;

صفحه نخست

تازه های هواشناسی

اخبار و رویدادهای هواشناسی

 

برگزاری فوری کمیته "هوا_راه" استان اردبیل

با توجه به پیش بینی وضعیت جوی بارش برف توام با کولاک در روز چهارشنبه 12 آبان 1395 و در راستای تعامل و اطلاع رسانی در انجام خدمات مطلوب تر به شهروندان و مسافرین، جلسه دیسکاشن "هوا_راه" در مورخ 11/08/1395 با حضور مدیران و نمایندگان محترم دستگاههای عضو در هواشناسی استان اردبیل برگزار گردید.

آقای مهندس سیاوش محمدی معاون فنی هواشناسی استـان بیان داشتند تصمیمات این جلسه در مورد وضعيت جاده ها براي تسهيل در امر ترابري جادهها و فرودگاه اردبیل همچنیــن برنامه ریزی توسط مدیریت خدمات شهری باعث كاهش خسارات احتمالي و نيز آسايش شهروندان و مسافرين خواهدشد. ایشان از اعضای حاضر درخواست نمودند حتماً بازخورد این جلسات را بعد از رخداد موارد پیش بینی شده، توسط کارشناسان مورد ارزیابی قرار داده و نتایج را کتباً  به اداره کل هواشناسی استان منعکس نمایند.

آقای مهندس مسعود امامی یگانه مدیرکل محترم مدیریت بحران استانداری در ابتداء سخنان خود به بحران برف و قطع برق در شهر اردبیل و شکسته شدن درختان اشاره و عدم برگزاری کمیته "هوا_راه" علیرغم پیش بینی بارش برف در سطح استان انتقاد کردند. ایشان به اهمیت برگزاری این جلسه اضطراری در روزهایی که هواشناسی احتمال مخاطره بودن جو را صادر می نماید، اشاره و خاطر نشان کردند شناخت تهدیدات بالقوه موجود در منطقه و احصاء مخاطرات و اطلاع رسانی سریع از اولویت مهم مدیریت بحران استــــان می باشد از این رو جهت مقابله با مخاطرات احتمالی، تشکیل کمیته "هوا_راه" از سوی کارگروه بلایای جوی و توفان استان اردبیل قدم بسیار مهم و قابل تقدیر می باشد. ایشان به مدیران دستگاههای اجرائی درگیر با شرایط مخاطره آمیز جوی توصیه نمودند ضمن شرکت مستمر در این جلسات، در اسرع وقت اقدامات پیشگیرانه را در حوزه کاری خود اعمال دارند.

 در ادامه جلسه آقای مهندس رسول همتی سرپرست گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی استان با ارائــه نقشه های هواشناسی و تصاویر ماهواره به تشریح زمان  رخداد بارش برف در سطح استان پرداخته و به اخطاریه هواشناسی صادر شده اشاره نمودند:

پیرو اطلاعیه اطلاعیه شماره 43-95/پ مورخ 9/8/95 اعلام می دارد:

" در روز چهارشنبه(12 آبان) با ریزش هوای سرد از عرض های شمالی به منطقه دمای هوا تا صبح پنجشنبه بطور محسوس 10 تا 15 درجه سلسیوس(نسبت به روز سه شنبه) کاهش یافته و بارش باران (که از عصر سه شنبه در مناطقی از استان آغاز شده)، به برف تبدیل خواهد شد. این سامانه با توجه به حرکت سریعی که دارد طی ساعات ظهر تا اواخر روز چهارشنبه در بیشتر مناطق استان موجب کولاک برف خواهد شد. همچنین بر اثر بارش برف اختلال در تردد وسائط نقلیه در مناطق کوهستانی استان(بویژه گردنه الماس) انتظار می رود."

در ادامه جلسه اعضای حاضر نسبت به برگزاری جلسات در زمان شرایط مخاطره­آمیز جوی اشاره و اطلاع رسانی از وضعیت جوی برای آمادگی لازم در نحوه خدمت رسانی تاکید و توصیه های کارشناسی ذیل را صادر نمودند:

الف) در بخش مدیریت بحران

1. مصاحبه مطبوعاتی مدیران دستگاه­های اجرائی درگیر با شرایط مخاطره آمیز جوی.

ب) در بخش راهداری

1. توصیه به رانندگان جهت اجتناب از تردد غیر ضروری در جاده­های کوهستانی استان (بویژه جاده­های مواصلاتی خلخال به اسالم و خلخال به پونل) و در صورت لزوم به سفر تجهیز خودروها شامل همراه داشتن زنجیر چرخ، اطمینان از سلامت تجهیزات خودرو شامل برف پاک كن، ضدیخ رادیاتور و امکانات تکمیلی مانند تجهیز به چراغهای مه شکن.

2. توصیه به راهداری ها براي آماده سازی تجهیزات برف زدایی و برف روبی در جاده­ها و کنترل ذخیره بسته­های نمک و ماسه در انبارها در سطح راههای اصلی و فرعی مناطق کوهستانی.

3. توصیه به شهرداری­های مناطق سردسیر استان جهت تجهیز وسایـــل برف­روبی یا برف­زدایی در معابر عمومی.

ج) در بخش کشاورزی

1. حفاظت از گل و گیاه در فضای باز و بازدید مکرر و تنظیم دمای انبارها،  مراکز پرورش ماهی، دامداری و مرغداری­ها، حفاظت از تجهیزات گلخانه­ای و آبیاری تحت فشار و محافظت از کندوهای زنبور عسل.

2. بازدید ضدیخ رادیاتور وسائط نقلیه و ماشین آلات کشاورزی جهت جلوگیری از خسارت یخبندان.

د) در بخش عمرانی و مدیریت توزیع حاملهای انرژی

1.  پیشگیری از یخزدگی لوله­های آب و مخازن آب در معرض هوا.

2.  توقف عملیات بتن­ریزی از روز چهارشنبه تا جمعه(14/8/1395)

3.  پیشگیری از اتلاف گرما در ساختمانهای مسکونی و اداری و مــدیریت توزیع حامل­های انرژی بویژه صرف جوئی در مصرف گاز شهری بدلیل افت فشار گاز.

  حاضرین جلسه:

1.     مسعود امامی یگانه، مدیرکل مدیریت بحران استانداری

2.     علی ایمانی، معاون فرمانداری اردبیل

3.     میرآرمان واعظی، مدیر کل شیلات استان اردبیل

4.     شهرام لازمی زارع، معاون شهرداری اردبیل

5.     حسین قدیمی، معاون شرکت توزیع برق استان اردبیل

6.     علی یوسف زاده، معاون اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل

7.     بهروز محمدی، معاون شرکت آب منطقه ای استان اردبیل

8.     رضا حامدی، معاون صداوسیمای استان اردبیل

9.     بهلول تعکوی، معاون سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل

10.بهنام محمدی معاضد، معاون مدیریت بحران استانداری اردبیل

11.سیاوش محمدی، معاون هواشناسی استان اردبیل

12.بهروز محبی، مدیرعامل سازمان فضای سبز استان اردبیل

13.رامین معبودی، مشاور مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل

14.سروان فرزاد صلح نژاد، کارشناس راهنمائی و رانندگی استان اردبیل

15.افشین اصغری، کارشناس مدیریت بحران استانداری اردبیل

16.رئوف نیک طبع، رئیس اداره مراقبت پرواز فرودگاه اردبیل

17.علی پیری، کارشناس روابط عمومی آموزش و پرورش استان اردبیل

18.مهران سرابی، رئیس اداره آموزش جمعیت هلال احمر استان اردبیل

19.علی اکبری فرد، مدیر دفتر مدیریت بحران شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل

20.محمد زارعی، مسئول حراست هواشناسی استان اردبیل

21.محمدباقر فرض اله پور، رئیس اداره شبکه پایش هواشناسی استان اردبیل

22.رسول همتی، دبیر "کمیته هوا_راه" و "کارگروه بلایای جوی و توفان" استان اردبیل

غایبین جلسه:

-        نماینده محترم پلیس راه استان

 

 

منبع خبر:

روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل

جايگاه اينترنتي خبر :

http://www.ardebilmet.ir/to/khbar/1395/1395-08-11(hava_rah).htm

تاريخ خبر :

19/ 08 / 1395

تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان اردبیل می باشد و اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با ذکر منبع از محتویات آن استفاده نمایند.