صفحه نخست

نحوه تماس با ما

اخبار و رویدادهای هواشناسی

 

 


مقالات پذیرفته شده همکاران هواشناسی استان اردبیل در كنفرانس ملي مديريت بحران ( 31-30 خرداد 1391 )

در دومين كنفرانس ملي مديريت بحران كه در تالار وزارت كشور برگزار گردید چهار مقاله همکاران بشرح زیر در این همایش ارائه گردید:

1- نقش سامانه هشدار سريع با بستر مخابراتي وايرلس(HVF) در مديريت ريسك بلاياي جوي استان اردبيل

ارائه مقاله سخنراني آقای رسول همتي با همکاری سياوش محمدي ، ليلا اصلانيان و بابك نيكجو

چكيده مقاله:

در استان اردبيل طی 15 سال گذشته (1374 لغایت 1390) حدود 300 بلایای جوی و اقلیمی رخ داده ، و روند اين بليه ها در سطح منطقه بصورت افزايشي مي باشد. اهميت افزايش سرعت تصميم گيري به هنگام وقوع بلاياي جوي به حدي است كه تصميم گيري صحيح در چند ساعت اوليه وقوع بحران هاي طبيعي مي تواند از بروز بسياري از فجايع انساني و اقتصادي جلوگيري نمايد.يكي از از روش هاي موثر براي افزايش سرعت و تصميم گيري هاي صحيح استفاده از سيستم هاي هشدار سريع مي باشد مطابق با تعريف "استراژي بين المللي كاهش خطر پذيري سازمان ملل" هشدار سريع عبارت است از فراهم كردن به موقع و موثر اطلاعات از طريق نهادهاي مشخصي كه به افراد در معرض مخاطره كمك مي كند ، از ريسك اجتناب كنند يا آن را كاهش دهند و براي واكنش موثر به آن آماده باشند.سامانه هشدار سريع درحالت ساده مي تواند با استفاده از بستر مخابراتي وايرلس مودم ، اطلاعات هواشناسي و بارندگي را به مانيتورينگ منتقل و در مركز با استفاده از مدل هاي پيش يابي جهاني و منطقه اي نظير (WRF ، MMS ، GFS و ...) و نقشه هاي هواشناسي ، بارندگي محتمل و ساير پارامترهاي مخرب جوي مورد نظر تخمين زده شده و پهنه بندي زمان و منطقه خطر تقريب زده مي شود. در نهايت مدت زمان لازم برای دادن هشدارها (که به زمان هشدار نیز معروف می باشد) ، یک عامل مهم در جلوگیری از خسارات بليه جوي مي باشد. بطوريكه هر چه زمان هشدار طولانی باشد ، میـــــزان خسارات احتمالي كاهش مي يابد.فاز اول سامانه هشدار سريع به منظور پايش پارامترهاي هواشناسي در محدوده استان اردبيل بصورت پايلوت در سال 1390 كليد خورد تا اين امكان انتقال داده ها توسط بستر مخابراتي راديو مودم (VHF) در باند (8.5 GHz) تا شعاع 100 الي 500 كيلومتري فراهم شده است.

کلمات کليدي: اردبيل ، بلاياي جوي و اقليمي ، سيستم هشدار سريع ، بستر مخابراتي وايرلس

2- تحليل آماري و سينوپتيك بارش برف زنجان با رويكرد مديريت بحران (پوستری )

سميه قاسمي ، بهروز سبحاني ، علي دولتی مهر

3- شناسائي و تحليل عوامل ايجاد كننده يخبندان هاي شهرستان كرمانشاه به منظور مديريت بهينه ي بحران (پوستری )

بيان خالدي ، برومند صلاحي ، قاسم هژبرپور

4- بررسي رخداد توفان هاي تندري سيلاب ساز در استان كرمانشاه (پوستری )

فرشته محمدي ، برومند صلاحي ، رسول همتي

5- پايش خشكسالي هاي شهر پارس آباد با تاكيد بر بحران كم آبي (پوستری )

احمد برادران ، ليلا ابراهيمي ، مهرداد رمضانپور ، قاسم هژبرپور


مقالات پذیرفته شده همکاران هواشناسی استان اردبیل در همایش ملی شهرهای مرزی و امنیت ( 31-30 فروردين 1391 )

 در همایش ملی شهرهای مرزی و امنیت با محوريت موضوع چالش‌ها و رهیافت‌ها در دانشگاه سيستان و بلوچستان برگزار گردید مقاله همکاران بشرح زیر در این همایش ارائه گردید:

ارائه مقاله پوستري آقای علي دولتي مهر با همکاری سياوش محمدي و پري ناز شيخي تحت عنوان "پهنه بندی مناطق مرزی استان اردبیل با استفاده از شاخص دمای موثر با رویکرد جذب توریسم های خارجي"

چكيده مقاله:

مرز مهمترين عامل تشخيص و جدائي سرزمين يك كشور از كشور همسايه بوده و به آخرين حد قلمرو زميني ، هوائي و دريايي و تحت الارضي هر كشور گفته می شود. خطوط مرزي خطوطي اعتباري و قراردادي است كه بمنظور تحديد حدود يك كشور روي زمين و اسناد مرزي مشخص مي شود. و توريسم در دنياي ارتباطي امروز يك حركت جديد و يكي از عناصر مهم و اثر گذار ارتباطي بين تمدن ها تلقي مي شود. صنعت توريسم نقش بسيار قدرتمندي در روند توسعه كشورها به عهده دارد و داراي ابعاد گسترده اي است كه مهمترين زمينه هاي مورد توجه ملل مختلف ابعاد اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي است كه ارتباط بين ملل و جوامع مختلف در تحقق اين زمينه ها و شرايط، ضرورتي اجتناب ناپذير است. همان طوري كه منابع اقتصادي، راه ها و جاده هاي مواصلاتي، نيازهاي فرهنگي و ارتباطات تاريخي و اجتماعي از ضروريات ارتباط مستمر و مداوم بين كشورها و ملل مختلف است و از زير ساخت هاي توسعه به حساب مي آيد، نمي توان از عامل اقليم و آب و هوا و تأثير آن بر توسعه و تحول در بخش توريسم غافل بود، چراكه اين مقوله از شرايط و زمينه هاي اوليه و اصلي ارتباطات بين كشورها و حتي بين مناطق و سرزمين هاي يك كشور و يا منطقه محسوب مي گردد. در این مقاله با استفاده از داده های ایستگاه هواشناسی در محدوده مورد مطالعه شاخص های بیوکلیماتیک و آسایش بررسی و با استفاده GIS  اقدام به پهنه بندی اقلیم گردشگری گردید و مشخص گردید که ماه های خرداد تا مهر مناسب ترین زمان برای گردشگری و استفاده از مناطق طبیعی و چشمه های معدنی منطقه می باشد.

واژه های کلیدی:  مرز - صنعت توريسم - بیوکلیماتیک - ایستگاه هواشناسی - GIS


مقالات پذیرفته شده همکاران هواشناسی استان اردبیل در یازدهمین سمینار سراسری آبیاری و کاهش تبخیر ( 18-19 بهمن 1390 )

در يازدهمين سمينار سراسري آبياري و كاهش تبخير كه در دانشگاه شهيد باهنر كرمان برگزار گردید چهار مقاله همکاران بشرح زیر در این همایش ارائه گردید:

1-تحلیل روابط خطی تعداد وقوع دوره های خشک و مرطوب شهرستان  های اردبیل (پوستری )

علي دولتی مهر ، بهنام مجیدپور ، عظيم بهبودی ، مریم سلاجقه

2- پایش خشکسالی استان اردبیل درسال زراعی 90-89 (پوستری)

علي دولتی مهر  ، رسول همتی ، قاسم هژبرپور ، سياوش محمدی ، وجیه اکبری

 3- بررسی هیدرولوژی حوضه هیرچای در استان اردبیل بارویکردتبخیروتعرق(سخنرانی)

علي دولتی مهر  ، معصومه هنرنیا ، مریم سلاجقه

4- تبخیروتعرق وبررسی روش های متداول برآورد تبخیر در ایستگاه هواشناسی اردبیل(سخنرانی)

علي دولتی مهر  ، مرضیه ابوطالبی ، مریم سلاجقه


ارائه مقاله همکاران هواشناسی استان اردبیل در نخستين كنفرانس ملي هواشناسي و مديريت آب كشاورزي  ( 1 و 2 آذر 1390 )

در نخستین کنفرانس ملی هواشناسی و مدیریت آب کشاورزی که در تاریخ 1 و 2 آذر 1390  که در دانشكده كشاورزي و منابع طبيعي دانشگاه تهران برگزار گردید مقاله همکاران بشرح زیر در این همایش ارائه گردید:

ارائه مقاله سخنراني آقای رسول همتي با همکاری سياوش محمدي و سيدمحمد معصوم زاده مجره تحت عنوان " امکانسنجی بارورسازی ابرها گامی نوین در مدیریت تامين منابع آب کشاورزی استان اردبیل"

 

چكيده مقاله:

امروزه اکثریت طرح های زیست محیطی و کشاورزی سعی بر شناخت اقلیم منطقه دارند. طی سالهای اخیر بدلیل نابهنجاری های اقلیمی رخ داده نظیر روند افزایش دما بویژه در فصل زمستان ، فراوانی رخداد بادهای گرم ، کاهش بارندگی مخصوصا بارش برف ، خشکسالی های حادث شده طی سالهای اخیر و ... استان اردبیل را به سوي بحران كمبود منابع آبی در بخش کشاورزی در حال و آينده ، به پيش می برد و جهت مقابله با بحران مذکور ، استفاده از تکنیک بارورسازی ابــــرها ضروری می نماید.در این پژوهش برای بررسي امكانسنجي باروري ابرها بدليل نبود ايستگاه جو بالا در سطح استان، آمار سطوح مياني جو از  نقشه هاي سينوپتيك ، استخراج گرديد و پس از پردازش اطلاعات و تشکیل ماتریس (24×36) از 24 فراسنج هواشناسی در طول سال به تفکیک دهه های هر ماه (36 دهه) ، بهترین زمان و مکان باروری ابرها به روش تحلیل عاملی تعیین شد.يافته هاي تحقيق نشان مي دهند در سطح استان اردبیل بارورسازی ابرها از ابرهای سرد امکان پذیر است و مناسبترین زمان بارور سازی همزمان با نفوذ سامانه هاي بارش زا به ويژه از آبان ماه تا اوایل اسفند می باشد. همچنين بدلیل رخداد وزش بادهای گرم و ذوب برف در اسفند و فروردين ماه ، با بارورسازی ابرهای کوهستانی در دی و بهمن ماه ، می توان ذخایر منابع آبی استان را جهت مصارف کشاورزی بهبود بخشید.

کلمات کلیدی: نابهنجاری های اقلیمی ، بارورسازی ابرها ، تحلیل عاملی ، ابرهای کوهستانی و استان اردبیل


 

ارائه دو مقاله همکاران هواشناسی استان اردبیل در همایش تخصصي توسعه كشاورزي ( 18و 19 آبان 1390 )

در اولین همایش تخصصي توسعه كشاورزي که در تاریخ 18 و 19 آبان 1390  که در دانشگاه پيام نور مشگين شهر برگزار گردید دو مقاله همکاران بشرح زیر در این همایش ارائه گردید:

1- ارائه مقاله سخنراني آقای علی دولتی مهر با همکاری خانم مرضيه ابوطالبي تحت عنوان " بررسي آماري تاثير بارش هاي برف ديرهنگام بهاره بر محصولات مشگين شهر"

2- مقاله پوستري آقای علی دولتی مهر با همكاري آقايان قاسم هژبرپور و ميرغفور آقائي تحت عنوان " تحلیل يخبندان و سرمازدگي محصولات كشاورزي مشگين شهر"

 

چکیده مقالات:

1- بررسي آماري تاثير بارش هاي برف ديرهنگام بهاره بر محصولات مشگين شهر

استان اردبیل و شهرستان مشگین شهر به دلیل ویژگی های خاص طبیعی دارای بارش های دیررس بهاره می باشد لذا  آگاهی از تاریخ وقوع آنها در اتخاذ تصمیمات مقتضی ودادن پیش آگاهی به مسؤلین سازمان جهاد کشاورزی و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و مدیریت بحران شهرستان و استان مثمر ثمر خواهد بود. در این مقاله  داده‌های عناصر جوی به ویژه وقوع بارش برف در بهار در بازه‌ی زمانی 12 ساله 1375 تا 1386 مورد تحلیل قرار گرفته و برای پردازش وقوع بارش دیرهنگام منطقه از معادلات رگرسیونی و توزیع ویبول استفاده شده است که براساس برازش مدل رگرسیونی چند متغیره و توزیع ویبول خاتمه ریزش برف با ضریب اطمینان 80% به ترتیب دهم فروردین و دهه اول اردیبهشت برآورد گردیده است. بنابراین شناخت وقوع آخرین بارش برف منطقه که بدنبان آن با افت دما همراه می شود، برای کشاورزان اهمیت زیاد دارد. پس می توان با استفاده از پیش بینی های مرکز پیش بینی هواشناسی که به روش های مختلف اطلاع رسانی می گردد نسبت به استفاده از طرق های مختلف پیشگیری برای کاهش خسارات اقدام نمایند.

کلمات کلیدی:  بارش های برفی، توزیع ویبول، خاتمه ریزش برف،  شهرستان مشکین شهر

2- تحلیل يخبندان و سرمازدگي محصولات كشاورزي مشگين شهر

شهرستان مشکین شهر در سمت شمالی دامنه کوه بلند سبلان با وسعت حدود 4580 کیلومترمربع از شمال به گرمی واز جنوب شرق به اردبیل واز غرب به شهرستان اهر محدود شده وبه صورت دشتی با شیب تندبه زمین های پست شمالی منتهی شده است. تعداد روزهای يخبندان آن به حدود 3 ماه از سال می رسد. اين منطقه باداشتن متوسط ارتفاع  1600  متر از  سطح دريا بـــا وجود اراضي زراعي و باغي مستعد، که مساخت اراضی زراعی و باغی آن به ترتیب  402687 هکتار و 5/292788 هکتار می باشد سالانه خسارات قابل توجهي از طريق سرما و يخبندان به كشاورزان وباغداران وارد مي شود. در این مقاله يخبندان هاي زودرس پاييزه وديررس بهاره و طول دوران يخبندان و خاتمه زودترين وديرترين سرما بااحتمال 5 تا 99/99 درصد محاسبه وارائه شده است. همچنین سه نوع، يخبندان ضعيف، متوسط و شديد براي مشگین شهر  تحليل و نوع يخبندان غالب با احتمالات مربوطه وقوعشان تعيين شده است. ودرنهايت بر اساس تجزيه تحليل هاي انجام يافته راهکارهای عملی پيشنهادمی گردد.

کلمات کلیدی: يخبندان، مشکین شهر،  زودرس پاييزه، ديررس بهاره


 

ارائه مقاله همکاران هواشناسی استان اردبیل در دومين كنفرانس ملي پژوهش كاربردي منابع آب ايران  (28  ارديبهشت 1390 )

 

در دومين كنفرانس ملي پژوهش كاربردي منابع آب ايران  که در تاریخ 28 و 29  ارديبهشت 1390  که در شركت مديريت منابع آب ايران در زنجان برگزار گردید مقاله رسول همتي با همكاري برومند صلاحي و مجيد رضائي بنفشه تحت عنوان "بارورسازی ابرها مدیریت نوین جهت تامین منابع آبی منطقه ، مطالعه موردی امکانسنجی باروری ابرها در استان اردبیل" در این همایش ارائه گردید:

 

چکیده:

منطقه شمال غرب کشور طی سالهای اخیر با نابهنجاری های اقلیمی نظير: افزایش دما بویژه در فصل زمستان، افزايش رخداد بادهای گرم، افزایش تبخیروتعرق پتانسیل، کاهش بارش مخصوصا بارش برف، خشکسالی های حادث شده طی سالهای اخیر، پایین آمدن سطح آبهای زیرزمینی بر اثر برداشت های غیراصولی از منابع آبی و ... روبرو بوده است بطوريكه اين رخدادها منطقه را به سوي بحران كمبود منابع آب در آينده به پيش مي برد، از اين رو جهت افزایش منابع آبی منطقه، یکی از روش های نوین استفاده از تکنیک بارورسازی ابرها می باشد. جهت مدیریت نوین تامین منابع آبی منطقه ، امکانسنجی باروری ابرها در استان اردبیل  بصورت موردی مطالعه گردید.مواد مورد استفاده در پژوهش علاوه بر داده هاي ايستگاه هاي سينوپتيك هواشناسي سطح زمين، اطلاعات نيمرخ جو (در سطوح 1000، 850 ، 700 و 500 هكتوپاسكالي) شامل دما، رطوبت نسبي،‌ سرعت باد، ارتفاع ژئوپتانسيل، ضخامت سطوح ارتفاعي، آب قابل بارش و لايه دماي صفر مي باشد كه اين مواد از 3420 نقشه سينوپتيكي در بازه زماني دهه هاي هر ماه طي پنج سال اخير (2009- 2005 ميلادي برابــــر با 1388- 1384 شمسي) استخراج شده است.در پژوهش حاضر جهت امکانسنجی بارورسازي ابرها در استان نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهديدها در قالب مدل SWOT ارائه شده و براي استخراج بهترین زمان باروری ابرها با توجه به تحليل نيمرخ جو و اطلاعات ايستگاه هاي هواشناسي سطح زمين از روش تحلیل عاملی  استفاده شده است.نتايج پژوهش نشان مي دهند استان اردبیل بدلیل قرار گرفتن در مسیر سامانه هاي مختلف جوی ، وجود پوشش مناسب ابری ، دمای مناسب و رطوبت لازم درسطوح مختلف جو زمینه اقلیمی را برای بارورسازی ابرها و بالطبع تامین منابع آبی را از این روش نوین دارد، بطوریکه مناسبترین لایه برای باروری ابرهـــا سطوح 850 تا 700 هکتوپاسکــــالی بوده و بهترین زمان بارورسازی ابرها از اول آبان تا آخر فروردين ماه و با توجه به توزیع زمانی ساعات ابری و درصد رطوبت نسبی طی ساعات صبح و عصر محلـــــی می باشد.

کلمات کلیدی: اردبيل ، نابهنجاري هاي اقليمي ، بارورسازي ابرها ، منابع آب


 

ارائه سه مقاله همکاران هواشناسی استان اردبیل در اولین همایش ملی برف ، یخ و بهمن - (20/12/1389)

 

در اولین همایش ملی برف ، یخ و بهمن که در تاریخ 18 و 19 اسفند 1389  که در مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان چهار محال بختیاری و پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری شهر کرد برگزار گردید سه مقاله همکاران بشرح زیر در این همایش ارائه گردید:

 

1- مقاله آقای مهندس علی دولتی مهر با همکاری آقای دکتر صمدزاده تحت عنوان  " تاثیر برف بر تصادفات جاده ای مطالعه موردی محور اردبیل - مشگین شهر"

2- مقاله آقای رسول همتی با همکاری آقای دکتر برومند صلاحی و آقای دکتر مجید رضائی بنفشه تحت عنوان  " ضرورت باورسازی ابرهای زمستانی کوهساری در استان اردبیل با رویکرد افزایش سطح پوشش برف"

3- مقاله آقای  مهندس علی دولتی مهر و خانم مرضیه ابوطالبی تحت عنوان  " تحلیل بارش های برف دیر هنگام بهاره در مشگین شهر با رویکرد مدل آماری"

 

چکیده مقالات:

1- تاثیر برف بر تصادفات جاده ای مطالعه موردی محور اردبیل - مشگین شهر

بارش برف یکی از پدیده های است و ریزش آن همه ساله خسارات گسترده ای را در زمینه های مختلف از جمله حمل و نقل جاده ای را سبب می گردد. عوامل متعددی در وقوع تصادف نقش دارد. یکی از عـــوامل مهمی که ايمني عبور ومرور را متخل می نماید پدیده های اقلیمی از جمله ریزش برف است. در اين مقاله تصادفات در جاده‌ي اردبیل، مشگین شهر بررسی و تاثير پديده‌ اقليمي برف را كه تاكنون بر روي ميزان ايمني تردد و تصادفات ناديده گرفته شده است، مورد مطالعه قرار می گیرد. محور اردبیل مشگين شهر که در منطقه‌ اي كوهستاني واقع شده است. با ریزش غافل گیرانه برف سبب می گردد. رانندگانی که بدون ایمنی می باشد بروز تصادف در جاده شوند. براساس تحلیل تصادفات محور مورد مطالعه می توان به این نکته اشاره شود که وضعیت جوی نامساعد عامل اصلی وقوع تصادف نمی باشد بلکه ریزش برف بروز تصادف را تا حد زیادی تشدید می کنند. یکی از این دلایل اضطراب راننده و عجله نمودن آنها برای اینکه در وضعیت بارش برف قرار نگیرند باعث تشدید تصادفات در این شرایط می باشد. بطوریکه آگاهی از زمان شروع و خاتمه ریزش برف نقش بسیار موثری را در مدیریت ایمنی جاده ها برای آمادگی بیشتر رانندگان دارد. بنابراين با توجه به توپوگرافي مسير و شرايط اقليمي گوناگون حاکم برآنها لازم است كه مطالعات گسترده‌اي در زمينه ايمني و بالا بردن كيفيت حمل و نقل در منطقه  انجام گيرد.

کلمات کلیدی: حمل و نقل- تصادفات – ریزش برف - پدیده های اقلیمی- محور اردبیل، مشگین شهر

 

2- ضرورت باورسازی ابرهای زمستانی کوهساری در استان اردبیل با رویکرد افزایش سطح پوشش برف

امروزه اکثریت طرح های زیست محیطی سعی بر شناخت اقلیم منطقه دارند طی سالهای اخیر بدلیل نابهنجاری های اقلیمی رخ داده نظیر روند افزایش دما بویژه در فصل زمستان ، فراوانی رخداد بادهای گرم ، کاهش بارش ها مخصوصا بارش برف ، خشکسالی های حادث شده طی سالهای اخیر و ... استان اردبیل را به سوي بحران كمبود منابع آبی و كاهش ذخاير برفي در آينده ، به پيش می برد ارتفاعات استان طي سال هاي نه چندان دور در طول دوره سرد سال و حتي تا اوايل تابستان پوشيده از برف بود اما سيماي كنوني آن دستخوش تغيير گشته است.هدف اصلي پژوهش افزایش منابع آبی بويژه سطح پوشش برف در ارتفاعات استان در کوتاه مدت ، با استفاده از تکنولوژی بارورسازی ابرها می باشد.در این پژوهش براي پايش برف از تصاوير سنجنده موديس ماهواره ترا  نقشه های سطح پوشش برف استان اردبیل استخراج و برای بررسي امكانسنجي باروري ابرها بدليل نبود ايستگاه جو بالا در سطح استان از  نقشه هاي سينوتيك استفاده شده است و در نهايت از روش تحلیل عاملی جهت ارائه بهترین زمان و مکان باروری ابرها استفاده گردید.يافته هاي تحقيق نشان مي دهند در استان اردبیل بارورسازی ابرها در کلیه مناطق از ابرهای سرد امکان پذیر است و مناسبترین زمان بارور سازی ابرها همزمان با نفوذ سامانه هاي بارش زا به ويژه از آبان ماه تا اوایل اسفند می باشد. همچنين بدلیل رخداد وزش بادهای گرم و ذوب برف در اسفند و فروردين ماه ، با بارورسازی ابرهای زمستاني کوهساری (از آذرماه تا  بهمن ماه)، می توان ذخایر منابع برفي استان را بهبود بخشید.

کلمات کلیدی:استان اردبيل، نابهنجاری های اقلیمی، سطح پوشش برف،  تکنیک بارورسازی ابرها، تحلیل عاملی، ابرهای زمستاني کوهساری

 

3- تحلیل بارش های برف دیر هنگام بهاره در مشگین شهر با رویکرد مدل آماری

استان اردبیل و شهرستان مشگین شهر به دلیل ویژگی های خاص طبیعی دارای بارش های دیررس بهاره می باشد لذا  آگاهی از تاریخ وقوع آنها در اتخاذ تصمیمات مقتضی ودادن پیش آگاهی به مسؤلین ستاد حوادث غیر مترقبه شهرستان و استان مثمر ثمر خواهد بود. در این مقاله  داده‌های عناصر جوی از قبیل دما، رطوبت، بارش، یخبندان، روزهای برفی، در بازه‌ی زمانی 12 ساله 1375 تا 1386 استفاده شده است. از معادلات رگرسیونی و توزیع ویبول برای محاسبه متغیرهای بارش برف استفاده شد و نتایج حاصله نشان داد بر اساس مــدل های رگرسیونی چند متغیره با ضریب اطمینان 80% خاتمه ریزش برف دهم فروردین می باشد .تحلیل ریزش برف براساس توزیع ویبول نشانگر خاتمه ریزش برف در دهه اول اردیبهشت با احتمال 80% می باشد.

کلمات کلیدی: بارش های برفی، تحلیل آماری، شهرستان مشکین شهر

 


ارائه مقاله همکاران هواشناسی استان اردبیل در چهارمين کنفرانس منطقه اى تغيير اقليم - (30/9/1389)

 

چهارمين کنفرانس منطقه اى تغيير اقليم كه در 30 آذرماه توسط سازمان هواشناسى کشور و با همکارى و مشارکت جمعى از سازمان هاى بين المللى و ملى در تهران برگزار گرديد حدود 500 تن از متخصصان و کارشناسان در این کنفرانس شرکت کردند. همچنین 19 کارشناس و محقق از کشورهای چین، فرانسه، سوئیس، ازبکستان، تاجیکستان، ترکیه، مالدیو، کویت، سوریه، پاکستان، اردن و آذربایجان میهمان ویژۀ این کنفرانس بودند. از میان 68 مقالۀ برگزیده، 35 مقاله به صورت پوستر و 28 مقاله به صورت ارایه در کنفرانس انتخاب شدند

از اداره كل هواشناسي استان اردبيل مقاله اي تحت عنوان " آشكارسازي تغييرات اقليمي شمال و شمال غرب كشور مطالعه موردي ايستگاه سينوپتيك اردبيل " توسط آقاي رسول همتي و با همكاري عظيم نصيري و شاهرخ فاتح ارائه شد .

از طرف هئيت داوران گویورن از کشور چین و با همكاري محمود خسروی و رباب نوروزی به خاطر ارائه مقاله شفاهي با موضوع "ارزیابی میزان انتشار گاز گلخانه ای متان، حاصله از فعالیت های دام پروری در ایران طی سال های 75 تا 85 " رسول همتی با همكاري عظیم نصیری، شاهرخ فاتح با مقاله پوستري تحت عنوان "آشکارسازی ناهنجاری اقلیمی در شمال غرب کشور، مطالعه موردی ایستگاه سینوپتیک اردبیل" از ایران به عنوان برترين مقالات انتخاب شدند.

 

چكيده مقاله:

نگرش سنتی به رخدادهای مخرب طبیعی مدت زمان کوتاهی است که در ایران در حال تغییر و گذر است و مدیریت ریسک جایگاه خاصی در جامعه پیدا کرده است. در این مدیریــــــت ضرورت برنامه ریزی و پیش بینی منظم جهت کسب آمادگی مکررا تاکید می شود. شناخت زمانی –  مکانی بلایای غالب در یک منطقه  اولین گام جهت مقابله با آن به شمار می رود .

در این تحقيق جهت بررسی و آشکارسازی نابهنجاری های اقلیمی ، داده های هواشناسی (14 پارامتر) 12 ايستگاههاي شمال غرب كشور را با دوره های چند دهساله مشخص و تغییرات آنها مورد ارزیابی قرار  گرفته شد و  ايستگاه سينوپتيك اردبيل بعنوان شاهد از طريق ارائه نقشه ها و نمودارهاي مربوطه ، " نابهنجاري هاي اقليمي " مورد ارزيابي قرار گرفته است.

 درنهایت چنین بنظر می رسد تغییر اقلیم در شمال غرب كشور و در ايستگاه مورد مطالعه (اردبيل) رخ نداده است ، بلکه نوساناتی در متوسط بارش و دما صورت گرفته است چرا که نوسانات از ویژگی ها و شاید ثابت ترین اصل اقلیم است و جنبه متمایز کننده نوسان در الگوی تکراری آن است و گاها درون این نوسانات افت و خیزهای نیز دیده می شود . همچنين بررسی و مطالعه آمار خسارات بلایای جوی و اقلیمی در سالهای مورد تحقیق و نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل داده های هواشناسی جهت آشکارسازی تغییرات اقلیمی بیانگر آن است که ارتباط معنی دار قوی و مستقیمی بین رخداد بلایا و تغییرات اقلیمی  در اردبیل وجود ندارد . این عدم همبستگی را می توان به آمار کم خساراتهای به ثبت رسیده دانست .

کلمات کلیدی: اردبيل ، نابهنجاري هاي اقليمي ، نوسانات اقليمي ، رخداد بلايا


 جهت دريافت ليست كامل مقالات ارائه شده توسط همكاران هواشناسي استان اردبيل  اينجا  را كليك نمائيد

;


تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان اردبیل می باشد و اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با ذکر منبع از محتویات آن استفاده نمایند.