;

صفحه نخست

تازه های هواشناسی

اخبار و رویدادهای هواشناسی

 

تشریح برنامه های هواشناسی استان اردبیل در سال « اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل »

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل، علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان در تشریح برنامه های هواشناسی استان در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی به ضرورت افزایش بهره وری پایش جوی تاکید کرد.

وی افزود: بر همین اساس یکی از پروژه های در دست اقدام، تجهیز و تکمیل پروژه رادار هواشناسی است که می تواند زمینه ساز افزایش بهره وری پیش بینی، شناخت و شناسایی وضعیت جوی و ارتقای دقت پیش بینی های کوتاه مدت شود.

مدیرکل هواشناسی استان با تاکید به اینکه تجهیز استان به رادار هواشناسی می تواند نقش مهمی را در پایش پدیده های مخرب جوی به همراه داشته باشد، اضافه کرد: در ارتقای بهره وری توسعه هواشناسی کاربردی(تهک) به ویژه تهک کشاورزی با محوریت توجه به نیاز کاربران نهایی در دستور کار است.

دولتی مهر متذکر شد: با توجه به اولویت تولیدات کشاورزی در استان، استفاده از سامانه هواشناسی کشاورزی می تواند در کاهش خسارات ناشی از بلایای جوی، افزایش بهره وری محصولات کشاورزی، تولیدات مواد غذایی و تامین امنیت غذایی نقش موثری داشته باشد.

وی ابراز امیدواری کرد با تامین اعتبارلازم در سال جاری حداقل 12 هزار کشاورز از خدمات تهک کشاورزی بهره مند شوند.

به گفته مدیرکل هواشناسی استان در راستای برنامه های اقتصاد مقاومتی به منظور استفاده از داده ها و اطلاعات فراسنج های آب و هوایی، توسعه و ارتقای شبکه ایستگاه های هواشناسی و تبدیل ایستگاه های سنتی به خودکار و بروزرسانی ایستگاه های خودکار جهت پایش وضعیت جوی ضروری است.

وی با اشاره به نقش 82 ایستگاه سنتی و خودکار تاکید کرد: اطلاعات دقیقی برای اجرای طرح های مختلف به ویژه عمرانی، کشاورزی و غیره می توان به واسطه ایستگاه ها به دست آورد.

دولتی مهر همچنین پایدار نگه داشتن سامانه های موجود هواشناسی به ویژه سامانه هواشناسی فرودگاهی CAT2 و سامانه هشدار سریع هواشناسی که سبب افزایش ایمنی پرواز و انتقال هشدارهای به موقع به مراکز تصمیم­گیری را از اهداف این اداره کل دانست.

مدیرکل هواشناسی استان ضمن قدردانی از توجه استاندار محترم استان به رسالت هواشناسی، تصریح کرد: به منظور تحقق و اجرای برنامه های عملیاتی هم راستا با اقتصاد مقاومتی در سال 95 اعتباری بالغ بر 25 میلیارد ریال مورد نیاز است.

 

 

منبع خبر:

روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل

جايگاه اينترنتي خبر :

http://www.ardebilmet.ir/to/khbar/1395/1395-03-28(E-M).htm

تاريخ خبر :

26 / 03 / 1395

تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان اردبیل می باشد و اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با ذکر منبع از محتویات آن استفاده نمایند.