;

صفحه نخست

تازه های هواشناسی

اخبار و رویدادهای هواشناسی

 

برگزاری فوری کمیته "هوا_راه" استان اردبیل

با توجه به پیش بینی بارش برف توام با کولاک شدید در روز پنجشنبه 24 آبان 1395 و در راستای تعامل و اطلاع رسانی در انجام خدمات مطلوب تر به شهروندان و مسافرین، جلسه دیسکاشن "هوا_راه" در مورخ 23/09/1395 با حضور مدیران و نمایندگان محترم دستگاههای عضو در هواشناسی استان اردبیل برگزار گردید.

 آقای مهندس رسول همتی رئیس گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی استان با ارائــه نقشه های هواشناسی و تصاویر ماهواره به تشریح زمان  رخداد بارش برف در سطح استان پرداخته و به اخطاریه هواشناسی صادر شده اشاره نمودند:

پیرو اطلاعیه اطلاعیه شماره 52-95/پ مورخ 23/9/95 اعلام می دارد:

دو سامانه بارشی طی روزهای آینده بطور متناوب استان را تحت تاثیر بشرح ذیل قرار خواهند داد:

الف) موج اول ناپایداریها

ورود سامانه:

از عصر روز چهارشنبه(24 آذر).

نوع پدیده های مورد انتظار:

آسمان غالب مناطق از عصر چهارشنبه بتدریج ابری با وزش بادهای تند لحظه­ای.

آغاز بارندگی از چهارشنبه شب(باران و برف در شمال استان)، بارش برف توام با کولاک در مناطق مرکزی و جنوبی بویژه در روز پنجشنبه.

کاهش دما 10 تا 15 درجه سلسیوس از عصر چهارشنبه تا روز جمعه.

خروج سامانه:

از اواخر روز پنجشنبه بتدریج با قطع بارش، تداوم هوای سرد تا روز جمعه.

 

ب) موج دوم ناپایداری­ها

ورود سامانه:

از بعدازظهر روز یکشنبه(28 آذر).

نوع پدیده­­های مورد انتظار:

با توجه بر حاکمیت تدریجی پرفشار هوا در سطح زمین (بطور قابل ملاحظه) به مدت بیش از یک هفته در منطقه و هماهنگی آن با نفوذ جریانات ناپایدار سطوح میانی جـــو ضمن کاهش محسوس دما طی هفته بعد، بارش برف در مناطقی از استان پیش بینـــی می شود.

آقای مهندس مسعود امامی یگانه مدیرکل محترم مدیریت بحران استانداری در ادامه جلسه هماهنگی دستگاه های اجرایی را خواستار شد و بیان کرد  با توجه به پیش بینی هواشناسی به همه فرمانداران و دستگاه های امدادی و خدماتی اعم از راهداری ، پلیس راه ، هلال احمر ، شرکت گاز ، برق و آب اعلام شده است از آمادگی لازم برخوردار بوده و با حداکثر امکانات و تجهیزات به هم وطنان ارایه خدمات مطلوب نمایند.
دبیر شورای هماهنگی مدیریت بحران گفت : با توجه به افت دما و برودت هوا در سطح استان استفاده از زنجیر چرخ بویژه تجهیزات زمستانی و مدیریت مصرف گاز از هم استانی های عزیز مورد استدعاست.
مدیر کل مدیریت بحران استان بازگشایی معابر شهری و ارایه خدمات شایسته به شهروندان را از اولویت های مهم شهرداری ها جهت جلوگیری از اختلال در خدمات شهری بر شمرد

در ادامه جلسه اعضای حاضر نسبت به برگزاری جلسات در زمان شرایط مخاطره آمیز جوی اشاره و اطلاع رسانی از وضعیت جوی برای آمادگی لازم در نحوه خدمت رسانی تاکید و توصیه های کارشناسی ذیل را صادر نمودند:

الف) در بخش مدیریت بحران

1. مصاحبه مطبوعاتی مدیران دستگاه های اجرائی درگیر با شرایط مخاطره آمیز جوی.

ب) در بخش راهداری

1. توصیه به رانندگان جهت اجتناب از تردد غیر ضروری در جاده های کوهستانی استان (بویژه جاده­های مواصلاتی خلخال به اسالم و خلخال به پونل) و در صورت لزوم به سفر تجهیز خودروها شامل همراه داشتن زنجیر چرخ، اطمینان از سلامت تجهیزات خودرو شامل برف پاک كن، ضدیخ رادیاتور و امکانات تکمیلی مانند تجهیز به چراغهای مه شکن.

2. توصیه به راهداری ها براي آماده سازی تجهیزات برف زدایی و برف روبی در جاده ها و کنترل ذخیره بسته های نمک و ماسه در انبارها در سطح راههای اصلی و فرعی مناطق کوهستانی.

3. توصیه به شهرداری های مناطق سردسیر استان جهت تجهیز وسایـــل برف­روبی یا برف زدایی در معابر عمومی.

ج) در بخش کشاورزی

1. حفاظت از گل و گیاه در فضای باز و بازدید مکرر و تنظیم دمای انبارها،  مراکز پرورش ماهی، دامداری و مرغداری­ها، حفاظت از تجهیزات گلخانه ای و آبیاری تحت فشار و محافظت از کندوهای زنبور عسل.

2. بازدید ضدیخ رادیاتور وسائط نقلیه و ماشین آلات کشاورزی جهت جلوگیری از خسارت یخبندان. 

د) در بخش عمرانی و مدیریت توزیع حاملهای انرژی

1.  پیشگیری از یخزدگی لوله های آب و مخازن آب در معرض هوا.

2.  توقف عملیات بتن ریزی از امروز به مدت دو هفته بعد

3.  پیشگیری از اتلاف گرما در ساختمانهای مسکونی و اداری و مــدیریت توزیع حامل های انرژی بویژه صرف جوئی در مصرف گاز شهری بدلیل افت فشار گاز.

 

منبع خبر:

روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل

جايگاه اينترنتي خبر :

http://www.ardebilmet.ir/to/khbar/1395/1395-09-24(hava_rah).htm

تاريخ خبر :

28/ 09 / 1395

تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان اردبیل می باشد و اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با ذکر منبع از محتویات آن استفاده نمایند.