;

صفحه نخست

تازه های هواشناسی

اخبار و رویدادهای هواشناسی

 

 برگزاری کارگروه بلایای جوی و توفان با حضور مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل

 

به گزارش روابط عمومي هواشناسی استان اردبیل، اولین جلسه کارگروه تخصصی بلایای جوی و توفان در سال 95 ، در روز چهارشنبه مورخ 1/2/1395 در سالن کنفرانس اداره کل هواشناسی اردبیل با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد.

آقای علی دولتی مهر (مدیرکل هواشناسی استان اردبیل و رئیس کارگروه) ضمن خوش آمدگوئی به حضار و تبریک به آقای مسعود امامی یگانه به سمت مدیرکلی مدیریت بحران استان، به ارائه گزارش میزان بارندگی در سال زراعی(از اول مهر 1394 لغایت 31 فروردین 1395) و مقایسه آن با سال زراعی و دوره آماری مشابه  پرداخته و عنوان نمودند در سال زراعی جاری بارش نسبت به دوره آماری مشابه 40 درصد افزایش و نسبت به سال گذشته زراعی یک درصد کاهش داشته است. ایشان در ادامه صحبت های خود به پیشرفت فیزیکی مناسب رادار اردبیل که در منطقه شوندرسی گرمی در حال راه اندازی است اشاره نموده و در صورت تامین اعتبار درخواستی از اتمام این پروژه و راه اندازی آن در سال جاری خبر دادند.

آقای رسول همتی دبیر جلسه به بررسی مصوبات کارگروه در سال 1394 اشاره و بیان داشتند در سال گذشته 5 مصوبه در این کارگروه تصویب ولی عملیاتی نگردید. ایشان به نقش این کارگروه در زمینه آگاهی رسانی به مردم و مسئولین در سال گذشته اشاره و یکی از عملکردهای مهم این کارگروه را در سال گذشته برگزاری همایش "بررسی النینو و تاثیرات احتمالی آن بر استان اردبیل" با استفاده از صاحب نظران کشوری در این حوزه عنوان نمودند.

آقای مسعود امامی یگانه مدیرکل محترم مدیریت بحران استان سخنران بعدی جلسه بودند که با اشاره  به اینکه شورای هماهنگی مدیریت بحران از 14 گروه در سطح کشور تشکیل شده است ولی بنا به شرایط منطقه، در استان اردبیل به 18 کارگروه افزایش یافته است. ایشان به 4 مرحله مدیریت بحران(پیش بینی و پیشگیری، آمادگی، مقابله، بازسازی و بازتوانی) اشاره و نقش این کارگروه را در خصوص پیش بینی مخاطرات جوی مهم و ارزشمند شمردند.

آقای امامی به نقش کارشناسان عضو در کارگروه های مختلف مدیریت بحران استان و تعیین اولویت های کاری مدیریت بحران استان از سوی این کارگروه ها اشاره نمودند.

مدیرکل مدیریت بحران استان در ادامه سخنرانی خود بیان داشتند که اعتبارات مدیریت بحران نسبت به شرایط قبل تغییر کرده است و خواستار مشخص شدن برنامه ها و اولویت های کاری به تفکیک شهرستان ها شدند. ایشان در ادامه خواستار ارتقاء فرهنگ و آگاهی مردم جهت استفاده از صنعت بیمه در زمینه پیش گیری از خسارات احتمالی شدند.

در پایان جلسه اعضاء حاضر با بررسی مصوبات اجرا نشده و با بیان نقطه نظرات خود موارد زیر را تصویب نمودند.

1.مصوب گردید برای تجهیز استدیوی خبر سیمای استان به نمایشگرهای لمسی، و راه اندازی خبر هواشناسی تامین اعتبارات لازم از سوی اداره کل صداوسیمای مرکز اردبیل و مدیریت بحران اقدام گردد.

2.مقرر گردید برای راه اندازی و خرید بیلبرد جاده­ای به منظور اطلاع رسانی وضعیت گردنه   ها و راههای ارتباطی استان، گروه کارشناسی متشکل از کارشناسان دستگاه های اجرای راه و شهرسازی، حمل و نقل و پایانه ها، هواشناسی، محیط زیست، پلیس راه و مدیریت بحران با تشکیل جلسات تخصصی راهکارهای لازم را ارائه نمایند.

3. مصوب گردید اداره کل محیط زیست استان نسبت به تعیین مکان ایستگاه سنجش آلودگی هوا در مرکز شهر اردبیل و محل مناسب جهت نصب تابلوی اطلاع رسانی و برآورد هزینه های لازم اقدام و نتیجه را به اداره کل مدیریت بحران اعلام نماید.

4. مقرر گردید جهت مطالعات خواستگاه منشاء ریزگردها و گردوغبار در استان اردبیل، نماینده اداره کل حفاظت محیط زیست شرح خدمات لازم را تدوین نمایند.

5.مصوب گردید نرم افزار هوانمای کشوری توسط اداره کل هواشناسی استان اردبیل تهیه و  بــــا رایزنی های لازم با مدیریت فرودگاه اردبیل در سالن ترانزیت نصب گردد.

حاضرین در جلسه:

مسعود امامی یگانه، مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل

علی دولتی مهر، مدیرکل هواشناسی استان اردبیل

رضا حامدی، معاون خبر صداوسیمای استان اردبیل

شهرام لازمی زارع، معاون خدمات شهری شهرداری اردبیل

سیاوش محمدی، معاون فنی و ایستگاههای هواشناسی استان اردبیل

فرهاد عطائی شیخ، مدیر بحران و پدافند غیرعامل اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل

محرم عدلی، مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل

امین حسین پور، مدیر مهندسی رودخانه های شرکت آب منطقه ای استان اردبیل

علی اکبری فرد، مدیر دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل

رئوف نیک طبع، رئیس اداره مراقبت پرواز فرودگاه های استان اردبیل

مهران سرابی، رئیس اداره برنامه ریزی و آموزش جمعیت هلال احمر استان اردبیل

افشین اصغری، کارشناس مسئول اداره کل مدیریت بحران استان اردبیل

کرامت حمزه نیاری، مسئول مدیریت راههای اداره کل حمل و نقل و پایانه های استان اردبیل

امیر دانش، کارشناس بحران و پدافند غیرعامل اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل

سرهنگ شهروز سیفی جهان، نماینده پلیس راهوار استان اردبیل

سروان سید محمد صفوی، نماینده پلیس راه استان اردبیل

تمجید پایدار، کارشناس اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل

منصور اسدی، کارشناس اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل

قاسم هژبرپور، سرپرست کارگروه هواشناسی کاربردی استان اردبیل

عباس شاهماری، سرپرست مرکز تحقیقات هواشناسی کشاورزی استان اردبیل

رسول همتی، دبیر کارگروه بلایای جوی و توفان استان اردبیل

 

منبع خبر:

روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل

جايگاه اينترنتي خبر :

http://www.ardebilmet.ir/to/khbar/1395/1395-02-01(balaya).htm

تاريخ خبر :

04 / 02 / 1395

تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان اردبیل می باشد و اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با ذکر منبع از محتویات آن استفاده نمایند.