صفحه نخست

تازه های هواشناسی

اخبار و رویدادهای هواشناسی

 

افتتاح سایت رادار هواشناسی اردبیل همزمان با سفر ریاست جمهوری به استان اردبیل


همزمان با سفر ریاست محترم جمهوری به اردبیل و با حضور وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی نهمین سایت رادار و اولین رادار باند ایکس کشور در استان اردبیل به بهره‌برداری رسید.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل، سحر تاجبخش‌مسلمان، معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان هواشناسی کشور در آئین افتتاح ۳۰ پروژه وزارت راه و شهرسازی در استان اردبیل، در جلسه شورای اداری شهرستان نمین با اشاره به اهمیت مساله هواشناسی در هر حوزه‌ای اظهار داشت: در هر حوزه ای از کاربران تخصصی تا کاربران عام یعنی مردم درگیر هواشناسی هستند.
وی افزود: به این ترتیب یکی از مهم‌ترین وظایف سازمان‌ها و مراکز هواشناسی دیدبانی و پایش وضع هوا خواهد بود. دیدبانی به کمک ایستگاه‌های هواشناسی انجام می‌گیرد که در سطح استان اردبیل حدود ۶۹ایستگاه پایش هوا وجود دارد. از مجموع این تعداد ۲ ایستگاه فرودگاهی،2 ایستگاه تحقیقات هواشناسی کشاورزی،4 ایستگاه خودکار هواشناسی جاده ای و 10 ایستگاه سینوپتیک اصلی ،تکمیلی و اقلیم شناسی به همراه ۵۱ ایستگاه باران‌سنجی هستند.
تاج بخش گفت با حمایت‌های وزیر محترم راه و شهرسازی هفتادمین ایستگاه دیدبانی وضع هوا در استان اردبیل شامل یک دستگاه رادار هواشناسی باند ایکس به بهره‌برداری رسمی رسید.
وی ادامه داد: رادارهای هواشناسی اساسا برای پیش‌بینی کوتاه مدت و بسیار کوتاه مدت یعنی کمتر از ۱۲ ساعت کاربرد دارند. این رادارها علاوه بر مقدار، نوع و شدت بارش، پیش‌بینی شدت تگرگ و همین‌طور مسیر حرکت توفان‌ها را آشکارسازی می کنند و کمک بسیار خوبی برای پیش‌بینی سیلاب در بازه‌های کوتاه مدت است.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: توقع ما از این رادارها پیش‌بینی ۲۴ یا ۳۶ ساعته نبوده و برای پیش‌بینی‌های کوتاه مدت و غالبا برای تخلیه مردم کاربرد دارند.
وی تصریح کرد: امیدواریم با توجه به پوشش 85 درصدی که رادار باند ایکس هواشناسی در استان اردبیل به عنوان تنها رادار باند ایکس کشور ایجاد می کند شاهد کاهش خسارت‌ها و تلفات در سطح استان باشیم.
وی گفت: حدود ۶ میلیارد هزینه خود رادار و ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون هزینه سایت رادار شد که با مبلغی بالغ بر 82 میلیارد ریال این پروژه عملیاتی شد. تا پیش از این در کل کشور ۸ سایت رادار هواشناسی داشتیم که نهمین سایت در اردبیل به بهره‌برداری رسید و در نیمه غربی کشور فعال شد.

 

 

 
 
 
 

 

منبع خبر:

روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل

جايگاه اينترنتي خبر :

http://www.ardebilmet.ir/to/khbar/1398/1398-10-12(eftetah-radar).htm

تاريخ درج خبر :

12 / 10 / 1398