;

صفحه نخست

تازه های هواشناسی

اخبار و رویدادهای هواشناسی

 

بررسی مه زدائی در فرودگاه اردبیل

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی اردبیل، در جلسه پدافندغیرعامل که در روز شنبه 8 آبان 95 با حضور استاندار محترم اردبیل، معاونت سیاسی و مدیران دستگاههای اجرایی استان اردبیل برگزار گردید مشکل کنسل و تاخیر پرواز فرودگاه اردبیل بدلیل شرایط بد جوی مورد تحلیل کارشناسی قرار گرفت.
در این جلسه آقای دولتی مهر، مدیرکل هواشناسی استان اردبیل به نقش هواشناسی در پدافندغیرعامل بعنوان تنها دستگاه پیش بینی کننده آینده اشاره و از توانایی نیروی کارشناسی این اداره کل در مشاوره و کمک به حل مسایل مخاطرات جوی و زیست محیطی استان در قالب سامانه توسعه هواشناسی کاربردی(تهک) خبر دادند.
در ادامه جلسه، آقای همتی دبیرکارگروه بلایای جوی و توفان استان اردبیل به بررسی معضل لغو پرواز در فرودگاه اردبیل بدلیل شرایط نامساعد جوی پرداختند ایشان بیان داشتند از بين پديده هاي مختلف هواشناسي، مه يكي از دلايل اصلي ابطال و يا انحراف پروازهاي فرودگاه اردبيل، به ديگر فرودگاه هاي كشور و ساير كشورها مي باشد كه اين امر هزينه قابل توجهي را براي شركت هاي خطوط هوايي ايجاد مي كند.
پديده مه و كاهش قابليت ديد ناشي از آن ، همچنين عوامل و عناصر موثر در تشكيل مه از جمله مواردي است كه درمكانيابي فرودگاه اردبيل كمتر به آن پرداخته شده است.
همتی؛ از مشکلات رخداده بر اثر كنسل پروازها از شرايط نامساعد جوي در فرودگاه اردبيل موارد ذیل را برشمردند:
1- کاهش سفرهای گردشگری، تجاری، بازاریابی و ...
2- لغو یا تاخیر در سفرهاي پزشكي و اورژانسی.
3- لغو یا تاخیر در برنامه حضور وزراي دولت و سياسيون در استان.
4- عدم اطمينان به برنامه ريزي به موقع در برگزاري منظم همايش ها، سمينارها، جلسات كاري و ... در شهر اردبيل و سایر مناطق استان.
5- لغو یا تاخیر سفرهاي بين المللي بويژه سفر حجاج و سردرگمي استقبال كنندگان و به هم خوردن مراسمات استقبال و پذيرائي.
6- عدم حضور به موقع استادان پروازی مراکز آموزش عالی استان برای حضور در کلاس های درس بويژه در اواخر هفته.
7- علاوه بر آب و هواي غيرقابل اطمينان شهر اردبيل در فصول سرد سال، آوازه لغو پروازها در فرودگاه اردبيل باعث عدم يا كم استقبال مسئولين و باشگاه هاي ورزشي كشور از ميزباني مسابقات در اردبيل شده است.
دبیرکارگروه بلایای جوی و توفان استان اردبیل، سه راه برای حل مشکل کنسل پرواز فرودگاه اردبیل بیان داشتند:
1_ جابجایی فرودگاه(هزینه بسیار گزاف ، بسیار زمان بر و کار مطالعاتی و میدانی زیادی می خواهد).
2- تجهیز فرودگاه اردبیل به سامانه Cat III و پروژکتورهای قوی(کت3 هنوز در هیچ فرودگاهی در ایران عملیاتی نشده و هواپیماها خطوط کشوری هم قابلیت کار با آن را ندارند).
3- راهکار سوم که بصورت استثنایی و در خصوص پروازهای اورژانسی و مهم می توان در شرایط خاص و برای بعضی از روزهای مه آلود بصورت پدافند غیرعامل استفاده کرد مه زدایی می باشد. (Dispersing Fog)
ایشان بیان داشتند پژوهشگاه هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان اردبیل توانایی امکانسنجی مه زدایی برای فرودگاه اردبیل دارند و در این راستا بررسی های اولیه نیز صورت گرفته است
همتی با بیان اینکه از مهر 1388 لغایت پایان سال 1394 از 441 پرواز کنسل شده، حدود 188 پرواز(43 درصد) بدلیل شرایط جوی بوده و حدود 45 میلیارد ریال طی این 6 سال و 6 ماه صنعت هوانوردی و شرکت های هواپیمایی دچار ضرر مالی شده اند ، عنوان داشتند با توجه به ديدگاه مثبت مسئولين بخش هاي سياسي، اقتصادي و اجتماعي استان در رابطه با نياز مبرم به حل مشكل لغو پروازهاي فرودگاه اردبيل، مه زدائي یکی از راههای حل آسان، كم هزينه و زودبازده براي گذر از لغو پروازهاي فرودگاه اردبيل بدليل شرايط جوي مي باشد. بطوریکه توجيه اقتصادي اجراي مه زدائي در فرودگاه اردبيل در قبال هزينه لغو پروزاها بسيار اندك و قابل ريسك كردن مي باشد.
ایشان در پایان گزارشات خود به سوال جناب آقای دکتر خدابخش استاندار محترم اردبیل در خصوص هزینه اجرای پروژه مه زدایی در فرودگاه اردبیل بیان داشتند اینکار نیاز به بررسی کارشناسی دقیق داشته و حدود قیمت 250 تا 350 میلیون برای نصب و اجرای اولیه و حدود 5 میلیون برای هر محلول پاشی هزینه خواهد داشت.

 

 

منبع خبر:

رسول همتی، دبیر کارگروه بلایای جوی و توفان استان اردبیل

جايگاه اينترنتي خبر :

http://www.ardebilmet.ir/to/khbar/1395/1395-08-08(unfog).htm

تاريخ خبر :

10/ 08 / 1395

تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان اردبیل می باشد و اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با ذکر منبع از محتویات آن استفاده نمایند.