;

صفحه نخست

تازه های هواشناسی

اخبار و رویدادهای هواشناسی

 

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل اعلام کرد:

راه‌اندازی نهمین رادار هواشناسی کشور در اردبیل در انتظار تامین بودجه

 

به گزارش خبرگزاری ایسنا(کد خبر 95081812900 مورخ 18/8/1395)، مدیرکل اداره هواشناسی استان اردبیل از راه‌اندازی نهمین رادار هواشناسی کشور در استان اردبیل خبر داد.

علی دولتی مهر  در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات با حضور در غرفه ایسنا، با اشاره به اینکه رادار استان اردبیل نهمین رادار هواشناسی کشور است گفت: تاکنون برای راه اندازی این رادار 7 میلیارد تومان هزینه شده و بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است اما برای راه اندازی کامل این رادار به اعتباری معادل 1.5 میلیارد تومان احتیاج داریم.

وی با بیان اینکه به خاطر نبود بسترهای اعتباری نمی‌توانیم از رادار هواشناسی استان اردبیل استفاده کنیم اظهار کرد: در صورت تامین اعتبارات این رادار تا دهه فجر سال جاری به طور کامل راه اندازی می‌شود. تا کنون قول‌های مساعدی برای تامین اعتبار مورد نیاز رادار اردبیل داده شده ولی متاسفانه وضعیت اعتباری استان خوب نیست.

دولتی مهر با اشاره به اینکه سازمان مرکزی هواشناسی 250 میلیون تومان برای راه اندازی این رادار اختصاص داده است گفت: با تامین شدن بقیه اعتبارات، راه اندازی رادار اردبیل به سرعت تکمیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه شرایط توپوگرافی اردبیل به شکلی است که به لحاظ اقلیمی مشکلات زیادی داریم افزود: سعی داریم در این استان هشدارها و اطلاعیه‌ها را به موقع صادر کنیم تا با ایجاد آمادگی در ستاد مدیریت بحران پدیده‌های هواشناسی به موقع مدیریت شوند. در استان اردبیل در فصول مختلف شاهد نوسانات اقلیمی متفاوت هستیم. بنابراین پروژه رادار این استان کمک می‌کند که بحث پیش بینی تغییرات اقلیمی را به راحتی انجام داده و اطلاع رسانی کنیم.

مدیر کل هواشناسی استان اردبیل با اشاره به اینکه این رادار در شهرستان گرمی استان اردبیل مستقر است گفت: این رادار 80 درصد استان را پوشش می‌دهد و به غیر از مناطق جنوبی کل استان را تحت پوشش قرار می‌دهد.

دولتی مهر در ادامه به وضعیت بارشی استان اردبیل از ابتدای مهرماه تا 15 آبان سال جاری اشاره کرد و افزود: در این بازه زمانی بارش استان اردبیل نسبت به میانگین بلندمدت 50 درصد افزایش داشته است اما با این وجود در این مقطع زمانی نسبت به سال گذشته 10 درصد کمبود بارش داریم. طبق پیش بینی‌ها طی یک ماه آینده انتظار بارش چندانی را در این استان نداریم.

 

لینک های مرتبط:

http://www.isna.ir/news/95081812900/

 

منبع خبر:

روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل

جايگاه اينترنتي خبر :

http://www.ardebilmet.ir/to/khbar/1395/1395-08-18(radar).htm

تاريخ خبر :

19/ 08 / 1395

تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان اردبیل می باشد و اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با ذکر منبع از محتویات آن استفاده نمایند.