;

صفحه نخست

تازه های هواشناسی

اخبار و رویدادهای هواشناسی

 

نشست خبری مدیران مرتبط با شورای هماهنگی مدیریت بحران استان اردبیل که در استانداری

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان  علی دولتی مهر در جلسه نشست خبری مدیران مرتبط با شورای هماهنگی مدیریت بحران استان اردبیل که در استانداری اردبیل برگزار شد تصریح کرد: در طی چند سال اخیر تلاش فراوانی کرده است تا ضمن تجهیز و توسعه خود، حوزه خدمات رسانی را از بخش هوانوردی به سایر بخش های استان گسترش دهد. امروزه نقش هواشناسی آنقدر گسترش یافته و درفعالیت های مختلف کشاورزی، گردشگری بلایای جوی و اقلیمی و حتی زندگی روزمره نقش کلیدی دارد.

وی تأکید کرد از مهمترین مسائلی که هواشناسی استان با آنها مواجه است، افزایش رخداد حوادث غیرمترقبه جوی و اقلیمی، عدم کاربست بهینه اطلاعات هواشناسی و اقلیمی درتوسعه زیرساخت ها می باشد.  وی بیان کرد داده، اطلاعات و محصولات جوی و اقلیمی، پایه کاربسیاری از فعالیت های عمومی از جمله شهرسازی، فعالیت های کشاورزی و ...  است و استفاده از این محصولات باعث پایداری توسعه، کاهش هزینه و افزایش بهره وری خواهدشد.

 مدیرکل هواشناسی استان در این نشست تشریح کرد: هواشناسی بادقت بسیار بالا بیش از 10 روز را پیش بینی می نماید و درصورت وجود سامانه های جوی به موقع طی اطلاعیه و یا اخطاریه به مردم و مسئولین اطلاع رسانی می کند دراین راستا اداره کل هواشناسی استان درخصوص پایش وضعیت جوی و بهبود پیش بینی تلاش نموده با مساعدت مسئولین استانی و سازمان هواشناسی کشور پروژه رادار در استان اردبیل اجرایی شود که با اعتبارات ملی مبلغ 55 میلیاردریال برای خرید رادار سازمان هزینه نموده و برای زیرساخت آن 10 میلیارد ریال برای زیرساخت از اعتبارات سفر ریاست محترم به استان هزینه گردیده است درصورت بهره برداری کمک موثری در بهبود پیش بینی خواهد داشت که برای تکمیل آن 15 میلیارد ریال اعتبار لازم است.

لذا این پروژه به منظور پایش وضعیت جوی قبل از ورود سامانه های جوی به منطقه و پایش احتمال رخداد بلایای جوی در جهت پیش بینی، نظارت و آشکارسازی پدیده های جوی، تعیین فاصله و زمان ورود سیستم های جوی درمقیاس متوسط همدیدی، تخمین میزان، شدت و نوع بارش و اعلام وضعیت بحرانی جوی همچنین درصدور هشدارهای زیان بار تگرگ، بارش های شدید برف و باران، طوفان و کمک به تعیین زمان مناسب عملیات کشاورزی و...  نقش مهمی را ایفا خواهدنمود.

علی دولتی مهر از تهیه سند توسعه هواشناسی کشاورزی خبر داد و گفت: سند هواشناسی کشاورزی گندم تهیه شده است و سند هواشناسی زنبورداری، شیلات و سیب زمینی و کلزا در حال تدوین می باشد وی گفت: هدف از تهیه اسناد کشاورزی، مستند نمودن مهارت ها، دانش و فنونی است که یک کارشناس هواشناسی می بایست در خدمات دهی به تولیدکننده یک ماده غذایی به آن مجهز باشد.

از آنجایی که هواشناسی کشاورزی یکی از ارکان سازمان جهانی هواشناسی و سازمان هواشناسی کشور است و سامانه توسعه هواشناسی کاربردی کشاورزی (تهک کشاورزی) نیز یکی از اجزاء اصلی سامانه توسعه هوشناسی کاربردی است. نیاز است تا فرمان مربوط به آن به صورتی روشمند مستند گردد.

مدیرکل هواشناسی استان اضافه نمود در راستای سیاست جدید که که دنبال می کند راه اندازی سامانه توسعه هواشناسی کاربردی ( تهک ) است که با هدف برقراری ارتباط با کاربران نهایی در بخش های مختلف کشاورزی با حمل و نقل، گردشگری و...  ایجاد شده است و در حال حاضر بخش تهک کشاورزی و جاده ای درمرحله اجرا می باشد و تاکنون نیز موفقیت هایی حاصل شده است. وی تشریح کرد یکی از خطراتی که بخش کشاورزی به ویژه مناطق روستایی را تهدید می کند مخاطرات جوی از قبیل خشکسالی، طوفان، سرمازدگی، باران شدید، سیل و تگرگ می باشد که اطلاع رسانی مناسب به کشاورزان و ارائه آموزش های لازم می تواند آسیب های ناشی از آن را کاهش دهد. که می تواند بهره گیری از اطلاعیه ها و اخطاریه های هواشناسی کاهش در هزینه و افزایش در بهره وری محصولات کشاورزی بسیار موٍثر باشد.

دولتی مهر همچنین ارائه خدمات اطلاع‌رسانی هواشناسی به هزار نفر از کشاورزان استان را یادآور شد و گفت: در نظر داریم تا پایان سال این میزان را به 12 هزار نفر برسانیم .

 

منبع خبر:

روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل

جايگاه اينترنتي خبر :

http://www.ardebilmet.ir/to/khbar/1395/1395-06-15(tahak).htm

تاريخ خبر :

18/ 06 / 1395

تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان اردبیل می باشد و اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با ذکر منبع از محتویات آن استفاده نمایند.