صفحه نخست

تازه های هواشناسی

اخبار و رویدادهای هواشناسی

 

حضور مدیر کل هواشناسی استان اردبیل در مرکز صدا و سیمای استان

 


به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل، سیاوش محمدی با حضور در مرکز صدا و سیمای اردبیل و برنامه "تزه گون" به تشریح فعالیت ها، وظائف و عملکرد هواشناسی استان پرداخت.


مدیر کل هواشناسی استان اردبیل ضمن اشاره به شعار روز جهانی هواشناسی امسال با عنوان"اقیانوس، وضع هوا و اقلیم ما" بر پیوند غیر قابل انکار بین اقیانوس، اقلیم و وضع هوا تاکید و خواستار توجه بیشتر مسئولین به افزایش توانایی های سازمان هواشناسی کشور و استان برای مقابله با اثرات تغییر اقلیم گردید.محمدی گفت، حفاظت از جان و مال مردم در مقابل مخاطرات مرتبط با جو، یکی از وظائف هواشناسی می باشد. مخاطراتی همانند وزش بادهای شدید، امواج گرمايي و سرمايي، بارش های شدید ی که منجر به وقوع سیل می گردد، این مخاطرات می توانند تاثیر مخربی بر زیرساخت ها ی منطقه و سکونت گاههای انسانی داشته باشند. و منجر به زیان های مالی و جانی شوند. در همه این مخاطرات پیش بینی های درست و به موقع از نظر زمانی و مکانی می تواند نقش مهمی در کاهش خسارات جانی و مالی داشته باشد.
مدیر کل هواشناسی گفت تا قبل از استان شدن اردبیل، 4 ایستگاه سینوپتیک ، 27 ایستگاه باران سنجی و دو ایستگاه اقلیم شناسی در سطح استان فعال بودند ولی در حال حاضر در سطح استان 70 ایستگاه هواشناسی داریم که شامل انواع ایستگاههای هواشناسی سینوپتیک اصلی،تکمیلی، فرودگاهی،کشاورزی و جاده ای می باشد. رادار هواشناسی استان نهمین رادار هواشناسی کشور می باشدکه در سال 1398 به بهره برداری رسید، سامانه گیرنده تصاویر ماهواره ای،سامانه CATII فرودگاهی،سامانه های اطلاع رسانی از دیگر امکانات هواشناسی استان می باشد.محمدی همچنین در ادامه به تشریح کاربرد اطلاعات و محصولات هواشناسی و ارتباط هواشناسی با دیگر سازمانها پرداخت و گفت اطلاعات و پیش بینی هایی که در اختیار شهرداریها قرار می دهیم در بحث لایروبی کانالهای آب،برف روبی و نمک پاشی معابر شهری و هرس درختان مورد استفاده قرار می گیرد.در بخش حمل و نقل جاده ای بخصوص در نیمه دوم سال در بحث آمادگی برای برف روبی جاده ها،نمک پاشی، انجام آسفالت ریزی وخط کشی جاده ها از این اطلاعات استفاده می شود، اطلاعات، مشاوره و پیش بینی هایی که بخصوص در فصل زمستان در اختیار مسئولین آموزش و پرورش و فرمانداریها قرار می دهیم در خصوص تصمیم گیری برای تعطیلی مدارس بکار گرفته می شود،اطلاعات وداده های هواشناسی مورد نیاز پیمانکاران، مراکز علمی و دانشگاهی،دانشجویان و سازمان های مختلف هم بصورت خام و هم بصورت پردازش شده در کمترین زمان ممکن در اختیار مراجعه کنندگان قرار می گیرد.

 

 

 

 

منبع خبر:

روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل

جايگاه اينترنتي خبر :

http://www.ardebilmet.ir/to/khbar/1400/1400-02-07(seda sima).htm

تاريخ درج خبر :

07 / 02 / 1400