;

صفحه نخست

تازه های هواشناسی

اخبار و رویدادهای هواشناسی

 

برگزاری ششمین کمیته "هوا_راه" استان اردبیل

با توجه به پیش بینی بارش برف توام با کولاک در روزهای آینده و در راستای تعامل و اطلاع رسانی در انجام خدمات مطلوب تر به شهروندان و مسافرین، ششمین جلسه دیسکاشن "هوا_راه" در مورخ 24/11/1395 با حضور مدیران و نمایندگان محترم دستگاههای عضو در اداره کل مدیریت بحران استان اردبیل برگزار گردید.

 آقای رسول همتی رئیس گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی و دبیر کارگروه بلایای جوی و توفان استان اردبیل با ارائــه نقشه های هواشناسی و تصاویر ماهواره به تشریح زمان  رخداد بارش برف در سطح استان پرداخته و به اخطاریه هواشناسی صادر شده اشاره نمودند:

با توجه به پیش بینی تشدید بارش توام با کولاک و وزش باد نسبتاً شدید، طی امروز (24 بهمن) و فردا(دوشنبه)، در جاده­های مواصلاتی استان بارش برف و کاهش دید افقی(به دلیل کولاک و مه­آلود بودن)، لغزندگی (به سبب یخبندان) و احتمال مسدود شدن مقطعی گردنه­ها و جاده­های کوهستانی، اختلال در تردد وسائط نقلیه و همچنین با توجه به پیش­بینی بارش برف به میزان 5 تا 15 سانتیمتر در برخی مناطق شهری استان و 15 تا 30 سانتیمتر و بیشتر در مناطق کوهستانی، مشکل در تردد درون شهری و بویژه برون شهری  انتظار میرود. طی روزهای سه شنبه تا پنجشنبه موقتاً از شدت بارش کاسته می شود اما همچنان آسمان غالب مناطق استان ابری گاهی با بارش پراکنده خواهد بود. همچنین موج بارشی دیگر از اواخر هفته استان را فراخواهد گرفت.

آقای مسعود امامی یگانه مدیرکل محترم مدیریت بحران استانداری در ادامه جلسه هماهنگی دستگاه های اجرایی را خواستار شد و بیان کرد  با توجه به پیش بینی هواشناسی به همه فرمانداران و دستگاه های امدادی و خدماتی اعم از راهداری ، پلیس راه ، هلال احمر ، شرکت گاز ، برق و آب اعلام شده است از آمادگی لازم برخوردار بوده و با حداکثر امکانات و تجهیزات به هم وطنان ارایه خدمات مطلوب نمایند.

مدیرکل مدیریت بحران گفت : با توجه به افت دما و برودت هوا در سطح استان استفاده از زنجیر چرخ بویژه تجهیزات زمستانی و مدیریت مصرف گاز از هم استانی های عزیز مورد استدعاست. ایشان بازگشایی معابر شهری و ارایه خدمات شایسته به شهروندان را از اولویت های مهم شهرداری ها جهت جلوگیری از اختلال در خدمات شهری بر شمرد.

آقای سرهنگ سید صحبت فتاحی، رئیس محترم پلیس راه  استان به رانندگان و مسافران محترم توصیه کردند از تردد غیرضروری طی روزهای اخیر بویژه در جاده های کوهستانی استان(بالاخص در گردنه الماس) اجتناب کرده و خودروهای خود را به وسایل زمستانی شامل همراه داشتن زنجیرچرخ، اطمینان از سلامت تجهیزات شامل برف پاک كن، ضدیخ رادیاتور و امکانات تکمیلی مانند تجهیز چراغهای مه شکن تجهیز نمایند.

در ادامه جلسه اعضای حاضر نسبت به برگزاری جلسات در زمان شرایط مخاطره آمیز جوی اشاره و اطلاع رسانی از وضعیت جوی برای آمادگی لازم در نحوه خدمت رسانی تاکید و توصیه های کارشناسی ذیل را صادر نمودند:

1- توصیه پلیس راه به رانندگان جهت اجتناب از تردد در جاده های کوهستانی استان(بویژه در گردنه الماس) و تجهیز خودروها شامل همراه داشتن زنجیرچرخ، اطمینان از سلامت تجهیزات شامل برف پاک كن، ضدیخ رادیاتور و امکانات تکمیلی مانند تجهیز چراغهای مه شکن.

2-اعلام آماده باش راهداری های استان براي آماده­سازی تجهیزات برف­زدایی و برف­روبی در جاده­ها و کنترل ذخیـــره بسته­های نمک  ماسه در انبارها و نهاده ها در سطح راه­های استان.

3- اعلام آمادگی شهرداری های استان جهت تجهیزات برف روبی یا برف زدایی در معابر عمومی.

4- اعلام آمادگی شرکت توزیع برق استان برای مقابله با قطع احتمالی برق براثرسنگینی برف روی خطوط انتقالی.

5- توصیه شرکت آب و فاضلاب استان برای آمادگی عموم جهت حفاظت در بخش پیشگیری از یخزدگی لوله های آب و مخازن آب در معرض هوا.

6- توصیه های سازمان جهاد کشاورزی جهت تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارت در گلخانه­ها، مرغداری­ها و سایر واحدهای حساس به سرما و بازدید ضدیخ رادیاتور وسائط نقلیه عمومی و ماشین آلات کشاورزی جهت جلوگیری از خسارت یخبندان.

7- توصیه شرکت گاز استان برای پیشگیری از اتلاف گرما در ساختمانهای مسکونی و اداری و مدیریت توزیـــع حامل­های انرژی بویژه صرف جوئی در مصرف گاز شهری بدلیل افت فشار گاز.

 

 

منبع خبر:

روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل

جايگاه اينترنتي خبر :

http://www.ardebilmet.ir/to/khbar/1395/1395 11 24(hava_rah).htm

تاريخ خبر :

25/ 11 / 1395

تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان اردبیل می باشد و اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با ذکر منبع از محتویات آن استفاده نمایند.