اتلاف گرما در ساختمانهای مسکونی و اداری و مــدیریت توزیع حامل های انرژی بویژه صرف جوئی در مصرف گاز شهری بدلیل افت فشار گاز.

  حاضرین جلسه:

1.     مسعود امامی یگانه، مدیرکل مدیریت بحران استانداری

2.     علی ایمانی، معاون فرمانداری اردبیل

3.     میرآرمان واعظی، مدیر کل شیلات استان اردبیل

4.     شهرام لازمی زارع، معاون شهرداری اردبیل

5.     حسین قدیمی، معاون شرکت توزیع برق استان اردبیل

6.     علی یوسف زاده، معاون اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل

7.     بهروز محمدی، معاون شرکت آب منطقه ای استان اردبیل

8.     رضا حامدی، معاون صداوسیمای استان اردبیل

9.     بهلول تعکوی، معاون سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل

10.بهنام محمدی معاضد، معاون مدیریت بحران استانداری اردبیل

11.سیاوش محمدی، معاون هواشناسی استان اردبیل

12.بهروز محبی، مدیرعامل سازمان فضای سبز استان اردبیل

13.رامین معبودی، مشاور مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل

14.سروان فرزاد صلح نژاد، کارشناس راهنمائی و رانندگی استان اردبیل

15.افشین اصغری، کارشناس مدیریت بحران استانداری اردبیل

16.رئوف نیک طبع، رئیس اداره مراقبت پرواز فرودگاه اردبیل

17.علی پیری، کارشناس روابط عمومی آموزش و پرورش استان اردبیل

18.مهران سرابی، رئیس اداره آموزش جمعیت هلال احمر استان اردبیل

19.علی اکبری فرد، مدیر دفتر مدیریت بحران شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل

20.محمد زارعی، مسئول حراست هواشناسی استان اردبیل

21.محمدباقر فرض اله پور، رئیس اداره شبکه پایش هواشناسی استان اردبیل

22.رسول همتی، دبیر "کمیته هوا_راه" و "کارگروه بلایای جوی و توفان" استان اردبیل

غایبین جلسه:

-        نماینده محترم پلیس راه استان

بررسی مه زدائی در فرودگاه اردبیل  (8 آبان 1395)

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی اردبیل، در جلسه پدافندغیرعامل که در روز شنبه 8 آبان 95 با حضور استاندار محترم اردبیل، معاونت سیاسی و مدیران دستگاههای اجرایی استان اردبیل برگزار گردید مشکل کنسل و تاخیر پرواز فرودگاه اردبیل بدلیل شرایط بد جوی مورد تحلیل کارشناسی قرار گرفت.
در این جلسه آقای دولتی مهر، مدیرکل هواشناسی استان اردبیل به نقش هواشناسی در پدافندغیرعامل بعنوان تنها دستگاه پیش بینی کننده آینده اشاره و از توانایی نیروی کارشناسی این اداره کل در مشاوره و کمک به حل مسایل مخاطرات جوی و زیست محیطی استان در قالب سامانه توسعه هواشناسی کاربردی(تهک) خبر دادند.
در ادامه جلسه، آقای همتی دبیرکارگروه بلایای جوی و توفان استان اردبیل به بررسی معضل لغو پرواز در فرودگاه اردبیل بدلیل شرایط نامساعد جوی پرداختند ایشان بیان داشتند از بين پديده هاي مختلف هواشناسي، مه يكي از دلايل اصلي ابطال و يا انحراف پروازهاي فرودگاه اردبيل، به ديگر فرودگاه هاي كشور و ساير كشورها مي باشد كه اين امر هزينه قابل توجهي را براي شركت هاي خطوط هوايي ايجاد مي كند.
پديده مه و كاهش قابليت ديد ناشي از آن ، همچنين عوامل و عناصر موثر در تشكيل مه از جمله مواردي است كه درمكانيابي فرودگاه اردبيل كمتر به آن پرداخته شده است.
همتی؛ از مشکلات رخداده بر اثر كنسل پروازها از شرايط نامساعد جوي در فرودگاه اردبيل موارد ذیل را برشمردند:
1- کاهش سفرهای گردشگری، تجاری، بازاریابی و ...
2- لغو یا تاخیر در سفرهاي پزشكي و اورژانسی.
3- لغو یا تاخیر در برنامه حضور وزراي دولت و سياسيون در استان.
4- عدم اطمينان به برنامه ريزي به موقع در برگزاري منظم همايش ها، سمينارها، جلسات كاري و ... در شهر اردبيل و سایر مناطق استان.
5- لغو یا تاخیر سفرهاي بين المللي بويژه سفر حجاج و سردرگمي استقبال كنندگان و به هم خوردن مراسمات استقبال و پذيرائي.
6- عدم حضور به موقع استادان پروازی مراکز آموزش عالی استان برای حضور در کلاس های درس بويژه در اواخر هفته.
7- علاوه بر آب و هواي غيرقابل اطمينان شهر اردبيل در فصول سرد سال، آوازه لغو پروازها در فرودگاه اردبيل باعث عدم يا كم استقبال مسئولين و باشگاه هاي ورزشي كشور از ميزباني مسابقات در اردبيل شده است.
دبیرکارگروه بلایای جوی و توفان استان اردبیل، سه راه برای حل مشکل کنسل پرواز فرودگاه اردبیل بیان داشتند:
1_ جابجایی فرودگاه(هزینه بسیار گزاف ، بسیار زمان بر و کار مطالعاتی و میدانی زیادی می خواهد).
2- تجهیز فرودگاه اردبیل به سامانه Cat III و پروژکتورهای قوی(کت3 هنوز در هیچ فرودگاهی در ایران عملیاتی نشده و هواپیماها خطوط کشوری هم قابلیت کار با آن را ندارند).
3- راهکار سوم که بصورت استثنایی و در خصوص پروازهای اورژانسی و مهم می توان در شرایط خاص و برای بعضی از روزهای مه آلود بصورت پدافند غیرعامل استفاده کرد مه زدایی می باشد. (Dispersing Fog)
ایشان بیان داشتند پژوهشگاه هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان اردبیل توانایی امکانسنجی مه زدایی برای فرودگاه اردبیل دارند و در این راستا بررسی های اولیه نیز صورت گرفته است
همتی با بیان اینکه از مهر 1388 لغایت پایان سال 1394 از 441 پرواز کنسل شده، حدود 188 پرواز(43 درصد) بدلیل شرایط جوی بوده و حدود 45 میلیارد ریال طی این 6 سال و 6 ماه صنعت هوانوردی و شرکت های هواپیمایی دچار ضرر مالی شده اند ، عنوان داشتند با توجه به ديدگاه مثبت مسئولين بخش هاي سياسي، اقتصادي و اجتماعي استان در رابطه با نياز مبرم به حل مشكل لغو پروازهاي فرودگاه اردبيل، مه زدائي یکی از راههای حل آسان، كم هزينه و زودبازده براي گذر از لغو پروازهاي فرودگاه اردبيل بدليل شرايط جوي مي باشد. بطوریکه توجيه اقتصادي اجراي مه زدائي در فرودگاه اردبيل در قبال هزينه لغو پروزاها بسيار اندك و قابل ريسك كردن مي باشد.
ایشان در پایان گزارشات خود به سوال جناب آقای دکتر خدابخش استاندار محترم اردبیل در خصوص هزینه اجرای پروژه مه زدایی در فرودگاه اردبیل بیان داشتند اینکار نیاز به بررسی کارشناسی دقیق داشته و حدود قیمت 250 تا 350 میلیون برای نصب و اجرای اولیه و حدود 5 میلیون برای هر محلول پاشی هزینه خواهد داشت.

بازدید مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری از هواشناسی اردبیل  (2 آبان 1395)

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل در روز شنبه مورخ  2 آبان 1359، جلسه پدافند غیر عامل با حضور مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری مهندس بخشعلی لطیفی در اولین روز هفته پدافند غیرعامل در محل اداره کل هواشناسی تشکیل گردید.

علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان ضمن گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل به تشریح نقش هواشناسی در پدافند غیر عامل پرداخته و اظهار داشتند: هر نوع تغيير شكل، تغيير مكان و تغيير ماهيت و كاربري در سيستم هاي مختلف بايد به گونه اي طراحي شود كه ريسك آسيب پذيري را افزايش ندهد. که در این راستای در اداره کل هواشناسی استان کمیته پدافند غیرعامل تشکیل شده است، وی اضافه نمود در این اداره کل فعالیت هایی از جمله راه اندازی شبکه VPN تحت اینترنت جداسازی اینترنت از شبکه، راه اندازی شبکه وایرلسی استان، راه اندازی ساختار پشتیبان برق، تهک هواشناسی، تهیه چارت جایگزین در زمان بحران، ارائه دوره های آموزشی برای همکاران برگزاری جلسات منظم و همچنین طرح های در دست اقدام درحوزه پدافند غیرعامل چزو برنامه های اولویت دار هواشناسی می باشسد.

در ادامه بخشعلی لطیفی مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری افزود: تشکیل اولین جلسه نکوداشت پدافند غیرعامل سال 1395 در اداره هواشناسی استان را به فال نیک گرفته و با ذکر اینکه مهمترین وظیفه پدافند غیرعامل پیشگیری از بحران و تسهیل مدیریت بحران می باشد استفاده از داده ها و پیش بینی های هواشناسی را در امر پیشگیری از مخاطرات جوی و اجرای طرح های مطالعاتی بسیار ضروری و مفید دانستند و همچنین به نقش اطلاعات هواشناسی در زندگی روزمره آحاد مردم اشاره نمودند. در پایان جلسه لطیفی از بخش های مختلف اداره کل از جمله بخش پیش بینی و مهندسی تجهیزات بازدید به عمل آوردند.

بازدید مدیرکل هواشناسی از مزرعه هوشمند کشاورزی در کشت و صنعت و دامپروری مغان  (16 مهر 1395)

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل در روز جمعه مورخ 16 مهر 1395 مدیرکل هواشناسی استان اردبیل از مزرعه هوشمند کشاورزی در کشت و صنعت و دامپروری مغان بازدید بعمل آوردند

در این بازدید سرپرست مرکز تحقیقات فضائی ایران و  هئیت مدیره کشت و صنعت و دامپروری مغان نیز حضور داشتند از تجهیزات و ادوات هواشناسی نصب شده در مزرعه یونجه کشت و صنعت و دامپروری مغان بازدید گردید

آقای مهندس علی علیزاده عضو هئیت مدیره کشت و صنعت و دامپروری مغان بیان داشتند امروزه کشاورزی ایران از کشاورزی نوین فاصله دارد و باید در مراحل مختلف مانند کاشت، داشت، برداشت و آبیاری تحت فشار توجه ویژه‌ای شود تا کشاورزان بتوانند امور خود را به صورت نوین انجام دهند از این رو خواستار همکاری متقابل مرکز تحقیقات فضایی ایران و هواشناسی استان اردبیل جهت تحقق در این راستا شدند.

آقای دکتر سهیل رادیوم سرپرست مرکز تحقیقات فضایی ایران با ذکر اهمیت بسیار خاص کشت و صنعت و دامپروری مغان به عنوان قطب برتر تولید محصولات زراعی ، باغی و دامی در شمال غرب کشور، بیان داشتند نیاز احساس می شود که در این شرکت کشاورزی پویا و نوین راه اندازی و روش های عبور از سبک سنتی کشاورزی به روش های نوین دانش محور تغییر نماید.

آقای مهندس علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان اردبیل نیز در این بازدید با تشریح روند رو به رشد اجرای سامانه تهک بویژه به کاربر نهایی و کاربردی نمودن اطلاعات هواشناسی کشاورزی با هدف افزایش بهره وری محصولات کشاورزی و تولیدات مواد غذایی، از توان علمی و کارشناسی این اداره کل برای پیشبرد گذر کشاورزی سنتی به کشاورزی نوین شدند.

 برگزاری دوره آموزشی "پدیده شناسی در ایستگاه های همدیدی"  (14 مهر 1395)

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل دوره آموزشی پدیده شناسی در ایستگاه های همدیدی  با حضور کارشناسان هواشناسی همدیدی به مدت 5 روز در اردبیل برگزار گردید.

 آموزش اداره کل هواشناسی استان اردبیل با همکاری مدیریت آموزش هواشناسی و علوم جو سازمان هواشناسی کشور دوره پدیده شناسی در ایستگاه های همدیدی را از 10 تا 14 مهر 1395 با حضور کارشناسان هواشناسی همدیدی و پیش بینی از استان های آذربایجان شرقی و غربی و استان گیلان در سالن کنفرانس اداره برگزار گردید. مدرس دوره آقای مهندس سیاوش محمدی معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی استان اردبیل بودند.

جلسه هم اندیشی مسئولین و کارشناسان هواشناسی و مرکز تحقیقات فضایی ایران  (14 مهر 1395)

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل در روز چهارشنبه مورخ 14 مهر 1395 رئیس مرکز تحقیقات فضائی ایران و هئیت همراه با مدیریت و کارشناسان اداره کل هواشناسی استان اردبیل در یک نشست تخصصی به تبادل اندیشه و اطلاعات در خصوص هوشمندسازی کشاورزی نوین و استفاده از امکانات سامانه ترویج هواشناسی کاربردی(تهک کشاورزی) در کشت و صنعت مغان پرداختند.

آقای مهندس علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان اردبیل در این جلسه با تشریح روند رو به رشد اجرای سامانه تهک بویژه به کاربر نهایی و کاربردی نمودن اطلاعات هواشناسی کشاورزی با هدف افزایش بهره وری محصولات کشاورزی و تولیدات مواد غذایی اشاره نمودند.

آقای دکتر سهیل رادیوم سرپرست مرکز تحقیقات فضایی ایران نیز با ذکر اهمیت بسیار خاص کشت و صنعت و دامپروری مغان به عنوان قطب برتر تولید محصولات زراعی ، باغی و دامی در شمال غرب کشور، بیان داشتند نیاز احساس می شود که در این شرکت کشاورزی پویا و نوین راه اندازی گردد.

در ادامه این جلسه آقای دکتر رادیوم و هئیت همراه از مرکز پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی استان اردبیل بازدید بعمل آوردند.

شرکت هواشناسی در کارگاه ترویج کشاورزی (12 مهر 1395)

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل در روز دوشنبه مورخ 12 مهر 1395 کارشناسان اداره کل هواشناسی در گارکاه آموزشی و ترویج کشاورزی (کشت پائیزه 96-1395) اهداف تهک را تشریح نمودند.

در این کارگاه آموزشی که توسط مرکز خدمات جهاد کشاورزی کورائیم برای کشاورزان فعال و پیشرو منطقه جهت بررسی و اصول فنی کشت پائیزه برگزار گردیده بود، دبیر تهک اداره کل هواشناسی در راستای اجرای سامانه تهک و همچنین استفاده کشاورزان از اطلاعات هواشناسی به بیان اهداف این سامانه و تاثیرات مثبت بکار گیری اطلاعات هواشناسی در جهت بهبود کمی و کیفی تولیدات کشاورزی برای کارشناسان و کشاورزان مدیریت جهاد کشاورزی پرداخته و به پرسش ها و سوالات کشاورزان در راستای استفاده از توصیه های هواشناسی کشاورزی و نحوه ارتباط با سامانه تهک پاسخ داده شد.

اعلام زمان برگزاری دوره آموزشی "پدیده شناسی در ایستگاه های همدیدی"  (8 مهر 1395)

مسئول آموزش هواشناسی استان اردبیل اعلام کرد این اداره کل در نظر دارد دوره آموزشی تخصصی تحت عنوان " پدیده شناسی در ایستگاه های همدیدی " برگزار نماید. آقای قاسم هژبرپور بیان داشت این دوره از 10 مهر لغایت 14 مهر ماه  1395 به مدت 30 ساعت و با حضور کارشناسان استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گیلان و اردبیل در هواشناسی استان اردبیل برگزار خواهد شد.

تقدیر معاون استاندار از هواشناسی استان(8 مهر 1395)

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل از هواشناسی استان اردبیل تقدیر نمودند.

آفای آذرنژاد در روز جهانی گردشگری به پاس ارائه خدمات مطلوب به گردشگران در لوح سپاسی به مدیرکل هواشناسی استان اردبیل، از تلاش مجدانه ی آن مجموعه در شکوفایی صنعت گردشگرانه استان اردبیل تقدیر به عمل آوردند.

دیدار مسئولین هواشناسی با مدیرکل تبلیغات اسلامی اردبیل (20 شهریور 1395)

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل در روز شنبه 20 شهریور 95 ، مدیریت و مسئولین اداره کل هواشناسی استان با مدیرکل تبلیغات اسلامی اردبیل دیدار کردند.
در این دیدار آقای علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان ضمن ارایه گزارشی از فعالیت و عملکرد هواشناسی استان برنقش داده ها و اطلاعات هواشناسی در برگزاری مراسمات مذهبی و فرهنگی اشاره و تاکید کردند امروزه برخی از آیین ها و مراسمات مذهبی در فضای باز برگزار می شود و نیاز است مسئولین شهری و برگزارکنندگان اینگونه مراسمات از پیش بینی وضعیت جوی آگاه باشند از این رو هواشناسی استان ضمن همکاری قبلی در سال های گذشته، آمادگی خود را برای برگزاری هرچه تمامی مراسمات مذهبی - فرهنگی در طول سال اعلام می نماید. ایشان همچنین با اشاره به راه اندازی سامانه توسعه هواشناسی کاربردی(تهک) و توجه به کاربر نهایی و کاربردی نمودن اطلاعات هواشناسی به نقش اطلاعات هواشناسی در اقتصاد مقاومتی اشاره نمودند.
حجت ‌الاسلام و المسلمین آقای مهدی ستوده در این جلسه، ضمن قدردانی از زحمات کارکنان هواشناسی و اشاره به نقش پیش بینی های هواشناسی در بخش های مختلف جامعه تاکید و برلزوم اهتمام و سرمایه گذاری در راستای نقش هواشناسی و توانمندسازی هرچه بیشتر آن در راستای خدمت رسانی به آحاد مردم تاٌکید نمودند وی تصریح کرد: به لحاظ حضور همگانی و عمومی مردم، بانیان هیأت ها و دسته های عزادار سالار شهیدان و گستردگی و عظمت این حرکت مردمی و حضور خودجوش همه ی اقشار در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی و سایر مراسمات مذهبی، به ضرورت هم‌اندیشی با هواشناسی و تأثیر مستقیم پیش بینی های جوی در کیفیت اجرای برنامه‌ها تاکید نمودند.

در پایان این دیدار دو مدیرکل آمادگی خود را برای عقد تفاهم همکاری بین دو دستگاه اعلام نمودند.

نشست خبری مدیران مرتبط با شورای هماهنگی مدیریت بحران استان اردبیل که در استانداری (15 شهریور 1395)

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان  علی دولتی مهر در جلسه نشست خبری مدیران مرتبط با شورای هماهنگی مدیریت بحران استان اردبیل که در استانداری اردبیل برگزار شد تصریح کرد: در طی چند سال اخیر تلاش فراوانی کرده است تا ضمن تجهیز و توسعه خود، حوزه خدمات رسانی را از بخش هوانوردی به سایر بخش های استان گسترش دهد. امروزه نقش هواشناسی آنقدر گسترش یافته و درفعالیت های مختلف کشاورزی، گردشگری بلایای جوی و اقلیمی و حتی زندگی روزمره نقش کلیدی دارد.

وی تأکید کرد از مهمترین مسائلی که هواشناسی استان با آنها مواجه است، افزایش رخداد حوادث غیرمترقبه جوی و اقلیمی، عدم کاربست بهینه اطلاعات هواشناسی و اقلیمی درتوسعه زیرساخت ها می باشد.  وی بیان کرد داده، اطلاعات و محصولات جوی و اقلیمی، پایه کاربسیاری از فعالیت های عمومی از جمله شهرسازی، فعالیت های کشاورزی و ...  است و استفاده از این محصولات باعث پایداری توسعه، کاهش هزینه و افزایش بهره وری خواهدشد.

 مدیرکل هواشناسی استان در این نشست تشریح کرد: هواشناسی بادقت بسیار بالا بیش از 10 روز را پیش بینی می نماید و درصورت وجود سامانه های جوی به موقع طی اطلاعیه و یا اخطاریه به مردم و مسئولین اطلاع رسانی می کند دراین راستا اداره کل هواشناسی استان درخصوص پایش وضعیت جوی و بهبود پیش بینی تلاش نموده با مساعدت مسئولین استانی و سازمان هواشناسی کشور پروژه رادار در استان اردبیل اجرایی شود که با اعتبارات ملی مبلغ 55 میلیاردریال برای خرید رادار سازمان هزینه نموده و برای زیرساخت آن 10 میلیارد ریال برای زیرساخت از اعتبارات سفر ریاست محترم به استان هزینه گردیده است درصورت بهره برداری کمک موثری در بهبود پیش بینی خواهد داشت که برای تکمیل آن 15 میلیارد ریال اعتبار لازم است.

لذا این پروژه به منظور پایش وضعیت جوی قبل از ورود سامانه های جوی به منطقه و پایش احتمال رخداد بلایای جوی در جهت پیش بینی، نظارت و آشکارسازی پدیده های جوی، تعیین فاصله و زمان ورود سیستم های جوی درمقیاس متوسط همدیدی، تخمین میزان، شدت و نوع بارش و اعلام وضعیت بحرانی جوی همچنین درصدور هشدارهای زیان بار تگرگ، بارش های شدید برف و باران، طوفان و کمک به تعیین زمان مناسب عملیات کشاورزی و ...  نقش مهمی را ایفا خواهدنمود.

علی دولتی مهر از تهیه سند توسعه هواشناسی کشاورزی خبر داد و گفت: سند هواشناسی کشاورزی گندم تهیه شده است و سند هواشناسی زنبورداری، شیلات و سیب زمینی و کلزا در حال تدوین می باشد وی گفت: هدف از تهیه اسناد کشاورزی، مستند نمودن مهارت ها، دانش و فنونی است که یک کارشناس هواشناسی می بایست در خدمات دهی به تولیدکننده یک ماده غذایی به آن مجهز باشد.

از آنجایی که هواشناسی کشاورزی یکی از ارکان سازمان جهانی هواشناسی و سازمان هواشناسی کشور است و سامانه توسعه هواشناسی کاربردی کشاورزی (تهک کشاورزی) نیز یکی از اجزاء اصلی سامانه توسعه هوشناسی کاربردی است. نیاز است تا فرمان مربوط به آن به صورتی روشمند مستند گردد.

مدیرکل هواشناسی استان اضافه نمود در راستای سیاست جدید که که دنبال می کند راه اندازی سامانه توسعه هواشناسی کاربردی ( تهک ) است که با هدف برقراری ارتباط با کاربران نهایی در بخش های مختلف کشاورزی با حمل و نقل، گردشگری و...  ایجاد شده است و در حال حاضر بخش تهک کشاورزی و جاده ای درمرحله اجرا می باشد و تاکنون نیز موفقیت هایی حاصل شده است. وی تشریح کرد یکی از خطراتی که بخش کشاورزی به ویژه مناطق روستایی را تهدید می کند مخاطرات جوی از قبیل خشکسالی، طوفان، سرمازدگی، باران شدید، سیل و تگرگ می باشد که اطلاع رسانی مناسب به کشاورزان و ارائه آموزش های لازم می تواند آسیب های ناشی از آن را کاهش دهد. که می تواند بهره گیری از اطلاعیه ها و اخطاریه های هواشناسی کاهش در هزینه و افزایش در بهره وری محصولات کشاورزی بسیار موٍثر باشد.

دولتی مهر همچنین ارائه خدمات اطلاع‌رسانی هواشناسی به هزار نفر از کشاورزان استان را یادآور شد و گفت: در نظر داریم تا پایان سال این میزان را به 12 هزار نفر برسانیم .

دیدار مسئولین هواشناسی با نماینده ولی فقیه استان و امام جمعه اردبیل (13 شهریور 1395)

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل در روز شنبه 13 شهریور 95 ، مدیریت و مسئولین اداره کل هواشناسی استان با نماینده ولی فقیه استان و امام جمعه اردبیل دیدار کردند.

دراین دیدار آقای دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان ضمن ارایه گزارشی از فعالیت ها و عملکرد هواشناسی استان برنقش داده ها و اطلاعات هواشناسی در زمینه های مختلف اقتصادی، عمرانی، کشاورزی، حمل و نقل، گردشگری و لزوم فرهنگ سازی در این زمینه تاٌکید نمودند. ایشان همچنین با اشاره به راه اندازی سامانه توسعه هواشناسی کاربردی(تهک) و توجه به کاربر نهایی و کاربردی نمودن اطلاعات هواشناسی به نقش اطلاعات هواشناسی در اقتصاد مقاومتی اشاره نمودند.

جناب آیت الله دکتر سیدحسن عاملی ضمن قدردانی از زحمات کارکنان هواشناسی و اشاره به نقش پیش بینی های هواشناسی در بخش های مختلف از قبیل سلامت پروازها، تولید محصولات کشاورزی و پیش گیری از خسارات بلایای جوی نظیر سیل برلزوم اهتمام و سرمایه گذاری در راستای نقش هواشناسی و توانمندسازی هرچه بیشتر آن در راستای خدمت رسانی به آحاد مردم تاٌکید نمودند.

تمدید گواهینامه ISO 9001: 2008 اداره هواشناسی سینوپتیک فرودگاهی اردبیل (7 شهریور 1395)

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل، در روز یکشنبه 7 شهریور 95 در ممیزی مراقبتی که از سوی سر ممیز شرکت توف نورد آلمان صورت گرفت، گواهینامه بین المللیISO 9001 : 2008  ایستگاه هواشناسی فرودگاهی اردبیل به مدت یک سال دیگر تمدید شد.

در این بازدید سر ممیز شرکت توف نورد آلمان فرآیندهای پایش هوا، نحوه ثبت و ارسال داده ها، نگهداری و تعمیرات تجهیزات فنی، کالیبراسیون و مستندات را در ایستگاه هواشناسی فرودگاهی اردبیل مورد بازبینی قرار داده و با توجه به مشاهده نقاط قوت نسبت به سال گذشته، گواهینامه استاندارد سیستم مدیریت کیفیت(ISO 9001: 2008  ) ایستگاه هواشناسی فرودگاهی اردبیل را برای یک سال دیگر تمدید نمودند.

در این جلسه که ایزدفر(رئیس اداره امور شبکه پایش ایستگاههای همدیدی سازمان هواشناسی کشور)، محمدی( معاون فنی و شبکه ایستگاههای استان اردبیل) نیز حضور داشتند، از تلاش های اداره شبکه پایش، اداره مهندسی تجهیزات هواشناسی استان اردبیل و کارشناسان هواشناسی فرودگاهی به جهت رعایت کیفیت استاندارد قدردانی به عمل آمد.

اعتبار این گواهینامه بین المللی سه سال می باشد و هر سال توسط ممیزان شرکت توف نورد آلمان مورد ممیزی مجدد قرار می گیرد.

جلسه مشترک کمیته سامانه تهک با ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل (4 شهریور 1395)

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل در راستای بررسی روند اجرای سامانه تهک کشاورزی، مدیر کل هواشناسی استان اردبیل به همراه معاون فنی و شبکه ایستگاهها و رئیس کمیته تهک هواشناسی استان در هفته دولت با ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان دیدار نمودند.

علی دولتی مهر، مدیر کل هواشناسی استان اردبیل در این جلسه که در دفتر ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان انجام گرفت، با تشریح روند رو به رشد اجرای سامانه تهک در سطح استان با توجه به اهمیت آموزش و ارتقای دانش کاربران نهایی خواستار برگزاری کلاس های آموزشی مشترک و افزایش تعداد کاربران در سطح استان شدند.

مهندس عدیل سروی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی نیز با تقدیر از تلاش کارشناسان هواشناسی در راستای ارسال توصیه های هواشناسی کشاورزی به کاربران از تعامل و برگزاری جلسات تخصصی مشترک کارشناسان دو دستگاه اجرایی استقبال و آمادگی سازمان جهاد کشاورزی را در استفاده از ظرفیت موجود اعلام نمودند.  

قابل ذکر است که سامانه توسعه هواشناسی کاربردی(تهک) به ویژه تهک کشاورزی با محوریت توجه به نیاز کاربران نهایی به منظور کاربردی نمودن محصولات هواشناسی در راستای کاهش خسارات ناشی از بلایای جوی و اقلیمی، افزایش بهره­وری محصولات کشاورزی و تولیدات مواد غذایی در این استان از سال 93 شروع گردیده و در حال حاضر در استان اردبیل با کاربران گروه های گندم، دامداری، سیب زمینی، باغداری، زنبورداری و شیلات در ارتباط دو سویه می باشد.

تقدیر صدا و سیما از هواشناسی استان اردبیل  (3 شهریور 1395)

 در دومین روز از هفته دولت (چهارشنبه سوم شهریور) مدیرکل صدا و سیمای استان اردبیل به همراه معاونین خود از اداره کل هواشناسی استان بازدید نمودند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل در جلسه ای که با مدیریت صدا و سیما در اداره کل هواشناسی استان برگزار گردید در راستای توسعه هواشناسی کاربردی و استقبال عموم مردم از اخبار محلی هواشناسی و توصیه های هواشناسی کشاورزی به کشاورزان عزیز، مدیر کل صدا و سیمای مرکز اردبیل ضمن بازدید از مرکز پیش بینی هواشناسی استان و قدردانی از همکاری مشترک کارشناسان هواشناسی با بخش های مختلف صدا و سیما با اهدای لوح تقدیر از مدیریت و کارشناسان گروه پیش بینی استان تقدیر به عمل آوردند.

بازدید مدیر کل صدا و سیما از هواشناسی استان اردبیل در هفته دولت  (3 شهریور 1395)

 در دومین روز از هفته دولت (چهارشنبه سوم شهریور 1395) مدیرکل صدا و سیمای استان اردبیل به همراه معاونین خود از اداره کل هواشناسی استان بازدید نمودند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل در جلسه مشترکی که در سالن کنفرانس اداره کل هواشناسی برگزار گردید، علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان اردبیل عملکرد و پیشرفت های هواشناسی را طی سه سال گذشته عنوان و از برنامه های آتی سازمان در راستای توسعه هواشناسی کاربردی با محوریت کاربران نهایی خبر داد. ایشان همچنین پیشرفت 75 درصدی رادار هواشناسی استان را اعلام و ابراز امیدواری نمود که با حمایت مسئولین استان و تامین اعتبار این پروژه تا پایان سال 95 به بهره برداری خواهد رسید که در صورت تحقق امکان پیش بینی های کوتاه مدت از دقت بیشتری برخوردار خواهد شد.

در این جلسه عبدالله مددی مدیر کل صدا و سیمای مرکز اردبیل با تجلیل از همکاری مستمر کارشناسان هواشناسی استان با بخش های خبر، سیما و رادیو آمادگی همه جانبه صدا و سیما را برای پیگیری مشترک تامین بودجه لازم از طریق مسئولان استانی برای پخش زنده اخبار هواشناسی از استودیو خبرتلویزیونی اعلام کرد. مدیر کل صدا و سیما توجه، نیاز و استقبال مردم از اخبار هواشناسی را یادآور شده و افزود: به همین دلیل خبر هواشناسی جزء بخش های ثابت اخبار رادیو و تلویزیون است بنابراین برای ارتقا سطح کیفی و کمی این خبرها و اهمیت پیش بینی های مختلف از اوضاع جوی و اطلاع رسانی به موقع به مردم استان، مسافران و گردشگران لازم است همه دست به دست هم دهند و مشکل تجهیزاتی لازم را حل کنند.در ادامه جلسه از مرکز پیش بینی هواشناسی بازدید و از نزدیک با روند تهیه و صدور پیش بینی های جوی توسط کارشناسان پیش بینی آشنا شدند. آقای همتی سرپرست گروه پیش بینی و پیش آگاهی های جوی استان، ابزار و امکانات موجود را برای میهمانان توضیح داده و آمادگی هواشناسی استان را برای پخش زنده اخبار هواشناسی از استودیو خبرتلویزیونی اعلام نمودند.

حضور کارشناسان هواشناسی استان اردبیل در کارگاه آموزشی نظام نوین ترویج کشاورزی  (3 شهریور 1395)

 کارشناسان هواشناسی کشاورزی در راستای اهداف سامانه تهک در کارگاه آموزشی مرکز خدمات جهاد کشاورزی شهر آبی بیگلو برای کشاورزان فعال و پیشرو در سوم شهریورماه حضور یافتند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل، در اجرای برنامه های سامانه تهک کشاورزی جهت استفاده بهینه کشاورزان از اطلاعات هواشناسی و در راستای استراتژی ظرفیت سازی، طبق برنامه ریزی های کمیته سامانه تهک با همکاری مدیریت جهاد کشاورزی، کارشناسان هواشناسی کشاورزی در کلاس آموزشی طرح نظام نوین ترویج کشاورزی در شهر آبی بیگلو از توابع شهرستان نمین شرکت نموده و از نزدیک ضمن توضیحاتی در خصوص تاثیرات پارامترهای هواشناسی و بهره برداری بهینه از آنها به سوالات کاربران فعال نیز پاسخ دادند.

در این کارگاه هژبرپور رئیس کمیته سامانه تهک استان ضمن تشریح راههای ارتباطی سامانه تهک از کشاورزان خواست که نسبت به اطلاعیه و اخطاریه های هواشناسی و توصیه های هواشناسی کشاورزی استان که در جلسات دیسکاشن مشترک با کارشناسان جهاد کشاورزی استان تهیه می شوند، توجه بیشتری نمایند.

جلسه کمیته تهک استان اردبیل با مرکز خدمات جهاد کشاورزی شهر کورائیم   (1 شهریور 1395)

در راستای بهبود اثر بخشی سامانه تهک کشاورزی و بررسی روند اطلاع رسانی و ارسال توصیه های هواشناسی کشاورزی جلسه ای در مرکز خدمات کشاورزی شهر کورائیم از توابع شهرستان نیر در روز دوشنبه مورخه 01/06/95 برگزار گردید.

در این جلسه که با حضور رئیس و کارشناسان مرکز خدمات جهاد کشاورزی شهر کورائیم انجام گرفت مهندس هژبرپور رئیس کمیته سامانه تهک استان ضمن استمرار و بهبود کیفیت ارسال توصیه های کشاورزی بر افزایش تعداد کشاورزان فعال تاکید نموده و خواستار حضور کارشناسان هواشناسی در کلاس های آموزشی و ترویجی کشاورزان شدند.

مهندس محسنی رئیس مرکز خدمات کشاورزی شهر کورائیم نیز ضمن استقبال از تهیه و ارسال توصیه های هواشناسی کشاورزی، اطلاع رسانی بموقع پیش بینی های صادره به کشاورزان را بسیار مفید ارزیابی کرده و بهره برداری از آن را در نظام نوین ترویج کشاورزی( کاشت، داشت و برداشت – مکانیزاسیون- ... ) امری ضروری دانستند. ایشان همچنین به جهت پتانسیل اراضی کشاورزی این منطقه، استفاده بهینه از این فرصت را در جهت افزایش بهره وری برای کشاورزان با اطلاع قبلی از پیش بینی های صادره از سوی هواشناسی استان اجتناب ناپذیر دانسته و خواستار تجهیز و ارتقای ایستگاه هواشناسی در این منطقه شدند.

در ادامه جلسه جهت بررسی روند اجرای سامانه تهک بازدیدی از مزارع سیب زمینی منطقه انجام گرفت و از نزدیک با کشاورزان فعال گفتگو و نظرات ایشان را جویا شدند. 

بازدید مدیریت هواشناسی از مزارع کشاورزان پیشرو (تهک) (28 مرداد 1395)

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل، در راستای ارزیابی سامانه تهک کشاورزی و استفاده کاربران از توصیه های هواشناسی کشاورزی کمیته تهک استان با حضور مدیر کل هواشناسی استان روز پنجشنبه 28 مرداد ماه از مزارع سیب زمینی کشاورزان پیشرو شهرستان اردبیل بازدید نمودند.

در این بازدید آقای سیاوش محمدی معاون فنی و شبکه ایستگاههای هواشناسی استان و قاسم هژبرپور رئیس کمیته سامانه تهک نیز حضور داشتند و  از نزدیک نظرات کاربران فعال و پیشرو را در خصوص سامانه تهک کشاورزی، زمان ارسال پیش بینی و توصیه های کشاورزی دریافت و در اثر بخشی آن تاکید نمودند.

حبیب زاده یکی از کاربران فعال و پیشرو در کشاورزی نیز صدور پیش بینی های کوتاه مدت بویژه در مواقع ضروری از جمله زمان های آبیاری و سمپاشی و برداشت محصولات را از طریق سامانه های اطلاع رسانی و همچنین پیش آگاهی های جوی بلند مدت را بسیار مفید و موثر دانست.

تجلیل از آزادگان هواشناسی استان اردبیل(28 مرداد 1395)

در سالروز آغاز بازگشت آزادگان عزیز به میهن اسلامی، مراسمی با حضور کارکنان و آزادگان شاغل و بازنشسته در اداره کل هواشناسی استان اردبیل در روز پنجشنبه 28 مرداد برگزار گردید.

به همین مناسبت در راستای ارج نهادن به زحمات ارزشمند ایثارگران و آزادگان در طول دوران دفاع مقدس و قدردانی از حضور ایشان در فعالیت های اجتماعی و اقتصادی از آزادگان هواشناسی استان آقایان ابراهیم نصیری(بازنشسته) و جمال جعفرپور تجلیل به عمل آمد.

علی دولتی مهر مدیر کل هواشناسی استان در این برنامه با یادآوری سخنانی از مقام معظم رهبری در خصوص ایثارگران و آزادگان عزیز از تلاش های بی ادعای این عزیزان در طول دوران خدمت قدردانی نمود.

آموزش مفاهیم هواشناسی در مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان اردبیل(20 مرداد 1395)

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل، علی دولتی مهر مدیر کل هواشناسی استان در راستای اهداف سامانه توسعه هواشناسی کاربردی در روز چهارشنبه مورخ 20/05/95 با مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان اردبیل دیدار نمود.

در این نشست که هدف از آن استفاده از ظرفیت های مراکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری در توسعه و ترویج کاربرد هواشناسی در بخش های مختلف هواشناسی بود، دولتی مهر ضمن تشریح اهداف سامانه تهک خواستار همکاری مراکز کانون پرورش فکری شده و در این راستا آموزش مفاهیم و کاربردهای هواشناسی در بین کودکان و نوجوانان را جهت استفاده خانواده ها مفید دانسته و اعلام نمود که با همکاری کارشناسان دو اداره کل می توانیم در ارتقای سطح بهره مندی خانواده ها از اطلاعات هواشناسی گامهای خوبی برداریم.

خانم جمادیه مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان اردبیل نیز ضمن استقبال از همکاری هواشناسی در راستای آموزش مفاهیم هواشناسی توسط مربیان مراکز با موضوعات انواع ابرها، پدیده ها و تغییرات جوی، کاربردهای هواشناسی در مسافرت ها، گردشگری، تعیین زمان و مکان های مناسب در اردوها را بسیار موثر ارزیابی نموده و علاقمندی کانون را به انعقاد تفاهم نامه ای با موضوعات همکاری مشترک از جمله برگزاری جشنواره، اجرای مسابقات فرهنگی و هنری برای کودکان و نوجوانان با عنوان کاربردهای هواشناسی، تهیه جزوات مناسب از مطالب هواشناسی در سطح کودکان و نوجوانان و ... اظهار نمودند. 

 

برگزاری کارگاه آموزشی «تهک معماری و شهرسازی» در راستای توسعه هواشناسی کاربردی(19 مرداد 1395)

 اولین کارگاه آموزشی تخصصی"تهک معماری و شهرسازی" در روز سه شنبه مورخ 19 مرداد 1395 در پژوهشگاه هواشناسی کشور برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل، آقای مهندس عابدینی معاون پیش بینی و توسعه هواشناسی ضمن ارزشمند دانستن چنین کارگاه هایی علمی برای پیشبرد اهداف سامانه توسعه هواشناسی کاربردی، خواستار برگزاری چنین نشست های علمی با تخصص های دیگر در زمینه مختلف هواشناسی شدند.

در این کارگاه که به مدت یک روز طول کشید، 19 نفر از کارشناسان 9 استان و سازمان هواشناسی کشور شرکت نموده و آقای مهندس صادق ضیائیان، مدیرکل هواشناسی استان آذربایجانغربی مدرس کارگاه بودند.

از اداره کل هواشناسی استان اردبیل نیز آقایان سیاوش محمدی(معاون فنی و شبکه ایستگاهها)، رسول همتی( سرپرست گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی) و مرتضی ولیزاده(رئیس ایستگاه هواشناسی سرعین) در این کارگاه حضور داشتند.

بازدید مدیر کل هواشناسی استان اردبیل از خبرگزاری های مرکز اردبیل(17 مرداد 1395)

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل، علی دولتی مهر مدیر کل هواشناسی استان اردبیل به مناسبت روز خبرنگار 17 مردادماه ضمن بازدید از چند مرکز خبرگزاری از جمله خبرگزاری جمهوری اسلامی و خبرگزاری فارس، پیام تبریک ریاست محترم سازمان را از نزدیک به اهالی خبر و خبرنگاران استان رساند.

کارکنان هواشناسی استان اردبیل در دهه مبارک کرامت با شعار توسعه هواشناسی کاربردی موفق به صعود قله سبلان شدند (15 مرداد 1395)

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل، پیرو هماهنگی های قبلی در جلسه شورای اداری و تصویب عناوین برنامه های دهه کرامت و گرامیداشت ایام ولادت حضرت معصومه(س) و حضرت امام رضا(ع) ضمن اطلاع رسانی عمومی در سطح ادارات و ایستگاههای هواشناسی استان، گروهی از پرسنل هواشناسی استان عصر پنجشنبه 14 مرداد ماه جهت صعود به قله سبلان اعزام شدند.

این گروه از کارکنان هواشناسی استان که متشکل از کارشناسان ایستگاههای هواشناسی استان از جمله ایستگاه هواشناسی خلخال، ایستگاه هواشناسی نمین، ایستگاه هواشناسی فرودگاه اردبیل و جمعی از پرسنل اداره کل بودند، عصر پنجشنبه از اردبیل به سمت مشگین شهر عزیمت نموده و در نیمه شب به پناهگاه رسیدند و پس از چند ساعت استراحت از ساعت 3 صبح حرکت به سوي قله را آغاز و در ساعت 9 صبح روز جمعه 15 مرداد ماه موفق به صعود قله سبلان شده و به دریاچه سبلان رسیدند.

سبلان یکی از قله های مرتفع ایران به حساب می آید که معمولا در تمام فصول سال در قله آن می توانیم شاهد برف باشیم. در طول مسیر حرکت معمولاً از محلهایی به نام قوتورسویی و شابیل( با ارتفاع 2700 متر) عبور نموده و به سمت پناهگاه در ارتفاع 3700 متری می رسند و معمولاً از پناهگاه جهت صعود به قله (4811 متری) حرکت می کنند.

بررسی راهکارهای تهک گردشگری در استان اردبیل (4 مرداد 1395)

تحلیل پارامترهای جوی و تاثیر آن بر صنعت گردشگری در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با حضور کارشناسان هواشناسی و گردشگری استان بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل، در راستای توسعه هواشناسی کاربری(تهک) با محوریت گردشگری جلسه مشترکی در اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان با هواشناسی استان در روز دوشنبه مورخه 4/5/95 برگزار گردید.

سیاوش محمدی معاون فنی و شبکه ایستگاههای هواشناسی استان ضمن تشریح سیاست سازمان هواشناسی در خصوص توسعه هواشناسی کاربردی(تهک) به بیان اهداف و برنامه های آتی این سازمان پرداخته و اظهار نمودند: با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب و وجود جاذبه های تاریخی، طبیعی و انسان ساخت در استان اردبیل همچون گردنه حیران، آبهای گرم سرعین و ... این استان از نظر جاذبه های گردشگری و توریسم در سطح کشور بی نظیر می باشد که در صورت برنامه ریزی و سرمایه گذاری درست می تواند به قطب گردشگری کشور تبدیل شود.

رسول همتی سرپرست گروه پیش بینی و پیش آگاهی های جوی هواشناسی استان نیز به ظرفیت و توانمندی های هواشناسی استان در صدور پیش آگاهی های جوی بصورت زمانی و مکانی بویژه برای جاده های مواصلاتی و مناطق گردشگری استان اشاره و تهک گردشگری را گامی موثر در بهبود صنعت توریسم دانست.

قادر تقی زاده معاون گردشگری استان بر لزوم توجه ویژه تمامی دستگاههای مسئول به امر گردشگری در استان تاکید و خواستار همکاری بیش از پیش اداره کل هواشناسی جهت توانمندی این بخش شدند.

در پایان جلسه پس از بحث و بررسی کارشناسی، مصوب شد ضمن انعقاد تفاهم نامه ای بین دو اداره کل، همکاری طرفین در قالب تهک گردشگری از جمله طرح های پژوهشی مشترک، سامانه های اطلاع رسانی و تهیه و انتقال خدمات هواشناسی به مسافران و گردشگران استان در تمامی فصول انجام گیرد. 

بازدید معاونین سازمان هواشناسی کشور از ایستگاههای هواشناسی استان اردبیل (31 تیر 1395)

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل، معاونین سازمان هواشناسی کشور طی سفری دو روزه از ایستگاههای سینوپتیک هواشناسی استان اردبیل بازدید نمودند.

  آقای امیرشقاقی معاون توسعه مدیریت و منابع، آقای میرزایی معاون فنی و شبکه ایستگاهها و آقای مدبر مدیر طرح و برنامه سازمان هواشناسی کشور، در صبح روز چهارشنبه سی ام تیر ماه ضمن بازدید از اداره کل هواشناسی استان از نزدیک مسائل و مشکلات واحدها را بررسی نمودند. بررسی عملکرد و گزارش کار اداره شبکه پایش، گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی، گروه پیش بینی و پیش آگاهی های جوی استان و واحد مهندسی تجهیزات اداره کل از برنامه کاری ایشان بودند.

بازدید فنی از سایت رادار هواشناسی، ایستگاههای سینوپتیک مشگین شهر، ایستگاه هواشناسی سرعین، ایستگاه هواشناسی نیر، ایستگاه کشاورزی اردبیل نیز از دیگر برنامه های معاونین سازمان هواشناسی در این سفر از استان اردبیل بودند.

همچنین طی این مدت با هماهنگی علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان، دیداری با مسئولان استان و منطقه از جمله: معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری( آقای آذرنژاد) و فرماندار گرمی( آقای رحیمی زاد) انجام گرفت که از مهمترین نتایج آن می توان به اتمام سریع و بموقع پروژه رادار هواشناسی استان اشاره نمود. 

نشست عمومی معاونین سازمان هواشناسی کشور با همکاران هواشناسی استان اردبیل  (31 تیر 1395)

 به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل، در سفر دو روزه معاونین سازمان هواشناسی کشور برگزاری جلسه عمومی و پرسش و پاسخ با همکاران اداره کل هواشناسی استان اردبیل یکی از برنامه های مسئولین سازمان هواشناسی بود که در روز پنجشنبه 31 تیرماه در سالن کنفرانس اداره کل برگزار گردید.

در این نشست علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان ضمن تقدیر و تشکر از حضور میهمانان در جمع همکاران به اهم برنامه های هواشناسی استان از جمله پیشرفت پروژه رادار، وضعیت ایستگاههای هواشناسی استان، توسعه هواشناسی کاربردی (سامانه تهک ) به ویژه هواشناسی کشاورزی، مسائل و مشکلات اداری، ساماندهی نیروی انسانی پرداخته و توضیحاتی ارائه نمودند. سپس سوالاتی از طرف همکاران در خصوص امورات اداری جهت پاسخگویی مطرح گردید.

آقای امیر شقاقی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان با ارائه اهداف و برنامه های سازمان با اولویت افزایش درآمدزایی سازمان، نسبت به سوالات همکاران پاسخ و ابراز امیدواری کرد که با همدلی و همراهی همه همکاران امسال نیز همچون سال گذشته شاهد عملکرد خوبی در خصوص محقق شدن پیش بینی ها باشیم.

آقای میرزایی، معاون فنی و شبکه ایستگاههای هواشناسی کشور نیز در صحبت های خود با اشاره به اهمیت بدنه اصلی سازمان یعنی ایستگاههای هواشناسی، خودکار سازی ایستگاهها را اولویت اول برنامه ششم توسعه هواشناسی عنوان نموده و تغییر جدی در شرح وظایف کارشناسان هواشناسی همدیدی را مطرح نمودند. ایشان همچنین در توسعه هواشناسی کاربردی(تهک)، خودکار سازی فرآیند برداشت داده، انتقال داده و ارسال داده به کاربر نهایی را جزء اساسی ترین بخش تحول در سازمان هواشناسی کشور دانسته و گفت: امیدواریم با هماهنگی و همکاری مدیران استانها و بسترسازی مناسب، اجرای لایه سوم توسعه هواشناسی کاربردی در آینده نزدیک در سطح شهرستانها عملیاتی گردد

بازدید معاونین سازمان هواشناسی کشور از سایت رادار هواشناسی استان اردبیل (30 تیر 1395)

آقای امیرشقاقی معاون توسعه مدیریت و منابع، آقای میرزایی معاون فنی و شبکه ایستگاهها و آقای مدبر مدیر طرح و برنامه سازمان هواشناسی کشور طی سفری به استان اردبیل در روز چهارشنبه 30/4/95 از پروژه رادار هواشناسی مستقر در شوندرسی گرمی بازدید نمودند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل در این بازدید علاوه بر معاونین سازمان، فرماندار گرمی(آقای رحیمی زاد) نیز حضور داشت که ضمن بررسی وضعیت موجود در جهت تکمیل و راه اندازی به موقع این سایت توافق گردید، هرکدام به سهم خود از این پروژه ملی حمایت لازم را نماید تا با تخصیص اعتبار مصوب، پروژه سریعتر به بهره برداری برسد.

 علی دولتی مهر مدیر کل هواشناسی استان اردبیل که مسئولان را در این بازدید همراهی می کرد، ابراز امیدواری نمود که با حمایت مسئولان سازمان هواشناسی و منطقه، با برقراری سیستم ارتباطی پایدار و قابل اطمینان، اتمام ساختمان دیزل و تکمیل محوطه سازی سایت، پروژه در نیمه دوم سال افتتاح گردد.

حضور هواشناسی در کارگروه تخصصی آموزش مدیریت بحران در مدارس استان اردبیل(28 تیر 1395)

به گزارش روابط عمومی هواشناسی از اردبیل، جلسه کارگروه تخصصی آموزش مدیریت بحران در مدارس استان اردبیل با حضور نمایندگان تعدادی از دستگاه های اجرایی به منظور برنامه ریزی عملیاتی سال 95 و اجرای دقیق آن روز دوشنبه 28 تیرماه در اداره کل آموزش و پرورش استان برگزار گردید.

آقای گلشن معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل به عنوان دبیر جلسه ضمن تشریح برنامه های مصوب سال 95 بر برنامه ریزی عملیاتی،  فرهنگ سازی و آموزش دانش آموزان و اولیای آنها تأکید کرد.

آقای امامی یگانه مدیرکل مدیریت بحران استان نیز ضمن سخنانی بر اهمیت آموزش در حوزه مدیریت بحران و عملیاتی نمودن مصوبات جلسه اشاره نمودند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل آقای همتی، سرپرست گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی نیز، ضمن آمادگی هواشناسی بر اعلام به موقع وضعیت بحرانی ناشی از وقوع پدیده های مخرب جوی گفت: با راه اندازی سایت رادار هواشناسی استان پیش بینی های کوتاه مدت دقیق و بموقع بویژه برای اعلام تعطیلی مدارس در سال تحصیلی جدید اطلاع رسانی خواهد شد.

حضور مدیرکل هواشناسی استان در شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان نمین (19 تیر 1395)

علی دولتی مهر، مدیرکل هواشناسی استان اردبیل گفت: استفاده بهینه از اطلاعات هواشناسی، بهره وری را در همه زمینه ها بصورت قابل ملاحظه ای افزایش می دهد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل، علی دولتی مهر که در جلسه کارگروه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان نمین که در روز شنبه مورخ 19 تیر 95 به همراه مدیرکل و دبیرشورای هماهنگی مدیریت بحران استان حضور داشتند، اظهار نمود: امروزه پیش بینی وضع هوا در عرصه کاهش اثرات و خسارات بلایای جوی و اقلیمی نقش کلیدی را داشته و همچنین در عرصه افزایش کارایی فعالیت های روزانه عموم مردم به امری ضروری تبدیل و لازمه زندگی شده است.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل با اشاره به اهمیت پیش بینی های جوی برای عملکرد به موقع در مواقع بحرانی گفت: محور حرکت این سازمان ارایه پیش بینی ها و توصیه های هواشناسی به صورت کاربر محور بوده که در راستای این برنامه در تلاشیم تا پایان سال جاری با حدود 12 هزار نفر از کاربران، به ویژه کشاورزان استان ارتباط مستقیم برقرار و پیش بینی ها به صورت فردی به خود کاربران ارسال شود.

بررسی اولویت های پژوهشی سال 95 هواشناسی در استان اردبیل با رویکرد توسعه هواشناسی کاربردی(تهک) (4 تیر 1395)

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل، در جلسه ای که با حضور کارشناسان هواشناسی و اعضای کمیته راهبری سامانه تهک استان در روز پنجشنبه مورخه 3/4/95 در سالن کنفرانس اداره کل برگزار گردید، عناوین اولویت های پژوهشی سازمان هواشناسی بررسی گردید.

 علی دولتی مهر، مدیرکل هواشناسی استان ضمن اعلام جایگاه و ضرورت پژوهش در راستای پیشرفت هواشناسی کشور، اظهار داشت: رویکرد اجرای پژوهش های اداره کل هواشناسی استان در راستای توسعه هواشناسی کاربردی (تهک) خواهد بود.

ایشان با دعوت از کارشناسان جدیدالاستخدام هواشناسی در عضویت سامانه تهک وگروه پژوهش افزود: برای سال 95 محورها و عناوین پژوهشی بسیار متنوع بوده و اعتباراتی نیز در نظر گرفته شده که امید است با هماهنگی گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی، پژوهش های کاربردی به ویژه با رویکرد تهک در سال جاری انجام گیرد.

در ادامه قاسم هژبرپور سرپرست گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی استان، محورها و عناوین پژوهشی سازمان هواشناسی را که بالغ بر 14 موضوع و 70 عنوان می باشد، از طریق پاورپوینت برای همکاران تشریح و موضوعات متناسب با استان اردبیل با نظر کارشناسان اولویت بندی گردید.

عباس شاهماری، دبیر کمیته راهبری سامانه تهک نیز ضمن سپاس از استقبال همکاران جدیدالاستخدام از برنامه های تهک، آمادگی این کمیته را در استفاده از پتانسیل نیروی انسانی موجود اعلام نموده و اولویت توسعه هواشناسی کاربردی به ویژه تهک کشاورزی را در راستای برنامه های پژوهشی سال جاری خواستار شد. 

بازدید نماینده شهرستان گرمی در مجلس شورای اسلامی از پیشرفت پروژه رادار هواشناسی استان اردبیل (27 خرداد 1395)

 به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل، آقای میرزاده نماینده مردم گرمی در روز پنجشنبه مورخه 27/03/95  از سایت رادار هواشناسی استان اردبیل بازدید نمودند.

نماینده گرمی با قدردانی از تلاش مسئولان هواشناسی استان جهت عملیاتی شدن پروژه رادار هواشناسی در استان اردبیل ابراز امیدواری کرد که جهت تکمیل و راه اندازی آن نهایت همکاری را داشته باشند.

علی دولتی مهر، مدیر کل هواشناسی استان اردبیل که ایشان را همراهی می کرد، اظهار داشت: این رادار با قابلیت پوشش 80 درصد از مساحت استان، نهمین سایت رادار هواشناسی کشور است که تاکنون عملیاتی شده و با تکمیل محوطه و تجهیزات جانبی در صورت تامین اعتبار در سال 1395 بطور کامل به بهره برداری خواهد رسید.

تشریح برنامه های هواشناسی استان اردبیل در سال « اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل »  (26 خرداد 1395)

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل، علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان در تشریح برنامه های هواشناسی استان در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی به ضرورت افزایش بهره وری پایش جوی تاکید کرد.

وی افزود: بر همین اساس یکی از پروژه های در دست اقدام، تجهیز و تکمیل پروژه رادار هواشناسی است که می تواند زمینه ساز افزایش بهره وری پیش بینی، شناخت و شناسایی وضعیت جوی و ارتقای دقت پیش بینی های کوتاه مدت شود.

مدیرکل هواشناسی استان با تاکید به اینکه تجهیز استان به رادار هواشناسی می تواند نقش مهمی را در پایش پدیده های مخرب جوی به همراه داشته باشد، اضافه کرد: در ارتقای بهره وری توسعه هواشناسی کاربردی(تهک) به ویژه تهک کشاورزی با محوریت توجه به نیاز کاربران نهایی در دستور کار است.

دولتی مهر متذکر شد: با توجه به اولویت تولیدات کشاورزی در استان، استفاده از سامانه هواشناسی کشاورزی می تواند در کاهش خسارات ناشی از بلایای جوی، افزایش بهره وری محصولات کشاورزی، تولیدات مواد غذایی و تامین امنیت غذایی نقش موثری داشته باشد.

وی ابراز امیدواری کرد با تامین اعتبارلازم در سال جاری حداقل 12 هزار کشاورز از خدمات تهک کشاورزی بهره مند شوند.

به گفته مدیرکل هواشناسی استان در راستای برنامه های اقتصاد مقاومتی به منظور استفاده از داده ها و اطلاعات فراسنج های آب و هوایی، توسعه و ارتقای شبکه ایستگاه های هواشناسی و تبدیل ایستگاه های سنتی به خودکار و بروزرسانی ایستگاه های خودکار جهت پایش وضعیت جوی ضروری است.

وی با اشاره به نقش 82 ایستگاه سنتی و خودکار تاکید کرد: اطلاعات دقیقی برای اجرای طرح های مختلف به ویژه عمرانی، کشاورزی و غیره می توان به واسطه ایستگاه ها به دست آورد.

دولتی مهر همچنین پایدار نگه داشتن سامانه های موجود هواشناسی به ویژه سامانه هواشناسی فرودگاهی CAT2 و سامانه هشدار سریع هواشناسی که سبب افزایش ایمنی پرواز و انتقال هشدارهای به موقع به مراکز تصمیم­گیری را از اهداف این اداره کل دانست.

مدیرکل هواشناسی استان ضمن قدردانی از توجه استاندار محترم استان به رسالت هواشناسی، تصریح کرد: به منظور تحقق و اجرای برنامه های عملیاتی هم راستا با اقتصاد مقاومتی در سال 95 اعتباری بالغ بر 25 میلیارد ریال مورد نیاز است.

تهک در اولویت برنامه های اجرایی هواشناسی استان اردبیل قرار گرفت (23 خرداد 1395)

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل، اولین جلسه مشترک سامانه توسعه هواشناسی کاربردی( تهک کشاورزی ) و کارگروه توسعه مدیریت هواشناسی استان در سالن کنفرانس اداره کل برگزار گردید.

علی دولتی مهر، مدیر کل هواشناسی استان اردبیل در این جلسه که با حضور مسئولین کارگروه توسعه مدیریت هواشناسی استان و دبیران گروه های کاربری سامانه تهک در روز یکشنبه مورخه 23/3/95 برگزار گردید، ضمن تشریح برنامه های اولویت دار و هم راستا با اقتصاد مقاومتی سال 95 هواشناسی استان، خواستار پیشبرد هرچه بهتر برنامه های تهک با توجه به تاکید سازمان بر توسعه هواشناسی کاربردی در سطح کاربران نهایی شدند.

قابل ذکر است که سامانه توسعه هواشناسی کاربردی(تهک) به ویژه تهک کشاورزی با محوریت توجه به نیاز کاربران نهایی به منظور کاربردی نمودن محصولات هواشناسی در راستای کاهش خسارات ناشی از بلایای جوی، افزایش بهره­وری محصولات کشاورزی و تولیدات مواد غذایی در این استان از سال 93 شروع گردیده و در حال حاضر با کاربران گروه­های گندم، دامداری، سیب زمینی، باغداری، زنبورداری و شیلات در ارتباط دو سویه می باشد.

پس از بحث و بررسی کارشناسان و مسئولین محترم واحدها مصوب گردید، از آنجائیکه اهداف سامانه تهک در راستای اقتصاد مقاومتی می­باشد، ضمن تکمیل اعضای کمیته و دبیران گروه­های کاربری سامانه تهک، اهداف اجرایی تهک در اولویت برنامه­های عملیاتی سال 95 هواشناسی استان قرار گیرد.   

 

بازدید مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات هواشناسی کشور از پیشرفت عملیات نصب سایت رادار هواشناسی استان اردبیل (17 خرداد 1395)

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل، مهندس نیاز علیزاده در روز دوشنبه مورخه 17/03/1395 از سایت رادار هواشناسی استان اردبیل بازدید بعمل آوردند.  

علی دولتی مهر، مدیر کل هواشناسی استان اردبیل که بازدیدکنندگان را همراهی می کرد، ضمن تقدیر و تشکر از حمایت مسئولان استان و سازمان اعلام نمود که انشاءالله در صورت تامین اعتبار در سال 1395 سایت رادار هواشناسی بطور کامل راه اندازی و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

نیاز علیزاده نیز ضمن قدردانی از پیشرفت سریع عملیات نصب پروژه رادار هواشناسی استان اردبیل اعلام نمودند این سایت نهمین سایت هواشناسی کشور بوده که البته نیازمند ایجاد بستر ارتباطی قوی، قابل اطمینان و پرسرعت است تا انتقال به موقع داده های رادار جهت استفاده بهینه انجام گیرد و در این راستا قول مساعدی دادند تا در انتقال داده از طریق شبکه وایرلس و APN انجام گیرد. 

سایت رادار هواشناسی استان در منطقه شوندره سی گرمی در ارتفاع 1844 متری با قابلیت پوشش 80  درصد از مساحت استان اردبیل احداث گردیده که عملیات آن از اوایل سال 94 شروع شده و با تکمیل محوطه و تجهیزات و امکانات جانبی با اختصاص اعتبار مورد نیاز در سال 95 به اتمام خواهد رسید.  

معرفی برترین های سازمان هواشناسی کشور (4 خرداد 1395)

در پنجاه و یکمین نشست شورای مدیران سازمان هواشناسی(به تاریخ 4/3/1395) ،کارشناسان برتر کشوری در حوزه معاونت های سه گانه، کارشناسان برتر طرح تهک سازمان هواشناسی کشور و منتخبین ایده های نو معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، در این مراسم که با حضور داود پرهیزکار معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی، معاونین، کلیه مدیران ستادی و استانی برگزار شد از بیست و سه کارشناس برتر کشوری در حوزه معاونت های سه گانه، هشت کارشناس برتر طرح تهک و سه کارشناس منتخب ایده های نو تقدیر به عمل آمد.

کارشناسان برتر در حوزه معاونت های سه گانه: رسول همتی (اردبیل)، محمدجواد رفیعی (اصفهان)، ثبوتعلی حقی (البرز)، حامد ری شهری و یوسف سبحانی نسب (بوشهر)، فرشید حسینی (تهران)، لیلی خزانه داری (خراسان رضوی)، هاشم فارابی (خراسان شمالی)، مجید خواجه زاده فهرجی و حسینعلی حسین آبادی (سیستان و بلوچستان)، سعید اکتفایی و حسین درخشان زاده (فارس)، زهرا دانیال (قم)، پرویز پنجه کوبی (گلستان)، حسین عابد، شبنم هادی نژاد و رسول قربان فلاح (گیلان)، احمد اسدی تلوکی، محمد علی ملکی و مهدی امیرخانلو (مازندران)، زهرا نجفی زاده (مرکزی) و داود پیشداری و مونا نحوی (هرمزگان).

کارشناسان برتر استان ها در طرح تهک: تورج جدیدی (آذربایجان غربی)، محمدرضا طحان (خراسان جنوبی)، عثمان مجیدی (گلستان)، ابراهیم اسعدی اسکویی و محمدجواد زهد قدسی (گیلان)، بهروز امیری یار احمدی (لرستان)، محمدرضا شعبانپور (مازندران) و کیانوش عارفی (هرمزگان).

منتخبین ایده های نو: نوید حاج بابایی (اصفهان)، نعمت اله عقبا (خوزستان) و رامین عابدی اصل (اردبیل).

از اداره کل هواشناسی استان اردبیل آقای مهندس رسول همتی بعنوان کارشناس برتر در حوزه پیش بینی و هشدار و طرح "حذف سوئیچ های استانی در بستر vpn  تحت اینترنت" ایده آقای مهندس رامین عابدی اصل از هواشناسی اردبیل به رتبه سوم دست یافت.

 

همکاری در برگزاری سی و امین دوره تور بین المللی دوچرخه سواری ایران(آذربایجان) (28 اردیبهشت 1395)

سی و یکمین دوره تور دوچرخه سواری بین المللی نیمه حرفه ای ایران – آذربایجان در سه استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل در روزهای یکشنبه تا سه شنبه مورخ 26 تا 28 اردیبهشت 1395 برگزار شد.

اداره کل هواشناسی استان اردبیل در خصوص همکاری با مسابقات، اقدامات ذیل را در این رابطه انجام داده است:

1- صدور اطلاعیه ویژه جوی بصورت نوشتاری (شماره 14-95/پ مورخ 25/2/1395) به تمامی دستگاه های اجرائی استان

2- صدور اطلاعیه ویژه جوی بصورت پیامک کوتاه به فرمانداران، شهرداران و بخشدارهای شهرستان های سرعین و نیر و مسئولین اداره کل ورزش و جوانان استان

3- گزارش ویژه وضعیت جوی شهرهای سرعین و نیر  به مناسبت برگزاری مسابقات در بخش های مختلف خبر هواشناسی صداوسیمای استان طی روزهای 25 تا 26 اردیبهشت 1395

4- تهیه و نصب بنر آخرین وضعیت جوی شهرهای محل برگزاری مسابقات

 

بازدید استاندار اردبیل از سازمان هواشناسی کشور  (20 اردیبهشت 1395)

استاندار اردبیل در دیداری که با رئیس سازمان هواشناسی کشور داشت، نسبت به تامین اعتبار در خصوص پروژه  نصب و راه اندازی رادار اردبیل قول مساعد داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، داود پرهیزکار معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور روز دوشنبه 20/2/1395 میزبان دکتر مجید خدابخش استاندار اردبیل در سازمان هواشناسی کشور بود.

دکتر پرهیزکار در این نشست ضمن اشاره به شناخته نبودن نقش و جایگاه هواشناسی در بین دستگاه های اجرایی، توضیحات مبسوطی در مورد فرایند پیش بینی، انواع تهک بویژه تهک کشاورزی و ... ارائه نمود.

استاندار اردبیل با اشاره به ارتقاء گستره خدمات رسانی هواشناسی طی ده سال گذشته، گفت: هواشناسی زندگی سنتی را به زندگی صنعتی تبدیل کرده است. وی جانمایی نامناسب فرودگاه اردبیل را نمونه عینی عدم استفاده از داده های هواشناسی بیان نمود.

دکتر خدابخش از نحوه تولید محصولات هواشناسی و اطلاع رسانی مناسب به بخش های مختلف اجرایی استان ابراز رضایت نمود و در خصوص تهک کشاورزی تاکید کرد: دانشکده کشاورزی و هواشناسی استان با در نظر گرفتن توان های اقلیمی مناطق مختلف استان نسبت به تغییر و اصلاح الگوی کاشت، داشت و برداشت اقدام نمایند.

دکتر خدابخش در خصوص تخصیص اعتبارات هزینه ای و تامین اعتبار مورد نیاز پروژه نیمه تمام رادار هواشناسی استان قول مساعد داد. استاندار اردبیل در خاتمه از مرکز پیش بینی، مرکز مخابرات، اداره فنی و دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان هواشناسی بازدید نمود.

بازدید مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل از پروژه رادار اردبیل د  (18 اردیبهشت 1395)

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل، مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل و مدیرکل هواشناسی در روز شنبه 18 اردیبهشت از پروژه سایت رادار هواشناسی اردبیل بازدید کردند.

علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان در این بازدید گفت:تاکنون در حدود 65 میلیارد ریال ملی و استانی هزینه شده است و برای تکمیل آن با جاده سازی حدود 15 میلیارد ریال هزینه می خواهد. علی دولتی مهر افزود چنانچه اعتبار مورد نیاز تامین گردد پروژه در دهه مبارک فجر امسال انشاا... مورد بهره برداری و افتتاح خواهد شد.

مسعود امامي يگانه مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل در جریان بازدید از پروژه فوق به ضرورت استفاده از تجهيزات نوين براي پيش بيني و پيشگيري از حوادث طبيعي گفت: بهره برداری از این طرح که به بهبود شرایط پیش بینی های جوی کوتاه مدت و به کاهش خسارات ناشی از اثرات بلایای جوی و اقلیمی در سطح استان کمک خواهد نمود لازم است مورد بهره برداری قرار گیرد. وی در ادامه بازدید برای تامین اعتبار آن قول مساعد دادند.

کارگروه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان گرمی  (18 اردیبهشت 1395)

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان در جلسه کارگروه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان گرمی(شنبه 18 اردیبهشت) با حضور مدیرکل مدیریت بحران استان بیان داشتند هواشناسی در کاهش اثرات بلایای جوی و اقلیمی نقش کلیدی را دارد و پیش بینی دقیق و به هنگام می تواند این نقش را ایفا نماید.

علی دولتی مهر در ادامه جلسه به پروژه راداری استان که درشهرستان گرمی درحال اجرا می باشد اشاره داشتند که پایش وضعیت جوی و سامانه های جوی قبل از ورود به منطقه حایز اهمیت می باشد و می تواند درپایش بلایای جوی نقش اساسی را داشته باشد این مسئول افزود هدف از اجرای این پروژه آشکارسازی به وضعیت جوی، نظارت، ردیابی پدیده های مختلف جوی، پایش توده های فعال و همچنین آشکارسازی شرایط بد آب و هوایی و تفکیک نوع بارش به صورت اطلاعیه و اخطاریه در مدیریت بحران قرار می گیرد. همچنین مدیرکل هواشناسی استان گفت با توجه به اینکه برای پروژه رادار تاکنون در حدود 65 میلیارد ریال هزینه شده در صورت تامین اعتبار 15 میلیارد ریال در سال جاری قابل بهره بردار و افتتاح خواهد بود و در نتیجه به بهبود پیش بینی های کوتاه مدت کمک خواهدکرد.

 

براساس سازکارهای آب و هوایی بحران های محیطی به حالت پایداری می رسند  (18 اردیبهشت 1395)

 به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان در جلسه کارگروه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان بیله سوار که در روز 18 اردیبهشت باحضور مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل برگزار گردید بیان داشتند که آب و هوا یکی از اساسی ترین فراسنج های عوامل محیطی در ایجاد مخاطرات و بحران های محیطی نقش مهمی دارد.

دراین راستا علی دولتی مهر اشاره نمودند که یکی از مهمترین ماٌموریت و اهداف اداره کل ارائه خدمات کاربر محور می باشد که سامانه توسعه هواشناسی کاربردی ( تهک ) از سال 94 با 400 نفر کشاورز محصولات و خدمات هواشناسی با هماهنگی سازمان جهادکشاورزی مستقیماً توصیه های هواشناسی کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

این مسئول افزود در برنامه عملیاتی سال 95 برنامه ریزی شده که توصیه های هواشناسی کشاورزی در راستای تهک کشاورزی تعداد 12000 نفر در استان اردبیل از کشاورزان استان خدمات توصیه هواشناسی کشاورزی را دریافت نمایند.

 

برگزاری کارگروه بلایای جوی و توفان با حضور مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل  (1 اردیبهشت 1395)

به گزارش روابط عمومي هواشناسی استان اردبیل، اولین جلسه کارگروه تخصصی بلایای جوی و توفان در سال 95 ، در روز چهارشنبه مورخ 1/2/1395 در سالن کنفرانس اداره کل هواشناسی اردبیل با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد.

آقای علی دولتی مهر (مدیرکل هواشناسی استان اردبیل و رئیس کارگروه) ضمن خوش آمدگوئی به حضار و تبریک به آقای مسعود امامی یگانه به سمت مدیرکلی مدیریت بحران استان، به ارائه گزارش میزان بارندگی در سال زراعی(از اول مهر 1394 لغایت 31 فروردین 1395) و مقایسه آن با سال زراعی و دوره آماری مشابه  پرداخته و عنوان نمودند در سال زراعی جاری بارش نسبت به دوره آماری مشابه 40 درصد افزایش و نسبت به سال گذشته زراعی یک درصد کاهش داشته است. ایشان در ادامه صحبت های خود به پیشرفت فیزیکی مناسب رادار اردبیل که در منطقه شوندرسی گرمی در حال راه اندازی است اشاره نموده و در صورت تامین اعتبار درخواستی از اتمام این پروژه و راه اندازی آن در سال جاری خبر دادند.

آقای رسول همتی دبیر جلسه به بررسی مصوبات کارگروه در سال 1394 اشاره و بیان داشتند در سال گذشته 5 مصوبه در این کارگروه تصویب ولی عملیاتی نگردید. ایشان به نقش این کارگروه در زمینه آگاهی رسانی به مردم و مسئولین در سال گذشته اشاره و یکی از عملکردهای مهم این کارگروه را در سال گذشته برگزاری همایش "بررسی النینو و تاثیرات احتمالی آن بر استان اردبیل" با استفاده از صاحب نظران کشوری در این حوزه عنوان نمودند.

آقای مسعود امامی یگانه مدیرکل محترم مدیریت بحران استان سخنران بعدی جلسه بودند که با اشاره  به اینکه شورای هماهنگی مدیریت بحران از 14 گروه در سطح کشور تشکیل شده است ولی بنا به شرایط منطقه، در استان اردبیل به 18 کارگروه افزایش یافته است. ایشان به 4 مرحله مدیریت بحران(پیش بینی و پیشگیری، آمادگی، مقابله، بازسازی و بازتوانی) اشاره و نقش این کارگروه را در خصوص پیش بینی مخاطرات جوی مهم و ارزشمند شمردند.

آقای امامی به نقش کارشناسان عضو در کارگروه های مختلف مدیریت بحران استان و تعیین اولویت های کاری مدیریت بحران استان از سوی این کارگروه ها اشاره نمودند.

مدیرکل مدیریت بحران استان در ادامه سخنرانی خود بیان داشتند که اعتبارات مدیریت بحران نسبت به شرایط قبل تغییر کرده است و خواستار مشخص شدن برنامه ها و اولویت های کاری به تفکیک شهرستان ها شدند. ایشان در ادامه خواستار ارتقاء فرهنگ و آگاهی مردم جهت استفاده از صنعت بیمه در زمینه پیش گیری از خسارات احتمالی شدند.

در پایان جلسه اعضاء حاضر با بررسی مصوبات اجرا نشده و با بیان نقطه نظرات خود موارد زیر را تصویب نمودند.

1.مصوب گردید برای تجهیز استدیوی خبر سیمای استان به نمایشگرهای لمسی، و راه اندازی خبر هواشناسی تامین اعتبارات لازم از سوی اداره کل صداوسیمای مرکز اردبیل و مدیریت بحران اقدام گردد.

2.مقرر گردید برای راه اندازی و خرید بیلبرد جاده­ای به منظور اطلاع رسانی وضعیت گردنه   ها و راههای ارتباطی استان، گروه کارشناسی متشکل از کارشناسان دستگاه های اجرای راه و شهرسازی، حمل و نقل و پایانه ها، هواشناسی، محیط زیست، پلیس راه و مدیریت بحران با تشکیل جلسات تخصصی راهکارهای لازم را ارائه نمایند.

3. مصوب گردید اداره کل محیط زیست استان نسبت به تعیین مکان ایستگاه سنجش آلودگی هوا در مرکز شهر اردبیل و محل مناسب جهت نصب تابلوی اطلاع رسانی و برآورد هزینه های لازم اقدام و نتیجه را به اداره کل مدیریت بحران اعلام نماید.

4. مقرر گردید جهت مطالعات خواستگاه منشاء ریزگردها و گردوغبار در استان اردبیل، نماینده اداره کل حفاظت محیط زیست شرح خدمات لازم را تدوین نمایند.

5.مصوب گردید نرم افزار هوانمای کشوری توسط اداره کل هواشناسی استان اردبیل تهیه و  بــــا رایزنی های لازم با مدیریت فرودگاه اردبیل در سالن ترانزیت نصب گردد.

حاضرین در جلسه:

مسعود امامی یگانه، مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل

علی دولتی مهر، مدیرکل هواشناسی استان اردبیل

رضا حامدی، معاون خبر صداوسیمای استان اردبیل

شهرام لازمی زارع، معاون خدمات شهری شهرداری اردبیل

سیاوش محمدی، معاون فنی و ایستگاههای هواشناسی استان اردبیل

فرهاد عطائی شیخ، مدیر بحران و پدافند غیرعامل اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل

محرم عدلی، مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل

امین حسین پور، مدیر مهندسی رودخانه های شرکت آب منطقه ای استان اردبیل

علی اکبری فرد، مدیر دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل

رئوف نیک طبع، رئیس اداره مراقبت پرواز فرودگاه های استان اردبیل

مهران سرابی، رئیس اداره برنامه ریزی و آموزش جمعیت هلال احمر استان اردبیل

افشین اصغری، کارشناس مسئول اداره کل مدیریت بحران استان اردبیل

کرامت حمزه نیاری، مسئول مدیریت راههای اداره کل حمل و نقل و پایانه های استان اردبیل

امیر دانش، کارشناس بحران و پدافند غیرعامل اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل

سرهنگ شهروز سیفی جهان، نماینده پلیس راهوار استان اردبیل

سروان سید محمد صفوی، نماینده پلیس راه استان اردبیل

تمجید پایدار، کارشناس اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل

منصور اسدی، کارشناس اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل

قاسم هژبرپور، سرپرست کارگروه هواشناسی کاربردی استان اردبیل

عباس شاهماری، سرپرست مرکز تحقیقات هواشناسی کشاورزی استان اردبیل

رسول همتی، دبیر کارگروه بلایای جوی و توفان استان اردبیل

 

60  خبر هواشناسی در سال 1394 از سایت اداره کل هواشناسی استان اردبیل در شبکه جهانی قرار گرفته است (29 فروردین 1395)

آدرس اخبار سال 1394

http://ardebilmet.ir/to/khbar/1395/1395-01-29(60news).htm

برگزاری نشست سالیانه کارکنان اداره کل هواشناسی استان اردبیل  (26 فروردین 1395)

 به گزارش روابط عمومي هواشناسی استان اردبیل، نشست سالیانه کارکنان اداره کل هواشناسی استان اردبیل در روز پنجشنبه 26 فروردین 1395 با حضور همکاران محترم از کلیه شهرهای استان در سالن اجتماعات اداره کل هواشناسی استان اردبیل تشکیل شد.

نشست با پخش سرود جمهوری اسلامی و تلاوت آیاتی از قرآن کریم شروع شد. در ادامه دبیر نشست (آقای غلامرضا گلمرادی) در مقدمه ای کوتاه ضمن اشاره به رویدادهای سال گذشته ، سال جدید را به تمامی همکاران تبریک و خیر مقدم گفت.
در ادامه برنامه آقای دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان طی سخنانی ضمن تبریک سال جدید و ابراز همدردی با همکارانی که سال گذشته در از دست دادن عزیزان خود عزادار شده بودند، به تشریح عملکرد مدیریت در سال گذشته و اهداف و برنامه های آتی اداره کل هواشناسی پرداختند. آقای مهندس دولتی مهر با توجه به نام گذاری سال 1395 بنام سال "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" توسط مقام معظم رهبری٬ خواستار توجه و نهادینه سازی این شعار در برنامه های کاری و اجرایی اداره کل و ادارات و ایستگاههای تابعه شدند. مهندس دولتی مهر همچنین از پیشرفت قابل توجه پروژه رادار هواشناسی و تکمیل و راه اندازی آن در سال 1395 در صورت تخصیص اعتبارات درخواستی خبر داد. ایشان با تاکید مجدد بر سامانه توسعه هواشناسی کاربردی(تهک) خواستار تلاش و فعالیت بیشتر تمامی همکاران در این زمینه شدند.
سخنران بعدی آقای سیاوش محمدی معاون فنی و شبکه ایستگاههای استان بودند که درباره عملکرد معاونت فنی در سال گذشته توضیحاتی ارائه نمودند. ایشان پشتیبانی سامانه خودکار هواشناسی فرودگاهی اردبیل ( CAT II) و عملیاتی نگهداشتن آن توسط کارشناسان مهندسی تجهیزات هواشناسی استان، نصب و راه اندازی UTM، جداسازی شبکه داخلی از شبکه اینترنت، نصب و راه اندازی بسترهای ارتباطی پشتیبان از جمله شبکه مجازی VPN اینترنت ، بستر ارتباطی MPLS و APN ، نگهداری و پشتیبانی شبکه وایرلس، ایستگاههای سینوپتیک خودکار ، جاده ای و بارانسنجی ، بازسازی دستگاهها ، بسترها و تجهیزات آسیب دیده از اصابت صاعقه سال گذشته را از جمله اقدامات انجام گرفته توسط این معاونت برشمردند.
در ادامه جلسه روسای ستادی هواشناسی استان به تشریح مسائل حوزه کاری خود پرداختند. آقای عظیم بهبودی ریاست اداره توسعه مدیریت و منابع توضیحاتی در خصوص احکام کارگزینی و شغلی همکاران و هم چنین مرخصی کارکنان ادارات و ایستگاههای تابعه ، نحوه ارتقاء کارکنان و دریافت طبقه تشویقی ارائه نمودند. همچنین در خصوص بیمه تکمیلی کارکنان و قرارداد با بیمه پارسیان نیز توضیحاتی ارائه نمودند.
آقای محمد زارعی مسئول حراست هواشناسی استان در خصوص مسائل امنیتی ادارات و ایستگاههای تابعه توضیحاتی ارائه و در خصوص استفاده از شبکه های اجتماعی و همچنین سفرهای خارجی همکاران نکاتی را عنوان نمودند.
آقای قاسم هژبرپور سرپرست گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی درخصوص ارسال آمار و اطلاعات ایستگاههای تابعه و همچنین در خصوص آموزش همکاران توضیحاتی ارائه نمودند.
در ادامه نشست آقای رسول همتی با ارائه مقاله ای تحت عنوان "نقش سامانه توسعه هواشناسی کاربردی(تهک) در اقتصاد مقاومتی استان" بیان داشتند:

با دقت در تولید اطلاعات خام هواشناسی توسط پرسنل محترم اداره پایش و تولید مدل های منطقه ای با حمایت سازمان هواشناسی کشور با هدف رقابت با تولیدات خارجی(بویژه در بخش نرم افزارهای هواشناسی) و ارائه کیفیت بهتر و خدمات بیشتر، با اهتمام در صدور پیش بینی های کاربردی، هواشناسی استان اردبیل بطور غیر مستقیم می تواند نقش تاثیرگذار در افزایش راندمان تامین مواد غذائی و اقتصاد مقاومتی استان داشته باشد.

خانم اصلانیان سرپرست اداره مهندسی و تجهیزات در خصوص تکمیل فرم های ادوات فنی، نگهداری ایستگاههای خوکار و سامانه ICS توضیحاتی ارائه نمودند.
آقای محمدباقر فرض الله پور رئیس اداره شبکه پایش در خصوص عملکرد این اداره در سال گذشته و همچنین برنامه های سال آتی این اداره توضیحاتی ارائه نمودند. همچنین در زمینه مشکلات به وجود آمده در ارسال گزارشات جوی و تاخیر و تعجیل در ارسال گزارشات نیز مواردی را مطرح کردند.
آقای عباس شاهماری سرپرست مرکز تحقیقات هواشناسی کشاورزی اردبیل در خصوص سامانه تهک و کاربردی نمودن آن در بین کاربران و همچنین تدوین سند گندم توضیحاتی ارائه و از کلیه همکاران درخواست نمودند که با همکاری با نهادهای موثر در این زمینه مثل مدیریت جهاد کشاورزی برای کاربردی نمودن این سامانه تلاش بیشتری به عمل آورند.
آقای اکبرنیا دبیر شورای راهبری توسعه مدیریت استان در خصوص شورای راهبری ، کمیته ها تخصصی آن و تهیه برنامه عملیاتی توسط ادارت و ایستگاههای تابعه توضیحاتی ارایه و از رؤسای ادارات و ایستگاهها در خواست نمودند که با توجه به دستورالعمل و بخشنامه صادره به موارد درخواستی عمل نمایند.
همچنین رؤسا و مسئولین محترم ادارت و ایستگاههای تابعه در ادامه نشست ، نقطه نظرهای خود را پیرامون مسائل و مشکلات اداری بیان نمودند.
در ادامه نشست مراسم تقدیر از کارمندان نمونه طی سال گذشته به عمل آمد و در آن از همکاران برتر به شرح ذیل تجلیل به عمل آمد:
کارشناسان برتر هواشناسی همدیدی:
1) غلام رضا گلمرادی

2) رضا الله قلی پور

3) بهمن جوادی

4) یوسف قاسمی

5) خلقت امینی

6) جبرائیل حاجی زاده

7) محمد احمدپور

8) سید عیسی خانکشی زاده
کارشناسان برتر:
1
) علی اکبرنیا(مسئول شورای راهبری توسعه مدیریت)

2) یعغوب عبدالله نژاد(کارشناس شبکه پایش)

3) محمد فاخر(کارشناس گروه پیش بینی)

4) علی محمدی(مسئول کارگزینی)
کارمندان برتر:
1) بهروز شکری (کارمند اداره هواشناسی خلخال)

2) قاسم اصغری (کارمند اداره کل هواشناسی استان)
ادارات برتر:
1) اداره مهندسی تجهیزات بعنوان اداره ستادی نمونه
2) ادارات خلخال وسرعین بعنوان ادارات نمونه شهرستانی

همچنین از آقایان شاپور روحبخش و محمد فاخر که در مسابقات پینگ پنگ به مناسبت روز جهانی هواشناسی مقام اول و سوم را کسب کرده بودند تقدیر بعمل آورده شد.
این نشست دو مصوبه داشت:

- مقرر گردید حق عضویت همکاران محترم در تعاونی هواسپهر از 400000 ریال به 500000 ریال در ماه افزایش یابد.

- مصوب گردید آقای یوسف قاسمی دبیری نشست سال 1395  را برعهده گیرد.
در ادامه نشست کارگاه آموزشی سامانه اتوماسیون اداری فرزین توسط آقای رامین عابدی اصل(کارشناس فن آوری اطلاعات و ارتباطات) برگزار و نحوه کار با این سامانه تشریح گردید.

 

برگزاری مسابقات ورزشی به مناسبت روز جهانی هواشناسی (24 فروردین 1395)

 

به گزارش روابط عمومي هواشناسی استان اردبیل، یک دوره مسابقات پینگ پنک به مناسبت روز جهانی هواشناسی و به میزبانی اداره هواشناسی سینوپتیک فرودگاه اردبیل، بین کارکنان اداره کل فرودگاه های استان اردبیل و اداره کل هواشناسی استان 24/1/1395 برگزار گردید که آقایان شاپور روحبخش(از هواشناسی فرودگاه)، رئوف نیک طبع(از فرودگاه اردبیل) و محمد فاخر(از گروه پیش بینی هواشناسی اردبیل) به ترتیب مقام های اول تا سوم را کسب نمودند.

 

راه اندازی کانال اطلاع رسانی مرکز پیش بینی هواشناسی استان اردبیل(11 فروردین 1395)

 

به گزارش روابط عمومي هواشناسی استان اردبیل، پیرو مصوبه کارگروه دولت الکترونیک و هوشمندسازی اداری هواشناسی استان اردبیل به تاریخ 23/12/1394 مبنی بر ایجاد یک کانال خبری هواشناسی در تلگرام با هدف اطلاع رسانی سریع و بهنگام وضعیت جوی استان اردبیل و پیش بینی های روزانه، اطلاعیه و اخطاریه های جوی، کانال مرکز پیش بینی هواشناسی اردبیل با آدرس  

@ardebilmet

هماهنگ با آدرس وب سایت اداره کل هواشناسی استان اردبیل http://ardebilmet.ir در مورخ 24/12/1394  ایجاد گردید.

 

 

 

 

 

 

*********************  اخبار بایگانی شده سال 1394  *********************

 

پیام استاندار محترم اردبیل به مناسبت روز جهانی هواشناسی  (27 اسفند 1394)

بنام خدا

فعالیت برخی دستگاه های اجرایی از جمله فعالیت اداره کل هواشناسی زیرساختی و دارای مسئولیت مهم درپایش وضعیت جوی، جمع آوری داده های هواشناسی، پیش بینــــی و پیش آگاهی در زمینه تاٌمین و ارتقاء سلامت پروازها، کشاورزی، گردشگری و... می باشد و امروزه این نقش آنقدر گسترش یافته که حتی در زندگی روزمره نقش کلیدی دارد بنابراین آگاهی و شناخت اقلیم و آب و هوا و تغییرپذیری و عدم ثبات آن منبع بسیار ارزشمند و پیش نیاز تصمیم گیری ها درتمام زمینه های توسعه پایدار می باشد. امسال روز چهارم فروردین مصادف با 23 مارس روز جهانی هواشناسی نام گذاری و شعار سال 2016 (اقلیم آینده: داغ تر، خشک تر، نمناک تر) انتخاب شده است. این روز را به کلیه همکاران زحمت کش هواشناسی استان، جامعه هواشناسان، اقلیم شناسان و پژوهشگران و دانشجویان این رشته تبریک گفته و توفیق روزافزون این قشر فعال و پویا را درمسیر تحقق اهداف متعال ایران اسلامی از درگاه ایزد منان خواستارم.

تبریک مدیرکل هواشناسی استان اردبیل بمناسبت روز جهانی هواشناسی  (27 اسفند 1394)

پس از حمد و سپاس خداوند متعال فرا رسیدن روز جهانی هواشناسی چهارم فروردین ماه مصادف با 23 مارس، فرصتی را فراهم آورد تا از تلاش خالصانه همکاران زحمت کش هواشناسی قدردانی نمایم. اینجاب ضمن تبریک این روز به کلیه همکاران خدوم هواشناسی استان و شهرستان ها، جامعه هواشناسان و اقلیم شناسان، پژوهشگران و دانشجویان این رشته، ازخداوندسبحان، سعادت ،بهروزی و موفقیت همه خدمت گزاران این عرصه را مسئلت نموده و امیدوارم در سال 2016 در راستای تحقق بخشیدن به شعار جهانی با عنوان (( اقلیم آینده: داغ تر، خشک تر، نمناک تر ))، گام های بیشتری برای نجات اقلیم برداشته شود و همچنین جهت ارتقاء آگاهی و دانش هواشناسی درخصوص اقلیم و آب و هوا و پایش تغییرپذیری آن که امروزه در زندگی روزمره مردم نهادینه شده است، نشان دهنده جایگاه مثبت و مناسب هواشناسی دربین مردم بوده و اطلاعات هواشناسی در میان کاربران نهایی هواشناسی افزایش یافته است که این ارتقاء مدیون تلاش همکاران بی ادعا، افزایش دانش هواشناسی و اقلیم شناسی و بهره گیری از اطلاعات سنجش از دور در سال های اخیر باشد.

پیام تبریک ریاست سازمان به مناسبت فرارسیدن سال نو  (26 اسفند 1394)

داود پرهیزکار معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور در پیامی فرارسیدن سال نو را به ملت ایران بویژه کارکنان تلاش‌گر سازمان هواشناسی تبریک گفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، در پیام تبریک دکتر پرهیزکار آمده است: سنت مبارک نوروز در کشور ما آغاز نو شدن ها، آغاز تغییر و تحول و تلاش برای بهتر شدن در تمامی ابعاد و ارکان زندگی است.

سالی که گذشت با فراز و نشیب هایی همراه بود. خداوند منان را سپاسگزاریم که به همه ما توفیق عطا نمود تا در کنار یکدیگر با خلاقیت، سخت کوشی، همدلی، یکپارچگی، هم افزایی و صمیمیت گام های بلندی در خدمت رسانی به ملت عزیزمان برداریم.

بر خود لازم می دانم از تمامی مدیران، کارشناسان، کارکنان و زحمتکشانی که با پشتکار فراوان و تلاش شبانه روزی و خستگی ناپذیر خود موجبات حرکت رو به رشد و توسعه همه جانبه سازمان را فراهم نموده اند تقدیر و تشکر نمایم.

اینجانب فرارسیدن سال نو و بهار طبیعت را به تمامی ملت عزیز ایران، به‌ویژه شما همکار تلاش‌گر و شریف سازمان هواشناسی کشور صمیمانه شادباش عرض نموده و توفیق روزافزون،سعادت و بهروزی شما عزیزان و خانواده محترمتان را در سال نو از خداوند متعال خواستارم.

 

جلسه هم اندیشی دستگاههای زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی در اداره کل هواشناسی استان اردبیل (24 اسفند 1394)

     در راستای اجرای اهداف کلان و همدلی و همسویی ادارات کل زیرمجموعه راه و شهرسازی جلسه ای با حضور مدیران کل حوزه وزارت راه و شهرسازی استان اردبیل برگزار گردید.
    به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل این گردهمایی در روز 24 اسفندماه در محل اداره کل هواشناسی استان اردبیل تشکیل گردید.
    علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی ضمن معرفی فعالیت­ها و جایگاه هواشناسی استان، اشاره نمودند هواشناسی که در اقصی نقاط استان در سخت ترین شرایط اقدام به پایش وضعیت جوی می نماید در فعالیت های مختلف اهمیت بسزایی دارد.
     از آنجایی که هواشناسی با ورود صنعت هوانوردی در ایران شروع شده است ولی امروز تنها در حوزه ایمنی و تامین سلامت در حمل و نقل خلاصه نمی شود، بطوریکه هواشناسی آنقدر گسترش یافته که حتی در زندگی روزمره نقش کلیدی دارد.
     ایشان همچنین در این جلسه هم اندیشی، وضعیت موجود زیرساخت های هواشناسی و اهم فعالیت های اداره کل هواشناسی استان را در دولت تدبیر و امید تشریح نمودند. 
     دولتی مهر افزود برای ایفای نقش راهبردها و اهداف سازمانی از جمله بهبود حفاظت ازجان و مال مردم ، ایمنی حمل و نقل ، ارتقای کیفیت زندگی، سلامت و امنیت غذایی، نیازمند تعامل و هماهنگی زیر مجموعه­های حوزه وزارت راه و شهرسازی می­باشد که این جلسات می­تواند گامی مهم در راستای تحقق اهداف عالیه سازمانی باشد.
مدیر کل هواشناسی استان اضافه نمود امسال در ستاد خدمات سفرهای نوروزی، نرم افزار هوانما در ستاد خدمات سفر نصب خواهد شد تا گردشگران و مسافران محترم از وضعیت جوی و همچنین پیش بینی هوای نقاط مختلف استان و کشور را به صورت آنلاین مشاهده نمایند.   
    در این جلسه مدیران کل موارد مرتبط با حوزه خود را بیان نموده و از فعالیت های انجام گرفته در جهت خدمات سفرهای نوروزی گزارشی ارائه نمودند.        
 

پیشنهاد امکان سنجی مه زدایی در فرودگاه اردبیل از سوی اداره کل هواشناسی استان اردبیل (24 اسفند 1394)  

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل در جلسه هم اندیشی زیرمجموعه راه و شهرسازی که در روز 24 اسفندماه با حضور مدیران کل حوزه وزارت راه و شهرسازی استان اردبیل ، که در محل اداره کل هواشناسی استان اردبیل برگزار گردید، اجرای طرح امکانسنجی مه زدایی از سوی اداره کل هواشناسی استان با همکاری فرودگاه اردبیل مطرح و تشریح گردید.
در این گردهمایی که مسئولین فرودگاه اردبیل هم حضور داشتند این طرح از سوی اداره کل هواشناسی استان برای مسئولین ارائه گردید.
محمدی معاون فنی و شبکه ایستگاههای هواشناسی استان با ارائه پاورپوینتی، گزارشی از پیشینه و شکل گیری انواع مه ها در فرودگاه اردبیل را بیان نموده و با بیان دلایلی از جمله توجیه اقتصادی، کاهش تاخیرات و ابطال پروازها، تعدیل وضعیت جوی فرودگاه را ضرورتی دانسته و به اجرای این طرح تاکید نمودند.
این طرح که از سوی اداره کل فرودگاه اردبیل درخواست شده، در اداره کل هواشناسی استان اردبیل توسط گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی و معاون فنی و شبکه ایستگاههای هواشناسی استان بطور مشترک در حال بررسی می باشد.
 

برگزاری جلسه فوری هوا - راه با حضور مدیران دستگاههای زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی (24 اسفند 1394)

با توجه به پیش بینی وضعیت جوی مخاطره آمیز در روزهای پایانی سال و در راستای تعامل و اطلاع رسانی در انجام خدمات مطلوب تر به شهروندان و مسافرین، جلسه دیسکاشن "هوا_راه" در مورخ 24/12/94 با حضور مدیران دستگاههای زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی در هواشناسی استان اردبیل برگزار گردید.
آقای مهندس دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استـان بیان داشتند تصمیمات این جلسه در مورد وضعيت جاده ها براي تسهيل در امر ترابري جاده ها و فرودگاه اردبیل همچنیــن برنامه ریزی توسط مدیریت خدمات شهری باعث كاهش خسارات احتمالي و نيز آسايش شهروندان و مسافرين خواهدشد. ایشان از مدیران دستگاههای زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی درخواست نمودند حتماً بازخورد این جلسات را بعد از رخداد موارد پیش بینی شده، توسط کارشناسان مورد ارزیابی قرار داده و نتایج را کتباً  به اداره کل هواشناسی استان منعکس نمایند.
در ادامه جلسه آقای مهندس همتی سرپرست گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی استان با ارائــه نقشه­های هواشناسی و تصاویر ماهواره به تشریح زمان  رخداد بارش برف در سطح استان پرداخته و به اخطاریه هواشناسی صادر شده اشاره نمودند:
" پیرو اطلاعیه شماره 77-94/پ مورخ 22/12/94 اعلام می دارد:
با توجه به ریزش هوای سرد از بعدازظهر و عصر فردا(سه شنبه 25 اسفند) به منطقه و بارش برف در مناطق مرکزی و جنوبی استان، دمای هوا طی روزهای سه شنبه تا جمعه بشدت کاهش یافته و یخبندان در سطح استان اتفاق خواهد افتاد. همچنین بر اثر بارش برف اختلال در تردد وسائط نقلیه در مناطق کوهستانی استان(بویژه گردنه الماس) انتظار می رود." در ادامه جلسه اعضای حاضر نسبت به برگزاری جلسات در زمان شرایط مخاطره آمیز جوی اشاره و اطلاع­رسانی از وضعیت جوی برای آمادگی لازم در نحوه خدمت رسانی تاکید و توصیه های کارشناسی ذیل را صادر نمودند:
الف) در بخش مدیریت بحران
1.     مصاحبه مطبوعاتی مدیران دستگاه­های اجرائی درگیر با شرایط مخاطره آمیز جوی.
ب) در بخش راهداری
1.     توصیه به رانندگان جهت اجتناب از تردد غیر ضروری در جاده های کوهستانی استان (بویژه جاده های مواصلاتی خلخال به اسالم و خلخال به پونل) و در صورت لزوم به سفر تجهیز خودروها شامل همراه داشتن زنجیر چرخ، اطمینان از سلامت تجهیزات خودرو شامل برف پاک كن، ضدیخ رادیاتور و امکانات تکمیلی مانند تجهیز به چراغهای مه شکن.
2.     توصیه به راهداری ها براي آماده سازی تجهیزات برف زدایی و برف روبی در جاده­ها و کنترل ذخیره بسته­های نمک و ماسه در انبارها در سطح راههای اصلی و فرعی مناطق کوهستانی.
3.    توصیه به شهرداری های مناطق سردسیر استان جهت تجهیز وسایـــل برف روبی یا برف زدایی در معابر عمومی.
ج) در بخش کشاورزی
1.  با توجه به پیش بینی بارش باران در تمامی مناطق استان به کشاورزان محترم توصیه می شود نسیت به کودپاشی مزارع خود اقدام نمایند.
2.  با توجه به کاهش محسوس دما و احتمال یخبندان به باغداران عزیز نیز توصیــه می گردد نسبت به مقابله با سرمازدگی طی روزهای چهارشنبه(26/12/1394) تا جمعه(28/12/1394) تمهیدات لازم را به عمل آورند.
3.     حفاظت از گل و گیاه در فضای باز و بازدید مکرر و تنظیم دمای انبارها،  مراکز پرورش ماهی، دامداری و مرغداری­ها، حفاظت از تجهیزات گلخانه­ای و آبیاری تحت فشار و محافظت از کندوهای زنبور عسل.
4.     بازدید ضدیخ رادیاتور وسائط نقلیه و ماشین آلات کشاورزی جهت جلوگیری از خسارت یخبندان.
د) در بخش عمرانی و مدیریت توزیع حامل های انرژی
1.  پیشگیری از یخزدگی لوله های آب و مخازن آب در معرض هوا.
2.  توقف عملیات بتن ریزی از روز چهارشنبه تا جمعه(28/12/1394)
3.  پیشگیری از اتلاف گرما در ساختمانهای مسکونی و اداری و مــدیریت توزیع حامل­های انرژی بویژه صرف جوئی در مصرف گاز شهری بدلیل افت فشار گاز.

 
حاضرین جلسه:
1.      خلیل محبت خواه، مدیرکل راه­و­شهرسازی استان اردبیل
2.      سیدکاظم عطائی، قائم مقام اداره کل راه­و­شهرسازی استان اردبیل
3.      علی رحمتی، مدیرکل حمل­ونقل و پایانه­های استان اردبيل 
4.      فخرالدین هاشمی، مدیرکل فرودگاه­های استان اردبیل
5.      علی دولتی مهر، مدیرکل هواشناسی استان اردبیل
6.      فرهاد سبحانی، مدیرعامل بنیاد مسکن استان اردبیل
7.      فیروز شاهی، مدیریت آزمایشگاه فنی مکانیک خاک استان اردبیل
8.      هوشیار ایمانی، ریاست نظام مهندسی استان اردبیل
9.      علی کاظمی، ریاست حوزه راهسازی و راه آهن استان اردبیل   
10. فرهاد عطائی شیخ، مدیریت بحران و پدافندغیرعامل راه و شهرسازی استان اردبیل
11. حافظ علی کافی، مدیریت حراست راه و شهرسازی استان اردبیل
12. سهراب رحیمی، اداره ارزیابی و بازرسی راه و شهرسازی استان اردبیل
13. رافق کفاش اردبیلی، کارشناس مسئول روابط عمومی راه و شهرسازی استان اردبیل
14. سیاوش محمدی، معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی استان اردبیل
15. رسول همتی، سرپرست گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی استان
16. علی اکبرنیا، کارشناس شورای راهبری توسعه مدیریت هواشناسی استان اردبیل
 

 مراسم تجليل از بازنشسته هواشناسی استان اردبیل (19 اسفند 1394)

به گزارش روابط عمومي هواشناسی استان اردبیل، در اين مراسم كه نوزدهم اسفند ماه 1394 با حضور مدیریت، جمعي از روسا و كاركنان برپا شد، از زحمات آقای ابراهیم نصیری "ایثارگر و آزاده دوران دفاع مقدس" تجلیل بعمل آورده شد.

در اين مراسم آقاي  ابراهیم نصیری خاطراتي از دوران خدمت خود در اداره کل هواشناسی استان اردبیل را نقل و بیان داشتند:

"به همکاران بالاخص همکاران جوانان مي‌گويم كه خدمت درنزد خدا هرگز گم نمي شود و بسيار ارزنده و ارزشمند است، لذا هرگز خسته نباشيد. شايد ديگران خدمت شما را فراموش كنند، ولي هرگز خداوند فراموش نخواهد كرد و در نزد خدا گم نخواهد شد."

در پايان اين مراسم با اهداي لوح سپاس، از خدمات همكار بازنشسته هواشناسی تقدير بعمل آمد.

------------------------متن لوح سپاس------------------------

بسمه تعالی

همکار ارجمند جناب آقای ابراهیم نصیری
چه غرورآفرینند آن عزیزانی که در کمال صداقت و درستکاری، بیش از سه دهه از بهترین سال های عمر خود را در سازمان هواشناسی کشور خدمت گذراندند و درجهت تحقق اهداف سازمان، خالصانه از هیچ کوششی دریغ نورزیدند و با پذیرش غم و شادی و با توکل به ایزد منان در کنار سایر همکاران از جان و مال خود گذشتند و اینک با کوله باری از تجربه سنگر را به دیگران می سپارند.
اکنون که به افتخار بازنشستگی نایل آمده اید، شایسته است از زحمات بی دریغ، مساعی ارزشمند و اهتمام ویژه جنابعالی در طول مدت خدمت تشکر وقدردانی نموده، توفیق روزافزون شما و خانواده گرانقدرتان را از درگاه احدیت مسئلت نمائیم.
امید است در پرتو عنایات حق همواره در کلیه شئون زندگی موفق ومؤید باشید.

علی دولتی مهر

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل

نشست مدیرکل مهندسی تجهیزات هواشناسی کشور با کارشناسان فنی اداره کل هواشناسی استان اردبیل (4 اسفند 1394)

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آقای مهندس چینی فروش مدیرکل مهندسی تجهیزات  هواشناسی کشور در مورخه 4/12/94 با کارشناسان اداره مهندسی تجهیزات و فناوری اطلاعات اداره کل هواشناسی تشکیل جلسه دادند.

دراین جلسه ابتدا عملکرد "اداره مهندسی تجهیزات هواشناسی" اداره کل هواشناسی استان اردبیل در طی سال جاری باتوجه به جذب نیروهای جدیدالاستخدام ارائه گردید.

چینی فروش مدیرکل مهندسی تجهیزات هواشناسی کشور ضمن آشنایی با همکاران فنی اداره کل بیان نمودند سازمان مرکزی از همکارانی که دارای ایده نو و استعدادهای خاص باشند حمایت خواهد کرد.

بازدید مدیرکل مهندسی تجهیزات هواشناسی کشور از پروژه راداری هواشناسی استان اردبیل (3 اسفند 1394)

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل چینی فروش مدیرکل مهندسی تجهیزات سازمان هواشناسی کشور در مورخه 3/12/94 از روند اجرایی پروژه راداری هواشناسی استان بازدید به عمل آورد. مدیرکل مهندسی تجهیزات هواشناسی کشور دراین بازدید به ادامه تکمیل پروژه و نصب و راه اندازی رادار تاٌکید نموده و از مساعدت و همراهی سازمان مرکزی درخصوص تکمیل این پروژه خبردادند.

سومین نشست کارگروه پایش و دیدبانی جو هواشناسی استان اردبیل (27 بهمن 1394)

سومین نشست کارگروه پایش و دیدبانی جو هواشناسی استان اردبیل در 27 بهمن 94 با حضور مدیرکل ، معاونت فنی و شبکه ایستگاه ها ، مسئول حراست و رییس اداره شبکه پایش، در سالن کنفرانس اداره کل هواشناسی استان اردبیل برگزار شد.

در ابتدای جلسه دبیر کارگروه گزارشی از فعالیت ها و  مصوبات دو نشست  قبلی، فعالیت های کارگروه در سال 94 و همچنین چشم انداز سال 95  ارایه نمودند. در این جلسه مسایل و مشکلات کاری مربوط به شبکه پایش استان بررسی گردید.

علی دولتی مهر، مدیرکل هواشناسی استان اردبیل ضمن تبریک ایام مبارک دهه فجر، حاضرین را به حضور پرشور و حداکثری در انتخابات اسفند ماه 94 دعوت کردند.

ایشان کارگروه پایش و دیدبانی جو استان  را از مشاورین مهم مدیریت در آشنایی با مسایل کاری و مشکلات کارکنان همدیدی استان دانستند.و سال 94 را  سال به روز شدن مطالبات و پرداختی های کارکنان نسبت به سنوات گذشته عنوان نموده و اظهار امیدواری کردند که این روند برای دو ماه باقی مانده سال جاری نیز ادامه داشته باشد.

دولتی مهر ضمن قدردانی از زحمات همکاران سازمان مرکزی در خصوص اخذ مجوز فوق العاده ویژه، خبر از اعمال  آن در احکام کارگزینی برای 15 رشته شغلی تخصصی و عمومی، از اول فروردین 95  دادند.

در ادامه آقای سیاوش محمدی، معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی استان اردبیل، ضمن قدردانی از همراهی و تلاش های اعضاء کارگروه در طول سال گذشته، گزارشی از روند کار کارگروه و اهمیت تلاش های صورت گرفته در این کارگروه در حل مسایل کاری و رفاهی کارکنان همدیدی شبکه پایش ارایه نمودند.

برگزاری دوره آموزشی پیشگیری اولیه از اعتیاد (26 بهمن 1394)  

دوره آموزشی "پیشگیری اولیه از اعتیاد"  در مورخ 25 بهمن 1394 به مدت 6 ساعت و با حضور همکاران ستادی و ادارات تابعه مرکز استان، توسط کارشناسان اداره بهزیستی آقایان حسنی و آقائی در سالن اداره کل هواشناسی استان اردبیل برگزار گردید

بازدید مسئولین شهرستان پارس آباد از هواشناسی در دومین روز از دهه مبارک فجر (14 بهمن 1394)

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل فرماندهی نیروی انتظامی و فرماندهی سپاه منطقه فرودگاه پارس آباد به اتفاق امام جماعت فرودگاه پارس آباد از اداره هواشناسی بازدید نمودند.
دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان از اهمیت و نقش و جایگاه هواشناسی و به گسترش وسیع هواشناسی در این بازدید اشاره نموده هواشناسی امروزه وارد زندگی مردم شده و همچنین به فعالیت برنامه های اداره کل را در برنامه توسعه ششم را تشریح نمودند.

افتتاح ساختمان و ایستگاه خودکار هواشناسی پارس آباد در دومین روز از دهه مبارک فجر  (14 بهمن 1394)

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل در دومین روز (سه شنبه مورخ 13 بهمن 1394) از دهه مبارک فجر، ساختمان و ایستگاه خودکار هواشناسی پارس آباد با حضور فرماندار و اعضای ستاد بزرگداشت دهه فجر شهرستان افتتاح و در محل فرودگاه پارس آباد مغان به بهره برداری رسید.
دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان در مراسم افتتاح بیان نمود هدف از تاسیس این ایستگاه پایش وضعیت جوی و اطلاع رسانی بوده و در راستای خدمات رسانی به کشاورزی، هوانوردی و...خبر داد.
احمدی فرماندار پارس آباد نیز با توجه به اهمیت نقش هواشناسی در زندگی روزمره عموم مردم خواستار ایجاد ایستگاه خودکار هواشناسی در مرکز شهر شدند.
در ادامه بازدید از تجهیزات هواشناسی، محمدی معاون فنی و شبکه ایستگاههای هواشناسی استان، از نحوه پایش و ارسال داده های هواشناسی، خدمات هوانوردی و پیش بینی وضعیت جوی استان در مرکز استان توضیحاتی ارائه نمودند.
این ایستگاه در زمینی به مساحت بیش از دو هزار متر مربع با زیر بنای 200 متر مربع و هزینه ای بالغ بر 500 میلیون تومان احداث گردیده است.

نامه هواشناسی به استاندار محترم اردبیل (11 بهمن 1394)

جناب آقای دکتر خدابخش استاندار معزز اردبیل
باسلام
احتراماً به استحضار می رساند وضعیت جوی استان اردبیل در دی ماه امسال ( 1394 ) با یک نابهنجاری آشکار گرمتر از سال های قبل بوده است به طوری که متوسط دمای استان نسبت به دی ماه 1393 حدود 0.5 درجه سلسیوس و نسبت به دوره آماری حدود 3.1 درجه افزایش داشته است این درحالی است که در ماه های گذشته برخلاف نظر هواشناسی برخی از رخداد (( زمستان بسیار سخت )) و آمادگی برای مقابله با آن اظهارنظرهای غیرکارشناسی انجام داده بودند.باعنایت به تحقق پیش بینی بلندمدت اقلیمی این اداره کل مستدعی است دستور فرمایید برای بحث های کارشناسی درخصوص آب و هوا و تغییرات اقلیمی درسطح استان از پیش بینی و دیدگاه های این اداره کل در مدیریت صحیح پروژه ها، طرح ها، مناسبت ها و تصمیم گیری لازم استفاده نمایند.


علی دولتی مهر
مدیرکل هواشناسی استان اردبیل

شرکت مدیرکل و کارشناسان اداره کل هواشناسی استان اردبیل در پنجمین کنفرانس منطقه ای تغییر اقلیم (5 بهمن 1394)

پنجمین کنفرانس منطقه ای تغییر اقلیم با شعار گرمایش جهانی، خشکسالی و طوفان های گرد و خاک دوشنبه 5 بهمن 1394 در هتل المپیک تهران آغاز به کار نمود.

پنجمین کنفرانس منطقه ای تغییر اقلیم با میزبانی معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور و با حضور وزیر نیرو، رئیس انجمن هواشناسی ایران، جمعی از معاونین وزارت خانه های نیرو، کشور، جهادکشاورزی و راه و شهرسازی، معاون هیئت بین الدول تغییر اقلیم IPCC، مدیر شاخه تحقیقات نماینده کمیسیون یونسکو در ایران و کارشناسان و مسئولین آغاز به کار نمود.

از 250 مقاله ارائه‌شده به دبیرخانه کنفرانس 39 مقاله به صورت شفاهی و 105 مقاله بصورت پوستری ارائه شدند.

از اداره کل هواشناسی استان اردبیل آقایان علی دولتی مهر(مدیرکل) و سیاوش محمدی(معاون فنی) در این کنفرانس شرکت نمودند و دو نفر از همکاران  نیز مقاله های ذیل را در کنفرانس ارائه نمودند.

1- تحلیل سینوپتیکی و آماری پدیده گرد و غبار شهر اردبیل

قاسم هژبرپور(سرپرست گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی)

2- آشکارسازی تغییرات اقلیمی شمال غرب کشور با معرفی مدل ابداعی نمودار آشکارساز اقلیم ایران(Irimo C. D.C)

رسول همتی(سرپرست گروه پیش بینی و پیش آگاهی های جوی)

دریافت لوح تقدیر هواشناسی استان اردبیل در اولین اجلاس استانی نماز با عنوان "نماز و سنجش دستاوردها" (23 دی 1394)

در راستای تحقق فرامین مقام معظم رهبری در امر توسعه فریضه نماز و همچنین به منظور اجرای دستورالعمل فرهنگ معنوی نماز و بر اساس ارزیابی انجام گرفته از سوی ستاد اقامه نماز استان، اداره کل هواشناسی  استان اردبیل بعنوان دستگاه شایسته تقدیر در ترویج و اشاعه این فریضه الهی شناخته شد.

در اولین اجلاس استانی نماز در اردبیل  با عنوان "نماز و سنجش دستاوردها" از اداره کل هواشناسی  استان اردبیل به پاس قدردانی از تلاش و موفقیت چشمگیر کانون در اجرای طرح ترویج اقامه نماز در ادارات، تقدیر شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی  استان اردبیل، در اجلاس استانی نماز در اردبیل با عنوان "نماز و سنجش دستاوردها" که با حضور استاندار اردبیل و  معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور و تمامی مدیران دستگاه ها و نهاد های استانی تشکیل شده بود، از اداره کل هواشناسی  استان به عنوان دستگاه موفق درکنار 49 دستگاه دیگر در طرح ترویج اقامه نماز در ادارات تقدیر شد.

دیدار مدیر کل هواشناسی استان اردبیل با فرماندار بیله سوار (16 دی 1394)

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان بیله سوار، آرام حلیم در دیدار با علی دولتی مهر،مدیر کل هواشناسی استان اردبیل ، اظهار داشت: با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی و همچنین نقش برجسته شهرستان درتولید محصولات کشاورزی و باغبانی ، تجهیزهواشناسی شهرستان به تکنولوژی های مدرن هواشناسی لازم و ضروری است.

وی خاطر نشان کرد :‌پیش‌بینی‌های علمی،‌صحیح و استفاده از تکنولوژی‌های مدرن در هواشناسی سبب کاهش آسیب‌ها در حوادث و سوانح شده است و در همه بخشها می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.ایشان همچنین برای تجهیز و تعمیر دستگاههای هواشناسی شهرستان قول مساعد داد

دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان اردبیل در این دیدار گفت: امروزه هواشناسی و اطلاع از اخبار هواشناسی به نیاز ضروری مردم تبدیل شده است و در حقیقت اخبار هواشناسی با زندگی مردم عجین شده است .

دولتی مهر افزود:بارش باران و برف نسبت به دوره آماری 40%تا 50%درصد افزایش یافته است،و همچنین نسبت به سال قبل در همین مدت  15%درصد کاهش یافته است.و پیش بینی می شود بارش نرمال تا اسفند امسال ادامه یابد.

وی با عنوان اینکه چارچوب استانداردهای هواشناسی استان در حد معیارهای جهانی است گفت: رادار هواشناسی ازآلمان خریداری شده و این رادار در منطقه امیرکندی گرمی نصب خواهد شد که با نصب این رادار در این منطقه ، شمال استان اردبیل را تحت پوشش خود قرار خواهد داد.

دولتی مهر تصریح کرد: این رادار هواشناسی برای مکان یابی بارش، محاسبه حرکت آن و تخمین نوع بارش از جمله برف، تگرگ و باران ... به کار می‌رود.

امضای تفاهم نامه همکاری ادارات کل هواشناسی و شرکت آب منطقه ای اردبیل  (2 دی 1394)

در جریان همایش بررسی پدیده النینو و اثرات احتمالی آن بر استان اردبیل در تاریخ 2/10/1394 تفاهم نامه همکاری بین شرکت آب منطقه ای و اداره کل هواشناسی استان اردبیل منعقد گردید در این تفاهم نامه آورده شده است.

"شناخت لایه های مختلف جو، شبکه های دیدبانی کلیه پدیده های جوی، جمع آوری و تحلیل داده ها و اطلاعات هواشناختی و صدور هشدارهای جوی از وظایف هواشناسی می باشد و شرکت آب منطقه ای متناسب با اهداف و وظایف سازمانی خود شبکه های هواشناسی(تبخیرسنجی، بارانسنجی، برف سنجی و ...) را در اختیار دارد. با توجه به اهمیت پیش بینی های تخصصی هواشناسی در حوزه آب و از سوی دیگر جهت اتخاذ تدابیر ویژه مدیریتی بر منابع آب استان اردبیل در کلیه ابعاد، این کار نیازمند تعامل و همکاری کارشناسی و مدیریتی است تا بتوان از نقش مهم و موثر آمار و اطلاعات در عملیاتی شدن بهتر برنامه ها و فعالیت های طرفین به نحو مطلوب استفاده نمود."

از اهداف این تفاهم نامه استفاده از ظرفیت طرفین و ارتقاء همکاری های جاری و آتی در زمینه اطلاع رسانی، آموزشی و مشاوره ای فی مابین اداره کل هواشناسی و شرکت آب منطقه ای استان در راستای بکارگیــــری و بهره برداری از اطلاعات آب و هواشناسی در ابعاد مختلف را می توان برشمرد.

این تفاهم نامه با امضاء آقای مهندس داود نجفیان(رئیس هئیت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل) و آقای مهندس علی دولتی مهر (مدیرکل هواشناسی اردبیل) منعقد گردیده است.

 برگزاری همایش"بررسی پدیده النینو و اثرات احتمالی آن بر استان اردبیل (2 دی 1394)

این همایش به همکاری مشترک کارگروه های تخصصی سیل و مخاطرات رودخانه های شرکت آب منطقه ای و بلایای جوی و اقلیمی اداره کل هواشناسی استان اردبیل در 2 دی 1394 در هفته ایمنی در برابر زلزله و کاهش بلایای طبیعی در سالن اجتماعات آب منطقه‌ای اردبیل برگزار گردید

همایش سر موعد مقرر و با سخنرانی‌های تخصصی برگزار و زمینه‌ای را فراهم کرده بود تا از اکثر مسئولان و کارشناسان ادارات و نهادها حضور پیدا کنند.

بعداز تلاوت چند از آیات قرآن کریم و سرود جمهوری اسلامی ایران، نماهنگ النینو و بلایای جوی و اقلیمی رخ داده در استان اردبیل پخش گردید.

آقای سلامت مجری همایش عنوان داشتند در دو ماه گذشته با انتشار اخباری در خصوص پدیده ال نینو و اینکه این پدیده جوی چه تأثیری در آب‌ و هوای کشور و استان اردبیل خواهد داشت، از موضوعاتی است که نهادهای مسئول را درگیر خود ساخته و در جامعه موجی از شایعات در مورد آن انتشار یافته است.  به‌منظور شفاف‌سازی تأثیرات این پدیده و آگاه سازی عموم همایش پدیـده ال نینو و تاثیرات احتمالی آن در استان اردبیل امروز برگزار خواهد شد. ایشان از اولین سخنران دعوت بعمل آوردند.

اولین سخنران آقای داود نجفیان، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اردبیل بودند ایشان در ابتداء سخنرانی خود عنوان کردند: تمامی اقدام ها و برنامه های این سازمان به منظور کاهش میزان خسارت جانی و مالی و حفظ جان مردم است.

 وی با بیان اینکه شایعه های مطرح شده در فضای مجازی، رسانه ها و محافل عمومی ما را بر آن داشت تا با برگزاری این همایش واقعیت این پدیده جوی را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهیم، افزود: امروز این همایش با حضور کارشناسان مرکز اقلیم شناسی کشور برگزار می شود و خروجی این همایش نیز رسیدن به داده هایی برای تصمیم گیری های صحیح است.

 نجفیان به اهم خبرها و شایعه های مطرح شده در بین مردم درباره این پدیده جوی اشاره کرد و بیان داشت: شرکت آب منطقه ای به بحث های علمی این همایش وارد نشده و تنها هشدارهای وزارتی را مبنی بر آمادگی در برابر زمستان و یخبندان ناشی از آن جدی گرفته است.

 این مقام مسئول پدیده النینو را یک پدیده طبیعی و اثر اصلی آن را طغیان رودخانه ها دانست و ادامه داد: در سالجاری با اتفاق ها و تغییرهایی که در رودخانه های طبیعی رخ داده است تاکنون 30 نفر جان خود را از دست داده اند که لازم است به شهروندان هشدار دهیم که وارد حریم رودخانه های بزرگ نشوند.

نجفیان اقدام هایی همچون احداث سد و آب بند ها را در راستای پیشگیری از خسارت های جانی و مالی مرتبط با این مهم عنوان و تصریح کرد: پدیده النینو شایعه نیست و پدیده ای به مانند دیگر پدیده های جوی است که می توان با برنامه ریزی های صحیح و اقدام های پیشگیرانه با آن مقابله کرد.

 مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اردبیل در پایان سخنان خود با اعلام اینکه استان اردبیل سه هزار و 400 کیلومتر رودخانه دارد که بر روی یک هزار و 800 کیلومتر آن مطالعه های بستری و بر روی یک هزار و 500 کیلومتر آن اعلام عمومی حریم انجام شده است، خاطر نشان کرد: وسیع بودن حوزه آبی و رودخانه ای استان اقدام های انجام شده را ناکافی جلوه می دهد.

دومین سخنران همایش آقای علی آذرنژاد معاون هماهنگی امور استانداری اردبیل بعنوان رئیس همایش بودند

وی اظهار کرد: آب و هوا و اقلیم در حال تغییر است. در گذشته شاهد بودیم با ملاحظه نکردن آمار و اطلاعات هواشناسی در سطح استان امروز چقدر دچار مشکل هستیم. همه دستگاه‌های اجرایی باید در اجرای طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی از آمار و اطلاعات هواشناسی و تغییرات اقلیمی استفاده کنند چراکه اگر به این مسائل و موضوعات بها داده نشود، قطعاً گرفتاری‌های زیادی را شاهد می‌شویم. وی نمونه این بی‌توجهی را احداث فرودگاه اردبیل و همچنین احداث ورزشگاه علی دایی که در معرض وزش بادهای شدید است، عنوان کرد

آذرنژاد افزود اگر به مطالعات و کارهای تحقیقی و پژوهشی بها داده می‌شد ما امروز در فرودگاه اردبیل شاهد کنسل شدن پی در پی پروازها و لغو سفرهای هوایی به استان اردبیل نبودیم.

وی ضرورت توجه دستگاه‌های مختلف اجرایی را به بها دادن آمار و اطلاعات دقیق هواشناسی یادآور و بیان کرد:

عدم هماهنگی بویژه در موضاعات علمی نباید بین دستگاه های اجرا بوجود آید. متولی هر بحث علمی سازمان ها و ادارات در دولت مشخص است. متولی سیل و بحران آب، شرکت آب منطقه ای و متولی بحث های تغییر اقلیم و پدیده های چون النینو هواشناسی است مضاعفا اینکه مدیریت بحران بعنوان جمع کننده شرایط بحران و هشدار دهنده در سطح استان است.

ایشان در پایان سخنرانی خود افزودند سامانه جدید هواشناسی در قالب نصب یک رادار در شهرستان گرمی در دست اجراست که امیدواریم با نصب و راه‌اندازی این سامانه امکان پیش‌بینی دقیق‌تر وضعیت جوی و هواشناسی به وجود آمده و بخشی از دغدغه‌ها و مشکلات در این حوزه برطرف شود.

سومین سخنران آقای علی دولتی مهر مدیر کل هواشناسی استان اردبیل بودند

ایشان گفتند: پدیده ال نینو و اثرات احتمالی آن اردبیل را تهدید نمی کند و مشکلی از بابت تغییرات جوی برای استان اردبیل پیش بینی نمی شود.

وی افزود: اگر پدیده ای هم وارد استان شود تا قبل از یک هفته اطلاع رسانی می شود تا آمادگی های لازم در این زمینه اعمال شود.

وی بیان کرد: استان اردبیل منطقه ای کوهستانی بوده و سرد بودن در فصل زمستان از ویژگی های این منطقه است.

او گفت: در سال 86 زمستان سختی بر این استان حاکم بوده که 128 روز از فصل سال دمای هوا تا زیر منفی پنج درجه بود ، ولی بر اساس پیش بینی های هواشناسی دوره یخبندان در سال جاری مانند سال 86 نخواهد بود.

مدیرکل هواشناسی استان همچنین با اشاره به کاهش 10 درصدی بارندگی در سال جاری نسبت به سال گذشته از افزایش 50 درصدی بارندگی در سال جاری نسبت به دوره آماری خبر داد.

وی افزود: با مساعدت مسوولان استانی و سازمان هواشناسی کشور رادار هواشناسی با 55 میلیارد ریال اعتبار برای استان تامین شده و در حال اجرا است که در صورت ادامه مساعدت ها در سال جاری راه اندازی می شود.

دولتی مهر افزود: راه اندازی این پروژه به بهبود پیش بینی های هواشناسی منجر شده و در زمان مناسب وضعیت جوی و اقلیمی به اطلاع مردم می رسد.

ادامه همایش ارائه مقاله بود و اولین مقاله توسط آقای دکتر مجید حبیبی نوخندان، رئیس مرکز اقلیم کشور با عنوان"النینو (چی! کی! کجا! چگونه!) و تاثیرات احتمالی النینو بر ایران و استان اردبیل" ارائه گردید

آقای حبیبی بصورت پاویرپوینت عنوان کردند پدیده النینو، پدیده اقیانوسی است که به دلیل شرایط خاص گرم یا سرد بودن آب در اقیانوس اتفاق افتاده که با کاهش صید برای صیادان منطقه همراه است و از آن به عنوان دختر کوچک یا دختر مسیح نام می‌برند.

وی متذکر شد: همراه با پدیده النینو افزایش بارندگی‌ها به ویژه در جنوب‌غرب ایران رخ داده و در لانینو بالعکس کاهش بارش‌ها را شاهدیم.  وقوع این پدیده همراه با طرح برخی از مسائل در ماه‌های اخیر از سوی رسانه‌ها شایع بوده و این پدیده، پدیده آب و هوایی نیست بلکه افزایش دمای آب اقیانوس‌هاست که از آن به عنوان یک پدیده اقیانوسی نه جوی یاد می‌شود که در یک دوره خاص دمای هوا افزایش می‌یابد و تغییر الگوی جوی نیز به وجود می‌آید. تأثیرات این پدیده در آمریکای‌جنوبی، کشورهای اقیانوسی و استرالیا بیش از سایر مناطق دنیاست.

وی بیان کرد:‌ مرکز اقلیم‌شناسی به عنوان یک مرکز ملی از ماه‌ها پیش در این زمینه به جای پیشگویی، پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده و درباره تبعات آن اطلاعیه‌ها و هشدارهایی را صادر کرده، با این حال نمی‌توان برای همه کشور نسخه واحدی پیچید.

حبیبی اضافه کرد: به تبع کشور در استان اردبیل نیز آثار و نتایج النینو بسیار نامحسوس است و به نظر نمی‌رسد ما با یک زمستان سخت و دشواری در استان اردبیل روبه‌رو باشیم و یا بخواهیم مردم را در این زمینه نگران کنیم

رئیس مرکز اقلیم‌شناسی کشور با اشاره به افزایش میانگین دما در کشور که گاه همراه با کاهش بارش‌ها در مناطق مختلف رخ می‌دهد، ادامه داد: این تغییرات جوی ایجاب می‌کند تا ما در کشت محصولات کشاورزی با الگوهای جدید تلاش بیشتری را انجام دهیم و زمینه‌ای را فراهم کنیم تا متناسب با هشدارها و پیش‌بینی‌های هواشناسی امر کشت و زرع به انجام برسد

رئیس مرکز ملی اقلیم کشور از بی‌توجهی به اطلاعات اقلیم‌شناسی در سند چشم‌انداز کشور انتقاد کردند و بیان داشتند در سند چشم‌انداز توسعه کشور هیچ بها و ارزشی به آمار و اطلاعات هواشناسی و اقلیم‌شناسی قائل نشدند و همین امر ضعف‌ها و نارسایی‌های جدی را رقم زده است

دکتر حبیبی گفت به جای آن که رسانه‌ها را متهم به تولید شایعه کنیم، بهتر است از شایعه بودن پدیده‌های جدید جوی همچون ال‌نینو سخن به میان بیاوریم و بدون اینکه بخواهیم ترس و وحشتی در بین مردم ایجاد کنیم، با نگاه واقع‌بینانه پدیده‌های جوی را به مردم بشناسانیم.

وی با بیان اینکه ما به دلیل زندگی شهری امروز و تغییرات اقلیمی که شاهد آن هستیم، با اشکال مختلفی از پدیده‌های جوی روبه‌رو هستیم که ضروری است نسبت به شناسایی و مطالعات آن با دقت نظر بیشتر عمل شود.

رئیس مرکز ملی اقلیم‌شناسی کشور گفت: همه رؤسای جمهور و مسئولان کشورهای مختلف به این نتیجه رسیدند که امروز کره زمین با افزایش گازهای گلخانه‌ای و فسیلی روبه‌روست و اهمیت این موضوع به قدری حتی از ترور و تروریسم مهم‌تر است که رؤسای جمهور تمام کشورها گرد هم آمدند تا موضوع تغییرات اقلیمی و شرایط جوی را بررسی کرده و به یک راهکار درست در پایداری بیشتر مسائل زیست‌محیطی برسند.

حبیبی با بیان اینکه هیچ شرایط جوی مشابه خود را ندارد و همواره در شرایط جوی حتی با یک فشار و رطوبت جوی متفاوت را شاهد هستیم، افزود: هیچ کس نمی‌تواند به جرأت تمام سخن از افزایش دما و گرما به میان بیاورد در حالی که تغییرات جوی همچنان پدیده‌های نو و جدیدی هستند که اشکال و انواع آن را در حوزه‌های مختلف به راحتی مشاهده می‌کنیم.

وی بیان کرد: به طور فراگیر و عمومی ما امروز در اکثر کشورها و کره زمین با افزایش دما و به دنبال آن وقوع خشکسالی‌های پی در پی روبه‌رو هستیم به طوریکه حتی بارش‌های پاییزی به اواخر زمستان انتقال پیدا کرده و شرایط خاصی را برای همه ما به وجود آورده است.

حبیبی با بیان اینکه اصل در فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌ها بر پیشگیری و اساس پیشگیری نیز بر پیش‌بینی استوار شده است، اضافه کرد: ما در مرکز اقلیم‌شناسی به پیش‌بینی‌های بلند مدت فصلی روی آوردیم که هموطنانمان از طریق سامانه و سایت پژوهشگاه اقلیم‌شناسی می‌توانند این پیش‌بینی‌ها را مشاهده کنند.

وی با بیان اینکه برخی از کشورها با افزایش دما و ذوب یخ‌ها در ترس و واهمه نابودی جزایر شکل گرفته در طول تاریخ هستند، ادامه داد: ما به جای آن که در برنامه‌ریزی‌ها و هدف‌گذاری‌هایمان به گذشته توجه کنیم، بهتر است آینده و تحولات آن را مد نظر قرار دهیم تا یک شرایط متفاوتی را شاهد و ناظر باشیم.

حبیبی تغییرات اقلیمی را در شرایط کنونی و در تناسب با شیوه زندگی و معیشت یادآور شد و اظهار کرد: افزایش دما در کشورهای مختلف به ویژه افزایش حداکثر دمای شبانه تا هشت دهم درجه در سال‌های اخیر بر دغدغه‌ها و نگرانی‌ها افزوده است.

وی به شرایط متفاوت بارش‌ها در مناطق جنوبی و غربی کشور اشاره کرد و گفت: همین تغییرات چالش‌های متفاوتی را در کشور به ویژه جاری شدن سیلاب‌ها در ایلام به وجود آورده است.

رئیس مرکز ملی اقلیم‌شناسی کشور با بیان اینکه بخشی از چالش‌های دریاچه ارومیه مربوط به تغییرات دمایی و آب و هوایی است، افزود:‌ کاهش بارش در این منطقه حاد بوده و باید این شرایط را در کنار برخی اقدامات غیراصولی دست‌ساز بشری به مجموع عوامل دخیل در خشک شدن دریاچه ارومیه افزود.

بر اساس پیش بینی‌های انجام شده یخبندان در کشور کاهش می‌یابد اما نیاز است در راستای وقوع یخبندان، برای پیشگیری از یخبندان در کشور برنامه‌های اساسی انجام شود.
حبیبی با هشدار به توسعه کشت زعفران در کشور با توجه به کاهش تعداد روزهای یخبندان و سرد سال تصریح کرد: قطعاً توسعه کشت زعفران در این شرایط آب و هوایی در همه نقاط کشور نمی‌تواند حرکت خوب و مقبول باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: متأسفانه در تنظیم سند چشم‌انداز و اسناد بالادستی به آمار و اطلاعات هواشناسی و اقلیم‌شناسی بها داده نشده در حالی که باید در کشور به این حوزه اهمیت داده شود تا در اجرای پروژه‌ها بعدها دچار ضرر و زیان نشویم.

حبیبی اضافه کرد: ما شاهد افزایش بارش‌ها در تابستان و کم شدن بارش‌ها در فصل پاییز و همچنین اواخر زمستان هستیم که مرکز اقلیم‌شناسی تلاش می‌کند در سناریوهای مختلف این شرایط را متفاوت مورد توجه و ارزیابی قرار دهد.

آخرین سخنران آقای دکتر کامران امامی، دکتری عمران آب و مجری طرح تدوین ضوابط انتخاب سیلاب طراحی سدهای ایران بودند که مقاله ای تحت عنوان "پسر كوچك ولي قوي، اقيانوس آرام و بارش پاييز 94 ايران" ارائه نمودند.

ایشان در ابتداء سخنرانی خود از مدیریت تطبیقی و مديريت منابع طبيعي با پذيرش عدم قطعيت و تنظيم راهبرد در طول زمان بر اساس درك بهتر و عميق‌تر يا تغييرات مشاهده‌اي توضیحاتی ارائه و مطالب خود را به سوی پیش بینی های اقلیمی ختم و عنوان داشتند براي اولين بار در تاريخ بشر، دانشمندان در تابستان 1997، با استفاده از پيش بيني هاي اقليمي از شش ماه قبل سيلابهاي بزرگي را در كاليفرنيا و فلوريدا بدرستي پيش بيني نمودند. در عمل بيشترين بارندگي مشاهده اي در طول دوره  آماري (120 سال) بوقوع پيوست وپيش بيني فوق و اقدامات يشگيرانه موجب كاهش زيانها و خسارات به ميزان چند ميليارد دلار گرديد.

از این روش پیش بینی اقلیمی در ایران نیز استفاده گردیده است بعنوان مثال پيش‌بيني‌هاي اقليمي در آبگيري زودهنگام سد كرخه در سال 1378 (بدون سرريز)‌ و ذخيره 400 میلیون متر مکعب در يكي از شديدترين خشكسالي كشور.

ایشان به تحقیقاتی در خصوص دورپيوند پديده هاي ال نينو و لانينا با پر آبي و كم آبي كرخه در پاييز در کشور اشاره

و بیان داشتند بر اساس مطالعات انجام شده و نتايج مدل‌هاي پيش‌بيني شبكه عصبي مصنوعي و همچنين با استفاده از اطلاعات تاريخي، براي شش حوضه کرخه، اترک، ارومیه، مند، مرزی غربی و بلوچستان در سال آبي 95-1394 بر اثر پدیده النینو بارش 30 تا 50 درصد بالاي متوسط پیش بینی کردند و در پایان سخنرانی خود اكيدا توصيه کردند در چارچوب پيش‌بيني‌هاي ال‌نينو قوي سال جاري از قضاوتهاي زودهنگام، استناج‌ها و تعميم‌هاي غير علمي اجتناب شود.

در ادامه همایش تفاهم نامه همکاری بین شرکت آب منطقه ای و اداره کل هواشناسی استان اردبیل منعقد گردید در این تفاهم نامه آورده شده است

"شناخت لایه های مختلف جو، شبکه های دیدبانی کلیه پدیده های جوی، جمع آوری و تحلیل داده ها و اطلاعات هواشناختی و صدور هشدارهای جوی از وظایف هواشناسی می باشد و شرکت آب منطقه ای متناسب با اهداف و وظایف سازمانی خود شبکه های هواشناسی(تبخیرسنجی، بارانسنجی، برف سنجی و ...) را در اختیار دارد. با توجه به اهمیت پیش بینی های تخصصی هواشناسی در حوزه آب و از سوی دیگر جهت اتخاذ تدابیر ویژه مدیریتی بر منابع آب استان اردبیل در کلیه ابعاد، این کار نیازمند تعامل و همکاری کارشناسی و مدیریتی است تا بتوان از نقش مهم و موثر آمار و اطلاعات در عملیاتی شدن بهتر برنامه ها و فعالیت های طرفین به نحو مطلوب استفاده نمود."

در پایان همایش نیز از دست اندرکاران برگزاری این همایش تجلیل گردید.

1-      اهداء لوح تقدیر به آقای علی اسلامی ، مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل از طرف آقای دکتر پرهیزکار معاون محترم وزیر راه و شهرسازی و ریاست سازمان هواشناسی کشور

2-      اهداء لوح تقدیر به آقای داود نجفیان ، رئیس هئیت مدیریه و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل از طرف آقای مهندس علی آذرنژاد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل و رئیس همایش

3-      اهداء لوح تقدیر به آقای علی دولتی مهر ، مدیرکل هواشناسی استان اردبیل از طرف آقای مهندس علی آذرنژاد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل و رئیس همایش

4-      اهداء لوح تقدیر به آقای بهروز محمدی ، معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اردبیل از طرف آقای مهندس علی آذرنژاد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل و رئیس همایش

5-      اهداء لوح تقدیر به آقای رسول همتی ، دبیر کارگروه تخصصی بلایای جوی و اقلیمی استان اردبیل از طرف آقای مهندس علی آذرنژاد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل و رئیس همایش

6-      اهداء لوح تقدیر به آقای امین حسین پور ، دبیر کارگروه تخصصی سیل و مخاطرات رودخانه های استان اردبیل از طرف آقای مهندس علی آذرنژاد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل و رئیس همایش

7-      اهداء لوح تقدیر به آقای افشین اصغری ، کارشناس مسئول اداره کل مدیریت بحران استان اردبیل از طرف آقای مهندس علی آذرنژاد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل و رئیس همایش

8-      اهداء لوح تقدیر به آقای رسول عاشوری ، رئیس اداره روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اردبیل از طرف آقای مهندس علی آذرنژاد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل و رئیس همایش

"من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق" (18 آذر 1394)

با نهایت احترام و رعایت ادب و در کمال تواضع و ارادت و سپاس.

بدین وسیله مراتب قدردانی و تشکر خود را از یکایک شما سروران دوستان، همکاران و مسئولان ارجمندی که در مراسم تشیع جنازه و ترحیم شادروان مهندس بهمن عباس زاده (رئیس اداره مهندسی تجهیزات هواشناسی استان اردبیل) حضور و یا با ارسال پیام تسلیت ابراز همدردی نمودید صمیمانه تقدیر و سپاسگزاری می‌نمایم.

امیدوارم خداوند بزرگ عنایت فرماید تا بتوانیم لطف و زحمات یکایک عزیزان را در شادی ها جبران نماییم.

علی دولتی مهر. مدیرکل هواشناسی استان اردبیل

چند درصد ایرانی ها به پیش بینی هواشناسی اعتماد دارند؟ (17 آذر 1394)

ایسنا، کد خبر: 94091609298 ، دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴

http://www.isna.ir/fa/news/94091609298

 مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) در نظرسنجی اخیر خود به بررسی اعتماد مردم به سازمان هواشناسی پرداخت که نتایج آن از اعتماد 74 درصد ایرانی‌ها به پیش‌بینی‌های این سازمان حکایت دارد.

به گزارش سرویس محیط زیست خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این نظرسنجی در ماه جاری به صورت ملی در مراکز استان‌ها، شهرهای درجه 2 و روستاها انجام شد و نتایج آن نشان داد که نزدیک به 43 درصد پاسخگویان به میزان زیاد و حدود 23 درصد نیز تا حدودی، اخبار مربوط به پیش‌بینی‌های هواشناسی را پیگیری می‌کنند به عبارت دیگر 66 درصد پاسخگویان پیش‌بینی‌های هواشناسی را پیگیری می‌کنند.

براساس نتایج نظرسنجی ایسپا، مردان و زنان به یک میزان پیگیر اخبار هواشناسی هستند. هر چه سن بیشتر می‌شود تمایل به پیگیری اخبار هواشناسی نیز بیشتر می‌شود . اما افراد با سطوح مختلف تحصیلی تقریباً به یک میزان پیگیر اخبار هواشناسی هستند.

در ادامه سؤالی از پاسخگویان در خصوص اعتماد به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی پرسیده شد که 45 درصد مردم به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی اعتماد زیاد دارند و 29 درصد نیز تا حدودی به این پیش‌بینی‌ها اعتماد دارند. بر این اساس می‌توان گفت 74 درصد مردم به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی اعتماد دارند. اگر فقط کسانی که اخبار مربوط به پیش‌بینی‌های هواشناسی را دنبال می‌کنند در نظر گرفته شود میزان اعتماد به هواشناسی بیشتر نیز می‌شود به این صورت که 86 درصد از کسانی که پیش‌بینی‌های هواشناسی را دنبال می‌کنند به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی اعتماد دارند. در این بین زنان و همچنین افرادی که سن بیشتری دارند بیشتر از سایرین به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی اعتماد دارند. همچنین کسانی که دارای تحصیلات دیپلم و پایین‌تر از آن هستند اندکی بیشتر از افراد دارای تحصیلات دانشگاهی به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی اعتماد دارند.

همکارمان بهمن عباس زاده موقر درگذشت!  (15 آذر 1394)

مراسم تشیع جنازه آقای مهندس بهمن عباس زاده موقر (رئیس اداره مهندسی تجهیزات هواشناسی استان اردبیل) راس ساعت 11 قبل از ظهر روز دوشنبه 16 آذر از مسجد پیرشمس الدین اردبیل  برگزار خواهد شد. همچنین مراسم ترحیم آن مرحوم در روز سه شنبه 17 آذر از ساعت 14 تا 16 در مسجد پیرشمس الدین منعقد خواهد شد. روحش شاد

 

برگزاری کارگاه آموزشی کاربرد هواشناسی در آبزی پروری (27 آبان 1394)

در راستای توسعه هواشناسی کاربردی جهت ظرفیت سازی در بین کاربران گروه شیلات و ارتقای آموزش اعضای سامانه تهک، کارگاهی با حضور جمعی از تولیدکنندگان و پرورش دهندگان ماهیان سردآبی و اعضای سامانه تهک در  روز چهارشنبه تاریخ 27/8/1394 در اداره کل هواشناسی استان اردبیل برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل این دوره آموزشی که با حضور مدیران کل هواشناسی و شیلات استان برای پرورش دهندگان ماهیان سردآبی و اعضای سامانه تهک در سالن کنفرانس هواشناسی استان برگزار شد، علی دولتی مهر، مدیرکل هواشناسی استان هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی را نقش هواشناسی درتعیین نیازها ومحدودیت های مراحل مختلف تولید و پرورش ماهیان سردآبی بیان نمود.
وی افزود استفاده از دانش هواشناسی و پیش بینی وضعیت جوی در برنامه های مختلف بویژه در امر شیلات و پرورش آبزیان ضروری است و ابراز امیدواری کردند که با همکاری اداره کل شیلات مراحل مختلف سامانه تهک در استان اجرایی شود.
 در ادامه میر آرمان واعظی، مدیرکل محترم شیلات نیز ضمن ابراز وجود تعامل خوب با هواشناسی استان سیاست ها و برنامه های خود در جهت توسعه شیلات استان را تشریح نموده و توضیحاتی در خصوص اهمیت گوشت ماهی در سبد غذایی خانواده ها ارائه نمودند.
در این دوره آموزشی که مدرس آن رئیس اداره توسعه آبزی پروران شیلات استان بود، فرآیند کامل یک دوره پرورش ماهیان سردآبی و تاثیرات پارامترهای هواشناسی در مراحل مختلف این فرآیند را برای شرکت کنندگان توضیح داده و در پایان به سوالات تولیدکنندگان پاسخ دادند.
در نهایت، جلسه با پرسش و پاسخ شرکت کنندگان از مدیران کل هواشناسی و شیلات استان در خصوص مسائل مربوط به استخرهای پرورش ماهیان سردآبی، بیمه حوادث و نحوه ارائه خدمات سامانه تهک به کاربران به اتمام رسید.  

فراخوان دومین همایش ملی صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست(26 آبان 1394)

دومین همایش ملی صیانت از طبیعت با محوریت منابع طبیعی و محیط زیست همزمان با هفته منابع طبیعی در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار خواهد شد.

 دانشگاه محقق اردبیلی با همکاری بنیاد ملی نخبگان، شهرداری اردبیل، انجمن جنگل های ایران، انجمن مرتع داری ایران، اداره کل شیلات استان اردبیل، انجمن آبخیزداری ایران، سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل هواشناسی استان اردبیل درنظر دارد دومین همایش ملی صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست را 12 و 13 اسفند 1394 برگزار می نماید.
ارائه آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی کشور در راستای صیانت از منابع طبیعی و محیط‌زیست، بسترسازی جهت ارتباط مؤثر بخش پژوهش و اجرا، ارائه راهکار بر اساس آخرین یافته‌های علمی در مواجه با چالش‌های بخش منابع طبیعی، ارائه راهکارها و اقدامات عملی در جهت صیانت از منابع طبیعی و محیط‌زیست، تأثیر بر افکار عمومی و اشاعه فرهنگ صیانت از منابع طبیعی و محیط‌زیست در قالب تدوین برنامه‌های جانبی همایش و  بسترسازی ارائه توانمندی‌های بخش اجرا و پژوهش از جمله اهداف این همایش بوده و  محورهای آن مدیریت اکوسیستم‌های طبیعی (جنگل، مرتع، بیابان و شیلات)، مسائل اقتصادی واجتماعی در منابع طبیعی و محیط‌ زیست، مدیریت منابع آب، آلودگی های آب و خاک،  کاربرد فناوری های نوین در محیط زیست و منابع طبیعی، انرژی های پاک و تجدید شونده، مدیریت منابع سلولزی در منابع طبیعی، اکوتوریسم، و اقلیم و تاثیر تغییرات آن بر منابع طبیعی می باشد.

علاقمندان و متخصصان می‌توانند آثارشان را تا پایان آذر ماه به دبیرخانه همایش ارسال نمایند. مقالات این کنفرانس در پایگاه سیویلیکا و نیز کنسرسیوم محتوای ملی نمایه خواهد شد.

جهت اطلاعات بیشتر لطفاً اینجا کلیک کنید.

برگزاری جلسه فوری کارگروه تخصصی "هوا - راه" در استان اردبیل (25 آبان 1394)

در راستای تعامل و اطلاع رسانی در انجام خدمات مطلوب تر به شهروندان و مسافرین در ایامی که سامانه ناپایداری استان را تحت تاثیر قرار خواهد داد ، اولین جلسه دیسکاشن"هوا_راه" در سال جاری در مورخ 25/8/94 در مرکز پیش بینی هواشناسی استان اردبیل برگزار گردید.
آقای سیاوش محمدی معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی استان، ضمن خوش آمـــدگویی به اعضاء کارگروه به نقل از آمار اداره کل راه و شهرسازی استان بیان داشتند محورهای مواصلاتی استان اردبیل 6570 کیلومتر بوده که 1489 کیلومتر آن راه اصلی و فرعی و بقیه روستایی و مرزی هستند. هشت گردنه سخت گذر به نام های الماس ، بودالالو، نقدوز، حیران، صایین، اسلام آباد، لنگان و قره آغاج محورهای اصلی این استان را به هم متصل می کنند که به لحاظ فاصله ارتفاعی با سرزمین های پست اطراف به ویژه کرانه های جنوبی دریای خزر از شیب ها و پیچ و خم های بسیار تندی برخوردار می باشند.
محمدی افزود مشكلات و نارسائي‌هاي طبيعي در محدوده بعضي از گذرگاههاي جاده‌اي، بويژه در فصل زمستان از موارد قابل مطالعه و بررسي در زمينه علوم هواشناسي مربوط مي‌باشد. تردد در بعضي از جاده‌ها و گذرگاههاي سردسيري ايران بويژه استان اردبيل در زمستان به صورت يك مشكل حاد درآمده است . آمار تصادفات موجود نشان مي دهد که بيشتر تصادفات در زمانهايي اتفاق افتاده است که پديده هاي جوي در منطقه حاکم بوده و درصد خسارات وارده در اين مواقع به مراتب بيشتر از روزهايي با هوايي صاف و پايدار مي باشد . لذا براي کاهش خسارات ناشي از اين عوامل ، پیش بینی هواشناسي جاده‌اي باید به صورت گسترده در اختیار مسئولین و عامه قرار گیرد.
آقای رسول همتی سرپرست گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی استان با ارائــه نقشه های هواشناسی و تصاویر ماهواره به تشریح زمان رخداد بارش برف در سطح استان پرداخته و به اخطاریه هواشناسی صادر شده اشاره نمودند:
" پیرو اطلاعیه شماره 51-94/پ مورخ 24/8/94 و با توجه به پیش بینی تشدید بارش از عصر سه شنبه(26 آبان) تا روز چهارشنبه، آب گرفتگی معابر عمومی در برخی مناطق شهری(بویژه در شهرهای جنوبی استان) و بر اثر بارش برف اختلال در تردد وسائط نقلیه در ارتفاعات استان(بویژه گردنه الماس) انتظار می رود."
در ادامه جلسه اعضای حاضر توصیه­های کارشناسی ذیل را صادر نمودند:
الف) در بخش مدیریت بحران
1.     تصمیم گیری لازم و صدور بهنگام اطلاعیه برای تعطیلی مدارس توسط فرماندران و مدیران نواحی آموزش و پرورش استان.
2.     مصاحبه مطبوعاتی مدیران دستگاه­های اجرائی درگیر با شرایط مخاطره آمیز جوی.
ب) در بخش کشاورزی
1.     حفاظت از گل و گیاه در فضای باز و بازدید مکرر و تنظیم دمای انبارها،  مراکز پرورش ماهی، دامداری و مرغداری­ها ، حفاظت از تجهیزات گلخانه­ای و آبیاری تحت فشار و محافظت از کندوهای زنبور عسل.
2.     بازدید ضدیخ رادیاتور وسائط نقلیه و ماشین آلات کشاورزی جهت جلوگیری از خسارت یخبندان.
ج) در بخش راهداری
1.     توصیه به رانندگان جهت اجتناب از تردد غیر ضروری در جاده­های کوهستانی استان.
2.     توصیه به رانندگان برای تجهیز خودروها شامل همراه داشتن زنجیر چرخ، اطمینان از سلامت تجهیزات خودرو شامل برف پاک كن، ضدیخ رادیاتور و امکانات تکمیلی مانند تجهیز به چراغهای مه شکن.
3.     توصیه به راهداری­ها براي آماده سازی تجهیزات برف زدایی و برف روبی در جاده­ها و کنترل ذخیره بسته­های نمک- ماسه در انبارها در سطح راههای اصلی و فرعی.
4.     توصیه به شهرداری­ها جهت تجهیزات برف روبی یا برف زدایی در معابر عمومی.
د) در بخش عمرانی و مدیریت توزیع حامل های انرژی
1.  پیشگیری از یخزدگی لوله­های آب و مخازن آب در معرض هوا.
2.  توقف عملیات بتن­ریزی از روز چهارشنبه تا روز جمعه.
پیشگیری از اتلاف گرما در ساختمانهای مسکونی و اداری و مدیریت توزیع حامل­های انرژی بویژه صرف جوئی در مصرف گاز شهری بدلیل افت فشار گاز.
حاضرین جلسه:
1.      آقای فخرالدین نصیری، مدیر هماهنگی نظارت بر خدمات شهری شهرداری اردبیل.
2.      آقای عادل صادقی، مسئول EOC دانشگاه علوم پزشکی.
3.      آقای سیف اله تیزرو، نماینده اداره کل شیلات استان.
4.      آقای رئوف نیک طبع نماینده اداره کل فرودگاه­های استان.
5.      آقای افشین اصغری کارشناس مسئول مدیریت بحران استان.
6.      آقای اژدر الهیاری کارشناس پدافند غیرعامل اداره کل راه و شهرسازی اردبیل.
7.      آقای کرامت حمزه نیاری مسئول مرکز مدیریت راه اداره کل حمل و نقل و پایانه­ها.
8.      آقای احمد همتی کارشناس روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل.
9.      آقای سروان محمد حضرتی، نماینده پلیس راهوار شهرستان اردبیل.
10.    آقای شاهین پاست، نماینده شرکت آب و فاضلاب شهری استان اردبیل.
 غایبین جلسه:
1.      نماینده پلیس­راه استان.
2.      نماینده صداوسیمای استان.
3.      نماینده شرکت آب و فاضلاب استان.
4.      نماینده سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل.
5.      نماینده شرکت سهامی آب منطقه ای اردبیل.

بازدید مدیرکل هواشناسی استان مازندران از سامانه هشدار هواشناسی (23 آبان 1394)

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل جمعی از مسئولین اداره کل هواشناسی استان مازندران در روز شنبه مورخ 23 آبان 1394 از سامانه هشدار هواشناسی بازدید بعمل آوردند.
علی دولتی مهر(مدیرکل هواشناسی استان اردبیل) درخصوص نصب و راه اندازی مانیتورینگ سامانه فوق که ازسال 1388 شروع شده و با تجهیز ایستگاههای هواشناسی به خودکار و بستر مخابراتی وایرلس به اتمام رسیده است توضی
حاتی ارائه نمودند.

نوربخش داداشی(مدیرکل هواشناسی استان مازندران) نیز از تلاش مجموعه هواشناسی استان اردبیل جهت راه اندازی سامانه فوق تمجید و خواستار همکاری دو اداره کل در زمینه توسعه هواشناسی کاربردی شدند.

ضرورت بررسی اثرات «ال نینو» در استان اردبیل (23 آبان 1394)

به گزارش خبرگزاری مهر(شناسهٔ خبر: 2966134 -

 دریک ماه گذشته با انتشار اخباری در خصوص پدیده ال نینو اردبیلی‌ها به دلیل خاطره مکرر از زمستان‌های سخت و طولانی نگران تکرار یک زمستان سخت هستند که قرار است از تأثیرات جوی اقیانوس آرام حاصل شود.

ال نینو که پدیده مقابل بین جو و اقیانوس است و هر دو تا هفت سال در اقیانوس آرام اتفاق می‌افتد با تغییر چرخه‌های متداول جوی ازجمله جهت بادها حالت جدید جوی را رقم می‌زند. بطوریکه اگر جریانات اقیانوس باعث افزایش دما شود امکان وقوع سه پدیده جوی شامل ال نینو، لانینو و خنثی خواهد بود.

با بروز ال نینو مناطق مرکزی و غربی اروپا در طول زمستان بارش بیش‌ازحد نرمال دریافت کرده و در مناطق شمالی نیز بارش‌ها از حد نرمال کاهش می‌یابد.

بااین‌وجود این تغییرات جوی بخش اعظمی از کره زمین را متأثر ساخته و تغییر جهت بادهای اقیانوس آرام حتی از طریق آب‌هایی که با آن در ارتباط است به مناطق دیگر کره زمین کشیده می‌شود.

اینکه این پدیده جوی چه تأثیری در آب‌وهوای کشور و استان اردبیل خواهد داشت از موضوعاتی است که طی یک ماه گذشته نهادهای مسئول را درگیر خودساخته و تا حدودی با ورود به هنگام مسئولان مطلع از جریان شایعات کاسته شده است.

 به‌منظور شفاف‌سازی تأثیرات این پدیده در وضعیت جوی استان با مدیرکل هواشناسی استان اردبیل علی دولتی مهر به گفتگو نشستیم.

*گفته می‌شود ال نینو یک پدیده جوی بزرگ‌مقیاس است. آیا این پدیده در شرایط جوی کشور نیز تأثیرگذار خواهد بود؟

بررسی پدیده ال نینو به‌عنوان یکی از ضرورت‌ها در حال حاضر در دست اقدام است. ال نینو می‌تواند به دلیل مقیاس بزرگ دریاهای اطراف خود را متأثر سازد و ازاین‌رو تأثیرات آن در مناطق جنوبی کشور مشاهده خواهد شد. این پدیده به حدی بزرگ‌مقیاس است تمام دنیا را تحت تأثیر قرار می‌دهد اما نکته قابل‌توجه میزان این تأثیرات است.

هرچند تأثیر این پدیده در میزان بارش‌های داخل کشور قابل‌توجه خواهد بود، ما با ضعف مطالعات این پدیده در کشور و در استان مواجهیم و میزان تأثیرگذاری و یا الگوی آن مشخص نیست.

*آیا آمارهای تأثیرگذاری این پدیده در جو کشور نمی‌تواند ما را به الگوی مشخصی هدایت کند؟

در مجاور اقیانوس آرام ال نینو با طوفان و سیل همراه است و ماهیگیری در آن کساد می‌شود. از ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۵ سال‌هایی که ال نینو مشاهده‌شده احصا شده است و بااین‌وجود مطالعات در این حوزه باید افزایش یابد.

اینکه گفته می‌شود افزایش بارش باید توجه داشت افزایش بارش‌ها به نسبت نرمال تنها یک پیش‌بینی است و می‌تواند به وقوع بپیوندد یا نه. به‌عنوان‌مثال در سال‌های ۵۱ و ۵۲ که پدیده ال نینو مشاهده‌شده بارش سالانه ایران کمتر از نرمال بوده است.

در مقابل در سال‌های ۵۴ و ۵۵ که لانینو یعنی پدیده‌ای تقریباً مقابل ال نینو مشاهده‌شده ایران آب‌وهوایی سرد همراه با بارش را تجربه کرده است.

به دلیل ضعف مطالعات تأثیرات ال نینو در پرده ابهام است و پاییز امسال با توجه به ال نینو بارش‌ها گرایش به بیش از نرمال بودن دارند و بااین‌وجود نوسانات دما و بارش قابل‌توجه است.

ضعف مطالعات تأثیرات ال نینو در پرده ابهام است و پاییز امسال با توجه به ال نینو بارش‌ها گرایش به بیش از نرمال بودن دارند و بااین‌وجود نوسانات دما و بارش قابل‌توجه است.انتظار می‌رود زمستان امسال بارش‌ها کمتر از نرمال باشد و دمای هوا نیمه دوم زمستان تا ۱.۵ درجه افزایش پیدا کند.

همچنین پیش‌آگاهی مهر و آبان و آذر برای اغلب نقاط کشو  افزایش ۱۰ الی ۲۰ درصدی بارندگی و نوسان دما بین منفی پنج‌دهم و مثبت پنج‌دهم است.

*به نظر می‌رسد در خود استان نیز این تأثیرات بررسی نشده است. آیا الگوی مشخص از تأثیر ال نینو در شرایط جوی اردبیل داریم؟

ضعف مطالعات موجب شده به‌صورت قاطع نتوانیم بگوییم ال نینو با خود چه شرایط جوی را به همراه خواهد داشت.

بروز الگوهای ناهمگون جوی در سال‌هایی که ال نینو مشاهده‌شده است نیز به این ابهامات دامن می‌زند. بطوریکه میزان میانگین بارش در سال‌هایی که ال نینو مشاهده‌شده است الگوی مشخصی ندارد.

آمارهایی که استخراج‌شده نشان می‌دهد در سال ۱۹۸۲ بارندگی ۵۳۴ میلی‌متر بوده و متوسط درازمدت ۳۴۴ میلی‌متر به ثبت رسیده است. این افزایش در حالی است که در سال ۱۹۸۷ دوباره با بروز پدیده ال نینو بارندگی ۲۹۶ میلی‌متر بوده و متوسط ۳۱۷ میلی‌متر را نشان داده است. مجدداً در سال ۱۹۹۰، ۲۶۸ میلی‌متر بارش در استان داشتیم اما متوسط ۳۰۲ میلی‌متر بوده است.

*در طول این سال‌ها تجهیزات هواشناسی با رشد همراه بوده آیا بخشی از الگوهای ناهمگون به ضعف اندازه‌گیری و خطاها برنمی‌گردد؟

میزان خطای اندازه‌گیری و ارتقا تجهیزات هواشناسی در استخراج آمارها چندان مؤثر نیست. محاسبه بارش به‌صورت دستی و خودکار بوده و همه ارقام ذکرشده دستی محاسبه‌شده است. در حال حاضر نیز شیوه محاسبه دستی است و اگر خطایی باشد در حد ۱۰ میلی‌متر و نه بیشتر خواهد بود.

بررسی مشابه در شهرستان پارس‌آباد نشان می‌دهد در این منطقه نیز در زمان بروز ال نینو هم افزایش بارش و هم کاهش آن ثبت‌شده است. بااین‌وجود در بروز پدیده ال نینو همواره در شهرستان خلخال کاهش بارش را شاهد بودیم.

*شهروندان اردبیلی در حال حاضر خود را برای یک زمستان سخت آماده می‌کنند. آیا پیامد ال نینو در اردبیل می‌تواند موجب بروز یک زمستان سخت شود؟

در ابتدا باید این سؤال را طرح کرد که زمستان سخت به چه معنی و چه درجه‌ای از سرما گفته می‌شود؟ سازمان هواشناسی هم در کل کشور و هم در استان‌ها بررسی‌های مداومی را در دستور کار دارد.

باید توجه داشت موقعیت جغرافیایی اردبیل ایجاب می‌کند که زمستان داشته باشد. اگر در اردبیل ما زمستان نداشته باشیم یک پدیده نا به هنجار است و ما باید تفاوتی بین زمستان و زمستان سخت قائل شویم.

اگر شهروندان سرمای طاقت‌فرسای زمستان ۸۶ را به یاد داشته باشند باید گفت چنین زمستانی امسال به نظر نمی‌رسد تجربه شودتجربه‌های سال‌های ۸۶، ۸۷ و حتی پیش‌تر در سال‌های ۴۱ و ۵۱ از زمستان سخت در اردبیل می‌تواند این تعریف را ملموس کند. ما تجربه‌ای داشتیم که حدود ۵۶ روز در اردبیل دمای حداقل و حداکثر بیشتر از منفی پنج درجه نبود.

همچنین در تجربه دیگری ۱۲۸ روز دمای هوا در مراکز جنوبی صفر بود. باید تأکید کنم طول دوره سرما و میزان ماندگاری آن است که زمستان سخت را رقم می‌زند.

*در برخی سایت‌ها از بروز زمستان سخت اخباری درج‌شده درحالی‌که هواشناسی همواره احتمال پیش‌آگاهی خود در بلندمدت را بسیار پایین عنوان می‌کند. در این خصوص چه نظری دارید؟

پیش‌بینی بلندمدت عملاً غیرممکن است و اینکه برای زمستان از هم‌اینک نظر قاطع بدهیم صحیح نیست و پیش‌بینی کوتاه و میان‌مدت نیز تا ۷۰ درصد صحت دارد.

بر همین اساس مطالعات و بررسی پدیده‌های جوی نشان می‌دهد انتظار نمی‌رود اردبیلی‌ها زمستانی سخت را پیش‌بینی کنند. اگر شهروندان سرمای طاقت‌فرسای زمستان ۸۶ را به یاد داشته باشند باید گفت چنین زمستانی امسال به نظر نمی‌رسد تجربه شود.

درعین‌حال باید توجه داشته باشیم تداوم سرما  ویژگی زمستان است و اگر تداوم نداشته باشیم باید به بررسی آن بپردازیم چراکه عادی نیست.

*شما به‌ضرورت مطالعه این پدیده اشاره کردید؟ چرا تاکنون این پدیده جوی در استان مطالعه نشده است؟

دلیل اصلی آن به محدودیت اعتبارات بازمی‌گردد. اعتبار موردنیاز درخواستی این تحقیق ۵۰۰ میلیون ریال برآورده شده است اما به دلیل کمبود اعتبارات سایر حوزه‌ها اعتبار بخش پژوهش صرف سایر حوزه‌ها می‌شود و نمی‌تواند پاسخگو باشد.

ما توسعه تحقیقات و پژوهش‌های کاربردی را از محورهای برنامه ششم توسعه انتخاب کردیم. بااین‌وجود باید پولی در دست باشد تا بتوان تحقیقات ضروری را انجام داد.

*در صورت بروز پدیده نادر جوی دستگاه‌های دخیل و شهروندان به چه شکل مطلع خواهند شد؟

حداقل کاری که توانسته‌ایم انجام دهیم بررسی دقیق این پدیده و تأثیرات آن بر روی نقشه‌های هواشناسی است. تلاش هواشناسی استان اطلاع‌رسانی واقع‌بینانه به مردم است. پیش‌آگاهی ما از شرایط جوی نهایتاً به دو هفته بعد می‌رسد و ما عملاً تا یک هفته توانایی پایش جوی را داریم.

درصورتی‌که شرایط جوی حاد باشد اطلاعیه و اخطاریه به عموم شهروندان اطلاع‌رسانی می‌شود و اگر حادتر باشد کمیته هوا راه تشکیل جلسه می‌دهد. در بازه‌های زمانی مختلف ما از دستگاه‌های دخیل در این جلسه دعوت می‌کنیم تا از شرایط آب و هوایی مطلع باشند. ازجمله اطلاعات هواشناسی در اختیار آموزش‌وپرورش، جهاد کشاورزی، پلیس‌راه، راه و شهرسازی و مدیریت بحران قرار می‌گیرد.

*برنامه‌ای برای تجهیز زیرساخت‌های هواشناسی در استان دارید؟   

در برنامه ششم توسعه تجهیز شبکه پایش جوی، افزایش ایستگاه‌های اقلیم‌شناسی و باران‌سنجی، خرید گیرنده‌های تصاویر ماهواره‌ای، خرید ایستگاه جو بالا و تکمیل رادار به‌عنوان نیازهای سخت‌افزاری ارتقا کیفیت و کمیت پیش‌آگاهی و پیش‌بینی‌های جوی به جد پیگیری خواهد شد.

لازم به ذکر است اردبیلی‌ها در دهه اخیر کمترین دمای خود را در سال ۸۶ با منفی ۳۴ درجه در فرودگاه اردبیل و منفی ۳۲ درجه در خود شهر اردبیل تجربه کرده‌اند. دمایی که به نظر می‌رسد حتی بزرگ‌ترین پدیده جوی بزرگ‌ترین اقیانوس جهان نیز آن را تکرار نخواهد کرد

 

بازدید معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری از پروژه رادار اردبیل (19 آبان 1394)

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری به همراه مدیرکل دفتر فنی استانداری و مدیرکل هواشناسی استان در روز سه شنبه 19 آبان از پروژه سایت رادار هواشناسی اردبیل بازدید کردند.

علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان در این بازدید گفت:

رادار اردبیل با اعتبار ملی از کشور آلمان خریداری شده و تحویل اداره کل گردیده است که به محض تکمیل زیرساخت در منطقه شوندرسی گرمی نصب و راه اندازی خواهد شد.

علی دولتی مهر افزود با توجه به اینکه رادار تحویل اداره کل گردیده و زمان گارانتی آن شروع شده است لذا تامین اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پروژه لازم می باشد.

علی آذرنژاد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل در جریان بازدید از پروژه فوق اظهار کرد با اجرای این طرح، به بهبود شرایط پیش بینی های جوی کوتاه مدت کمک گردد. وی تصریح نمود بهره برداری از این طرح موجب کاهش خسارات اثرات بلایای جوی و اقلیمی در سطح استان شود.

بازدید معاون سیاسی و امینتی استانداری اردبیل از سامانه هشدار هواشناسی (18 آبان 1394)

در روز دوشنبه مورخ 18 آبان 1394 دکتر شریفی(معاون سیاسی و امینتی استانداری اردبیل) از اداره کل هواشناسی استان اردبیل و سامانه هشدار هواشناسی بازدید بعمل آوردند.
علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان اردبیل  با تشريح فعاليت هاي هواشناسی استان از پروژهای در دست اجرای این اداره بویژه پروژه رادار و
چگونگی عملیاتی شدن سیستم کمک ناوبری سامانه CAT II هواشناسی فرودگاه اردبیل توضیحاتی ارائه نمودند.
در این بازدید معاون استاندار اردبیل از ادارات امور اداری و مالی، دبیرخانه، اداره فنی و تجهیزات، گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی و گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی بازدید بعمل آوردند.
در گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی، رسول همتی مسئول سامانه هشدار هواشناسی استان ضمن شرح کاملی از چگونکی کارکرد سامانه هشدار هواشناسی با بستر مخابراتی وایرلس، از همکاری تنگاتنگ هواشناسی و صدور پیش بینی های تخصصی به بخش های نظامی و امینتی استان گزارشی ارائه نمودند.
معاون استاندار اردبیل نیز از توانمندی پرسنل هواشناسی اردبیل تمجید و خواستار اجرای اهداف و سیاست دولت توسط مدیریت و همکاران هواشناسی استان اردبیل شدند.

بازدید مدیرکل هواشناسی استان آذربایجان شرقی از سامانه هشدار هواشناسی (17 آبان 1394)

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل جمعی از مسئولین اداره کل هواشناسی استان آذربایجان شرقی در روز یکشنبه مورخ 17 آبان 1394 از سامانه هشدار هواشناسی بازدید بعمل آوردند.
علی دولتی مهر(مدیرکل هواشناسی استان اردبیل) درخصوص نصب و راه اندازی مانیتورینگ سامانه فوق که ازسال 1388 شروع شده و با تجهیز ایستگاههای هواشناسی به خودکار و بستر مخابراتی وایرلس به اتمام رسیده است توضی
حاتی ارائه نمودند.

مطلبی فرد(مدیرکل هواشناسی استان آذربایجان شرقی) نیز از تلاش مجموعه هواشناسی استان اردبیل جهت راه اندازی سامانه فوق تمجید و خواستار همکاری دو اداره کل در زمینه توسعه هواشناسی کاربردی شدند.

نشست هم اندیشی مسئولین قرض الحسنه پرستاری با کارکنان اداره کل هواشناسی استان اردبیل (4 آبان 1394)

در راستای ارائه انواع تسهیلات کم بهره، مسئولین محترم موسسه قرض الحسنه پرستاری سخاوت استان اردبیل در روز دوشنبه تاریخ 4/8/94 در اداره کل هواشناسی استان حضور یافته و در جلسه ای از نزدیک با کارکنان هواشناسی آشنا شدند .

در این جلسه ابتدا مهندس دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان ضمن تقدیر و تشکر از توجه موسسه قرض­الحسنه پرستاری سخاوت به تشریح رسالت و ماموریت هواشناسی استان پرداخته و هدف از ایجاد این نشست را تسهیل نمودن فرآیند دریافت انواع تسهیلات کم­بهره بیان نمودند. 

همچنین ایشان اظهار امیدواری کردند که با مساعدت مسئولین محترم قرض الحسنه استفاده از تسهیلات کم بهره مقدور خواهد شد.

مهندس کیانی مدیر محترم موسسه قرض الحسنه پرستاری اردبیل نیز ضمن تشریح فعالیت های موسسه انواع تسهیلات قابل پرداخت را توضیح داده و ابراز خردسندی نمودند که همکاری لازم را با کارکنان هواشناسی استان داشته باشند.

بررسی پدیده النینو در  کارگروه تخصصی بلایای جوی و توفان در سال 1394  (4 آبان 1394)

دومین جلسه کارگروه تخصصی بلایای جوی و توفان در سال 94 ، در روز دوشنبه مورخ 4/8/1394 در سالن کنفرانس اداره کل هواشناسی اردبیل با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد.

آقای علی دولتی مهر رئیس کارگروه تخصصی بلایای جوی و توفان (مدیرکل هواشناسی استان اردبیل) ضمن خوش آمدگوئی به حضار، شهادت امام حسین(ع) و یارانش را تسلیت گفته و بیان داشتند با عنایت به اینکـه پیش بینی و صدور پیش آگاهی جوی یکی از مبانی اصلی برای کاهش خسارات ناشی از بلایای جوی و اقلیمی میباشد از اعضاء حاضر خواستند به پیش آگاهی فصلی سازمان هواشناسی کشور جهت برنامه ریزی های لازم توجه خاص داشته باشند.

در ادامه جلسه آقای رسول همتی دبیر جلسه،  به ارائه سخنرانی در خصوص النینو و اثرات آن بر کشور و استان اردبیل پرداختند. ایشان بصورت پاویرپوینت انسو و اثرات آن بر روی مناطق مختلف جهان را توضیح داده و افزودند ال نینوی قوی در پاییز و زمستان امسال مبتنی بر روش های پیوند دور با گستره جهانی روی مدل های گردش عمومی(GCM) توسط اعضاء سازمان هواشناسی جهانی(WMO) از اول سـال 2015 پیش بینــی و اطلاع رسانی شده است. همچنین مرکز ملی اقلیم کشور(یکی از مراکز پژوهشی سازمان هواشناسی کشور) در ژانویه سال 2015 مدل گردش عمومی(GCM) را به مدل منطقه ای (RCM) پردازش نموده و نه تنها برای ایران بلکه برای منطقه اکو این پیش آگاهی ها را صادر نموده است. بطوریکه مطابق با پیش بینی فصلی مرکز ملی اقلیم شناسی کشور(بر اساس خروجی های مدل های منطقه ای (RCM)) مورد ذیل رخ خواهد داد:

1.برای پاییز امسال با توجه به اثر النینو بارش­ها با آغازی زودتر از فصل و با گرایش به نرمال یا بیش از نرمال پیش بینی شده است.

2.میانگین دمای فصل پاییز حدود بیش از 1 درجه از نرمال(50 ساله) برآورد شده است.

3.برای زمستان امسال انتظار می رود بارش نرمال با گرایش جزئی به کمتر از نرمال باشــد.

4. دمای هوا در نیمه دوم زمستان تا 1 تا 1.5 درجه بیش از نرمال پیش بینی شده است.

آقای همتی در پایان سخنرانی، بیان داشتند ایران و استان اردبیل متاثر از النینو شاهد بارش در حد نرمال و کمی بیش از نرمال طی ماه­های آینده خواهد بود و سرما در زمستان امسال مثل سال های قبل خواهد بود اما ایران و استان اردبیل زمستان سخت (مثل زمستان سال 1386) را نخواهند داشت.

ایشان بیان داشتند بررسی­ها نشان می­دهد که سرمای شدید زمستان 1386 با پدیده لانینا همراه بوده است نه النینو، که دمای هوای شهر اردبیل در سال 1386 برای حدود 128 روز زیر صفر و کمینه دما طی 50 روز 5- درجه سلسیوس باقی ماند و کمترین آن به 31.4 - درجه رسید(در فرودگاه اردبیل 34- به ثبت رسید).

در ادامه جلسه اعضاء کارگروه به بحث و بررسی مصوبات جلسه قبلی پرداختند. آقای افشین اصغری نماینده اداره کل مدیریت بحران استان از پیگیری دو مصوبه " خرید بیلبرد جاده­ای و تجهیز نمایشگرهای لمسی استدیوی خبر سیمای استان" در صورت تامین اعتبار لازم خبر دادند. 

حاضرین جلسه:

1.        رضا حامدی، معاون اطلاعات و خبر صداوسیمای استان.

2.        سرهنگ علی اصلان­زاده رئیس اداره پدافندغیرعامل و مدیریت بحران نیروی انتظامی استان.

3.        فخرالدین نصیری، مدیر هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری اردبیل.

4.        افشین اصغری کارشناس مسئول مدیریت بحران استان.

5.        جعفر عظیمی کارشناس اداره کل حمل ونقل و پایانه­های استان.

6.        اژدر الهیاری کارشناس پدافندغیرعامل راه و شهرسازی استان. 

7.        امین حسین­پور مدیر دفتر مهندسی رودخانه های شرکت آب منطقه ای استان.

8.        یوسف مهدی زاده کارشناس اداره کل حفاظت محیط زیست استان.

9.        احمد همتی کارشناس روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان.

10.     علی اکبری فرد مدیر دفتر مدیریت بحران و پدافند شرکت آب و فاضلاب شهری.

11.     رئوف نیک طبع، رئیس اداره مراقبت پرواز فرودگاه اردبیل.

12.     عادل صادقی، نماینده دانشگاه علوم پزشکی استان(مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان).

13.     حسن قاسم­زاده، مدیر روابط عمومی دانشگاه پیام نور استان.

14.     علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان و رئیس کارگروه بلایای جوی و توفان.

15.     قاسم هژبرپور سرپرست گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی.

16.     محمد زارعی مسئول حراست هواشناسی استان.

17.     محمدباقر فرض­اله­پور رئیس اداره شبکه پایش استان.

18.     رسول همتی دبیر جلسه.

غایبن جلسه:

1) نماینده پلیس راه استان  2) نماینده پلیس راهور استان  3) نماینده تحقیقات آبخیزداری مرکز تحقیقات کشاورزی اردبیل

4) نماینده دانشگاه محقق اردبيلي   5) نماینده دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل   6) نماینده باشگاه خبرنگاران جوان صداوسیمای مرکز اردبیل 7) نماینده سازمان جهاد کشاورزی  8) نماینده جمعیت هلال احمر استان  9)نماینده دانشکده فنی و حرفه ای اردبیل

اخذ گواهینامه ایزو 9001 توسط اداره هواشناسی فرودگاهی اردبیل (16 مهر 1394)

با تلاش اداره شبکه پایش هواشناسی استان اردبیل بویژه کارشناسان همدیدی هواشناسی فرودگاه اردبیل، با بررسی های انجام یافته توسط شرکت توف نورد آلمان(Tofnavard) اداره هواشناسی فرودگاهی اردبیل موفق به دریافت گوهینامه بین المللی استاندارد ISO9001 گردید.

اعتبار این گواهینامه بین المللی سه سال می باشد و هر سال توسط ممیزان شرکت توف نورد آلمان مورد ممیزی مجدد قرار خواهد گرفت.

علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان ضمن تبریک به دست اندرکاران دریافت این گواهینامه معتبر، بیان داشتند امروز آغاز یک راه جدید و شروع بهبود مستمر فرآیندها و فعالیت ها در تمامی ادارات و ایستگاه ها می باشد امید است با اتکال به خداوند متعال و تلاش همکاران شاهد پیشرفت روزافزون هواشناسی استان باشیم.

برگزاری مسابقه نقاشی بین فرزندان کارکنان هواشناسی استان اردبیل (9 مهر 1394)

براساس برنامه های مصوب دهه امامت و ولایت، برنامه فرهنگی - هنری در بین فرزندان کارکنان هواشناسی استان اردبیل در روز پنج شنبه مورخ 9/7/1394 با حضور مربی هنری از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان برگزار گردید.
 در این برنامه فرهنگی، ضمن گرامیداشت عید سعید غدیر، فرزندان 6 الی 14 سال همکاران با نقاشی های خوب خود در حضور مربی هنری، ساعات دلنشینی را سپری نمودند.
در پایان این برنامه، آقای مهندس دولتی مهر مدیر کل هواشناسی استان به همراه کارکنان از نقاشی های فرزندان خود بازدید بعمل آورده و ضمن تقدیر و تشکر از خانم نظمی (مربی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان) تمامی شرکت کنندگان را با اهدای جوایزی تشویق نمودند

 بازدید معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان هواشناسی کشور (8 مهر 1394)

در روز چهارشنبه مورخ 8 مهر 1394 آقای مهندس امیر شقاقی (معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان هواشناسی کشور) از اداره کل هواشناسی استان اردبیل بازدید بعمل آوردند.

در این بازدید معاون سازمان هواشناسی کشور از ادارات امور اداری و مالی، دبیرخانه، اداره فنی و تجهیزات، گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی و گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی بازدید بعمل آوردند.

در ادامه نشست مشترکی بین ایشان و کارکنان هواشناسی در سالن اجتماعات اداره کل برگزار گردید. آقای مهندس دولتی مهر ضمن خیر مقدم به ایشان به تشريح فعاليت هاي هواشناسی استان پرداخته و از کارکرد مطلوب پرسنل این اداره کل توضیحاتی ارائه نمودند.

آقای امیرشقاقی از توانمندی پرسنل هواشناسی اردبیل تمجید و خواستار اجرای اهداف و سیاست سازمان توسط مدیریت و همکاران هواشناسی استان اردبیل شدند.

در این نشست تعدادی از روسا و کارکنان هواشناسی اردبیل به مسائل و مشکلات کاری و شخصی خود اشاره و معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان هواشناسی کشور پاسخ های مربوط و راهنمائی های لازم را ارائه نمودند

نشست بررسی تفاهم نامه همکاری مابین ادارات کل انتقال خون و هواشناسی استان اردبیل (5 مهر 1394)

به گزارش روابط عمومی انتقال خون استان اردبیل در این نشست دکتر نوبخت مدیرکل انتقال خون ضمن خیر مقدم و تشکر از حضور مدیرکل و همراهان اداره کل هواشناسی استان اردبیل گفت: اطلاع رسانی مناسب داده های هواشناسی استخراج شده ، ایجاد زمینه های مناسب ارائه خدمات خونگیری سیار از شهرستانها در زمینه های اقلیمی ، پایش مراحل ورود سامانه های جوی در مناطق مختلف استان ، برای ارائه خدمات مناسب و کارآمد در جهت تکریم اهداکنندگان خون را از جمله اهداف این تفاهم نامه می باشد.

وی اظهار داشت : طی سالهای اخیر با تغییرات گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی استان مشکلاتی برای تیمهای خونگیری سیار ایجاد شده که برای رفع این مشکلات باید از تکنولوژی و اطلاعات روز پیش بینی وضعیت آب و هوایی بهره مند شویم و در پی امضای این تفاهم نامه در آینده نزدیک پرسنل انتقال خون با بهره‌گیری به موقع از اطلاعات ماهواره‌ای و اطلاعات ایستگاه‌های هواشناسی این امکان را خواهند داشت تا قبل از عزیمت تیم سیار به محل های خونگیری از وضعیت آب و هوایی آن منطقه مطلع شوند چرا که شرایطی مانند برف و کولاک و هوای نامساعد همواره از موانع روند خونگیری و تأخیر در حضور و رنجیده خاطر شدن اهداکنندگان به شمار می آید.

دولتی مهر مدیر کل هواشناسی استان اردبیل ضمن تشکر از دعوت و برگزاری این نشست به بیان عملکرد و فعالیتهای هواشناسی پرداخته و گفت: امیدوارم با تنظیم و امضای  این تفاهم نامه بتوانیم تمام اطلاعات پیش بینی هواشناسی روز را به موقع و با جزئیات مناسب در اختیار انتقال خون قرار دهیم تا زمینه کمک به خونگیری مناسب فراهم شود ، به طور حتم ارائه اطلاعات پیش بینی هواشناسی می تواند موجب کمک در تامین به موقع خون برای نیازمندان و جابجایی آن در بحث انتقال خون شود.

وی ، درباره امکان دسترسی و ارائه اطلاعات مربوط به پدیده های جوی و اقلیمی با ارسال پیامک های رایگان به پرسنل انتقال خون جهت پیش آگاهی و اطلاع رسانی به تفکیک مناطق جغرافیایی همچنین متناسب با نیاز انتقال خون اعلام آمادگی کردند.

در پایان این نشست میهمانان از واحدهای مختلف انتقال خون بازدید داشتند که با توضیحات مسوولین هر واحد و مدیرکل انتقال خون همراه بود.

نشست مشترک اداره کل هواشناسی با دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل (31 شهریور 1394)

در راستای توسعه هواشناسی کاربردی در خصوص تدوین تهک سلامت، نشست مشترکی با دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل در اداره کل هواشناسی برگزار گردید.

این نشست با هدف هم اندیشی در خصوص نحوه توسعه تهک سلامت و شناسایی کاربران نهایی با حضور کارشناس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و نماینده مرکز مدیریت فوریت های پزشکی استان در روز سه شنبه مورخ 31/6/94 در اداره کل هواشناسی استان انجام گرفت.
در ابتدا آقای همتی سرپرست گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی ضمن عرض خیر مقدم،  با اشاره به تغییرات شدید دمائی که در سطح استان رخ می دهد اهداف سامانه تهک و بخصوص تهک سلامت را تشریح و بکارگیری پتانسیل بالقوه متخصصین و پزشکان علاقمند به علم هواشناسی و استفاده از داده های خام هواشناسی در راستای سلامت آحاد مردم و بهداشت محیط را از نمایندگان علوم پزشکی خواستار شد.
آقای بی ریا کارشناس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان نیز ضمن تاکید بر ضرورت استفاده از خدمات هواشناسی در راستای سلامت به هماهنگی بیشتر و منظم بین دو سازمان اشاره و پیشنهاد تشکیل جلسه در سطح مدیران را ارائه نمود. در ادامه آقای صادقی نماینده مرکز مدیریت فوریت های پزشکی استان، اطلاع رسانی بموقع به افراد نیازمند به شرایط خاص آب و هوایی بخصوص دمایی را ضروری دانسته و در این زمینه جهت هماهنگی و اطلاع رسانی از طریق صدا و سیما و همچنین تشکیل EOC (مرکز هدایت عملیات در بحران) در کارگروه را خواستار شد.
در نهایت اعضای جلسه ضمن بررسی نحوه تشکیل کارگروه و تهیه و اطلاع رسانی توصیه های هواشناسی در خصوص سلامت و بهداشت محیط، تشکیل جلسه بعدی با حضور مدیران کل و امضای تفاهم نامه بین هواشناسی استان و دانشگاه علوم پزشکی اردبیل را تصویب نمودند.

انتصاب جدید در اداره شبکه پایش هواشناسی استان اردبیل (29 شهریور 1394)

طی حکمی آقای مهندس محمدباقر فرض اله پور به ریاست اداره شبکه پایش اداره کل هواشناسی استان اردبیل منصوب شدند. مدیریت و کارکنان هواشناسی استان این انتخاب شایسته را به ایشان تبریک عرض می گویند.

روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل

سایت رادار هواشناسی در شمال استان اردبیل راه اندازی می شود(19 شهریور 1394)

مدیر کل هواشناسی استان اردبیل گفت: سایت رادار هواشناسی در شمال استان اردبیل با 5 و نیم میلیارد تومان راه اندازی می شود.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل؛ علی دولتی مهر با بیان این مطلب در بازدید از ساختمان هواشناسی سینوپتیک فرودگاه پارس آباد در مورخ 19/6/1394 افزود: این رادار هواشناسی در منطقه شون دره سی شهرستان گرمی راه اندازی می شود که سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

وی گفت: این رادار 100 درصد شمال استان اردبیل را از لحاظ هواشناسی، آب شناسی، کشاورزی، حمل ونقل، ترافیک هوایی و تحقیقات تحت پوشش قرار خواهد داد.

مهدی احمدی فرماندار پارس آباد نیز گفت: بیش از 400 میلیون تومان اعتبار برای خریداری تجهیزات فنی ایستگاه خودکار هواشناسی و ساختمان هزینه شده است و در هفته بلایای طبیعی افتتاح خواهد شد

نشست علمی مدیریت هواشناسی با روسای آموزش و پرورش استان اردبیل (18 شهریور 1394)

در راستاي تحقق سامانه تهک(توسعه هواشناسی کاربردی) سازمان هواشناسي کشور و با عنایت به کاربرد و اهمیـت پیش بینی و پیش آگاهی های جوی برای عامه (مردم) بویژه کاربران آموزش و پرورش، این جلسه هم انديشي درباره ارائه اطلاع رسانی هرچه سریعتر و دقیقتر پيش بيني محلي و هماهنگی تعطیلات روزهای همراه با مخاطرات جوی در سطح استان در روز چهارشنبه مورخ 18 شهریور 1394 در سالن اجتماعات اداره کل آموزش و پرورش استان و با حضور روسای 19 گانه روسای آموزش و پرورش استان اردبیل برگزار گردید.
آقای دکتر صابر سپهری مدیرکل آموزش و پرورش استان با اشاره به اینکه دانش هواشناسی نقش بسیار مهم در برنامه ریزی آموزش و پرورش دارد بیان داشتند با توجه به اینکه در طول سال تحصیلی محصلین از 925 ساعت در دوره ابتدائی تا 1400 ساعت در هنرستان ها آموزش می بینند و هر ساعت آموزش در سطح استان اردبیل حدود 2000 میلیون ریال هزینه دارد از روسای آموزش و پرورش استان خواستند در تعطیلی مدارس در شرایط سخت جوی، با هواشناسی استان هماهنگی قبلی بعمل آورند تا هم از نظر هزینه و هم از نظر آموزش دانش آموزان، طبق قوانین سقف ساعات آموزشی رعایت گردد.

مدیر کل آموزش و پرورش استان اظهار داشت: در بحث کیفیت آموزش فاکتورهای زیادی مطرح است که زمان یکی از این فاکتورهاست.

صابر سپهری، هماهنگی با اداره کل هواشناسی جهت اعلام تعطیلی مدارس در روزهای خاص را پر اهمیت دانست. ایشان از مدیران و روسای مناطق و نواحی خواست تا با تدبیر و برنامه ریزی حداقل تعطیلی را در طول سال داشته باشیم و دانش آموزان را از آموزش دور نسازند.

در ادامه نشست آقای مهندس علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان با ارائه پاویرپوینتی اشاره کردند:
طی 20 سال گذشته (1374 لغایت 1393) حدود 330 بلایای جوی در استان اردبیل رخ داده است بطوریکه طبق اظهار نظر آقای دکتر پرهیزکار معاون محترم وزیر راه و شهرسازی و ریاست سازمان هواشناسی کشور در خبرگزاری جمهوری اسلامی(3/4/1393):
"اردبیل دارای رتبه اول تغییرهای فاحش جوی در ایران است! و آمارها نشان می دهند که میزان تغییرهای ناگهانی در پارامتر مربوط به دما در استان اردبیل خیلی فاحش و دارای نوسان بسیار زیاد است که این میزان گاهی در زمان کمتر از یک ساعت به 20 درجه سلسیوس نیز می رسد."

مدیرکل هواشناسی استان خاطر نشان ساخت: امروزه آموزش مردم در خصوص هواشناسی در دنیا مطرح است و ما در این خصوص می توانیم با همکاری آموزش و پرروش قدم های مثبتی را برداریم.

وی ادامه داد: نقش آموزش و پرورش در این آموزش بسیار پررنگ بوده و با توجه به ارتباطی که با دانش آموزان و خانواده های آنان دارد می تواند بین هواشناسی و خانواده ها ارتباط برقرار کند.

مدیر کل هواشناسی استان تصریح کرد: نقش آموزش و پرورش در ایجاد زنجیره مدرسه، مردم و هواشناسی بسیار مهم است.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل در ادامه جلسه عنوان داشتند آمارهای هواشناسی نشان می دهد مناطق مختلف استان بویژه شهر اردبیل افت و خیزهای شدید دمائی را همه ساله تحمل می کند از جمله در تاریخ 25 اسفند 1388 شدیدترین نابهنجاری دمائی در اردبیل به ثبت رسیده است بطوریکه در عرض 8 دقیقه دما 12 درجه سلسیوس افت داشته است و این گونه نابهنجاری های اقلیمی می تواند برای عموم بویژه دانش آموزان مخاطره پذیر باشد.
آقای دولتی مهر در ادامه نشست بیان داشتند برای جلوگیری از هرگونه ناهماهنگی در سطح استان در خصوص تعطیلی مدارس که موجب کاهش ساعات درسی دانش آموزان می شود، هماهنگی های لازم با آموزش و پرورش لازم و ضروری است.و به همین منظور در جهت ايجاد وحدت رويه و هماهنگي در اطلاع رسانی سریع تر و دقیق تر پيش بيني وضعیت جوی استان به کاربران نهائی آموزش و پرورش، برای ساعات و روزهای مخاطره آمیز جوی، در راستای هماهنگــی و تصمیم گیریهای لازم تعطیلی مقاطع مختلف تحصیلی دانش آموزان و همچنین گسترش بازدیدهای علمی دانش آموزان از ایستگاه های هواشناسی و استفاده از امکانات و مکان های آموزشی دو اداره کل آموزش و پرورش و هواشناسی در مورخ 21 دی 1393 تفاهم نامه همکاری امضاء نمودند.
ایشان برای اجرای عملی تفاهم نامه فوق موارد ذیل را پیشنهاد نمودند:
1) کمیته کارشناسی برای بررسی شاخص روزهای مخاطره آمیز جوی تشکیل و نوع مخاطرات جوی مناطق مختلف استان که باعث تعطیلی مدارس می شوند تعیین گردد.
2) در تشخیص روزهای همراه با مخاطرات جوی توسط هواشناسی استان مراتب سریعاً به روسای مناطق آموزش و پرورش از طریق سامانه پیامک کوتاه اطلاع رسانی گردد.
3) قبل از تعطیلی مدارس توسط فرماندار و رئیس آموزش و پرورش منطقه، با هواشناسی استان هماهنگی انجام گردد(بویژه در تعطیلی سری بعدازظهر).

برگزاری  کارگروه تخصصی بلایای جوی و توفان در سال 1394 (11 شهریور 1394)

اولین جلسه کارگروه تخصصی بلایای جوی و توفان در سال 94 ، در روز چهارشنبه مورخ 11/6/1394 در سالن کنفرانس اداره کل هواشناسی اردبیل با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد.

آقای مهندس سیاوش محمدی (معاون هواشناسی استان اردبیل) ضمن خوش آمدگوئی به حضار، به خسارت وارده ناشی از رعدوبرق شدید در عصر روز جمعه 1/3/1394 در اداره کل هواشناسی استان اشاره و از نماینده محترم مدیریت بحران خواستار پیگیری لازم برای تامین اعتبار جهت جبران خسارت وارده بویژه برای تعویض رادیو مودم های دوربین های نظارتی هوشمند شدند.

آقای مهندس رسول همتی دبیر جلسه به بررسی مصوبات کارگروه در سال 1393 اشاره و بیان داشتند:

از 16 مصوبه در چهار جلسه کارگروه در سال 1393، ده مورد تکراری و از شش مصوبه باقیمانده، یک مصوبه(برگزاری کارگاه آموزشی در هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی) محقق گردیده است.

در ادامه جلسه اعضاء کارگروه در خصوص سه موضوع ذیل که در سال گذشته مصوب شده اما پیشرفت کاری نداشته به بحث و بررسی پرداختند.

الف) تامین اعتبار برای تجهیز نمایشگرهای لمسی استدیوی خبر سیمای استان جهت راه­اندازی خبر هواشناسی

ب) "تدوین شرایط دمائی بحران برای مناطق مختلف استان" و برنامه ریزی برای تعطیلی مدارس در مواقع بارش برف سنگین، سرما و کولاک شدید، رخداد توفان و ... نشست مشترکی بین مسئولین سه اداره کل (مدیریت بحران، آموزش و پرورش، و هواشناسی) برگزار گردد.

ج) اعتبار لازم برای پشتیبانی دستگاه تعیین آلودگی هوا مستقر در موزه طبیعت شهر اردبیل توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان و ارائه آن به کارگروه تخصصی بلایای جوی و توفان.

آقای مهندس افشین اصغری، کارشناس مسئول مدیریت بحران استان در خصوص مصوبات عمل نشده عنوان نمودند کارگروه های تخصصی مدیریت بحران موظف هستند بعد از طرح موضوعات کارشناسی و تصویب آن، ضمن انعکاس مصوبه به مدیریت بحران و دستگاه اجرائی مربوطه، نسبت به ارائه شرح خدمات آن نیز اقدام نمایند.

 دومین دستور کار جلسه در خصوص بلایای جوی رخداده در پنج ماه گذشته سال 1394 بود که دبیر جلسه گزارشی در این خصوص ارائه نمودند. آقای همتی بیان داشتند در پنج ماه اول سال، 9 بلیه در سطح استان رخ داده که خوشبختانه تلفات جانی نداشته و درمقایسه با سال های قبل از خسارت مالی نیز کم بوده است. ایشان عنوان کردند در سال جاری وقوع رعدوبرق های شدید در سطح استان نسبت به سال های قبل افزایش بیشتری داشته است.

سخنران بعدی آقای مهندس قاسم هژبرپور سرپرست گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی استان بودند که به بررسی میزان بارش در سال زراعی جاری پرداختند.

اعضاء کارگروه در سومین دستور کار جلسه، برای تشکیل کارگاه آموزشی در هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی به بحث پرداختند و مقرر گردید دستگاه های اجرای که مایل به همکاری در برگزاری این کارگاه هستند در اسرع وقت با نامه نگاری با مدیریت بحران یا دبیرخانه کارگروه نسبت به نوع همکاری خود اقدام نمایند.

در پایان جلسه اعضاء حاضر موارد زیر را تصویب نمودند.

1. مصوب گردید هزینه لازم برای برگزاری کارگاه آموزشی در هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی در سال 1395 از طرف دبیرخانه کارگروه اعلام گردد.

2. مقرر گردید برای تامین اعتبار لازم جهت خرید بیلبرد جاده ای به منظور اطلاع رسانی وضعیت گردنه های حیران، الماس و صائین با استفاده از اطلاعات ایستگاه های هواشناسی خودکار جاده ای توسط مدیریت بحران اقدامات لازم انجام پذیرد.

3. مصوب گردید از طرف دبیرخانه کارگروه تخصصی بلایای جوی و توفان مجدداً نامه ای به مدیرکل محترم مدیریت بحران ارسال و مدیران هواشناسی و صداوسیما برای تامین اعتبار برای تجهیز نمایشگرهای لمسی استدیوی خبر سیمای استان، جهت راه اندازی خبر هواشناسی رایزنی لازم را انجام دهند.

4. مصوب گردید جهت "تدوین شرایط دمائی بحران برای مناطق مختلف استان" و برنامه ریزی برای تعطیلی مدارس در مواقع بارش برف سنگین، سرما و کولاک شدید، رخداد توفان و ... نشست مشترکی بین مسئولین سه اداره کل (مدیریت بحران، آموزش و پرورش، هواشناسی) در باقیمانده سال جاری برگزار گردد.

5. مقرر گردید جهت مطالعات خواستگاه منشاء ریزگردها و گردوغبار در استان اردبیل، نماینده اداره کل حفاظت محیط زیست شرح خدمات لازم را تدوین نمایند.

 

حاضرین جلسه:

1.      آقای رضا حامدی، معاون اطلاعات و خبر صداوسیمای استان.

2.      آقای سرهنگ آصف قنبری رئیس پلیس پیشگیری استان.

3.      آقای سید محمد مدنی معاون خدمات شهری، شهرداری اردبیل.

4.      آقای افشین اصغری کارشناس مسئول مدیریت بحران استان.

5.      آقای کرامت حمزه نیاری مسئول مدیریت راه اداره کل حمل ونقل و پایانه­های استان.

6.      آقای عباس رنجبر کارشناس مسئول زراعت سازمان جهاد کشاورزی.

7.      آقای اژدر الهیاری کارشناس پدافندغیرعامل راه و شهرسازی استان. 

8.      آقای امیر دانش کارشناس اداره کل راه و شهرسازی استان. 

9.      آقای کاظم آذرمی کارشناس دفتر مهندسی رودخانه های شرکت آب منطقه ای استان.

10.  آقای وحید محمدپور کارشناس عملیات جمعیت هلال احمر استان.

11.  آقای یوسف مهدی زاده کارشناس اداره کل حفاظت محیط زیست استان.

12.  آقای احمد همتی کارشناس روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان.

13.  آقای علی اکبری فرد مدیر دفتر مدیریت بحران و پدافند شرکت آب و فاضلاب شهری.

14.  آقای سیاوش محمدی معاون فنی و شبکه ایستگاه­های هواشناسی استان.

15.  آقای قاسم هژبرپور سرپرست گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی.

16.  آقای محمد زارعی مسئول حراست هواشناسی استان.

17.  آقای محمدباقر فرض اله پور سرپرست شبکه پایش استان.

18.  آقای رسول همتی دبیر جلسه.

  

نشست هم اندیشی ادارات کل هواشناسی و فرودگاه اردبیل(2 شهریور 1394)

در راستای آشنایی بخش های مختلف و عملیاتی فرودگاه اردبیل با خدمات هواشناسی فرودگاهی و تامین ملزومات مربوط به اخذ گواهی نامه کیفیت مبتنی بر استاندارد بین المللی ISO 9001:2008، دوم شهریور 1394 فرودگاه اردبیل میزبان نشست تعاملی و هم اندیشی با هواشناسی استان اردبیل بود.

این نشست با حضور معاونین، روسای ادارات و بخش های عملیاتی فرودگاه و کارشناسان همدیدی هواشناسی فرودگاهی اردبیل برگزار شد.

معاون عملیات هوانوردی فرودگاه اردبیل(رحیم حسین نسب) ضمن خیرمقدم، سخنانی مبنی بر اهمیت هواشناسی در تامین شرایط پروازی فرودگاه اردبیل پرداخت و شرایط جوی این فرودگاه را استثنایی دانسته و تاکید کرد که فرودگاه اردبیل به نقش هواشناسی فرودگاهی کاملا واقف است و می داند که گزارشات جوی آن چه نقش اساسی در تامین امنیت پروازها، تاخیر و ابطال آنها دارد.

 معاون فنی و شبکه ایستگاههای هواشناسی استان(سیاوش محمدی)، در خصوص خط مشی کیفیت سازمان هواشناسی، جایگاه هواشناسی و خدمات آن از جمله در حوزه ناوگان حمل و نقل کشور به ویژه در بخش هوانوردی و نقش آن در تامین امنیت پروازهای فرودگاهی و جایگاه ادارات هواشناسی فرودگاهی، توضیحاتی ارایه نمودند.

در ادامه نشست کارشناسان دو اداره کل در خصوص مسایل و موارد مرتبط به بحث و تبادل نظر پرداختند که از جمله تصمیمات این نشست برگزاری ماهانه آن و تعیین دبیر و دبیرخانه دائمی، جهت برگزاری مرتب و پیگیری مصوبات بود.

امضای تفاهم نامه همکاری ادارات کل هواشناسی و شیلات استان اردبیل (25 مرداد 1394)

پس از برگزاری جلسات مشترک و آماده سازی زمینه همکاری بین ادارات کل هواشناسی و شیلات استان اردبیل در خصوص نحوه همکاری و ارائه خدمات هواشناسی کاربردی به تولیدکنندگان و آبزی­پروران استان ، روز یکشنبه مورخه 25/5/1394 تفاهم نامه همکاری با حضور مدیران کل به امضاء رسید.

در این جلسه که با حضور مدیران کل و معاونین و جمعی از روسای دو اداره کل در سالن کنفرانس هواشناسی استان برگزار گردید، ابتدا آقای مهندس علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان ضمن تشکر از حضور مدیرکل و کارشناسان شیلات استان به معرفی اهداف سامانه هواشناسی کاربردی(تهک) پرداخته و برای ارائه بهتر خدمات هواشناسی به تشریح نرم افزار موجود در خصوص پیش آگاهی های وضعیت جوی برای شیلات استان بخصوص ماهیان گرم آبی در شمال استان و ماهیان سردآبی در مرکز و جنوب استان پرداختند.

در این جلسه، آقای دکتر واعظی مدیر کل شیلات نیز ضمن تقدیر و تشکر از توجه مدیرکل و کارشناسان اداره کل هواشناسی، با حمایت از سامانه توسعه هواشناسی کاربردی آمادگی کامل خود را جهت بومی نمودن نرم افزار مذکور و راه اندازی آن در بخش شیلات اعم از ماهیان گرم آبی و سردآبی اعلام نمودند.

در ادامه کارشناسان نیز بر اهمیت موضوعاتی از جمله « معرفی کارشناسان مربوطه از طرف هر دو اداره کل، تهیه و تنظیم فرم نیاز سنجی کاربران و تولیدکنندگان ماهی، برگزاری کارگاههای آموزشی، برگزاری جلسات مشترک کارشناسی، برگزاری کمیته مشترک، بازدید از استخرهای پرورش ماهی و ... » تاکید نمودند.

در پایان جلسه، تفاهم نامه همکاری بین مدیران کل هواشناسی و شیلات استان اردبیل به امضا رسید.

اولین نشست اداره کل هواشناسی با اداره کل شیلات استان اردبیل در راستای سامانه توسعه هواشناسی کاربردی (9 تیر 1394)

در روز سه شنبه مورخه 9/4/94 نشست مشترکی بین اداره کل هواشناسی و اداره کل شیلات استان اردبیل با حضور مدیران کل و معاونین و جمعی از کارشناسان در دفتر مدیر کل شیلات استان برگزار گردید.

در این جلسه که در راستای توسعه هواشناسی کاربردی در بخش شیلات برگزار گردید،آقای مهندس علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان، ضمن تشکر از همکاری صمیمانه مدیریت شیلات استان به تشریح اهداف سامانه پرداخته و برای ارائه خدمات هواشناسی بخصوص نحوه اطلاع رسانی توصیه های هواشناسی به تولید کنندگان ( آبزی پروران ) اعلام آمادگی نمودند. در ادامه دبیر سامانه تهک نیز مراحل مختلف ارائه خدمات به کاربران نهایی را توضیح داده و هدف از این طرح را انتقال مستقیم محصولات و توصیه های هواشناسی به تولید کنندگان دانست.

در بخش دیگری از نشست ، آقای دکتر واعظی مدیر کل شیلات نیز ضمن خوش آمدگویی و قدردانی از حضور مدیرکل و کارشناسان اداره کل هواشناسی، با حمایت از سامانه توسعه هواشناسی کاربردی در بخش شیلات هرگونه همکاری در این بخش را بسیار مفید دانسته و علاقمندی خود را جهت ایجاد بستر همکاری در تمام زمینه ها با کارشناسان هواشناسی اعلام نمودند.

سپس معاون اداره کل شیلات آقای احمدی نیز به ارتباط تنگاتنگ شیلات با محصولات هواشناسی اشاره نموده و همکاری در اجرای پروژه ها را نیز خواستار شد.در نهایت پس از بحث و تبادل نظر کارشناسی، مصوباتی از جمله « برگزاری کارگاههای آموزشی، برگزاری جلسات مشترک کارشناسی، تشکیل کمیته مشترک، و ... به تصویب رسید که مفاد آن طی تفاهم نامه ای با امضای مدیران کل متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.

انتصاب مدیرکل هواشناسی استان اردبیل به عضویت ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی استان(28 خرداد 1394)

 طی حکمی از طرف معاونت سیاسی و امنیتی استاندار اردبیل (آقای طاهر شریفی)، مدیرکل هواشناسی استان اردبیل(آقای علی دولتی مهر) به عضویت ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی استان اردبیل منصوب شدند.

بازدید سرزده فرماندار خلخال از اداره هواشناسی (23 خرداد 1394)

علی نظری شیخ احمد فرماندار محترم خلخال روز شنبه(23 خرداد 1394) در بازدید سرزده از اداره هواشناسی خلخال گفت: یکی از اصلی‌ترین نهادها در حوزه اطلاع رسانی وضعیت آب و هوا اداره هواشناسی است.

نظری با اشاره به اهمیت هواشناسی و تفسیر وضعیت آب هوایی برای انجام فعالیت‌های عمرانی‌، گردشگری و مخصوصا عشایر کوچ‌رو شهرستان خلخال گفت: تلاش شود تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات هواشناسی که قابل استفاده مردم باشد تفسیر و اطلاع رسانی دقیق در مورد کم و کیف هوا و بارش‌ها  به سرعت برای مردم قابل دسترس در قاب رسانه‌ها باشد.

برگزاری کارگاه آموزشی مدیران بحران 6 استان در تبریز (18 خرداد 1394)

این کارگاه آموزشی به مدت چهار روز و با حضور 180 نفر از مدیران دستگاه‌های اجرایی شش استان در تبریز برگزار گردید این کارگاه از تاریخ 18 لغایت 21 خرداد 1394 با حضور مدیران دستگاه های اجرایی استان های آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، زنجان و قزوین در محل مرکز آموزش های شرکت گاز آذربایجان شرقی برگزار گردید. هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی، افزایش سطح آمادگی و هماهنگی بین مدیران در مواقع بحرانی می باشد

به گزارش  خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مشاور رییس سازمان مدیریت بحران کشور در این رابطه گفت: در کارگاه آموزشی چهار روزه در تبریز یکی از موضوعاتی که مورد توجه قرار گرفته مدیریت افکار عمومی از طریق رسانه هاست و در ادامه نیز کارگاه آموزشی اختصاصی مدیریت بحران و رسانه ها در تمامی مراکز استان ها تشکیل می شود.

وی افزود: یکی دیگر از موضوعاتی که در مواقع بحرانی بیشتر مطرح می شود ناهماهنگی بین دستگاه هاست و اگر بتوانیم قبل از وقوع بحران این ناهماهنگی را مدیریت کنیم از توانایی های بالای دستگاه های مختلف بیشتر بهره خواهیم برد.

جدی گفت: مهم ترین مساله در رسیدن به هماهنگی، کار تیمی است و باید بستری فراهم کنیم تا سازمان های مختلف فراتر از وظایف بخشی و در راستای رسیدن به هدف واحد وارد عملیات شوند.

وی خاطرنشان کرد: تیم سازی در مدیریت بحران بسیار مهم است و هر فردی در این تیم باید موفقیت دیگران را موفقیت خود تلقی کند و در این صورت دستیابی به اهداف مدیریت بحران راحت تر خواهد بود.

وی به کارگاه چهار روزه آموزشی و تمرین ستادی مدیریت بحران در تبریز اشاره کرد و گفت: این کارگاه صرفا یک کارگاه آموزشی یک طرفه نخواهد بود بلکه تعامل بین مراکز دانشگاهی و اجرایی بیشتر شده و دانش هر دو نیز افزایش می یابد.

جدی تفاوت این دوره با دوره های قبل را رسیدن به هماهنگی بین دستگاهی عنوان کرد و گفت: امیدواریم این کارگاه نقطه آغازین رسیدن به هماهنگی بین دستگاه ها باشد.

خلیل ساعی مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان شرقی نیز گفت: اولین دوره کارگاه آموزشی و تمرین ستادی مدیریت بحران در سال 89 برگزار شده بود و این دومین کارگاهی است که به میزبانی تبریز برگزار می شود. 

از استان اردبیل 25 نفر از اعضای اصلی شورای هماهنگی مدیریت بحران به ریاست آقای مهندس اسلامی(مدیرکل مدیریت بحران استان) شرکت کرده بودند. آقای مهندس علی دولتی مهر(مدیرکل هواشناسی استان اردبیل) نیز تنها نماینده شرکت کننده سازمان هواشناسی کشور در این کارگاه بودند.

تقدیر مسئول هواشناسی شهرستان مغان(گرمی)(12 خرداد 1394)

در مورخه 12/3/94 مهندس سید عیسی خانکشی زاده مسئول هواشناسی گرمی در راستای همکاری در مطالعات پایه تالاب گیلارلو، توسط ریاست اداره محیط زیست مغان (گرمی) مورد تقدیر گرفته و لوح سپاس دریافت نمودند.

برگزاری سی و امین دوره تور بین المللی دوچرخه سواری ایران(آذربایجان) (8 خرداد 1394)

سی اُمین دوره تور دوچرخه سواری بین المللی نیمه حرفه ای ایران – آذربایجان در سه استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل در روز پنجشنبه و جمعه مورخ 7 و 8 خرداد 1394 برگزار شد.

اداره کل هواشناسی استان اردبیل در خصوص همکاری با مسابقات، اقدامات ذیل را در این رابطه انجام داده است:

1- صدور اطلاعیه ویژه جوی بصورت نوشتاری (نامه پیوست به شماره 17-94/پ مورخ 6/3/94) به تمامی دستگاه های اجرائی استان

2- صدور اطلاعیه ویژه جوی بصورت پیامک کوتاه به فرماندران، شهرداران و بخشدارهای شهرستان­های سرعین، نیر و مشگین­شهر و مسئولین اداره کل ورزش و جوانان استان

3- گزارش ویژه وضعیت جوی شهرهای سرعین، نیر و مشگین شهر به مناسبت برگزاری مسابقات در بخش های مختلف خبر هواشناسی صداوسیمای استان طی روزهای 7 و 8 خرداد 1394

4- تهیه و نصب بنر آخرین وضعیت جوی شهرهای محل برگزاری مسابقات

 

برگزاری پنجمین جشنواره ملی کوچ عشایر در استان اردبیل (7 خرداد 1394)

به گزارش روابط عمومی و مرکز اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، پنجمین جشنواره ملی کوچ عشایر در منطقه جعفرآباد شهرستان بیله سوار با حضور معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل، سرپرست معاونت گردشگری استان و جمعی از مدیران و مسئولان استانی و شهرستانی در روز پنجشنبه مورخ 7/3/1394 برگزار شد.

اداره کل هواشناسی استان اردبیل در خصوص همکاری با کمسیون سیاسی و اجتماعی شورای عشایر، اقدامات ذیل را در این رابطه انجام داده است:

1- صدور اطلاعیه ویژه جوی منطقه جعفرآباد از توابع شهرستان بیله سوار بصورت نوشتاری برای برگزاری هرچه بهتر پنجمین جشنواره ملی کوچ عشایر به تمامی دستگاه های اجرائی استان

2- صدور اطلاعیه ویژه جوی بصورت پیامک کوتاه به فرماندران، شهرداران و بخشدارهای شهرستان های بیله سوار و مسئولین اداره کل امور عشایر استان

3- گزارش ویژه وضعیت جوی منطقه جعفرآباد از توابع شهرستان بیله سوار به مناسبت برگزاری جشنواره در بخش های مختلف خبر هواشناسی صداوسیمای استان طی روزهای 6 و 7 خرداد 1394

برگزاری نشست سالیانه کارکنان اداره کل هواشناسی استان اردبیل در سال 1394 (5 خرداد 1394)

نشست سالیانه کارکنان اداره کل هواشناسی استان اردبیل در روز سه شنبه پنجم خرداد ماه 1394 با حضور همکاران محترم از کلیه شهرهای استان در سالن اجتماعات اداره کل هواشناسی استان اردبیل تشکیل شد. نشست با پخش سرود جمهوری اسلامی و تلاوت آیاتی از قرآن کریم شروع شد. در ادامه دبیر نشست (آقای محمد احمدپور) در مقدمه ای کوتاه ضمن اشاره به رویدادهای سال گذشته و تبریک مناسبت ها و اعیاد شعبانیه، برای همکارانی که تازه به جمع کارکنان اداره کل پیوسته بودند خیر مقدم عرض نمود.

در ادامه برنامه آقای مهندس دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان طی سخنانی ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و سوم خرداد˓ سالروز آزادسازی خرمشهر و ابراز همدردی با همکارانی که سال گذشته در از دست دادن عزیزان خود عزادار شده بودند به تشریح عملکرد مدیریت در سال گذشته و اهداف و برنامه های آتی اداره کل هواشناسی پرداختند. آقای مهندس دولتی مهر از تعامل بهتر اداره کل هواشناسی در سال گذشته با نهادها و دستگاه های اجرائی استان خبر دادند که نمود عینی آن تبریک روز جهانی هواشناسی توسط استاندار محترم در سیمای مرکز استان بود همچنین موفقیت اداره کل در دریافت اعتبار برای راه اندازی رادار هواشناسی استان نیز شاخص دیگری برای این تعامل به حساب می آید ایشان ضمن اشاره به نامگذاری سال جدید به سال دولت و ملت همدلی و هم زبانی توسط مقام معظم رهبری٬ از کلیه همکاران درخواست نمودند که با سرلوحه قرار دادن این شعار برای پیشبرد اهداف این اداره کل در سال جدید سعی و تلاش بیشتری به عمل آورند.

سخنران بعدی آقای مهندس محمدی معاون فنی و شبکه ایستگاههای استان بودند که درباره عملکرد معاونت فنی در سال گذشته توضیحاتی ارائه نمودند نصب و راه اندازی 14 ایستگاه بارانسنجی خودکار، رفع ایرادات سامانه  CAT II فرودگاهی و عملیاتی نمودن آن، احداث پلاتفرم فرودگاه پارس آباد و نصب ادوات و تجهیزات لازم، راه اندازی ایستگاه هواشناسی خودکار جاده ای حیران از نمونه کارهای انجام گرفته بودند. ایشان به اهداف و برنامه های این معاونت در سال جاری نیز اشاره نمودند که از آن جمله می توان جداسازی اینترنت از شبکه داخلی، تجهیز ادارات و ایستگاهها با دوربینهای مدار بسته و تجهیز ایستگاه ها با بستر ارتباطی VPN (در صورت تامین اعتبار) اشاره کرد.           

در ادامه جلسه روسای ستادی هواشناسی استان به تشریح مسائل حوزه کاری خود پرداختند.

آقای مهندس بهبودی ریاست اداره توسعه مدیریت و منابع توضیحاتی در خصوص احکام کارگزینی و شغلی همکاران و هم چنین در خصوص مرخصی کارکنان ادارات و ایستگاههای تابعه و نحوه ارتقاء کارکنان و دریافت طبقه تشویقی ارائه نمودند همچنین در خصوص بیمه تکمیلی کارکنان و قرارداد با بیمه میهن نیز توضیحاتی ارائه نمودند.                                         

آقای قادسی مسئول امور مالی درخصوص میزان بودجه جاری اداره کل هواشناسی در سال 93 و میزان پرداختیها به کارکنان در قالب حقوق و مزایا توضیحاتی ارائه نمودند. همچنین درخصوص سوالات همکاران همدیدی راجع به کمک هزینه غذا و هزینه لباس توضیحاتی ارائه دادند.

آقای مهندس هژبرپور  سرپرست گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی درخصوص آمار و اطلاعاتی که ایستگاههای تابعه به اداره کل ارسال می نمایند توضیحاتی ارایه نمودند. و خواستار ارسال به موقع آمار توسط ادارات و ایستگاههای هواشناسی تابعه شدند. همچنین در خصوص آموزش  همکاران نیز توضیحاتی ارائه نمودند.

خانم مهندس اصلانیان سرپرست اداره مهندسی و تجهیزات در خصوص سرور جدید و ایستگاههای خودکار توضیحاتی ارائه نمودند

آقای مهندس شاهماری سرپرست مرکز تحقیقات هواشناسی کشاورزی اردبیل در خصوص سامانه تهک و کاربردی نمودن آن در بین کاربران توضیحاتی ارائه و با تاکید بر این نکته که ریاست سازمان بر کاربردی نمودن این سامانه اهمیت زیادی قائل می باشند از کلیه همکاران درخواست نمودند که با همکاری با نهادهای موثر در این زمینه مثل مدیریت جهاد کشاورزی برای کاربردی نمودن این سامانه تلاش بیشتری به عمل آورند.

آقای اکبرنیا دبیر شورای راهبری توسعه مدیریت استان در خصوص شورای راهبردی توضیحاتی ارائه و از رؤسای ادارات و ایستگاهها در خواست نمودند که با توجه به دستورالعمل و بخشنامه صادره به موارد درخواستی عمل نمایند.

در ادامه نشست رؤسا و مسئولین محترم ادارت و ایستگاههای تابعه نقطه نظرهای خود را پیرامون مسائل و مشکلات اداری بیان نمودند که اکثر دیدگاهها در خصوص نحوه مرخصی کارکنان همدیدی،˓ هزینه های پرداختی به همکاران،˓ ارتقاء شغلی، دریافت طبقه تشویقی،˓ عملکرد ایستگاه خودکار، تداخل کار سیستم سوئیچینگ با  دیدبانی فرودگاه و .... بود.    

آقای محمد باقر فرض الله پور سرپرست اداره شبکه پایش در خصوص عملکرد این اداره در سالی که گذشت و همچنین برنامه های سال آتی این اداره توضیحاتی ارائه نمودند همچنین در خصوص مشکلات به وجود آمده در ارسال گزارشات جوی و تاخیر و تعجیل در ارسال گزارشات نیز بررسی گردید                               

 آقای زارعی مسئول حراست هواشناسی استان در خصوص مسائل امنیتی ادارات و ایستگاههای تابعه توضیحاتی ارائه و در خصوص استفاده از شبکه های اجتماعی در اینترنت در محیط اداری نیز تذکراتی داده شد ایشان با توجه به در پیش بودن انتخابات مجلس محترم شورای اسلامی در سال جاری توصیه به عدم استفاده از امکانات اداری و عدم حضور همکاران در وقت اداری در محیط های تبلیغاتی نامزدهای انتخاباتی شدند.                                             

در ادامه برنامه مراسم تقدیر از کارمندان نمونه سال گذشته به عمل آمد که طی آن از آقایان حاج ابراهیم نصیری و جمال جعفرپور جانبازان عزیز به مناسبت روز جانباز و آقای غلامرضا گلمرادی به سبب همکاری خوبی که با  اداره مهندسی و تحهیزات  داشتند تجلیل به عمل آمد

کارمندان برتر  در سال 1394

1- آقای صالح سعید

2- آقای میرجابر حیدری

3- آقای علیرضا لطفی

کارشناسان برتر دیدبانی  در سال 1394

1- آقای فرامرز فرض الله پور

2- آقای شاپور روحبخش

3- آقای فرشید سلمانی

این نشست دو مصوبه داشت اول اینکه مقرر گردید حق عضویت همکاران محترم در تعاونی هواسپهر از 300000 ریال به 400000 ریال در ماه افزایش یابد. و آقای مهندس غلام رضا گلمرادی به عنوان دبیر نشست سال 1395 تعیین گردید.

بازدید مدیرکل و معاون شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور از هواشناسی اردبیل (26 اردیبهشت 1394)

در مورخ 26 اردیبهشت 94 مسئولین شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور از اداره کل هواشناسی استان اردبیل بازدید بعمل آوردند.

در روز شنبه آقایان مهندس جباری و حقیقت مدیرکل و معاون شبکه پایش سازمان به همراه آقایان مهندس دولتی مهر(مدیرکل) و محمدی(معاون فنی) از ایستگاه تحقیقات هواشناسی کشاورزی اولتان مغان بازدید یک روزه ای انجام دادند.

در روز یکشنبه نیز از ایستگاه هواشناسی کشاورزی اردبیل و مرکز پیش بینی و هشدار سریع هواشناسی استان بازدید بعمل آمد.

در مرکز پیش بینی و هشدار سریع آقای مهندس سیاوش محمدی معاون هواشناسی استان اردبیل ضمن تقدیر و تشکر از حضور مدیرکل و معاون شبکه پایش سازمان، درخصوص نصب و راه اندازی مانیتورینگ سامانه فوق که ازسال 1388 شروع شده و با تجهیز ایستگاههای هواشناسی به خودکار و بستر مخابراتی وایرلس به اتمام رسیده است توضیحاتی ارائه نمودند.

در این بازدید آقای مهندس جباری ضمن قدردانی از زحمات مدیریت و کارکنان هواشناسی استان به نقش کلیدی هواشناسی در کاهش اثرات بلایای جوی و اقلیمی اشاره و جهت برطرف نمودن نیازهای اداره کل هواشناسی استان در راستای توسعه و تکمیل شبکه پایش استان قول مساعدت دادند.

حضور اعضای کارگروه آموزش و ارزیابی سامانه تهک کشاورزی سازمان هواشناسی کشور در اردبیل (8 اردیبهشت 1394)

نشست اعضای سامانه تهک (توسعه هواشناسی کاربردی) در بخش کشاورزی با حضور  اعضای کارگروه آموزش و ارزیابی  کشوری در مورخه 8/2/1394 با حضور اعضاء کارگروه آموزش و ارزیابی تهک کشاورزی سازمان هواشناسی کشور و اعضاء کمیته راهبردی تهک کشاورزی استان در محل سالن جلسات اداره کل هواشناسی اردبیل برگزار گردید.

در آغاز مهندس دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان اردبیل ضمن خیر مقدم گویی به اعضاء حاضر ضمن اشاره به  اهمیت سامانه تهک جهت کاربردی نمودن اطلاعات هواشناسی به بیان وضعیت کشاورزی استان پرداخته و با اشاره به اقدامات انجام گرفته در راستای سامانه تهک در استان بر عزم جدی مدیریت و اعضاء کمیته بر اجرای برنامه های سامانه تهک تاکید نمودند. همچنین آقای مهندس عباس شاهماری دبیر جلسه عملکرد کمیته تهک استان اردبیل را در راستای برنامه راهبردی سند 2 گزارش نمودند.

در ادامه اعضاء کارگروه آموزش و ارزیابی تهک کشاورزی سازمان هواشناسی کشور، آقایان مهندس کیانوش عارفی(از استان فارس)، مهندس بهروز امیری یاراحمدی(از استان لرستان) و دکتر ابراهیم اسدی اسکوئی(از استان گیلان) با ارائه راهکارهای ارزشمند در راستای پیشبرد اهداف به بیان جزئیات شاخص های ارزیابی سند راهبردی 2 پرداخته و با اعضاء کمیته راهبردی استان و اعضاء کارگروه آموزش به بحث و تبادل نظر در این خصوص پرداختند.

 

مصاحبه تلویزیونی در خصوص فعالیت سامانه تهک در منطقه شمال استان اردبیل(27 فروردین 1394)

در راستای شناسائی سامانه تهک، برنامه ویژه ترویجی - خبری در 27 فروردین  1394 در خبر ساعت 17 سیمای استان اردبیل به زبان محلی پخش گردید.

آقای  مهندس پاپور سرباز مسئول اداره تحقیقات هواشناسی کشاورزی اولتان مغان در این برنامه در جواب سوال خبرنگار سیما که پرسیده بودند:

منظور از تهک چیست؟ بیان داشتند تهک حروفات ابتدایی کلمات هواشناسی کشاورزی کاربردی است که توسط سازمان هواشناسی کشور در سال گذشته تهیه وتدوین شده است وفاز اول این طرح بعداز مرکز استان در این شهرستان بصورت آزمایشی برای کشاورزان عزیز اجرا می شود.

 وی در پاسخ به نحوه اجرای این طرح افزود در این طرح که بصورت آزمایشی اجرا میشود شماره همراه کلیه کشاورزان عزیر از جهاد کشاورزی دریافت شده وتعدادی که به عنوان کشاورزان پیشرو هستند انتخاب ، و کلیه پیامها واطلاعیه ها وتوصیه های هواشناسی کشاورزی در روزهای یکشنبه هر هفته  از طریق پیامک  به آنها ارسال می شود وبه منظور بررسی نقاط ضعف وقوت وهمچنین خطاهای احتمالی در روز شنبه هفته بعد نظرسنجی بعمل می آید

وی همچنین در مورد مزیت این طرح گفت که ضمن کاهش خسارات احتمالی کشاورزان عزیز می تواند در بهبود کیقیت وکمیت محصول  موثر باشد .

بازدید مدیرعامل و کارشناسان شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان اردبیل(24 فروردین 1394)

در راستای زمینه همکاری های اطلاع رسانی، آموزشی و مشاوره ای فی مابین شرکت خدمات حمایتی کشاورزی و اداره کل هواشناسی استان اردبیل در روز یکشنبه مورخ 24 فروردین 1394، مدیرعامل و کارشناسان شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان از مرکز پیش بینی و هشدار هواشناسی اردبیل بازدید بعمل آوردند.

در این بازدید، آقای مهندس دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان ضمن خوش آمدگوئی و تشکر از حضور مدیرعامل و کارشناسان شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، خواستار همکاری های بیشتر و تنگاتر بین دو دستگاه اجرائی شدند.

آقای مهندس رونقی مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان نیز خواستار اطلاع رسانی مناسب وضعیت جوی استان و همچنین ایجاد زمینه های مناسب ارائه مشاوره در زمینه های اقلیمی به بهره برداران بخش کشاورزی شدند.

بازدید مدیریت و کارشناسان هواشناسی استان گیلان از مرکز هشدار سریع و هواشناسی فرودگاه اردبیل(20 فروردین 1394)

در روز پنجشنبه مورخ 20 فروردین 1394، مدیرکل و کارشناسان گروه پیش بینی، اداره فنی و IT اداره کل هواشناسی استان گیلان از مرکز پیش بینی و هشدار هواشناسی و سامانه CAT II فرودگاه اردبیل بازدید بعمل آوردند.

در ابتداء این بازدید، نشست علمی در سالن کنفرانس اداره کل هواشناسی اردبیل برگزار گردید. آقای مهندس دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان ضمن خوش آمدگوئی و تشکر از حضور مدیریت و کارشناسان اداره کل هواشناسی استان گیلان، خواستار همکاری های بیشتر و تنگاتر دو  استان همجوار شدند.

آقای کمانگر مدیرکل هواشناسی استان گیلان نیز به نقش کلیدی هواشناسی در تشخیص و تعیین بازه زمانی و مکانی رخداد بلایای جوی و اقلیمی  اشاره و با موفقیت آمیز بودن فاز اول این سامانه نصب شده در اداره کل هواشناسی استان اردبیل، خبر از اجرای فاز پیشرفته این سامانه در اداره کل هواشناسی استان گیلان  دادند.

آقای همتی سرپرست گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی جوی استان اردبیل با ارائه پاویرپوینتی به بررسی امکانات و محدودیت های مرکز پیش بینی استان اردبیل پرداختند ایشان بیان کردند استان اردبیل در (قسمت شرقی) شمال غرب ایران و در خط مقدم هجوم جریان هوای پرفشار عرض های بالاتر که اغلب از جانب شمال و شمال شرق وارد کشورمان می شود قرار دارد. از سوی دیگر عوامل دیگری مانند وضعیت ناهمواری ها ؛ همجواری با دریای خزر و نفوذ توده ها و سامانه های مختلف نقش مهمی در دگرگونی ناگهانی شرایط هوا و ایجاد پدیده های جوی گوناگون در این استان دارند. آمارها نشان می دهند که میزان تغییرهای ناگهانی در پارامتر مربوط به دما در استان اردبیل خیلی فاحش و دارای نوسان بسیار زیاد است که این میزان گاهی در زمان کمتر از یک ساعت به 20 درجه سلسیوس نیز می رسد.
همتی بیان کرد: چنین شرایط آب و هوایی برای دستیابی به نتایج مفید و کاربردی به پایش ، مطالعه ، شناسایی، پژوهش و اطلاع رسانی نیاز دارد. و بطور یقین وجود چنین شرایط آب و هوایی در یک منطقه ؛ کارهای مربوط به هواشناسی را به خصوص در زمینه پیش بینی های کوتاه مدت ؛ میان مدت و بلند مدت تا اندازه ای سخت می کند.

در ادامه کارشناسان اداره کل هواشناسی استان گیلان از مرکز هشدار سریع هواشناسی استان اردبیل بازدید بعمل آوردند. و آقای همتی (مسئول سامانه هشدار سریع هواشناسی استان اردبیل) شرح کاملی از چگونکی کارکرد سامانه با بستر مخابراتی وایرلس و نحوه صدور هشدار توضیحاتی بیان داشتند.

در بخش دوم بازدید از ایستگاه هواشناسی فرودگاه اردبیل، آقای مهندس محمدی (معاون فنی ایستگاههای هواشناسی استان اردبیل) با اشاره به اینکه سامانه CAT II فرودگاهی با صرف هزینه 30 میلیارد ریالی به راه اندازی رسیده ، بیان داشتند سامانه CAT II یکی از پیشرفته‌ترین سامانه های هواشناسی است که در اکثر فرودگاه‌ها با تکنولوژی بالا و پیشرفته  نصب شده ‌است در این سامانه سه عدد سنسور دید افقی(RVR: Runway Visual Range) در ابتدا و انتها و وسط باند، دو عدد سنسور اندازه گیر ارتفاع کف ابر(سیلومتر) در ابتدا و انتهای باند و سه ایستگاه خودکار در ابتدا ، وسط و انتهای باند نصب  می شود اطلاعات ثبت شده به نمایشگرها (اندیکاتورهای) ایستگاه هواشناسی و برج مراقبت انتقال، تا با کمک آنها به خلبان در نشست و برخاست هواپیما کمک کند. سامانه CAT II هواشناسی فرودگاه اردبیل، هواپيما را تا ارتفاع 100 پايي (30 متري) باند هدايت مي نمايد و چگونگی ديد افقی 984 پا (300 متر) روي باند را براي خلبان آشکار می نماید. آقای محمدی بیان داشتند این سامانه تنها روی باند قدیم فرودگاه اردبیل نصب شده است و برای باند جدید ارائه خدمات امکان پذیر نیست و باید باند جدید نیز تجهیز گردد. همچنین با توجه به اینکه با خرید و نصب رادار هواشناسی در منطقه ضمن ارتقاء قابل ملاحظه پایش جو، رادار هواشناسی می تواند با اندازه گیری و کشف توربولانس ها و چینش باد و همچنین شرایط ترمودینامیکی حاکم بر سطوح فوقانی جو با دقتی بالا این امکان را فراهم می آورد تا خلبان پیش از ورود هواپیما به فرودگاه اردبیل که طی ماه های مهر تا اردیبهشت غالباً دارای شرایط نامناسب جوی می باشد از موضوع آگاهی پیدا کند و تصمیمات لازم را اتخاذ نماید.

 

هواشناسی به دنبال نصب بیلبوردهای جاده ای(14 فروردین 1394)

مدیر کل هواشناسی استان اردبیل گفت: در سال جاری نصب بیلبورد جاده ای هواشناسی در محورهای مواصلاتی استان قویاً دنبال می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی دولتی مهر در حاشیه بازدید از ستاد تسهیلات سفر در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: یکی از نیازهای ضروری در استان نصب بیلبورد هواشناسی در محورهای مواصلاتی است.

وی با اذعان به تغییرات مدوام جوی اضافه کرد: بیلبورد جاده ای می تواند با پایش آنلاین، اطلاعات به روز و لحظه ای هواشناسی را در اختیار مسافران و رانندگان قرار دهد.

مدیر کل هواشناسی استان افزود: در خصوص نصب بیلبورد با فرمانداری های شهرستان های استان صحبت هایی انجام شده و فرمانداری نیر قول مساعد تامین اعتبار نصب یک بیلبورد را داده است.

دولتی مهر با بیان اینکه ۹ دوربین وضعیت جوی شریان های اصلی استان را پایش می کند، تصریح کرد: نصب بیلبورد می تواند در اعلام شرایط جوی ابزار سودمندی باشد.

وی در عین حال به ضرورت نصب دوربین و بیلبورد در مناطق گردشگری اشاره کرد و افزود: به ویژه در منطقه گردشگری آلوارس، جنگل فندقلو و شهرستان های مناطق مرکزی اجرای این طرح ضروری است.

مدیر کل هواشناسی استان معتقد است در استان اردبیل توسعه هواشناسی کاربردی ضرورت ویژه دارد و گستردگی اقلیم و تغییرات جوی موجب شده است توسعه هواشناسی کاربردی در برنامه های سال جاری این نهاد اجرایی قرار گیرد.

دولتی مهر عمده برنامه هواشناسی استان را نصب رادار هواشناسی برشمرد که فرصت پایش تغییرات جوی در ارتفاعات بالا را فراهم می سازد.

وی افزود: در عین حال اطلاع رسانی دقیق با استفاده از نرم افزارهای جدید از جمله خبر زنده هواشناسی دنبال می شود که نیازمند همکاری دستگاه های اجرایی است.

پیام استاندار محترم اردبیل به مناسبت روز جهانی هواشناسی (4 فروردین 1394)

بنام خدا

فعالیت برخی دستگاه های اجرایی از جمله فعالیت اداره کل هواشناسی زیرساختی و دارای مسئولیت مهم درپایش وضعیت جوی، جمع آوری داده های هواشناسی، پیش بینی و پیش آگاهی در زمینه تاٌمین و ارتقاء سلامت پروازها، کشاورزی، گردشگری و... می باشد و امروزه این نقش آنقدر گسترش یافته که حتی در زندگی روزمره نقش کلیدی دارد بنابراین آگاهی و شناخت اقلیم و آب و هوا و تغییرپذیری و عدم ثبات آن منبع بسیار ارزشمند و پیش نیاز تصمیم گیری ها درتمام زمینه های توسعه پایدار می باشد. روز سوم فروردین مصادف با 23 مارس روز جهانی هواشناسی نام گذاری و شعار سال 2015 (دانش اقلیمی برای کنش اقلیمی) انتخاب شده است. این روز را به کلیه همکاران زحمت کش هواشناسی استان، جامعه هواشناسان، اقلیم شناسان و پژوهشگران و دانشجویان این رشته تبریک گفته و توفیق روزافزون این قشر فعال و پویا را درمسیر تحقق اهداف متعال ایران اسلامی از درگاه ایزد منان خواستارم.

مجید خدابخش استاندار اردبیل

 

 47 خبر از هواشناسی استان اردبیل در سال 1393 روی شبکه جهانی قرار گرفته است!

در سال 1393 در این پایگاه اطلاع رسانی(اداره کل هواشناسی استان اردبیل)، 47 خبر روی شبکه جهانی قرار گرفته است. از مهمترین رویدادهای مهم اداره کل هواشناسی استان در سال 1393 می توان به عقد سه قرارداد هواشناسی با دستگاه های اجرائی استان، بازدیدهای مهم از جمله بازدید معاون وزیر کشور و معاون وزیر راه و شهرسازی و بازدید سه نماینده مجلس شورای اسلامی، برگزاری سه دوره آموزشی و یک کارگاه آموزشی، افتتاح سامانه هواشناسی فرودگاهی و راه اندازی دوربین های نظارتی تصویر هوشمند اداره کل حمل و نقل و پایانه ها در مرکز پیش بینی استان و ... می باشد. همچنین در اردیبهشت 93 آقای مهندس علی دولتی مهر به مدیریت اداره کل هواشناسی استان اردبیل منصوب شدند.

 

 

 

 

*********************  اخبار بایگانی شده سال 1393  *********************

 

پیام تبریک نوروزی رئیس سازمان هواشناسی کشور (28 اسفند 1393)

دکتر پرهیزکار معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور در پیامی فرارسیدن نوروز 1394 و بهار طبیعت را ملت ایران و کلیه همکاران خود در سازمان هواشناسی کشور تبریک گفت.  

به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، متن پیام بدین شرح است:

همکار گرامی

اکنون که دستان پر نوازش بهار ، طبیعت خفته را از خواب بیدار می سازد، دگر بار قلم آفرینش بر پیکره لوح پاک طبیعت ، نگاری دیگر از مظاهر زیبای خلقت را ترسیم نموده و در تحولی شگرف نسیم مشک افشان و ترنم بلبلان شیرین بیان را به تماشا می گذارد تا “یا مقلب القلوب” گویان به ستایش آن جمیل بی نظیر به پا خیزیم.

جای بسی خوشوقتی و سعادت است که در سال گذشته توانسته‌ایم با طلوع دولت تدبیر و امید و تلاش شما همکاران ارجمند سهمی والا در تحقق بخشی از اهداف سازمان هواشناسی کشور در خدمت رسانی به ملت عزیزمان داشته باشیم.

اینجانب فرارسیدن سال نو و بهار طبیعت را به تمامی ملت عزیز ایران، به‌ویژه شما همکار تلاش‌گر و شریف سازمان هواشناسی کشور صمیمانه تبریک و تهنیت عرض نموده و سالی خوش همراه با سلامتی و پیروزی برایتان آرزومندم.

داود پرهیزکار

معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور

 

تبریک مدیرکل هواشناسی استان اردبیل بمناسبت روز جهانی هواشناسی (26 اسفند 1393)

روز سوم فروردین هر سال با 23 مارس روز جهانی هواشناسی مصادف است و این روز پاسداشت از زحمات شبانروزی کارکنان، کارشناسان و دیدبان های هواشناسی می باشد. در روز جهانی هواشناسی رویدادهای مختلف مانند کنفرانس ها و نمایشگاه برای هواشناسان، رهبران جامعه و عموم مردم اجرا می شود. برخی از رویدادها با هدف جلب توجــه رسانه ها به منظور بالا بردن نقش هواشناسی در بطن جامعه بوده و بسیاری از کشورها تمبر پستی خاص با موضوع بزرگداشت روز جهانی هواشناسی منتشر می کنند.

اداره کل هواشناسی استان اردبیل این روز را به کلیه کارکنان، کارشناسان و دیدبان های هواشناسی، اعضاء هیات علمی دانشگاه ها، پژوهشگران و دانشجویان آب و هواشناسی(اقلیم شناسی جغرافیای طبیعی)، آبشناسی، محیط زیست و ... تبریک گفته و در تحقق شعار"  دانش اقلیمی برای کنش اقلیمی"  سازمان هواشناسی جهانی برای سال 2015 ، پـروژه اجرای رادار هواشناسی استان اردبیل را در سال 1394 در دستور کار خود قرار داده است.

علی دولتی مهر

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل

 

پیام آقای میشل ژارو دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی به مناسبت روز جهانی هواشناسی سال  2015 (26 اسفند 1393)

سازمان جهانی هواشناسی (WMO) ، جانشین سازمان بین المللی هواشناسی است که در سال 1873 تاسیس شد و از آن زمان تا کنون حمایت و پشتیبانی از کشورها در ارائه خدمات هواشناسی و آبشناسی به منظور حفاظت از جان و مال انسانها در برابر رخدادهای حدی، اقلیمی و آب و هوایی و امنیت محیط زیست و همکاری در راستای توسعه پایدار را اولین و اصلی ترین ماموریت خود قرار داده است. این مهم عملی نخواهد شد مگر اینکه دیدبانیها، تحقیقات و اقدامهای لازم صورت گرفته و منتهی به گسترش درک و شناخت ما از اقلیم و آب و هوا گردد.

به مناسبت تأسیس سازمان جهانی هواشناسی در روز 31 مارس 1953 و همکاری آن با نهادهای ملی خدمات رسان هواشناسی و آبشناسی در راستای امنیت و سلامت جامعه، از سال 1953 این روز به عنوان روز جهانی هواشناسی تعیین شده است. تأکید موضوعی هر سال بر شعار و علاقه جمعی است. شعار امسال با عنوان " دانش اقلیمی برای کنش اقلیمی" بسیار به هنگام است، چرا که مجمع بین المللی به سمت اخذ تصمیمات قاطع و انجام امور موکد در زمینه تغییر اقلیم در حرکت است.

تغییر اقلیم نگرانی همه ماست. تغییر اقلیم بر تمام بخشهای اجتماعی- اقتصادی، از کشاورزی گرفته تا جهانگردی و از تولید تا سلامت تأثیرگذار است. تغییر اقلیم بر منابع استراتژیک همچون آب، غذا، انرژی نیز تاثیر میگذارد؛ روند توسعه پایدار را به تأخیر انداخته و تهدیدی برای آن محسوب میشود و این مهم فقط مختص کشورهای در حال توسعه نیست. هزینه سستی بالاست و اگر سریعا و قاطعانه وارد عمل نشویم بالاتر هم خواهد رفت.

اطلاعات در خصوص اقلیم و آب و هوا، و تغییرپذیری و عدم ثبات آن )از پیش بینی هوای روزانه گرفته تا پیش بینی های فصلی(، به اندازهای در زندگی روزمره ما نهادینه شده است که نقش دیدبانیها، تحقیقات، پردازش و تحلیلهایی که برای تولید محصولات اقلیمی شده است را به بوته فراموشی سپردهایم. امروزه متوسط صحت پیشبینی پنج روزه به اندازه پیشبینیهای دو روزه در 39 سال قبل از این است و دقت پیشبینیهای فصلی نیز بطور فزایندهای افزایش یافته است.

این دستاورد مدیون پیشرفتهای به دست آمده در سنجش از دور از جمله ماهواره، پیشرفت در علوم و افزایش چشمگیر توانایی رایانه است. پیشرفتهای علمی در زمینه هواشناسی و اقلیم شناسی در 91 سال اخیر در واقع یکی از مهمترین پیشرفتها در عرصه علوم بوده است.

دانش اقلیمی که در دهه اخیر بنیان نهاده شده منبع بسیار ارزشمند و نیز پیش نیاز تصمیم گیریها در زمینه اقلیم است. شواهد بسیار )از افزایش دما تا کاهش یخچالهای طبیعی، از افزایش سطح آب دریا تا رخدادهای حدی( حاکی از قطعیت تغییر اقلیم بوده و عمده این تغییر در نتیجه فعالیتهای بشر بویژه انتشار گازهای گلخانهای است که هر ساله روندی رو به افزایش دارد.

 از سوی دیگر آگاهی و شناخت این اطمینان را به ما میدهد که هنوز هم میتوان تغییر اقلیم را کاهش داد و به سطح کنترل پذیر رساند. امروزه تعداد اندکی از انسانها هستند که با مسئله تغییر اقلیم و قبول مسئولیت ناشی از آن در قبال نسل های آینده موافق نیستند. شناخت اقلیم میتواند و میباید روند کمک به تصمیمگیری در تمام سطوح را پشتیبانی کرده تا بهترین تصمیم گرفته شود.

شناخت اقلیم می بایست در قالبی گنجانده شود که درک و فهم آن آسان بوده و برای تمام کسانی که به آن نیاز دارند، قابل استفاده باشد. محصولات و خدمات اقلیمی که در اختیار طراحان شهری قرار میگیرد در سیاستهای توسعه گرایانه و برنامه عملیاتی به آنها کمک میکند تا شهرها را در مقابل بلایای طبیعی مقاوم کرده و اقتصاد پاک را پرورش دهند. مسئولین بهداشت و سلامت جوامع از پیشبینیهای اقلیمی بهره میبرند تا برای سلامت انسانها در مقابل رخدادهای حدی مثل خشکسالی، گرمای شدید و سیل چاره اندیشی کنند. به لطف پیشبینیهای دمایی و روند بارش، کشاورزان برنامه بهتری در کاشت، داشت و برداشت محصول و بازاریابی دارند. مدیران منابع آبی از اطلاعات اقلیمی بهره میبرند تا عرضه آب و مدیریت غذا را بهینه سازند. بخش انرژی از اطلاعات اقلیمی در راستای اتخاذ تصمیم مبنی بر نوع و مکان استقرار نیروگاه برق استفاده میکند.

چارچوب جهانی خدمات اقلیمی (GFCS) که ابتکار عمل سامانه سازمان ملل تحت رهبری سازمان جهانی هواشناسی است، دقیقا با چنین هدفی ایجاد شده است که ارائه خدمات اقلیمی به صورتی که تصمیمات بر مبنای بهترین اطلاعات ممکن گرفته شود را مقدور میسازد . این امر چالشی اساسی برای کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است و سود بالقوهای در گرو یادگیری از یکدیگر وجود دارد. میتوان از تجربیات و پیشرفتهای صورت گرفته در توسعه کاربرد خدمات اقلیمی به عنوان مثالی مناسب از شیوههای قابل توجه و نیز کمکرسان به دیگر کشورها در تسریع حرکت در مسیر سازگاری اقلیمی یاد کرد.

در خاتمه، تمام اعضای سازمان جهانی هواشناسی، تمام دولتها و جامعه شهری را به شناخت خود از اقلیم، کاربست آن و سهیم شدن با دیگران فرا میخواند تا با عملکرد صحیح، از خطرات اقلیمی کاسته و به توسعه پایدار بیافزایند.

 

تقدیر فرماندار از اداره هواشناسی سرعین(24 اسفند 1393)

در مورخ 24 اسفند 1393، جناب آقای ناصری، فرماندار محترم شهرستان سرعین با ارسال لوح سپاس از رئیس و کارکنان اداره هواشناسی سرعین تقدیر نمودند. در متن تقدیرنامه خطاب به رئیس اداره هواشناسی سرعین آورده شده است:

جناب آقای مرتضی ولیزاده حقی

مدیریت محترم اداره هواشناسی سرعین

اینجانب ضمن تقدیر وتشکر از همه تلاش هایی که در سال 93 از سوی جنابعالی و همکارنتان شاهد بودیم آرزو می نمایم در سال جدید نیز با توکل به رب العالمین و رعایت اصول اخلاق، انصاف و اندیشه و خردورزی در عمل به وظایف و ماموریت های محوله دولت تدبیر و امید کوشا و موفق باشید.

ناصری

فرماندار شهرستان سرعین

انتصاب جدید در اداره فنی و تجهیزات هواشناسی استان اردبیل (22  اسفند 1393)

طی حکمی آقای مهندس بهمن عباس زاده موقر به ریاست اداره فنی و تجهیزات اداره کل هواشناسی استان اردبیل منصوب شدند. مدیریت و کارکنان هواشناسی استان این انتخاب شایسته را به ایشان تبریک عرض می گویند.

روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل

بازدید عضو کمیسیون صنعت و معدن و تجارت مجلس شورای اسلامی از هواشناسی اردبیل (16 اسفند 1393)

 نماینده محترم اردبیل ، نیر ، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی دربازدید از هواشناسی استان اردبیل نسبت به رفع مشکلات کارکنان قول مساعد داد. مهندس کمال الدین پیرموذن نماینده شهرستان های اردبیل، نیر، نمین و سرعین روز شنبه مورخ  16/12/93 از اداره کل هواشناسی اردبیل بازدید نمودند در این بازدید عنوان نمودند که اهمیت هواشناسی امروزه برهیچ کس پوشیده نیست و باید به تجهیز آن با امکانات روز اقدام گردد در این راستا درخصوص رفع مشکلات همکاران و پی گیری مساعدت مسئولین استانی را عنوان کردند در ادامه این بازدید از مرکز پیش بینی و سامانه هشدار سریع هواشناسی نیز بازدید به عمل آوردند.

 

تقدیر مدیریت بحران از هواشناسی استان اردبیل (13 اسفند 1393)

در مورخ 13 اسفند 1393، جناب آقای علی اسلامی، مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل با ارسال لوح سپاس از ریاست و دبیر کارگروه بلایای جوی و توفان استان اردبیل تقدیر نمودند. در متن تقدیرنامه خطاب به ریاست کارگروه بلایای جوی و توفان استان اردبیل آورده شده است:

جناب آقای مهندس دولتی مهر

مدیرکل محترم هواشناسی استان و رئیس کارگروه تخصصی بلای جوی و توفان اردبیل

صميمانه ترين تقدير را از عملکرد مجموعه پاسخگو و متعهد آن اداره کل اعلام داشته از حسن تدبیر و تلاش موفق حضرتعالی و همکاران محترمتان در برگزاری منظم جلسات کارگروه و همچنین اطلاع رسانی به موقع هشدارهای جوی که موجب افزایش سطح اعتماد عمومی جامعه و برنامه ریزی های منسجم در مدیریت بحران استان اردبیل در سال 1393 گردید، اعلام و از درگاه خداوند تبارک و تعالی، توفیق روزافزون آن مجموعه را برای سعادت و پیشرفت ایران اسلامی در سال مزین به نام "اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی" خواستارم.

 

علی اسلامی

مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل

لوح سپاسی دیگری به آقای رسول همتی دبیر کارگروه بلایای جوی و توفان استان اردبیل در همین رابطه صادر شده است.

برگزاری جلسه فوری کارگروه هوا_راه   (30 بهمن 1393)

در راستای تعامل و اطلاع رسانی در انجام خدمات مطلوبتر به شهروندان و مسافرین در ایامی که سامانه ناپایداری استان را تحت تاثیر قرار خواهد داد ، جلسه دیسکاشن"هوا_راه" در مورخه 30/11/93 در مرکز پیش بینی هواشناسی استان اردبیل برگزار گردید.

آقای مهندس همتی سرپرست گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی استان ضمن خوش آمـــدگویی به اعضاء کارگروه با ارائه نقشه های هواشناسی و تصاویر ماهواره به تشریح زمان  رخداد بارش برف در سطح استان پرداخته و به اخطاریه هواشناسی صادر شده اشاره نمودند:

" پیرو اطلاعیه شماره 131-93/پ مورخ 29/11/1393 اعلام می دارد:

-  از بعدازظهر جمعه بارندگی ها در سطح استان آغاز و تا یکشنبه هفته بعد تداوم خواهد داشت.

-  اوج شدت بارش از اواخر روز جمعه تا عصرشنبه انتظار می رود.

-  دمای هوا از روز شنبه(2 اسفند) تا دوشنبه هفته آینـده(4 اسفند) بیـن 7 تا 15 درجه سلسیوس کاهش و یخبندان در سطح استان اتفاق خواهد افتاد.

-  بر اثر بارش برف، یخبندان و مه در جاده­های برون شهری و درون شهری(خیابان­ها)، اختلال در تردد وسائط نقلیه در ایام مذکور دور از انتظار نخواهد بود."

در ادامه جلسه اعضای حاضر توصیه های کارشناسی ذیل را صادر نمودند:

الف) در بخش مدیریت بحران

1.تصمیم گیری لازم و صدور بهنگام اطلاعیه برای تعطیلی مدارس توسط فرماندران و مدیران نواحی آموزش و پرورش استان.

2. مصاحبه مطبوعاتی مدیران دستگاه­های اجرائی درگیر با شرایط مخاطره آمیز جوی.

ب) در بخش کشاورزی

1.حفاظت از گل و گیاه در فضای باز و بسته و بازدید مکرر و تنظیم دمای انبارها ،  مراکز پرورش ماهی، دامداری و مرغداری ها ، حفاظت از تجهیزات گلخانه ای و آبیاری تحت فشار و محافظت از کندوهای زنبور عسل،

2.بازدید ضدیخ رادیاتور وسائط نقلیه و ماشین آلات کشاورزی جهت جلوگیری از خسارت یخبندان

ج) در بخش راهداری

1.توصیه به مردم جهت اجتناب از تردد در جاده های کوهستانی استان

2.توصیه به مردم برای تجهیز خودروها شامل همراه داشتن زنجیر چرخ، اطمینان از سلامت تجهیزات خودرو شامل برف پاک كن، ضدیخ رادیاتور ،و امکانات تکمیلی مانند تجهیز به چراغهای مه شکن

3. آماده باش راهداری ها براي آماده سازی تجهیزات برف زدایی و برف روبی در جاده ها و کنترل ذخیره بسته های نمک- ماسه در انبارها و نهاده ها در سطح راههای اصلی و فرعی

4. آمادگی شهرداری ها جهت تجهیزات برف روبی یا برف زدایی در معابر عمومی

د) در بخش عمرانی و مدیریت توزیع حامل های انرژی

1.  پیشگیری از یخزدگی لوله های آب و مخازن آب در معرض هوا

2.  توقف عملیات بتن ریزی در اواخر هفته جاری تا اواسط هفته آتی

3.  پیشگیری از اتلاف گرما در ساختمانهای مسکونی و اداری و مدیریت توزیع حامل های انرژی بویژه صرف جوئی در مصرف گاز شهری بدلیل افت فشار گاز

حاضرین جلسه:

1.      آقای سرهنگ صحبت فتاحی رئیس پلیس راهوار اردبیل.

2.      آقای سیدمحمد مدنی معاون خدمات شهری شهرداری اردبیل.

3.      آقای رحیم حسین نسب معاون عملیات هوانوردی اداره کل فرودگاه­های استان.

4.      آقای افشین اصغری کارشناس مسئول مدیریت بحران استان.

5.      آقای فرهاد عطائی شیخ مدیریت بحران و پدافندغیرعامل اداره کل راه و شهرسازی اردبیل.

6.      آقای اژدر الهیاری کارشناس پدافند غیرعامل اداره کل راه و شهرسازی اردبیل.

7.      آقای کرامت حمزه نیاری مسئول مرکز مدیریت راه اداره کل حمل و نقل و پایانه­ها.

8.      آقای احمد همتی کارشناس روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل.

9.      آقای محمدباقر فرض اله پور سرپرست اداره شبکه پایش هواشناسی استان.

10.    آقای محمد فاخر کارشناس پیش بینی هواشناسی استان.

11.    آقای رسول همتی دبیر جلسه.

غایبین جلسه:

1.  نماینده پلیس راه استان.

2.  صداوسیمای استان.

3.  نماینده شرکت آب و فاضلاب استان.

 

دوره آموزشی تحت عنوان "خدمات بانکداری نوین"  (30 بهمن 1393)

دوره آموزش خدمات بانکداری نوین در مورخ 30 بهمن 1393 به مدت 3 ساعت و با حضور همکاران ستادی و ادارات تابعه مرکز استان، توسط آقای جعفروند کارشناس بانک ملی در اداره کل هواشناسی استان اردبیل برگزار گردید.

تقدیر ستاد اقامه نماز اردبیل از هواشناسی استان  (21 بهمن 1393)

اداره کل هواشناسی استان اردبیل در نظام ارزیابی ستاد اقامه نماز جزء دستگاهای قابل تقدیر انتخاب گردیده است.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل، ستاد اقامه نماز هواشناسی استان اردبیل را به جهت رعایت چارچوب چوب برنامه ریزی، اعمال نظارت، پیگیری و رعایت ملاک‌های پنجگانه نظام جامع ارزیابی و اجرای آن‌ها مورد تقدیر قرار داد.  در این راستا مدیر کل و رابط نماز هواشناسی استان از معاون محترم توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری اردبیل تقدیر نامه دریافت نمودند.

کلنگ زنی و آغاز عملیات اجرایی زیر ساخت رادار استان اردبیل  (16 بهمن 1393)

کلنگ زنی و آغاز عملیات اجرایی زیر ساخت رادار با حضور مقام عالی استان جناب دکتر خدابخش و نماینده شهرستان گرمی حجت السلام موسوی و فرماندار گرمی مهندس علایی و مدیران استانی و شهرستانی  گرمی در یادواره شهدای سه ماهه چهارم شهرستان گرمی در مسجد جامع آن شهر پرده برداری شد.

علی دولتی مهر مدیر کل هواشناسی استان افزود زیر ساخت رادار استان در منطقه شون درسی شهرستان گرمی که بیش از 80 درصد استان را پوشش خواهد داد در مورخه 16/11/93  در پنجمین روز دهه فجر عملیلت اجرایی زیر ساخت رادار آغاز گردید.

دیدار از خانواده همکار جانباز جناب آقای حسین نوروزی  (15 بهمن 1393)

در چهارمین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی  مدیرکل هواشناسی استان به اتفاق معاون فنی و رئیس اداره توسعه مدیریت و منابع به همراه فرماندار و رئیس اداره بنیاد شهید و ایثارگران مشگین شهر از خانواده همکار جانباز جناب آقای حسین نوروزی دیدار کردند.

 در این دیدار مهندس علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان ضمن تجلیل از جانبازان، سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی را تبریک گفته و اضافه نمودند اگر در روزهای سخت دوران دفاع مقدس شهدا از جان عزیز خویش نمی گذشتند و جانبازان آلام زخم گلوله و تــرکش را و ایثارگران درد اسارت را نمی کشیدند امروز ما این عزت و اقتداری که در جهان داریم هرگز نمی توانستیم داشته باشیم.

 وی افزود: باید از صبر و استقامت خانواده محترم  آقای نوروزی هم ستایش کرد و گفت : صبر و بردباری خانواده های جانبازان، شهدا همیشه مایه سربلندی مردم و مسئولان نظام اسلامی بوده است.

در این دیدار مدیرکل هواشناسی استان بر لزوم رفع بعضی ازمشکلات خانواده های شهدا و جانبازان و ایثارگران تاکید کرد.

شروع به کار کارگروه شبکه پایش و دیدبانی جو هواشناسی استان اردبیل  (13 بهمن 1393)

همزمان با ایام الله مبارک دهه فجر ( 13 بهمن 1393 ساعت 10 صبح )، مراسم شروع به کار کارگروه شبکه پایش و دیدبانی جو هواشناسی استان اردبیل در سالن کنفرانس اداره کل هواشناسی استان اردبیل برگزار شد.

آقای مهندس علی دولتی مهر مدیر کل هواشناسی استان اردبیل در مراسم شروع به کار این کار گروه، ضمن تبریک سی و ششمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، عنوان کردند: ایجاد زمینه های لازم برای تعامل کارکنان هواشناسی، جهت مدیریت بهتر امور کارکنان و رسیدن به حد مشخصی از بهبود در شرایط کاری، از اولویت های فعالیت کارگروه است که امید است کارگروه شبکه پایش و دیدبانی جو در این راه گام بردارد.

در ادامه آقای مهندس سیاوش محمدی معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی استان اردبیل با تبریک یوم الله دهه مبارک فجر، به تشریح روند شکل گیری، شرح وظایف و آیین نامه کارگروه های تخصصی سازمان هواشناسی کشور که کارگروه شبکه پایش و دیدبانی جو هواشناسی استان نیز تابعی از آن می باشد، پرداختند.

رییس کارگروه آقای مهندس رضا الله قلی پور نیز با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، به تشریح اهداف این کارگروه و زمینه های فعالیت آن پرداختند و اعلام امیدواری کردند که این کارگروه بتواند در حل مشکلات کارکنان همدیدی هواشناسی استان، بهتر کردن شرایط کاری و توسعه فعالیت علمی کارکنان شبکه پایش، کمک قابل توجه ای بنماید. 

در ادامه این مراسم از کارشناسان همدیدی برتر شش ماهه اول سال 93 هواشناسی استان اردبیل، آقایان: محمد احمدپور ( رییس اداره هواشناسی سینوپتیک اصلی شهرستان مشگین شهر)، عیسی خانکیشی زاده(مسئول ایستگاه هواشناسی سینوپتیک تکمیلی شهرستان گرمی )، موسی ذوالفقارپور و فرشید سلمانی سولا (کارشناسان همدیدی اداره هواشناسی سینوپتیک فرودگاهی اصلی اردبیل) با اهدای لوح تقدیر و هدایایی تقدیر به عمل آمد.

بازدید نایب رئیس کمیسیون امینت ملی مجلس شورای اسلامی از هواشناسی اردبیل (9 بهمن 1393)

نائب رئیس کمیسیون امینت ملی مجلس شورای اسلامی در بازدید از هواشناسی استان اردبیل نسبت به نتیجه رسیدن پروژه های هواشناسی استان و رفع مشکلات کارکنان قول مساعد داد.

دکتر منصور حقیقت پور استاندار سابق اردبیل و نماینده فعلی شهرستان های اردبیل، نیر و نمین و نائب رئیس کمیسیون امینت ملی مجلس شورای اسلامی، پنجشنبه 9/11/93 در بازدید از مرکز پیش بینی و هشدار سریع هواشناسی عنوان کرد: هواشناسی باید بر سر سفره مردم بیاید و با توجه به مخاطره آمیز بودن شرایط جوی و اقلیمی استان اردبیل، هواشناسی از مهمترین و حیاتی ترین بخش ها از این لحاظ می باشد.

دکتر حقیقت پور در این بازدید مسایل مربوط به شرایط آب و هوایی استان اردبیل، طرح های راه اندازی رادار هواشناسی استان اردبیل و چگونگی عملیاتی شدن سیستم کمک ناوبری و نحوه بهره برداری از آن و نیز مشکلات پرسنلی از لحاظ حقوق دریافتی، رفاه کارکنان و جایگاه هواشناسی در ارکان زندگی مردم و نهادهای دولتی ، علمی و ... مورد بحث قرار داده و در این زمینه با تاکید به تاثیر و نقش هواشناسی و شرایط آب و هوایی در مسایل اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی و ... قول همکاری های همه جانبه جهت مساعدت های لازم برای به نتیجه رسیدن پروژه های هواشناسی در استان و رفع مشکلات کارکنان را دادند.

عقد تفاهم همکاری بین ادارات کل ورزش و جوانان و هواشناسی استان اردبیل (6 بهمن 1393)

در راستای فرآیند ظرفیت سازی و اجرائی نمودن سامانه توسعه هواشناسی کاربردی(تهک پیش بینی) سومین تفاهم نامه همکاری هواشناسی با دستگاه های اجرائی استان اردبیل در مورخ 6 بهمن 93 با اداره کل ورزش و جوانان استان منعقد گردید.

آقای مهندس دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان با تشکر از حضور آقای دکتر ایوب بهتاج مدیرکل ورزش و جوانان استان و هئیت همراه بیان داشتند با اطلاع رسانی سریع تر و دقیــق تر پيش بيني وضعیت جوی استان به کاربران نهائی ورزش و جوانان، برای ساعات و روزهای مخاطره آمیز جوی، و در راستای هماهنگــی و تصمیم گیری های لازم برگزاری هرچه بهتر مسابقات ورزشی و استفاده از امکانات و مکان های آموزشی و ورزشی دو اداره کل این تفاهم نامه منعقد می شود.

آقای دکتر بهتاج نیز با قدردانی از خدمات مسئولین و کارشناسان اداره کل هواشناسی استان در راه اندازی سامانه فوق برای اطلاع رسانی سریع تر و دقیق تر پيش بيني وضعیت جوی استان به کاربران نهائی ورزش و جوانان(برای ساعات و روزهای مخاطره آمیز جوی) عنوان داشتند هر ورزشي نيازمند آب و هواي خاص است وجود فشار هوا، ارتفاع و تنوع آب و هوا تاثير فيزيكي خاص بر روي ورزشكاران دارد كه با سازگاري با آن عوامـل مي تواند ورزشكار را آماده رقابت نمايد. و در این میان هواشناســی مي تواند با ارائه اطلاعات جوّي و پيش بینی های لازم ورزشكاران و مسئولان ورزشي و تماشاگران را در انجام بهتر فعاليت هاي ورزشي ياري دهد .

هواشناسی استان در این تفاهم نامه نسبت به فراهم نمودن بسترهای لازم برای اطلاع رسانی سریع هشدارهای جوی در قالب ارسال پیامک گروهی، همکاری در راستای تسهیل مشاوره و ارائه آمار و اطلاعات هواشناسی به دبیران و دانشجویان تربیت بدنی، همکاری در زمینه فناوری اطلاعات و استفاده از امکانات آموزشی اداره کل هواشناسی استان اردبیــل در همایش های منطقه ای و ملی ورزش و جوانان تعهد نموده است.

اداره کل آورزش و جوانان استان نسبت به ایجاد لینک هواشناسی در سایت خود، تهیه بازخورد از پیامک‌های هواشناسی، و استفاده از مکان ها و امکانات ورزشی اداره کل ورزش و جوانان استان اردبیل تعهد نموده است.

در ادامه این نشست مدیرکل و روسای بخش های مختلف ورزش و جوانان استان از مرکز پیش بینی و سامانه هشدار سریع هواشناسی استان بازدید بعمل آوردند.

برگزاری دوره آموزشی تحت عنوان "دما، تبخیر و محاسبات مربوط به آن" (4 بهمن 1393)

دوره آموزشی "دما، تبخیر و محاسبات مربوط به آن " از 4 لغایت 6 بهمن ماه 1393 به مدت 3 روز و با حضور کارشناسان شبکه پایش ادارات کل هواشناسی استان های اردبیل، آذربایجان غربی و خراسان رضوی توسط مدرسین آقایان مهندس رضا الله قلی پور و غلامرضا گلمرادی در اداره کل هواشناسی استان اردبیل برگزار گردید.

بازدیداعضاء کارگروه سیل و مخاطرات رودخانه ها از سامانه هشدار سریع هواشناسی استان اردبیل (22 دی 1393)

در مورخ 22 دی 93 کارگروه تخصصی سیل و مخاطرات رودخانه های استان اردبیل در سالن کنفرانس اداره کل هواشناسی تشکیل گردید.

آقای مهندس دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان ضمن خوش آمدگوئی و تشکر از حضور اعضاء کارگروه، خواستار همکاری های بیشتر و تنگاتر کارگروه سیل با کارگروه بلایای جوی و توفان استان شدند.

آقای مهندس محمدی معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی استان نیز در زمینه راه اندازی سایت رادار اردبیل در سال آتی، بیان داشتند محل نصب رادار هواشناسی استان اردبیل در شهرستان گرمی و در کوه شوندرسی خواهد بود.

آقای مهندس حسین پور دبیر کارگروه تخصصی سیل و مخاطرات رودخانه های استان نیز از زحمات مدیریت و کارشناسان تشکر و به بحث و تبادل نظر با سایر اعضاء پیرامون مسایل رودخانه های استان پرداخته اند.

در ادامه جلسه آقای مهندس همتی دبیر کاروگروه تخصصی بلایای جوی و توفان، نحوه کارکرد و کنترل سامانه هشدار سریع هواشناسی را بصورت پاویرپوینت تشریح و بیان داشتند تاکنون از سامانه هشدار سریع هواشناسی استان اردبیل بازدیدهای مهم ذیل صورت گرفته است:

1) مدیر و معاون مرکز مدیریت راههای کشور و هئیت همراه(آقایان مهندس امانی و یوسفی) (16 مهر 1392)

2) معاون وزیر کشور و رئیس سازمان وقت مدیریت بحران کشور و هئیت همراه(آقای مهندس قدمی) (25 مهر 1392)

3) معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور و هئیت همراه(مهندس نجار) (2 تیر 1393)

4) معاون وزیر راه و شهرسازی و ریاست سازمان سازمان هواشناسی کشور و هئیت همراه(2 تیر 1393)

5) مدیر کل مدیریت بحران و مدیرکل هواشناسی استان گیلان و هئیت همراه(مهندس عزیزی و کمانگر) (6 مهر 1393)

در خاتمه اعضاء کارگروه تخصصی سیل و مخاطرات رودخانه های استان اردبیل از نزدیک با این سامانه آشنا شدند.

مدیر کل هواشناسی اردبیل : ما منتظر اسفند وتامین اعتبار برای نیروهای جدید هستیم! (20 دی 1393)

به گزارش سایت استخدامی http://estekhtami.blog.ir/post  مورخ شنبه, ۲۰ دی ۱۳۹۳، (گفتگو خبرنگاران: محمد میرزایی ناطق - ونوس بهنود)

پیش بینی دقیق شرایط جوی به دلیل ارتباط تنگاتنگ با امورات زندگی از جمله مطالبات مهم جامعه است، اما به عقیده کارشناسان تجهیزات فعلی هواشناسی اردبیل چندان قادر به پاسخگویی این مطالبه نیست.

به گزارش خبرنگارمهر، تغییرات مکرر جوی اردبیل واقع در اقلیم کوهستانی و در محاصره ارتفاعات بلند استفاده از تجهیزات به روز هواشناسی را ایجاب می کند. تجهیزاتی که بتواند به  شرایط اقلیمی فائق آمده و اطلاعات مناسبی از شرایط جوی در اختیار ساکنان قرار دهد.

با این وجود هر چند هشدارها و پیش بینی های هواشناسی طی سال های اخیر با بهبود کمی و کیفی همراه بوده اما هنوز پاسخ معقولی به نیاز شهروندان داده نمی شود.

این روزها در دنیا هواشناسی به جای ارائه گزارش های کلی از بارش یا عدم بارش، نیازهای خرد ساکنان را احصا کرده و برای هر یک پاسخ مطلوب ارائه می دهد.

اینکه ابری خاص بر فراز زمین یک کشاورز خواهد بارید، اینکه زمان مناسب برداشت فلان محصول کشاورزی چه وقت خواهد بود، اینکه در ارتفاعات فلان کوه برای یک صعود زمستانی وضعیت جوی به چه شکلی است، اینکه در تعطیلات خاص کدام مناطق وضعیت جوی مناسب تری برای گردشگری خواهند داشت و در نهایت اینکه در برگزاری برنامه های مختلف چقدر می توان به ثبات شرایط جوی اطمینان داشت از جمله برنامه های جدید هواشناسی است.

موضوعی که البته برای اردبیلی ها دور از ذهن است. عادت ساکنان این منطقه تجربه چهار فصل در یک روز بوده و بارها شنیده اند که در یک منطقه خاص قبل از ظهر تابش آفتاب، بعد از ظهر بارش باران و شب هنگام افت شدید دما را تجربه خواهند کرد.

این تغییرات جوی پاسخ به نیازهای احصا شده را به مراتب تشدید می کند و با این وجود هواشناسی استان با موانعی برای این پاسخگویی مواجه است. موانعی که به عقیده مدیر کل این مجموعه، بخشی به خود این دستگاه بر می گردد.

علی دولتی مهر معتقد است هواشناسی این روزها فرا دستگاهی است و اگر می خواهیم در سطح استانداردها عمل کنیم باید با همکاری تمامی دستگاه های درگیر در ماجرا باشد. در عین حال دولتی مهر تاکید دارد که کمبودهایی در میان است. کمبودهایی که با حرکتی لاک پشتی در صدد رفع آن اقدام می شود.

* آقای دولتی مهر صحبت خود را از سامانه "تهک" آغاز کنیم. قرار بود این سامانه به نیازهای کاربردی هواشناسی کشاورزان تمرکز داشته باشد. طرح سامانه تهک به کجا رسیده است؟

این طرح هفت مرحله فرآیند دارد که در ابتدا با کمک و مشارکت کشاورزان نیازها احصا می شود و سپس بر اساس امکانات قدم بر می داریم. در تهک ظرفیت سازی اهمیت ویژه دارد و در حال حاضر مرحله اخذ شماره تماس کشاورزان و دهیاران برای این ظرفیت سازی اجرا می شود.

در واقع تهک به این دلیل طرح شد که ما تا به امروز خواسته مردم را تولید نمی کردیم. در این سامانه مردم نیاز خود را تعریف می کنند و ما برای رفع آن اقدام می کنیم. اغلب کشاورزان پیش بینی نقطه صفر می خواهند و این یعنی مثلا ابری که در حال حاضر بر فراز یک زمین کشاورزی است آیا خواهد بارید یا نه. ما هنوز به این پیش بینی دست نیافته ایم.

* بر این اساس عملا تهک موانعی در اجرا دارد.

بله از جمله امکانات هواشناسی یا نحوه انعکاس اطلاعات هواشناسی. در حال حاضر به منظور اطلاع رسانی اطلاعات هواشناسی تفاهم نامه با دادگستری استان منعقد شد تا بتوانیم بدون مشکل به جوامع هدف اطلاع رسانی کنیم. در تفاهم نامه با دادگستری از طریق پیام کوتاه اطلاعات هواشناسی به کارکنان این مجموعه اعلام می شود.

تداوم انعقاد این تفاهم نامه با سایر دستگاه ها از جمله ورزش و جوانان و آموزش و پرورش در دست پیگیری است.

* یکی از نیازمندی های کشاورزی بحث تگرگ زدایی بود که قرار بود با سامانه های شناسایی به موقع از شدت خسارات بکاهد چرا تاکنون این سامانه نصب نشده است؟

این سامانه از طریق سازمان جهاد کشاورزی در استان ها نصب می شود. باید گفت که در آذربایجان غربی نصب آن نتیجه بخش نبود اما در آذربایجان شرقی جواب داد. دلیل آن نبود رادار هواشناسی در اردبیل است. حتی اگر سامانه نصب شود بدون رادار عملا کمک زیادی نخواهد کرد.

در مشگین شهر تست امکان سنجی آن انجام شده اما در حال حاضر نصب نشده چرا که حتی نصب آن نیازمند امکانات مکمل است.

* وضعیت فعلی برنامه نصب رادار را تشریح بفرمایید. آیا رادار هواشناسی توان پوشش کامل تغییرات جوی استان را خواهد داشت؟

برای نصب رادار ۲۰ نقطه در سطح استان انتخاب شده بود که در مطالعات نهایی به چهار مکان شامل کوه سنگر در اردبیل، شوش بلاغ در ۶۰ کیلومتری اردبیل، الله لو در مشگین شهر و شون دره سی در گرمی تقلیل یافت.

بررسی ها نشان داد در کوه سنگر پوشش ۴۰ درصد از مناطق استان، در الله لو پوشش ۵۵ درصد، در شوش بلاغ پوشش ۴۰ درصد و در شون دره سی پوشش ۸۰ درصد مناطق حادث خواهد شد. با وجود اینکه بیشتر حوادث و بلایای طبیعی در مشگین شهر بود و پوشش کامل  این شهرستان از اهداف اصلی نصب رادار به شمار می رفت اما مناسب ترین مکان برای استفاده بهینه شون دره سی در ۳۰ کیلومتری گرمی انتخاب شد.

در این مکان یابی ۲۰ درصد از مناطق استان شامل مناطق جنوبی خارج از پوشش رادار است که دلیل آن به توپوگرافی و جغرافیای منطقه بر می گردد و مکان رادار مناسب ترین است چرا که در هر صورت جنوب استان در نقطه کور واقع است و نصب رادار بعد از مطالعات گسترده در مناسب ترین مکان بوده است.

عملیات نصب رادار هواشناسی استان تا پایان سال جاری کلنگ زنی می شود. سازمان مرکزی خرید رادار با هزینه ۶۰ میلیارد ریال را عهده دار شده و قرار است اردیبهشت ماه سال آینده رادار از یکی از کشورهای اروپایی وارد استان شود.

* مشارکت استان در تامین هزینه های این تجهیز به چه شکلی است؟

تامین زیر ساخت ها از جمله مکان یابی، برج رادار، برق مورد نیاز و جاده سازی قرار است توسط استان انجام شود و به همین منظور از محل ماده ۱۰ مدیریت بحران درخواست ۱۰ میلیارد ریال شد و مورد پذیرش قرار گرفت. در واقع مطالعات مقدماتی نصب رادار به اتمام رسیده و انجام مطالعات تفضیلی با هزینه کرد ۹۵۰ میلیون ریال در دستور کار است که نیمی از این هزینه  توسط استان و نیمی سازمان مرکزی تامین شود.

مقدمات کار از جمله تملک زمین، ارتباط برقی و مطالعات تفضیلی تا نیمه اول بهمن به اتمام می رسد و در صورتی که مشکلی در روند اجرای کار حادث نشود عملیات نصب رادار در دهه فجر امسال کلنگ زنی  می شود و می توانیم در نیمه نخست سال آینده نصب را به اتمام برسانیم.

* محاسن نصب رادار را بیان کنید؟ به چه دلیل استفاده برخی از تجهیزات منوط به برخورداری از رادار هواشناسی است؟

ببینید در حال حاضر هشت استان برخوردار از رادار هواشناسی است و این تجهیز می تواند زمینه ساز پایش عمودی جو را فراهم سازد.

از سویی هر قدر اطلاعات جوی بیشتر باشد پیش بینی کیفی تر است. نباید اینطور تصور شود که با آمدن رادار در اردبیل پیش بینی جوی به ۱۰۰ درصد می رسد. پیش بینی ۱۰۰ درصد ممکن نیست اما باید انتظار داشت بعد از آمدن رادار به جای محدود ماندن پایش جوی در اردبیل به پایش های زمینی پایش عمودی نیز حادث شود.

با رادار می توان وقتی سیستمی حتی در ۱۰۰ کیلومتری استان است، آن را پایش کرد و با تحلیل خود ابرها نوع و موقعیت بارش ها را استخراج کرد.

* آقای دولتی مهر ۱۱ ایستگاه هواشناسی زمینی در اردبیل فعال است. فعالیت این تعداد را برای پایش جوی در استان کافی می دانید؟ برنامه ای برای توسعه ایستگاه ها ندارید؟

دو ایستگاه فرودگاهی است که با وجود اینکه سامانه هواشناسی در فرودگاه فعال است اما زمانی می تواند با بیشترین پتانسیل فعال شود که ILS فرودگاه و روشنایی باند تجهیز شود.

دو ایستگاه از این تعداد کشاورزی است که یکی در اردبیل و دیگری در مغان نصب شده و مابقی سینوتیک است.

علاوه بر این ۱۴ ایستگاه باران سنجی خودکار و ۵۰ ایستگاه باران سنجی سنتی نیز داریم. در عین حال چهار ایستگاه هواشناسی در چهار گردنه در سطح محورهای مواصلاتی استان فعال است. ایستگاه ها در گردنه های صائین، گجل، حیران و اسالم دایر هستند.

در برنامه ششم توسعه در نظر داریم تعداد ایستگاه های جاده ای به هفت مورد افزایش یابد. با وجود اینکه ایستگاه ها در محورها و گردنه هایی که تغییرات شدید جوی دارند نصب شده اند اما در عین حال افزایش تعداد ایستگاه ها مورد نیاز است.

علاوه بر این در نظر داریم ۵۰ ایستگاه سنتی باران سنجی به ایستگاه های خودکار تبدیل شوند تا اطلاعات این تعداد نیز به صورت آن لاین احصا شود.

در توسعه امکانات در آینده نیاز به توسعه سامانه مخابراتی وایرلس نیز خواهیم داشت. در حال حاضر این سامانه پاسخگو است اما با برنامه هایی که در نظر داریم در آینده توسعه سامانه مورد نیاز خواهد بود.

* شما بارها به کمبود نیروی انسانی در هواشناسی تاکید داشته اید. با توسعه امکانات این خلاء پررنگ تر نخواهد شد؟

این تاکیدات هنوز هم پابرجاست. تعداد نیروی انسانی مصوب چارت هواشناسی استان ۱۰۱ نفر است و در عمل فقط ۶۱ نفر داریم که نیمی از چارت را شامل می شود. ۱۹ نفر نیز افراد باسابقه و اصطلاحا نیروی با نام داریم که در واقع تخصص آن ها به دلیل تجربه کاری است و بعد از بازنشسته شدن عملا جایگاهشان خالی خواهد ماند. با این تعداد نیرو انجام وظایف کاری این مجموعه سخت است و گاها یک کارمند چند مسئولیت غیر مرتبط دارد.

* آیا نتوانستید از محل صرفه جویی نیروهای استخدامی جدید خود را به کار گیرید؟

در آزمون استخدامی اخیر ۱۸ نفر نیرو استخدام این دستگاه اجرایی شده است و ما منتظر اسفند ماه و تامین اعتبار لازم برای به کار گماری این تعداد هستیم. تا زمانی که اعتبار تامین نشود نمی توانیم نیروها را به کار گیریم.

یکی از مشکلات اساسی در هواشناسی استان نبود نیروی متخصص است. ما قویا یه نیروهای متخصص و آگاه به علوم روز نیاز داریم با نصب سامانه های جدید و توسعه فعالیت ها احساس نیاز به این نیروها شدت خواهد گرفت و انتظار می رود نسبت به پاسخ به این نیاز مسئولان استانی اقدام کنند.

* آیا در وضعیت فعلی راه اندازی ایستگاه های جو بالا امکان پذیر است؟

ایستگاه جو بالا در ۹ استان فعال است و شرایط آب و هوایی اردبیل راه اندازی این ایستگاه را ضروری می سازد. در ایستگاه ها ارسال هر بالن پرشده از هیدروژن برای دریافت اطلاعات جو بالا هزینه بالائی دارد. به طور استاندارد در دنیا روزانه چهار بالن ارسال می شود اما در استان ها روزانه یک بالن. این بالن به مدت یک ساعت در ارتفاعات بالا به پایش جوی پرداخته و اطلاعات آن لاین ارسال می شود از جمله رعد و برق و ...باید هزینه های ارسال و تهیه بالن تامین شود تا بتوان ایستگاه جو بالا را راه اندازی کرد. این مهم می تواند در هواشناسی ارتفاعات تاثیر قابل توجه داشته باشد.

* طبق اظهارات شما پیش بینی شرایط جوی ارتفاعات در استان با وجود اینکه در یک منطقه کوهستانی هستیم بسیار محدود انجام می شود. بر این اساس برای هواشناسی گردشگری ارتفاعات حرف زیادی برای گفتن نخواهیم داشت.

توصیه های آب و هوایی گردشگری به مدیریت بحران استان، صدا و سیما و "هوا راه" اعلام می شود و مدیریت بحران تمامی اعضای ستاد بحران را درجریان وضعیت آب و هوایی قرار می دهد.

هواشناسی عضو کمیته فرعی گردشگری است و تنها اقدام فعلی را پیش بینی وضعیت جوی مناطق مختلف است. هواشناسی ارتفاعات یک بعد ازسامانه تهک است و سامانه تهک یا توسعه هواشناسی کاربردی در کنار برقرار ساختن رادار هواشناسی و ایستگاه جو بالا امکان پذیر است.

علاوه بر این نصب بلیبورد هواشناسی مورد توجه است. بر اساس این طرح راننده ای که از شهر خارج می شود در طول مسیر می تواند وضعیت جوی را مشاهده کرده و نسبت به تداوم مسیر خود تصمیم بگیرد. هر تابلو جهت تهیه و نصب به یک میلیارد ریال هزینه نیاز دارد که در صورت تامین نسبت به اجرای آن اقدام خواهد شد.

در قدم اول قول مساعد فرمانداری نیر برای نصب یک تابلو در این شهرستان اخذ شده و انتظار می رود تا سال آینده حداقل یک تابلو بیلبورد هواشناسی در جاده اردبیل – نیر نصب شود.

* برخی بر این عقیده اند که هواشناسی در گزارشات و اطلاعات خود از اطلاعات سایت ها و ماهواره های هواشناسی خارجی استفاده می کند. نظر شما را در این خصوص بشنویم.

مطابق استاندارد ها ۱۰ دقیقه به ساعت گرینویچ اطلاعات هواشناسی ما به دنیا مخابره می شود. و برعکس اطلاعات هواشناسی دنیا در اختیار ما قرار می گیرد. کدهای هواشناسی در همه جای دنیا مشترک و قابل فهم برای متخصصان است. ما به پیش بینی هواشناسی سایت ها و ماهواره ها اعتقاد نداریم اما از نقشه های هواشناسی سایت های معتبر در تحلیل شرایط جوی استفاده می کنیم. به این دلیل که کارشناسان ما در منطقه هستند و بسیار بیش از سایر مناطق تغییرات جوی را می توانند تحلیل کنند. باید تاکید کنم پیش بینی نهایی چنین سایت هایی قابل اتکا نیست.

* طی ماه های اخیر بحث اختلال در روند هواشناسی از طریق پارازیت ها مطرح بوده است. چقدر از فعالیت مناسب رادار هواشناسی استان در آینده اطمینان دارید؟

پارازیت می تواند در عملکرد رادار اختلال ایجاد کرده و مانع از پایش جوی شود، اما تاکنون اختلالی در پایش شرایط جوی استان به دلیل پارازیت ثبت نشده است. مکان رادار نیز بر اساس استانداردها و شاخص های متعددی انتخاب شده و انتظار می رود مبرا از نفوذ پارازیت احتمالی باشد.

* آیا وقوع پدیده های نادر جوی در استان پیش بینی می شود؟

با وجود اینکه نواسانات جوی داریم اما پدیده های نادر اتفاق نیفتاده است. در ۳۰ سال گذشته دو بار دمای منفی ۳۴ درجه و یک بار ۴۴ درجه تجربه شده است. هنوز هم در گستره استان تفاوت دمایی قابل توجهی تجربه می شود اما اینکه یک پدیده نادر جوی اتفاق افتاده باشد یا قرار باشد اتفاق بیفتد تحلیل نشده است.

باید گفت با وجود اینکه نوسانات و تغییرات اقلیمی داریم اما نابهنجاری اقلیمی نداریم.

* چقدر وقوع زمین لرزه در اردبیل را در افزایش دمای کلی این منطقه طی سال های گذشته تاثیر گذار می دانید؟

این موضوع قابل تحلیل است اما تاکنون تحلیل مناسبی از آن صورت نگرفته است. در مقایسه سال زراعی جاری با دوره آماری هفت دهم درصد کاهش درجه حرارت در اردبیل ثبت شده این در حالی است که به نسبت سال گذشته درجه حرارت با دو دهم درصد افزایش همراه است. دمای هوا در استان اردبیل به تبعیت از تمامی نقاط کره زمین رو به افزایش بوده اما اینکه دلایل این افزایش چه عواملی بوده نیازمند مطالعه است.

* در پایان وضعیت بارش ها در استان را به نسبت سال گذشته و دوره آماری بیان کنید. آیا پیش بینی نسبی از وضعیت بارش سال آینده در دست داریم؟

بارش در سال جاری به نسبت دوره آماری با تقریب ۱۰ سال ۱۰.۳ درصد افزایش نشان می دهد. و به نسبت سال گذشته ۲۲.۲ درصد افزایش بارش داریم. انتظار می رود تا پایان سال بارش ها به صورت نرمال تداوم داشته باشد. برای سال آینده پیش بینی نسبی در دست نیست و به صورت کلی نرمال بودن بارش ها عنوان می شود. پیش بینی ها معمولا در کوتاه مدت و میان مدت که نهایتا تا ۱۰ روز است قطعیت دارد.

عقد تفاهم همکاری بین ادارات کل آموزش و پرورش و هواشناسی استان اردبیل (17 دی 1393)

در مورخ 17 دی 93 با حضور مدیرکل، معاونین و روسای بخش های مختلف آموزش و پرورش استان در اداره کل هواشناسی تفاهم نامه همکاری بین دو دستگاه منعقد گردید.

آقای مهندس دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان با تشکر از حضور آقای دکتر سپهری مدیرکل آموزش و پرورش استان و هئیت همراه بیان داشتند در راستای فرآیند ظرفیت سازی و اجرائی نمودن سامانه توسعه هواشناسی کاربردی(تهک پیش بینی) و در هنگام تشخیص مخاطرات جوی در سطح استان توسط کارشناسان هواشناسی و در راستای آگاهي بخشيدن به مسئولین، روسای نواحی و مدیران مدارس آموزش و پرورش استان این نشست برگزار گردیده است.

آقای دکتر سپهری نیز با تشکر از خدمات مسئولین و کارشناسان اداره کل هواشناسی استان در راه اندازی سامانه فوق برای اطلاع رسانی سریع تر و دقیق تر پيش بيني وضعیت جوی استان به کاربران نهائی آموزش و پرورش، برای ساعات و روزهای مخاطره آمیز جوی، عنوان داشتند در راستای هماهنگــی و تصمیم گیری های لازم تعطیلی مقاطع مختلف تحصیلی و همچنین گسترش بازدیدهای علمی دانش آموزان از ایستگاه های هواشناسی و استفاده از امکانات و مکان های آموزشی، به همکاری بیشتر بین این دو اداره کل تاکید کردند. 

هواشناسی استان در این تفاهم نامه نسبت به فراهم نمودن بسترهای لازم برای بازدید علمی دانش‌آموزان، همکاری در خصوص تالیف بخش آب‌و‌هوا در کتاب جغرافی استان، اطلاع رسانی هشدارهای جوی در قالب ارسال پیامک، همکاری در راستای تسهیل مشاوره و ارائه آمار و اطلاعات هواشناسی به دبیران و دانشجویان آموزش و پرورش، همکاری در زمینه فناوری اطلاعات و تهیه و ارائه نرم افزار هوانما به آموزش و پرورش استان تعهد نموده است.

اداره کل آموزش و پرورش استان نسبت به ایجاد لینک هواشناسی در سایت خود، فراهم نمودن بسترهای سخت افزاری لازم جهت راه اندازی سامانه هوانما، تهیه بازخورد از پیامک‌های هواشناسی، مشاوره با مدیرکل یا نماینده هواشناسی درخصوص تعطیلی مدارس را تعهد نموده است.

در ادامه این نشست مدیرکل، معاونین و روسای بخش های مختلف آموزش و پرورش استان از مرکز پیش بینی و سامانه هشدار سریع هواشناسی استان بازدید بعمل آوردند.

برگزاری جلسه فوری کارگروه هوا_راه (16 دی 1393)

در راستای تعامل و اطلاع رسانی در انجام خدمات مطلوب تر به شهروندان و مسافرین در ایامی که سامانه ناپایداری استان را تحت تاثیر قرار خواهد داد ، دومین جلسه دیسکاشن"هوا_راه" در مورخه 16/10/93 در مرکز پیش بینی هواشناسی استان اردبیل برگزار گردید.

آقای مهندس دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان، ضمن خوش آمـــدگویی به اعضاء کارگروه بیان داشتند تصمیمات این جلسه در مورد وضعيت جاده ها براي تسهيل در امر ترابري جاده ها و فرودگاه اردبیل همچنیـن برنامه ریزی توسط مدیریت خدمات شهری باعث كاهش خسارات احتمالي و نيز آسايش شهروندان و مسافرين خواهدشد. ایشان از اعضاء کارگروه درخواست نمودند حتماً بازخورد این جلسات را بعد از رخداد موارد پیش بینی شده مورد ارزیابی قرار داده و نتایج را کتباً  به اداره کل هواشناسی استان منعکس نمایند.

آقای مهندس همتی سرپرست گروه پیش بینی و صدور پیش­آگاهی­های جوی استان در ادامه جلسه با ارائه نقشه­های هواشناسی و تصاویر ماهواره به تشریح زمان رخداد وزش باد شدید و بارش برف در سطح استان پرداخته و به اطلاعیه هواشناسی صادر شده اشاره نمودند:

"طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (17 دی 93) در مناطق مرکزی استان وزش باد شدید رخ خواهد داد بطوریکه سرعت باد در بعضی ساعات توام با گردوخاک به بیش از 90 کیلومتر بر ساعت هم خواهد رسید. اما از روز پنجشنبه (18 دی 93) با تغییر جهت باد و شمالی شدن جریانات هوا بتدریج دمای هوا کاهش یافته و بارش برف آغاز خواهد شد. پیش بینی می شود طی روزهای پنجشنبه و  جمعه در اغلب مناطق استان بارش برف توام با کولاک و مه رخ داده و دمای هوا طی روزهای جمعه و شنبه هفته آتی تا 25 درجه نسبت به روزهای قبل کاهش خواهد یافت"

 در ادامه جلسه اعضای حاضر توصیه های کارشناسی ذیل را صادر نمودند:

 الف) در بخش کشاورزی

1.     حفاظت از گل و گیاه در فضای باز و بسته و بازدید مکرر و تنظیم دمای انبارها ،  مراکز پرورش ماهی، دامداری و مرغداری ها ، حفاظت از تجهیزات گلخانه ای و آبیاری تحت فشار و محافظت از کندوهای زنبور عسل

2.     بازدید ضدیخ رادیاتور وسائط نقلیه و ماشین آلات کشاورزی جهت جلوگیری از خسارت یخبندان

ب) در بخش راهداری

1. توصیه به مردم جهت اجتناب از تردد در جاده های کوهستانی استان در اواخر هفته جاری

2. توصیه به مردم برای تجهیز خودروها شامل همراه داشتن زنجیر چرخ، اطمینان از سلامت تجهیزات خودرو شامل برف پاک كن، ضدیخ رادیاتور ،و امکانات تکمیلی مانند تجهیز به چراغهای مه شکن

3. آماده باش راهداری ها براي آماده سازی تجهیزات برف زدایی و برف روبی در جاده ها و کنترل ذخیره بسته های نمک- ماسه در انبارها و نهاده ها در سطح راههای اصلی و فرعی

4. آمادگی شهرداری ها جهت تجهیزات برف روبی یا برف زدایی در معابر عمومی

ج) در بخش عمرانی و مدیریت توزیع حامل های انرژی

1. پیشگیری از یخزدگی لوله های آب و مخازن آب در معرض هوا

2. توقف عملیات بتنی ریزی در اواخر هفته جاری تا اواسط هفته آتی

3. پیشگیری از اتلاف گرما در ساختمانهای مسکونی و اداری و مدیریت توزیع حامل های انرژی بویژه صرف جوئی در مصرف گاز شهری بدلیل افت فشار گاز

 حاضرین جلسه:

1. آقای علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان اردبیل

2. آقای سیاوش محمدی معاون فنی اداره کل هواشناسی استان

3. آقای سرهنگ سهراب حیدریان جانشین پلیس راه استان

4. آقای سرهنگ صحبت فتاحی رئیس پلیس راهوار اردبیل

5. آقای علی فهیمی مدیر خبر صداوسیمای مرکز اردبیل

6. آقای افشین اصغری کارشناس مسئول مدیریت بحران استان

7. آقای فخرالدین نصیری مدیر هماهنگی خدمات شهری شهرداری اردبیل

8. آقای بهزاد تیمورزاده مسئول امور شهری شهرداری منطقه یک اردبیل

9. آقای حسین قلی پور مسئول امور شهری شهرداری منطقه دو اردبیل

10. آقای غلامرضا نصیری مسئول امور شهری شهرداری منطقه چهار اردبیل

11. آقای سیدحسن آل طاها مدیر عملیات سازمان آتش نشانی

12. آقای احمد همتی کارشناس روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل

13. آقای اژدر الهیاری مسئول پدافند غیرعامل اداره کل راه و شهرسازی اردبیل

14. آقای علیرضا غریب زاده کارشناس اداره کل حمل و نقل و پایانه های استان

15. آقای عباس شاهماری سرپرست اداره تحقیقات هواشناسی کشاورزی اردبیل

16. آقای محمدباقر فرض اله پور سرپرست اداره شبکه پایش

17. آقای رسول همتی دبیر جلسه

غایبین جلسه:

1.      نماینده فرودگاه­های استان اردبیل

2.      نماینده شرکت آب و فاضلاب استان

عقد تفاهم همکاری بین دادگستری و هواشناسی استان اردبیل (6 دی 1393)

در مورخ 6 دی 93 با حضور مدیرکل، معاون و روسای بخش های مختلف هواشناسی استان در دفتر ریاست دادگستری کل استان اردبیل تفاهم نامه همکاری بین دو دستگاه منعقد گردید

آقای مهندس دولتی مهر(مدیر کل هواشناسی استان) در دیدار با حجت‌ الاسلام والمسلمین محمدعلی قاصدی(ریاست دادگستری کل استان اردبیل) از اهداف مهم این تفاهم نامه را پیشبرد سامانه تهک(توسعه هواشناسی کاربردی) و آگاهي بخشيدن و استفاده بهینـه و دقیق تر از پیش بینی های هواشناسی و رويـــدادهاي پيش رو و تغييرات غيرقابل انتظار جوي و اطلاع رسانی به موقع به قضات، مدیران، کارشناسان و کارکنان دادگستری استان (بویژه پرسنل واحدهای اجرای احکام که در خارج از اداره انجام وظیفـــه می نمایند و بیشتـــر به پیش بینی هوا نیاز دارند) عنوان داشتند.

حجت‌ الاسلام والمسلمین محمدعلی قاصدی نیز از نقش مهم هواشناسی در زندگی روزه مره مردم اشاره و بیان داشتند امروزه این علم در عرصه های مختلف و متنوعی همچون مسافرت، گردشگری و کارهای روزانه مردم دخیل شده است.

در ادامه این نشست با امضاء مسئولین دو دستگاه تفاهم نامه همکاری منعقد گردید .

برگزاری چهارمین کارگروه بلایای جوی و توفان استان اردبیل(17 آذر 1393)

چهارمین جلسه کارگروه تخصصی بلایای جوی و توفان در سال 93 ، در روز دوشنبه مورخ 17/9/1393 در سالن کنفرانس اداره کل هواشناسی اردبیل با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد.

آقای مهندس علی دولتی مهر رئیس  کارگروه تخصصی بلایای جوی و توفان (و مدیرکل هواشناسی استان اردبیل) ضمن خوش آمدگوئی به حضار به نقش اين کارگروه در كاهش اثرات بلاياي جوی و اقلیمی اشاره داشته واز تخصیص اعتبارات لازم برای راه اندازی رادار هواشناسی در استان اردبیل خبر دادند.

آقای مهندس رسول همتی دبیر جلسه به بررسی مصوبات کارگروه در سال جاری و سال 1392 اشاره و بیان داشتند:

از 19 مصوبه در چهار جلسه کارگروه در سال 1392، هفت مورد تکراری و از 12 مصوبه باقیمانده ، 4 مصوبه(راه اندازی پیامک کوتاه هشدارهای جوی، خرید نرم افزار خبر سیمای استان، راه اندازی دوربین های نظارتی هوشمندو برگزاری کارگاه آموزشی) محقق گردیده است. و از 11 مصوبه در سه جلسه کارگروه در سال 1393 ، چهار مورد تکراری و از 7 مصوبه باقیمانده ، یک مصوبه(برگزاری کارگاه آموزشی در هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی) محقق گردیده است.

آقای مهندس افشین اصغری، کارشناس مسئول مدیریت بحران استان با تشکر از اعضاء جهت شرکت فعال و منظم عنوان نمودند کارگروه بلایای جوی و توفان جزء معدود کارگروه­های استانی است که بسیار منظم و با برنامه فعالیت دارد. وی همچنین از اعضاء حاضر درخواست نمودند از کارکنان دستگاه های خود که دوره آموزش های عمومی و تخصصی را طی نکرده­اند، در دوره های رایگان جمعیت هلال احمر در مرکز استان و شهرستان ها شرکت نمایند.

در ادامه جلسه آقای سرهنگ ظهیری، رئیس پلیس استان از نقش این کارگروه و هواشناسی استان در سلامت و ایمنی ترابری جاده ای استان مطالب بیان نمودند.

سخنران بعدی آقای مهندس قاسم هژبرپور سرپرست گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی استان بودند که با ارائه پاورپوینتی به پایش خشکسالی استان اردبیل در سال زراعی 94-1393 پرداختند.

در ادامه جلسه اعضاء حاضر در جلسه دیدگاه خود را درباره دستورکار جلسه کارگروه بیان و با جمع بندی نظرات اعضای کارگروه موارد زیر تصویب شد.

1. مصوب گردید کارگاه آموزشی "آشنائی با رادار و محصولات آن" توسط دبیرخانه کارگروه تخصصی بلایای جوی و توفان در سال جاری برگزار گردد.

2. مقرر گردید برای تامین اعتبار لازم جهت خرید بیلبرد جاده ای به منظور اطلاع رسانی وضعیت گردنه های حیران، الماس و صائین با استفاده از اطلاعات ایستگاه های هواشناسی خودکار جاده ای توسط مدیریت بحران اقدامات لازم انجام پذیرد.

3. مصوب گردید جهت ایجـاد بادشکن های طبیعی و مصنوعی در محور آرالی _ کرگان( کیلومتر 10 جاده اردبیل به خلخال) که بر اثر کولاک برف در مواقعی از سال موجب اختلال و حادثه آفرینی می شود موارد ذیل توسط کارگروه انجام پذیرد:

الف) روش های قابل اجرای باد شکن بصورت طرح تحقیقاتی دانشجوئی توسط آقای دکتر ایمانی در جلسه بعد ارائه گردد.