صفحه نخست

تازه های هواشناسی

اخبار و رویدادهای هواشناسی

برگزاری همایش

 بررسی پدیده النینو و اثرات احتمالی آن بر استان اردبیل

این همایش به همکاری مشترک کارگروه های تخصصی سیل و مخاطرات رودخانه های شرکت آب منطقه ای و بلایای جوی و اقلیمی اداره کل هواشناسی استان اردبیل در 2 دی 1394 در هفته ایمنی در برابر زلزله و کاهش بلایای طبیعی در سالن اجتماعات آب منطقه‌ای اردبیل برگزار گردید

همایش سر موعد مقرر و با سخنرانی‌های تخصصی برگزار و زمینه‌ای را فراهم کرده بود تا از اکثر مسئولان و کارشناسان ادارات و نهادها حضور پیدا کنند.

بعداز تلاوت چند از آیات قرآن کریم و سرود جمهوری اسلامی ایران، نماهنگ النینو و بلایای جوی و اقلیمی رخ داده در استان اردبیل پخش گردید.

آقای سلامت مجری همایش عنوان داشتند در دو ماه گذشته با انتشار اخباری در خصوص پدیده ال نینو و اینکه این پدیده جوی چه تأثیری در آب‌ و هوای کشور و استان اردبیل خواهد داشت، از موضوعاتی است که نهادهای مسئول را درگیر خود ساخته و در جامعه موجی از شایعات در مورد آن انتشار یافته است.  به‌منظور شفاف‌سازی تأثیرات این پدیده و آگاه سازی عموم همایش پدیـده ال نینو و تاثیرات احتمالی آن در استان اردبیل امروز برگزار خواهد شد. ایشان از اولین سخنران دعوت بعمل آوردند.

اولین سخنران آقای داود نجفیان، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اردبیل بودند ایشان در ابتداء سخنرانی خود عنوان کردند: تمامی اقدام ها و برنامه های این سازمان به منظور کاهش میزان خسارت جانی و مالی و حفظ جان مردم است.

 وی با بیان اینکه شایعه های مطرح شده در فضای مجازی، رسانه ها و محافل عمومی ما را بر آن داشت تا با برگزاری این همایش واقعیت این پدیده جوی را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهیم، افزود: امروز این همایش با حضور کارشناسان مرکز اقلیم شناسی کشور برگزار می شود و خروجی این همایش نیز رسیدن به داده هایی برای تصمیم گیری های صحیح است.

 نجفیان به اهم خبرها و شایعه های مطرح شده در بین مردم درباره این پدیده جوی اشاره کرد و بیان داشت: شرکت آب منطقه ای به بحث های علمی این همایش وارد نشده و تنها هشدارهای وزارتی را مبنی بر آمادگی در برابر زمستان و یخبندان ناشی از آن جدی گرفته است.

 این مقام مسئول پدیده النینو را یک پدیده طبیعی و اثر اصلی آن را طغیان رودخانه ها دانست و ادامه داد: در سالجاری با اتفاق ها و تغییرهایی که در رودخانه های طبیعی رخ داده است تاکنون 30 نفر جان خود را از دست داده اند که لازم است به شهروندان هشدار دهیم که وارد حریم رودخانه های بزرگ نشوند.

نجفیان اقدام هایی همچون احداث سد و آب بند ها را در راستای پیشگیری از خسارت های جانی و مالی مرتبط با این مهم عنوان و تصریح کرد: پدیده النینو شایعه نیست و پدیده ای به مانند دیگر پدیده های جوی است که می توان با برنامه ریزی های صحیح و اقدام های پیشگیرانه با آن مقابله کرد.

وی با بیان اینکه برخی حوادث رخ داده در برخی از استان‌ها نظیر استان ایلام در 100 سال اخیر بی‌سابقه بوده و در کمتر از 24 ساعت بیش از 189 میلی‌متر بارش اتفاق افتاده است، افزود: این میزان بارش با آمار و ارقام بارش‌های چند سال اخیر برابری می‌کند که وقوع این بارش‌ها زمینه‌ای را فراهم کرده تا شاهد وقوع و رخداد سیلاب در برخی از مناطق کشور باشیم.

نجفیان تصریح کرد: متاسفانه وقوع این حوادث و سیلا‌ب‌ها که همراه با خسارت زیادی بوده زنگ هشدار را برای ما به صدا درآورده تا نسبت به مدیریت وقوع سیلاب و جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم رودخانه‌ها اقدامات مطلوب و مناسب انجام شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل یادآور شد: به دور از رخداد پدیده ال‌نینو در طغیان رودخانه‌ها و بارش‌هایی که در مناطق مختلف رخ می‌دهد باید از ساخت و سازهای بی‌رویه در حاشیه رودخانه‌ها جلوگیری شود تا زمینه‌ای فراهم آید تا در یک مسیر درست هدایت‌های آب‌های سطحی فراهم شود

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اردبیل در پایان سخنان خود با اعلام اینکه استان اردبیل سه هزار و 400 کیلومتر رودخانه دارد که بر روی یک هزار و 800 کیلومتر آن مطالعه های بستری و بر روی یک هزار و 500 کیلومتر آن اعلام عمومی حریم انجام شده است، خاطر نشان کرد: وسیع بودن حوزه آبی و رودخانه ای استان اقدام های انجام شده را ناکافی جلوه می دهد.

دومین سخنران همایش آقای علی آذرنژاد معاون هماهنگی امور استانداری اردبیل بعنوان رئیس همایش بودند

وی اظهار کرد: آب و هوا و اقلیم در حال تغییر است. در گذشته شاهد بودیم با ملاحظه نکردن آمار و اطلاعات هواشناسی در سطح استان امروز چقدر دچار مشکل هستیم. همه دستگاه‌های اجرایی باید در اجرای طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی از آمار و اطلاعات هواشناسی و تغییرات اقلیمی استفاده کنند چراکه اگر به این مسائل و موضوعات بها داده نشود، قطعاً گرفتاری‌های زیادی را شاهد می‌شویم. وی نمونه این بی‌توجهی را احداث فرودگاه اردبیل و همچنین احداث ورزشگاه علی دایی که در معرض وزش بادهای شدید است، عنوان کرد

آذرنژاد افزود اگر به مطالعات و کارهای تحقیقی و پژوهشی بها داده می‌شد ما امروز در فرودگاه اردبیل شاهد کنسل شدن پی در پی پروازها و لغو سفرهای هوایی به استان اردبیل نبودیم.

وی ضرورت توجه دستگاه‌های مختلف اجرایی را به بها دادن آمار و اطلاعات دقیق هواشناسی یادآور و بیان کرد:

عدم هماهنگی بویژه در موضاعات علمی نباید بین دستگاه های اجرا بوجود آید. متولی هر بحث علمی سازمان ها و ادارات در دولت مشخص است. متولی سیل و بحران آب، شرکت آب منطقه ای و متولی بحث های تغییر اقلیم و پدیده های چون النینو هواشناسی است مضاعفا اینکه مدیریت بحران بعنوان جمع کننده شرایط بحران و هشدار دهنده در سطح استان است.

ایشان در پایان سخنرانی خود افزودند سامانه جدید هواشناسی در قالب نصب یک رادار در شهرستان گرمی در دست اجراست که امیدواریم با نصب و راه‌اندازی این سامانه امکان پیش‌بینی دقیق‌تر وضعیت جوی و هواشناسی به وجود آمده و بخشی از دغدغه‌ها و مشکلات در این حوزه برطرف شود.

سومین سخنران آقای علی دولتی مهر مدیر کل هواشناسی استان اردبیل بودند

ایشان گفتند: پدیده ال نینو و اثرات احتمالی آن اردبیل را تهدید نمی کند و مشکلی از بابت تغییرات جوی برای استان اردبیل پیش بینی نمی شود.

وی افزود: اگر پدیده ای هم وارد استان شود تا قبل از یک هفته اطلاع رسانی می شود تا آمادگی های لازم در این زمینه اعمال شود.

وی بیان کرد: استان اردبیل منطقه ای کوهستانی بوده و سرد بودن در فصل زمستان از ویژگی های این منطقه است.

او گفت: در سال 86 زمستان سختی بر این استان حاکم بوده که 128 روز از فصل سال دمای هوا تا زیر منفی پنج درجه بود ، ولی بر اساس پیش بینی های هواشناسی دوره یخبندان در سال جاری مانند سال 86 نخواهد بود.

مدیرکل هواشناسی استان همچنین با اشاره به کاهش 10 درصدی بارندگی در سال جاری نسبت به سال گذشته از افزایش 50 درصدی بارندگی در سال جاری نسبت به دوره آماری خبر داد.

وی افزود: با مساعدت مسوولان استانی و سازمان هواشناسی کشور رادار هواشناسی با 55 میلیارد ریال اعتبار برای استان تامین شده و در حال اجرا است که در صورت ادامه مساعدت ها در سال جاری راه اندازی می شود.

دولتی مهر افزود: راه اندازی این پروژه به بهبود پیش بینی های هواشناسی منجر شده و در زمان مناسب وضعیت جوی و اقلیمی به اطلاع مردم می رسد.

ادامه همایش ارائه مقاله بود و اولین مقاله توسط آقای دکتر مجید حبیبی نوخندان، رئیس مرکز اقلیم شناسی کشور با عنوان"النینو (چی! کی! کجا! چگونه!) و تاثیرات احتمالی النینو بر ایران و استان اردبیل" ارائه گردید.

آقای حبیبی بصورت پاویرپوینت عنوان کردند پدیده النینو، پدیده اقیانوسی است که به دلیل شرایط خاص گرم یا سرد بودن آب در اقیانوس اتفاق افتاده که با کاهش صید برای صیادان منطقه همراه است و از آن به عنوان پسر کوچک یا پسر مسیح نام می‌برند.

وی متذکر شد: همراه با پدیده النینو افزایش بارندگی‌ها به ویژه در جنوب‌غرب ایران رخ داده و در لانینو بالعکس کاهش بارش‌ها را شاهدیم.  وقوع این پدیده همراه با طرح برخی از مسائل در ماه‌های اخیر از سوی رسانه‌ها شایع بوده و این پدیده، پدیده آب و هوایی نیست بلکه افزایش دمای آب اقیانوس‌هاست که از آن به عنوان یک پدیده اقیانوسی نه جوی یاد می‌شود که در یک دوره خاص دمای هوا افزایش می‌یابد و تغییر الگوی جوی نیز به وجود می‌آید. تأثیرات این پدیده در آمریکای‌جنوبی، کشورهای اقیانوسی و استرالیا بیش از سایر مناطق دنیاست.

وی بیان کرد:‌ پژوهشکده اقلیم‌ شناسی به عنوان یک مرکز ملی از ماه‌ها پیش در این زمینه به جای پیشگویی، پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده و درباره تبعات آن اطلاعیه‌ها و هشدارهایی را صادر کرده، با این حال نمی‌توان برای همه کشور نسخه واحدی پیچید.

حبیبی اضافه کرد: به تبع کشور در استان اردبیل نیز آثار و نتایج النینو بسیار نامحسوس است و به نظر نمی‌رسد ما با یک زمستان سخت و دشواری در استان اردبیل روبه‌رو باشیم و یا بخواهیم مردم را در این زمینه نگران کنیم

رئیس مرکز اقلیم‌ شناسی کشور با اشاره به افزایش میانگین دما در کشور که گاه همراه با کاهش بارش‌ها در مناطق مختلف رخ می‌دهد، ادامه داد: این تغییرات جوی ایجاب می‌کند تا ما در کشت محصولات کشاورزی با الگوهای جدید تلاش بیشتری را انجام دهیم و زمینه‌ای را فراهم کنیم تا متناسب با هشدارها و پیش‌بینی‌های هواشناسی امر کشت و زرع به انجام برسد

رئیس مرکز ملی اقلیم شناسی کشور از بی‌توجهی به اطلاعات اقلیم‌شناسی در سند چشم‌انداز کشور انتقاد کردند و بیان داشتند در سند چشم‌انداز توسعه کشور هیچ بها و ارزشی به آمار و اطلاعات هواشناسی و اقلیم‌شناسی قائل نشدند و همین امر ضعف‌ها و نارسایی‌های جدی را رقم زده است

دکتر حبیبی گفت به جای آن که رسانه‌ها را متهم به تولید شایعه کنیم، بهتر است از شایع بودن پدیده‌های جدید جوی و اقیانوسی همچون ال‌نینو سخن به میان بیاوریم و بدون اینکه بخواهیم ترس و وحشتی در بین مردم ایجاد کنیم، با نگاه واقع‌بینانه پدیده‌های جوی را به مردم بشناسانیم.

وی با بیان اینکه ما به دلیل زندگی شهری امروز و تغییرات اقلیمی که شاهد آن هستیم، با اشکال مختلفی از پدیده‌های جوی روبه‌رو هستیم که ضروری است نسبت به شناسایی و مطالعات آن با دقت نظر بیشتر عمل شود.

رئیس مرکز ملی اقلیم شناسی‌ کشور گفت: همه رؤسای جمهور و مسئولان کشورهای مختلف به این نتیجه رسیدند که امروز کره زمین با افزایش گازهای گلخانه‌ای و فسیلی روبه‌روست و اهمیت این موضوع به قدری حتی از ترور و تروریسم مهم‌تر است که رؤسای جمهور تمام کشورها گرد هم آمدند تا موضوع تغییرات اقلیمی و شرایط جوی را بررسی کرده و به یک راهکار درست در پایداری بیشتر مسائل زیست‌محیطی برسند.

حبیبی با بیان اینکه هیچ شرایط جوی مشابه خود را ندارد و همواره در شرایط جوی حتی با یک فشار و رطوبت جوی متفاوت را شاهد هستیم، افزود: هیچ کس نمی‌تواند به جرأت تمام سخن از افزایش دما و گرما به میان بیاورد در حالی که تغییرات جوی همچنان پدیده‌های نو و جدیدی هستند که اشکال و انواع آن را در حوزه‌های مختلف به راحتی مشاهده می‌کنیم.

وی بیان کرد: به طور فراگیر و عمومی ما امروز در اکثر کشورها و کره زمین با افزایش دما و به دنبال آن وقوع خشکسالی‌های پی در پی روبه‌رو هستیم به طوریکه حتی بارش‌های پاییزی به اواخر زمستان انتقال پیدا کرده و شرایط خاصی را برای همه ما به وجود آورده است.

حبیبی با بیان اینکه اصل در فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌ها بر پیشگیری و اساس پیشگیری نیز بر پیش‌بینی استوار شده است، اضافه کرد: ما در مرکز اقلیم شناسی کشور به پیش‌بینی‌های بلند مدت فصلی روی آوردیم که هموطنانمان از طریق سامانه و سایت پژوهشگاه اقلیم‌شناسی می‌توانند این پیش‌بینی‌ها را مشاهده کنند.

وی با بیان اینکه برخی از کشورها با افزایش دما و ذوب یخ‌ها در ترس و واهمه نابودی جزایر شکل گرفته در طول تاریخ هستند، ادامه داد: ما به جای آن که در برنامه‌ریزی‌ها و هدف‌گذاری‌هایمان به گذشته توجه کنیم، بهتر است آینده و تحولات آن را مد نظر قرار دهیم تا یک شرایط متفاوتی را شاهد و ناظر باشیم.

حبیبی تغییرات اقلیمی را در شرایط کنونی و در تناسب با شیوه زندگی و معیشت یادآور شد و اظهار کرد: افزایش دما در کشورهای مختلف به ویژه افزایش حداکثر دمای شبانه تا هشت دهم درجه در سال‌های اخیر بر دغدغه‌ها و نگرانی‌ها افزوده است.

وی به شرایط متفاوت بارش‌ها در مناطق جنوبی و غربی کشور اشاره کرد و گفت: همین تغییرات چالش‌های متفاوتی را در کشور به ویژه جاری شدن سیلاب‌ها در ایلام به وجود آورده است.

رئیس مرکز ملی اقلیم‌شناسی کشور با بیان اینکه بخشی از چالش‌های دریاچه ارومیه مربوط به تغییرات دمایی و آب و هوایی است، افزود:‌ کاهش بارش در این منطقه حاد بوده و باید این شرایط را در کنار برخی اقدامات غیراصولی دست‌ساز بشری به مجموع عوامل دخیل در خشک شدن دریاچه ارومیه افزود.

بر اساس پیش بینی‌های انجام شده یخبندان در کشور کاهش می‌یابد اما نیاز است در راستای وقوع یخبندان، برای پیشگیری از یخبندان در کشور برنامه‌های اساسی انجام شود.
حبیبی با هشدار به توسعه کشت زعفران در کشور با توجه به کاهش تعداد روزهای یخبندان و سرد سال تصریح کرد: قطعاً توسعه کشت زعفران در این شرایط آب و هوایی در همه نقاط کشور نمی‌تواند حرکت خوب و مقبول باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: متأسفانه در تنظیم سند چشم‌انداز و اسناد بالادستی به آمار و اطلاعات هواشناسی و اقلیم‌شناسی بها داده نشده در حالی که باید در کشور به این حوزه اهمیت داده شود تا در اجرای پروژه‌ها بعدها دچار ضرر و زیان نشویم.

حبیبی اضافه کرد: ما شاهد افزایش بارش‌ها در تابستان و کم شدن بارش‌ها در فصل پاییز و همچنین اواخر زمستان هستیم که مرکز اقلیم‌شناسی تلاش می‌کند در سناریوهای مختلف این شرایط را متفاوت مورد توجه و ارزیابی قرار دهد.

آخرین سخنران آقای دکتر کامران امامی، دکتری عمران آب و مجری طرح تدوین ضوابط انتخاب سیلاب طراحی سدهای ایران بودند که مقاله ای تحت عنوان "پسر كوچك ولي قوي، اقيانوس آرام و بارش پاييز 94 ايران" ارائه نمودند.

ایشان در ابتداء سخنرانی خود از مدیریت تطبیقی و مديريت منابع طبيعي با پذيرش عدم قطعيت و تنظيم راهبرد در طول زمان بر اساس درك بهتر و عميق‌تر يا تغييرات مشاهده‌اي توضیحاتی ارائه و مطالب خود را به سوی پیش بینی های اقلیمی ختم و عنوان داشتند براي اولين بار در تاريخ بشر، دانشمندان در تابستان 1997، با استفاده از پيش بيني هاي اقليمي از شش ماه قبل سيلابهاي بزرگي را در كاليفرنيا و فلوريدا بدرستي پيش بيني نمودند. در عمل بيشترين بارندگي مشاهده اي در طول دوره  آماري (120 سال) بوقوع پيوست وپيش بيني فوق و اقدامات يشگيرانه موجب كاهش زيانها و خسارات به ميزان چند ميليارد دلار گرديد.

از این روش پیش بینی اقلیمی در ایران نیز استفاده گردیده است بعنوان مثال پيش‌بيني‌هاي اقليمي در آبگيري زودهنگام سد كرخه در سال 1378 (بدون سرريز)‌ و ذخيره 400 میلیون متر مکعب در يكي از شديدترين خشكسالي كشور.

ایشان به تحقیقاتی در خصوص دورپيوند پديده هاي ال نينو و لانينا با پر آبي و كم آبي كرخه در پاييز در کشور اشاره

و بیان داشتند بر اساس مطالعات انجام شده و نتايج مدل‌هاي پيش‌بيني شبكه عصبي مصنوعي و همچنين با استفاده از اطلاعات تاريخي، براي شش حوضه کرخه، اترک، ارومیه، مند، مرزی غربی و بلوچستان در سال آبي 95-1394 بر اثر پدیده النینو بارش 30 تا 50 درصد بالاي متوسط پیش بینی کردند و در پایان سخنرانی خود اكيدا توصيه کردند در چارچوب پيش‌بيني‌هاي ال‌نينو قوي سال جاري از قضاوتهاي زودهنگام، استناج‌ها و تعميم‌هاي غير علمي اجتناب شود.

در ادامه همایش تفاهم نامه همکاری بین شرکت آب منطقه ای و اداره کل هواشناسی استان اردبیل منعقد گردید در این تفاهم نامه آورده شده است

"شناخت لایه های مختلف جو، شبکه های دیدبانی کلیه پدیده های جوی، جمع آوری و تحلیل داده ها و اطلاعات هواشناختی و صدور هشدارهای جوی از وظایف هواشناسی می باشد و شرکت آب منطقه ای متناسب با اهداف و وظایف سازمانی خود شبکه های هواشناسی(تبخیرسنجی، بارانسنجی، برف سنجی و ...) را در اختیار دارد. با توجه به اهمیت پیش بینی های تخصصی هواشناسی در حوزه آب و از سوی دیگر جهت اتخاذ تدابیر ویژه مدیریتی بر منابع آب استان اردبیل در کلیه ابعاد، این کار نیازمند تعامل و همکاری کارشناسی و مدیریتی است تا بتوان از نقش مهم و موثر آمار و اطلاعات در عملیاتی شدن بهتر برنامه ها و فعالیت های طرفین به نحو مطلوب استفاده نمود."

در پایان همایش نیز از دست اندرکاران برگزاری این همایش تجلیل گردید.

1-      اهداء لوح تقدیر به آقای علی اسلامی ، مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل از طرف آقای دکتر پرهیزکار معاون محترم وزیر راه و شهرسازی و ریاست سازمان هواشناسی کشور

2-      اهداء لوح تقدیر به آقای داود نجفیان ، رئیس هئیت مدیریه و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل از طرف آقای مهندس علی آذرنژاد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل و رئیس همایش

3-      اهداء لوح تقدیر به آقای علی دولتی مهر ، مدیرکل هواشناسی استان اردبیل از طرف آقای مهندس علی آذرنژاد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل و رئیس همایش

4-      اهداء لوح تقدیر به آقای بهروز محمدی ، معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اردبیل از طرف آقای مهندس علی آذرنژاد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل و رئیس همایش

5-      اهداء لوح تقدیر به آقای رسول همتی ، دبیر کارگروه تخصصی بلایای جوی و اقلیمی استان اردبیل از طرف آقای مهندس علی آذرنژاد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل و رئیس همایش

6-      اهداء لوح تقدیر به آقای امین حسین پور ، دبیر کارگروه تخصصی سیل و مخاطرات رودخانه های استان اردبیل از طرف آقای مهندس علی آذرنژاد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل و رئیس همایش

7-      اهداء لوح تقدیر به آقای افشین اصغری ، کارشناس مسئول اداره کل مدیریت بحران استان اردبیل از طرف آقای مهندس علی آذرنژاد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل و رئیس همایش

8-      اهداء لوح تقدیر به آقای رسول عاشوری ، رئیس اداره روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اردبیل از طرف آقای مهندس علی آذرنژاد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل و رئیس همایش

 

 

منبع خبر:

روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل

جايگاه اينترنتي خبر :

http://www.ardebilmet.ir/to/khbar/1394/1394-10-05(hamayeh).htm

تاريخ خبر :

05 / 10 / 1394