صفحه نخست

نحوه تماس با ما

اخبار و رویدادهای هواشناسی

 

همایش ، کارگاه آموزشی و نشست های علمی برگزار شده در اداره کل هواشناسی استان اردبیل

 

 1. همایش بررسی پدیده النینو و اثرات احتمالی آن بر استان اردبیل( 2 دی 1394)

 2. کارگاه آموزشی"نقش مدیریت ریسک در کاهش اثرات بلایای جوی واقلیمی" (23 مهر 1393)

 3. اولین کارگاه آموزشی پدافند غیرعامل در هواشناسی استان اردبیل (9 دی 1392)

 4. کارگاه آموزشی" آشنائی با مانیتورینگ سامانه های هشدار سریع استان اردبیل" در هواشناسی استان اردبیل (23 مهر 1392)

 5. دوره آموزشی سامانه هواشناسی فرودگاهی (21  اسفند 1391)   

 6. اولین دیسکاشن (هوا راه) در استان اردبیل (10 دی  1391)

 7. اولین کارگاه آموزشی بودجه ریزی عملیاتی در سازمان هواشناسی کشور (29 آذر 1391)

 8. نشست علمی ستاد خشكسالي استان اردبيل با موضوعيت ايجاد مانيتورينگ خشكسالي (11 بهمن 1389)

 9. نشست علمي دبيران جغرافي با كارشناسان هواشناسي استان اردبيل (13 دی 1389)  

 10. همایش چهارمين کنفرانس منطقه اى تغيير اقليم ( 1 دی 1389) 

 11. نمایشگاه دستاوردهای تحول اداری وزارت راه وترابری ( 13 آذر 1389)

 12. اولين نشست علمی كارشناسان هواشناسي شمال و شمالغرب كشور (6 آبان 1388)

 13. همايش ملي كاهش اثرات بلاياي جوي و اقليمي ( 22 فروردین 1388)


برگزاری همایش بررسی پدیده النینو و اثرات احتمالی آن بر استان اردبیل( 2 دی 1394)

این همایش به همکاری مشترک کارگروه های تخصصی سیل و مخاطرات رودخانه های شرکت آب منطقه ای و بلایای جوی و اقلیمی اداره کل هواشناسی استان اردبیل در 2 دی 1394 در هفته ایمنی در برابر زلزله و کاهش بلایای طبیعی در سالن اجتماعات آب منطقه‌ای اردبیل برگزار گردید

همایش سر موعد مقرر و با سخنرانی‌های تخصصی برگزار و زمینه‌ای را فراهم کرده بود تا از اکثر مسئولان و کارشناسان ادارات و نهادها حضور پیدا کنند.

بعداز تلاوت چند از آیات قرآن کریم و سرود جمهوری اسلامی ایران، نماهنگ النینو و بلایای جوی و اقلیمی رخ داده در استان اردبیل پخش گردید.

آقای سلامت مجری همایش عنوان داشتند در دو ماه گذشته با انتشار اخباری در خصوص پدیده ال نینو و اینکه این پدیده جوی چه تأثیری در آب‌ و هوای کشور و استان اردبیل خواهد داشت، از موضوعاتی است که نهادهای مسئول را درگیر خود ساخته و در جامعه موجی از شایعات در مورد آن انتشار یافته است.  به‌منظور شفاف‌سازی تأثیرات این پدیده و آگاه سازی عموم همایش پدیـده ال نینو و تاثیرات احتمالی آن در استان اردبیل امروز برگزار خواهد شد. ایشان از اولین سخنران دعوت بعمل آوردند.

اولین سخنران آقای داود نجفیان، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اردبیل بودند ایشان در ابتداء سخنرانی خود عنوان کردند: تمامی اقدام ها و برنامه های این سازمان به منظور کاهش میزان خسارت جانی و مالی و حفظ جان مردم است.

 وی با بیان اینکه شایعه های مطرح شده در فضای مجازی، رسانه ها و محافل عمومی ما را بر آن داشت تا با برگزاری این همایش واقعیت این پدیده جوی را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهیم، افزود: امروز این همایش با حضور کارشناسان مرکز اقلیم شناسی کشور برگزار می شود و خروجی این همایش نیز رسیدن به داده هایی برای تصمیم گیری های صحیح است.

 نجفیان به اهم خبرها و شایعه های مطرح شده در بین مردم درباره این پدیده جوی اشاره کرد و بیان داشت: شرکت آب منطقه ای به بحث های علمی این همایش وارد نشده و تنها هشدارهای وزارتی را مبنی بر آمادگی در برابر زمستان و یخبندان ناشی از آن جدی گرفته است.

 این مقام مسئول پدیده النینو را یک پدیده طبیعی و اثر اصلی آن را طغیان رودخانه ها دانست و ادامه داد: در سالجاری با اتفاق ها و تغییرهایی که در رودخانه های طبیعی رخ داده است تاکنون 30 نفر جان خود را از دست داده اند که لازم است به شهروندان هشدار دهیم که وارد حریم رودخانه های بزرگ نشوند.

نجفیان اقدام هایی همچون احداث سد و آب بند ها را در راستای پیشگیری از خسارت های جانی و مالی مرتبط با این مهم عنوان و تصریح کرد: پدیده النینو شایعه نیست و پدیده ای به مانند دیگر پدیده های جوی است که می توان با برنامه ریزی های صحیح و اقدام های پیشگیرانه با آن مقابله کرد.

وی با بیان اینکه برخی حوادث رخ داده در برخی از استان‌ها نظیر استان ایلام در 100 سال اخیر بی‌سابقه بوده و در کمتر از 24 ساعت بیش از 189 میلی‌متر بارش اتفاق افتاده است، افزود: این میزان بارش با آمار و ارقام بارش‌های چند سال اخیر برابری می‌کند که وقوع این بارش‌ها زمینه‌ای را فراهم کرده تا شاهد وقوع و رخداد سیلاب در برخی از مناطق کشور باشیم.

نجفیان تصریح کرد: متاسفانه وقوع این حوادث و سیلا‌ب‌ها که همراه با خسارت زیادی بوده زنگ هشدار را برای ما به صدا درآورده تا نسبت به مدیریت وقوع سیلاب و جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم رودخانه‌ها اقدامات مطلوب و مناسب انجام شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل یادآور شد: به دور از رخداد پدیده ال‌نینو در طغیان رودخانه‌ها و بارش‌هایی که در مناطق مختلف رخ می‌دهد باید از ساخت و سازهای بی‌رویه در حاشیه رودخانه‌ها جلوگیری شود تا زمینه‌ای فراهم آید تا در یک مسیر درست هدایت‌های آب‌های سطحی فراهم شود

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اردبیل در پایان سخنان خود با اعلام اینکه استان اردبیل سه هزار و 400 کیلومتر رودخانه دارد که بر روی یک هزار و 800 کیلومتر آن مطالعه های بستری و بر روی یک هزار و 500 کیلومتر آن اعلام عمومی حریم انجام شده است، خاطر نشان کرد: وسیع بودن حوزه آبی و رودخانه ای استان اقدام های انجام شده را ناکافی جلوه می دهد.

دومین سخنران همایش آقای علی آذرنژاد معاون هماهنگی امور استانداری اردبیل بعنوان رئیس همایش بودند

وی اظهار کرد: آب و هوا و اقلیم در حال تغییر است. در گذشته شاهد بودیم با ملاحظه نکردن آمار و اطلاعات هواشناسی در سطح استان امروز چقدر دچار مشکل هستیم. همه دستگاه‌های اجرایی باید در اجرای طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی از آمار و اطلاعات هواشناسی و تغییرات اقلیمی استفاده کنند چراکه اگر به این مسائل و موضوعات بها داده نشود، قطعاً گرفتاری‌های زیادی را شاهد می‌شویم. وی نمونه این بی‌توجهی را احداث فرودگاه اردبیل و همچنین احداث ورزشگاه علی دایی که در معرض وزش بادهای شدید است، عنوان کرد

آذرنژاد افزود اگر به مطالعات و کارهای تحقیقی و پژوهشی بها داده می‌شد ما امروز در فرودگاه اردبیل شاهد کنسل شدن پی در پی پروازها و لغو سفرهای هوایی به استان اردبیل نبودیم.

وی ضرورت توجه دستگاه‌های مختلف اجرایی را به بها دادن آمار و اطلاعات دقیق هواشناسی یادآور و بیان کرد:

عدم هماهنگی بویژه در موضاعات علمی نباید بین دستگاه های اجرا بوجود آید. متولی هر بحث علمی سازمان ها و ادارات در دولت مشخص است. متولی سیل و بحران آب، شرکت آب منطقه ای و متولی بحث های تغییر اقلیم و پدیده های چون النینو هواشناسی است مضاعفا اینکه مدیریت بحران بعنوان جمع کننده شرایط بحران و هشدار دهنده در سطح استان است.

ایشان در پایان سخنرانی خود افزودند سامانه جدید هواشناسی در قالب نصب یک رادار در شهرستان گرمی در دست اجراست که امیدواریم با نصب و راه‌اندازی این سامانه امکان پیش‌بینی دقیق‌تر وضعیت جوی و هواشناسی به وجود آمده و بخشی از دغدغه‌ها و مشکلات در این حوزه برطرف شود.

سومین سخنران آقای علی دولتی مهر مدیر کل هواشناسی استان اردبیل بودند

ایشان گفتند: پدیده ال نینو و اثرات احتمالی آن اردبیل را تهدید نمی کند و مشکلی از بابت تغییرات جوی برای استان اردبیل پیش بینی نمی شود.

وی افزود: اگر پدیده ای هم وارد استان شود تا قبل از یک هفته اطلاع رسانی می شود تا آمادگی های لازم در این زمینه اعمال شود.

وی بیان کرد: استان اردبیل منطقه ای کوهستانی بوده و سرد بودن در فصل زمستان از ویژگی های این منطقه است.

او گفت: در سال 86 زمستان سختی بر این استان حاکم بوده که 128 روز از فصل سال دمای هوا تا زیر منفی پنج درجه بود ، ولی بر اساس پیش بینی های هواشناسی دوره یخبندان در سال جاری مانند سال 86 نخواهد بود.

مدیرکل هواشناسی استان همچنین با اشاره به کاهش 10 درصدی بارندگی در سال جاری نسبت به سال گذشته از افزایش 50 درصدی بارندگی در سال جاری نسبت به دوره آماری خبر داد.

وی افزود: با مساعدت مسوولان استانی و سازمان هواشناسی کشور رادار هواشناسی با 55 میلیارد ریال اعتبار برای استان تامین شده و در حال اجرا است که در صورت ادامه مساعدت ها در سال جاری راه اندازی می شود.

دولتی مهر افزود: راه اندازی این پروژه به بهبود پیش بینی های هواشناسی منجر شده و در زمان مناسب وضعیت جوی و اقلیمی به اطلاع مردم می رسد.

ادامه همایش ارائه مقاله بود و اولین مقاله توسط آقای دکتر مجید حبیبی نوخندان، رئیس مرکز اقلیم شناسی کشور با عنوان"النینو (چی! کی! کجا! چگونه!) و تاثیرات احتمالی النینو بر ایران و استان اردبیل" ارائه گردید.

آقای حبیبی بصورت پاویرپوینت عنوان کردند پدیده النینو، پدیده اقیانوسی است که به دلیل شرایط خاص گرم یا سرد بودن آب در اقیانوس اتفاق افتاده که با کاهش صید برای صیادان منطقه همراه است و از آن به عنوان پسر کوچک یا پسر مسیح نام می‌برند.

وی متذکر شد: همراه با پدیده النینو افزایش بارندگی‌ها به ویژه در جنوب‌غرب ایران رخ داده و در لانینو بالعکس کاهش بارش‌ها را شاهدیم.  وقوع این پدیده همراه با طرح برخی از مسائل در ماه‌های اخیر از سوی رسانه‌ها شایع بوده و این پدیده، پدیده آب و هوایی نیست بلکه افزایش دمای آب اقیانوس‌هاست که از آن به عنوان یک پدیده اقیانوسی نه جوی یاد می‌شود که در یک دوره خاص دمای هوا افزایش می‌یابد و تغییر الگوی جوی نیز به وجود می‌آید. تأثیرات این پدیده در آمریکای‌جنوبی، کشورهای اقیانوسی و استرالیا بیش از سایر مناطق دنیاست.

وی بیان کرد:‌ پژوهشکده اقلیم‌ شناسی به عنوان یک مرکز ملی از ماه‌ها پیش در این زمینه به جای پیشگویی، پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده و درباره تبعات آن اطلاعیه‌ها و هشدارهایی را صادر کرده، با این حال نمی‌توان برای همه کشور نسخه واحدی پیچید.

حبیبی اضافه کرد: به تبع کشور در استان اردبیل نیز آثار و نتایج النینو بسیار نامحسوس است و به نظر نمی‌رسد ما با یک زمستان سخت و دشواری در استان اردبیل روبه‌رو باشیم و یا بخواهیم مردم را در این زمینه نگران کنیم

رئیس مرکز اقلیم‌ شناسی کشور با اشاره به افزایش میانگین دما در کشور که گاه همراه با کاهش بارش‌ها در مناطق مختلف رخ می‌دهد، ادامه داد: این تغییرات جوی ایجاب می‌کند تا ما در کشت محصولات کشاورزی با الگوهای جدید تلاش بیشتری را انجام دهیم و زمینه‌ای را فراهم کنیم تا متناسب با هشدارها و پیش‌بینی‌های هواشناسی امر کشت و زرع به انجام برسد

رئیس مرکز ملی اقلیم شناسی کشور از بی‌توجهی به اطلاعات اقلیم‌شناسی در سند چشم‌انداز کشور انتقاد کردند و بیان داشتند در سند چشم‌انداز توسعه کشور هیچ بها و ارزشی به آمار و اطلاعات هواشناسی و اقلیم‌شناسی قائل نشدند و همین امر ضعف‌ها و نارسایی‌های جدی را رقم زده است

دکتر حبیبی گفت به جای آن که رسانه‌ها را متهم به تولید شایعه کنیم، بهتر است از شایع بودن پدیده‌های جدید جوی و اقیانوسی همچون ال‌نینو سخن به میان بیاوریم و بدون اینکه بخواهیم ترس و وحشتی در بین مردم ایجاد کنیم، با نگاه واقع‌بینانه پدیده‌های جوی را به مردم بشناسانیم.

وی با بیان اینکه ما به دلیل زندگی شهری امروز و تغییرات اقلیمی که شاهد آن هستیم، با اشکال مختلفی از پدیده‌های جوی روبه‌رو هستیم که ضروری است نسبت به شناسایی و مطالعات آن با دقت نظر بیشتر عمل شود.

رئیس مرکز ملی اقلیم شناسی‌ کشور گفت: همه رؤسای جمهور و مسئولان کشورهای مختلف به این نتیجه رسیدند که امروز کره زمین با افزایش گازهای گلخانه‌ای و فسیلی روبه‌روست و اهمیت این موضوع به قدری حتی از ترور و تروریسم مهم‌تر است که رؤسای جمهور تمام کشورها گرد هم آمدند تا موضوع تغییرات اقلیمی و شرایط جوی را بررسی کرده و به یک راهکار درست در پایداری بیشتر مسائل زیست‌محیطی برسند.

حبیبی با بیان اینکه هیچ شرایط جوی مشابه خود را ندارد و همواره در شرایط جوی حتی با یک فشار و رطوبت جوی متفاوت را شاهد هستیم، افزود: هیچ کس نمی‌تواند به جرأت تمام سخن از افزایش دما و گرما به میان بیاورد در حالی که تغییرات جوی همچنان پدیده‌های نو و جدیدی هستند که اشکال و انواع آن را در حوزه‌های مختلف به راحتی مشاهده می‌کنیم.

وی بیان کرد: به طور فراگیر و عمومی ما امروز در اکثر کشورها و کره زمین با افزایش دما و به دنبال آن وقوع خشکسالی‌های پی در پی روبه‌رو هستیم به طوریکه حتی بارش‌های پاییزی به اواخر زمستان انتقال پیدا کرده و شرایط خاصی را برای همه ما به وجود آورده است.

حبیبی با بیان اینکه اصل در فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌ها بر پیشگیری و اساس پیشگیری نیز بر پیش‌بینی استوار شده است، اضافه کرد: ما در مرکز اقلیم شناسی کشور به پیش‌بینی‌های بلند مدت فصلی روی آوردیم که هموطنانمان از طریق سامانه و سایت پژوهشگاه اقلیم‌شناسی می‌توانند این پیش‌بینی‌ها را مشاهده کنند.

وی با بیان اینکه برخی از کشورها با افزایش دما و ذوب یخ‌ها در ترس و واهمه نابودی جزایر شکل گرفته در طول تاریخ هستند، ادامه داد: ما به جای آن که در برنامه‌ریزی‌ها و هدف‌گذاری‌هایمان به گذشته توجه کنیم، بهتر است آینده و تحولات آن را مد نظر قرار دهیم تا یک شرایط متفاوتی را شاهد و ناظر باشیم.

حبیبی تغییرات اقلیمی را در شرایط کنونی و در تناسب با شیوه زندگی و معیشت یادآور شد و اظهار کرد: افزایش دما در کشورهای مختلف به ویژه افزایش حداکثر دمای شبانه تا هشت دهم درجه در سال‌های اخیر بر دغدغه‌ها و نگرانی‌ها افزوده است.

وی به شرایط متفاوت بارش‌ها در مناطق جنوبی و غربی کشور اشاره کرد و گفت: همین تغییرات چالش‌های متفاوتی را در کشور به ویژه جاری شدن سیلاب‌ها در ایلام به وجود آورده است.

رئیس مرکز ملی اقلیم‌شناسی کشور با بیان اینکه بخشی از چالش‌های دریاچه ارومیه مربوط به تغییرات دمایی و آب و هوایی است، افزود:‌ کاهش بارش در این منطقه حاد بوده و باید این شرایط را در کنار برخی اقدامات غیراصولی دست‌ساز بشری به مجموع عوامل دخیل در خشک شدن دریاچه ارومیه افزود.

بر اساس پیش بینی‌های انجام شده یخبندان در کشور کاهش می‌یابد اما نیاز است در راستای وقوع یخبندان، برای پیشگیری از یخبندان در کشور برنامه‌های اساسی انجام شود.
حبیبی با هشدار به توسعه کشت زعفران در کشور با توجه به کاهش تعداد روزهای یخبندان و سرد سال تصریح کرد: قطعاً توسعه کشت زعفران در این شرایط آب و هوایی در همه نقاط کشور نمی‌تواند حرکت خوب و مقبول باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: متأسفانه در تنظیم سند چشم‌انداز و اسناد بالادستی به آمار و اطلاعات هواشناسی و اقلیم‌شناسی بها داده نشده در حالی که باید در کشور به این حوزه اهمیت داده شود تا در اجرای پروژه‌ها بعدها دچار ضرر و زیان نشویم.

حبیبی اضافه کرد: ما شاهد افزایش بارش‌ها در تابستان و کم شدن بارش‌ها در فصل پاییز و همچنین اواخر زمستان هستیم که مرکز اقلیم‌شناسی تلاش می‌کند در سناریوهای مختلف این شرایط را متفاوت مورد توجه و ارزیابی قرار دهد.

آخرین سخنران آقای دکتر کامران امامی، دکتری عمران آب و مجری طرح تدوین ضوابط انتخاب سیلاب طراحی سدهای ایران بودند که مقاله ای تحت عنوان "پسر كوچك ولي قوي، اقيانوس آرام و بارش پاييز 94 ايران" ارائه نمودند.

ایشان در ابتداء سخنرانی خود از مدیریت تطبیقی و مديريت منابع طبيعي با پذيرش عدم قطعيت و تنظيم راهبرد در طول زمان بر اساس درك بهتر و عميق‌تر يا تغييرات مشاهده‌اي توضیحاتی ارائه و مطالب خود را به سوی پیش بینی های اقلیمی ختم و عنوان داشتند براي اولين بار در تاريخ بشر، دانشمندان در تابستان 1997، با استفاده از پيش بيني هاي اقليمي از شش ماه قبل سيلابهاي بزرگي را در كاليفرنيا و فلوريدا بدرستي پيش بيني نمودند. در عمل بيشترين بارندگي مشاهده اي در طول دوره  آماري (120 سال) بوقوع پيوست وپيش بيني فوق و اقدامات يشگيرانه موجب كاهش زيانها و خسارات به ميزان چند ميليارد دلار گرديد.

از این روش پیش بینی اقلیمی در ایران نیز استفاده گردیده است بعنوان مثال پيش‌بيني‌هاي اقليمي در آبگيري زودهنگام سد كرخه در سال 1378 (بدون سرريز)‌ و ذخيره 400 میلیون متر مکعب در يكي از شديدترين خشكسالي كشور.

ایشان به تحقیقاتی در خصوص دورپيوند پديده هاي ال نينو و لانينا با پر آبي و كم آبي كرخه در پاييز در کشور اشاره

و بیان داشتند بر اساس مطالعات انجام شده و نتايج مدل‌هاي پيش‌بيني شبكه عصبي مصنوعي و همچنين با استفاده از اطلاعات تاريخي، براي شش حوضه کرخه، اترک، ارومیه، مند، مرزی غربی و بلوچستان در سال آبي 95-1394 بر اثر پدیده النینو بارش 30 تا 50 درصد بالاي متوسط پیش بینی کردند و در پایان سخنرانی خود اكيدا توصيه کردند در چارچوب پيش‌بيني‌هاي ال‌نينو قوي سال جاري از قضاوتهاي زودهنگام، استناج‌ها و تعميم‌هاي غير علمي اجتناب شود.

در ادامه همایش تفاهم نامه همکاری بین شرکت آب منطقه ای و اداره کل هواشناسی استان اردبیل منعقد گردید در این تفاهم نامه آورده شده است

"شناخت لایه های مختلف جو، شبکه های دیدبانی کلیه پدیده های جوی، جمع آوری و تحلیل داده ها و اطلاعات هواشناختی و صدور هشدارهای جوی از وظایف هواشناسی می باشد و شرکت آب منطقه ای متناسب با اهداف و وظایف سازمانی خود شبکه های هواشناسی(تبخیرسنجی، بارانسنجی، برف سنجی و ...) را در اختیار دارد. با توجه به اهمیت پیش بینی های تخصصی هواشناسی در حوزه آب و از سوی دیگر جهت اتخاذ تدابیر ویژه مدیریتی بر منابع آب استان اردبیل در کلیه ابعاد، این کار نیازمند تعامل و همکاری کارشناسی و مدیریتی است تا بتوان از نقش مهم و موثر آمار و اطلاعات در عملیاتی شدن بهتر برنامه ها و فعالیت های طرفین به نحو مطلوب استفاده نمود."

در پایان همایش نیز از دست اندرکاران برگزاری این همایش تجلیل گردید.

1-      اهداء لوح تقدیر به آقای علی اسلامی ، مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل از طرف آقای دکتر پرهیزکار معاون محترم وزیر راه و شهرسازی و ریاست سازمان هواشناسی کشور

2-      اهداء لوح تقدیر به آقای داود نجفیان ، رئیس هئیت مدیریه و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل از طرف آقای مهندس علی آذرنژاد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل و رئیس همایش

3-      اهداء لوح تقدیر به آقای علی دولتی مهر ، مدیرکل هواشناسی استان اردبیل از طرف آقای مهندس علی آذرنژاد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل و رئیس همایش

4-      اهداء لوح تقدیر به آقای بهروز محمدی ، معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اردبیل از طرف آقای مهندس علی آذرنژاد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل و رئیس همایش

5-      اهداء لوح تقدیر به آقای رسول همتی ، دبیر کارگروه تخصصی بلایای جوی و اقلیمی استان اردبیل از طرف آقای مهندس علی آذرنژاد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل و رئیس همایش

6-      اهداء لوح تقدیر به آقای امین حسین پور ، دبیر کارگروه تخصصی سیل و مخاطرات رودخانه های استان اردبیل از طرف آقای مهندس علی آذرنژاد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل و رئیس همایش

7-      اهداء لوح تقدیر به آقای افشین اصغری ، کارشناس مسئول اداره کل مدیریت بحران استان اردبیل از طرف آقای مهندس علی آذرنژاد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل و رئیس همایش

8-      اهداء لوح تقدیر به آقای رسول عاشوری ، رئیس اداره روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اردبیل از طرف آقای مهندس علی آذرنژاد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل و رئیس همایش

 

مشاهده تصاوير برگزيده از همايش


 کارگاه آموزشی"نقش مدیریت ریسک در کاهش اثرات بلایای جوی واقلیمی" (23 مهر 1393)

 

در هفته ايمني در برابر زلزله و بلاياي طبيعي و در روز چهارشنبه 23 مهر 1393 که بنام «« مديريت بحران؛ همسويي با سياستهاي جهاني کاهش خطرپذيري »» نامگذاری شده است کارگاه آموزشی "نقش مدیریت ریسک در کاهش اثرات بلایای جوی واقلیمی" راس ساعت 8:30 صبح با اساتید علمی، محققین، صاحب نظران و تنی چند از مديران اجرائي و به ریاست مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل در محل اداره كل هواشناسي با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد.

آقای همتی دبیر کارگاه ضمن خوش آمدگوئی به حضار محترم عنوان داشتند این کارگاه در راستای تقويت مباني علمي و همچنين دستیابی به سطوح متعالی تر حوزه های تخصصی و پژوهشی علوم هواشناسي و مدیریت ریسک در بلایای جوی برگزار شده است.

آقای مهندس دولتی مدیرکل هواشناسی استان اولین سخنران کارگاه بودند ایشان در ارائه مطالب بصورت پاورپوینت عنوان داشتند منشاء بلاياي جوي و اقليمي در استان اردبیل امواج گرمائی و سرمائی، وزش بادهای مخرب، و بارش های سیل آسا عنوان و تاکید کردند همه بلاياي طبيعي با اطمینان و دقت بالا قابل پيش بيني نيستند و نمي توان هشدار به موقع داد ولي پديده هاي جوي و اقلیمی را مي توان با دقت علمي پيش بيني كرد و مدیریت بحران را آگاه نمود دراين راستا يكي ازاهداف هواشناسي آگاه سازي مردم وتاكيد براطلاع رساني به عموم مردم درجهت اقدامات پيشگيرانه قبل از وقوع حادثه ازطريق پيش آگاهـــي ها، پيش بيني، اطلاعيه واخطاريه هاي جوي مي باشد.

موضوع دومین سخنرانی کارگاه "راهبرد کارگروه های تخصصی مدیریت بحران استان" بود که توسط آقای مهندس اسلامی مدیرکل مدیریت بحران استان ارائه شدند  وی عنوان داشتند پرهیز و اجتناب از بلایای طبیعی غیرممکن است ولی برای ما امکان پیشگیری از خسارات وجود دارد بطوریکه سرمایه گذاری یک واحد پولی در امر پیشگیری از بلایای طبیعی در جامعه، می تواند از خسارتی معادل پنج واحد پولی به آن جامعه جلوگیری کند.

در ادامه کارگاه سه نفر از اساتید دانشگاه محقق اردبیل به ایراد سخنرانی علمی تحت عناوین ذیل پرداختند:

1- سرکار خانم دکتر زینالی با مقاله تحت عنوان:

            " شناسایی و پایش توفان های گردوغباری ایران با استفاده از سنجنده های MODIS  و AVHRR "

2- آقای دکتر علی رسول زاده با مقاله تحت عنوان:

" نقش هواشناسی در مسائل منابع آب"

3- آقای پروفسور قدیر نوری قنبرانی با مقاله تحت عنوان:

"تاثیر تغییرات اقلیم بر روی حشرات"

در پایان این کارگاه آقای مهندس دولتی مهر به دست آوردهای این نشست علمی اشاره و یافته های پژوهشی برگزاری کارگاه را در 4 محور اصلی زیر خلاصه نمودند:

1) تحلیل رخداد بلایای جوی و اقلیمی و سیستم های هشدار و پیش آگاهی در استان اردبیل

2) نقش مدیریت دانائی و خطر پذیری (ریسک) در کاهش بلایای جوی و اقلیمی

3) مدیریت بحران و راهکارهای عملی برای فرهنگ سازی و آمادگی

4) توسعه هواشناسی کاربردی(تهک) با محورهای زیر:

4-1) کاربرد تصاویر ماهواره ای در کاهش حوادث و بلایای جوی

4-2) نقش صداوسیما در اطلاع رسانی بهنگام بلایای طبیعی

4-3) مسائل آب در مدیریت کاهش بلایای جوی

4-4)بررسی نقش هواشناسی درکاهش خسارات آفات وامراض  به محصولات کشاورزی

ایشان از مدیریت محترم بحران درخواست نمودند برای پایش دقیق تر وضعیت جوی استان، با اختصاص اعتبار لازم برای تهیه سیستم های گیرنده تصاویر ماهواره­ای و ایستگاه جو بالا هواشناسی استان را یاری نمایند.

در ادامه کارگاه حاضرین از مرکز مانیتورینگ هواشناسی استان بازدید و آقای همتی دبیر کارگروه تخصصی بلایای جوی و توفان ضمن معرفی فنی سامانه به نحوه کارکرد و صدور هشدار در شرایط حاد جوی توضیحات لازم ارائه نمودند.

در پایان گواهی شرکت در کارگـاه آموزشی به شرکت کنندگان ارائه گردید.

 

حاضرین در کارگاه آموزشی:

1. آقای علی اسلامی مدیرکل مدیریت بحران استان

2. آقای علی دولتی مهر مدیرکل هواشناسی استان

3. آقای عبدالحسین علی اکبری مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان

4. آقای کلام اله صفری مدیرکل آموزش و فنی و حرفه ای استان

5. آقای خلیل نیکشاد معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان

6. آقای خلیل احمدیان معاون خدمات شهری شهردار اردبیل

7. آقای سیاوش محمدی معاون فنی هواشناسی استان

8. آقای قدیر نوری قنبرانی عضو هئیت علمی دانشگاه محقق اردبیل

9.  آقای علی رسول زاده عضو هئیت علمی دانشگاه محقق اردبیل

10.  خانم بتول زینالی عضو هئیت علمی دانشگاه محقق اردبیل

11.  آقای افشین اصغری کارشناس مسئول مدیریت بحران استان

12.  آقای کرامت حمزه نیاری مسئول مدیریت راه اداره کل حمل ونقل و پایانه های استان

13. آقای یوسف مهدی زاده کارشناس مسئول اداره کل حفاظت محیط زیست استان

14.  آقای بایرامعلی بیرامی سرپرست بخش تحقیقات آبخیزداری مرکز تحقیقات کشاورزی اردبیل

15.  آقای امین پارسی مسئول فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

16.  آقای علی اکبری سولا کارشناس شرکت آب منطقه ای اردبیل

17.  آقای سعید یزدان خواه کارشناس شرکت آب منطقه ای اردبیل

18.  آقای عظیم بهبودی رئیس اداره پشتیبانی و منابع انسانی هواشناسی استان

19.  آقای قاسم هژبرپور سرپرست گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی استان

20.  آقای عباس شاهماری، سرپرست اداره تحقیقات هواشناسی کشاورزی مرکز اردبیل

21.  آقای محمد زارعی مسئول حراست هواشناسی استان

22.  آقای محمدباقر فرض اله پور سرپرست محترم شبکه پایش استان

23.  آقای شاپور روحبخش کارشناس مسئول اداره هواشناسی فرودگاه اردبیل

24.  آقای شهرام کوثری مهر کارشناس گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی

25.  آقای رسول همتی دبیر کارگاه


برگزاری اولین کارگاه آموزشی پدافند غیرعامل در هواشناسی استان اردبیل (9/8/92)

 اولین کارگاه آموزشی پدافند غیرعامل درتاریخ 9/8/92 باعنوان بیوتروریسم , امنیت شبکه و رایانه در سالن کنفرانس اداره کل هواشناسی استان و باحضور روسای ادارات تابعه هواشناسی برگزارگردید.


برگزاری کارگاه آموزشی" آشنائی با مانیتورینگ سامانه های هشدار سریع استان اردبیل" در هواشناسی استان اردبیل (23/7/92)

دومین جلسه کارگروه تخصصی بلایای جوی و توفان در سال 92 ، در قالب کارگـــــــــــــــاه آموزشی "آشنائی با مانیتورینگ سامانه های هشدار سریع استان اردبیل" در هفته ایمنی در برابر زلزله و بلایای طبیعی که روز مدیریت بحران، نظارت، قانون گرایی، هشدار و پیش بینی نام گذاری شده اســــت، در روز یکشنبه مورخه 21/7/1392 راس ساعت 10 صبح با حضور مدیرکل محترم مدیریت بحران استان اردبیل در محل اداره كل هواشناسي با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد.

آقای مهندس کمانگر مدیرکل هواشناسی استان و رئیس کارگروه اولین سخنران کارگاه بودند ایشان ضمن خوش آمدگوئی به حضار بصورت پاورپوینت به راه اندازی "سامانه هشدار سریع هواشناسی استان اردبیل" در هواشناسی استان اردبیل پرداخته و به نقش اساسی این سامانه در اطلاع رسانی سریع هشدارهای هواشناسی به مسئولین ذیربط اشاره و در ادامه بستر مخابراتی بی سیم وایرلس را تشریح نموند و درخاتمه خواستار توجه مسئولین استانی جهت تکمیل فاز دوم این سامانه شدند.

موضوع دومین سخنرانی کارگاه "راهبرد کارگروه های تخصصی مدیریت بحران استان" بود که توسط آقای مهندس اسلامی مدیرکل محترم مدیریت بحران استان ارائه شدند  وی ضمن توضیحات جامع در خصوص  14 کارگروه تخصصی کشور و گسترش آن به 18 کارگروه استانی به شرح وظایف اصلی آنها اشاره نموده و عنوان نمودند کارگروه بلایای جوی و توفان تنها کارگروهی است که می تواند وضعیت جوی آینده را پیش بینی کرده و در صورت لزوم هشدار صادر نماید. وی اظهار امیدواری کرد با پیگیری های لازم فاز دوم اعتبار سامانه هشدار هواشناسی استان اردبیل محقق گردد.

سخنران سوم کارگروه آقای مهندس علی اکبری مدیرکل محترم حمل و نقل و پایانه های استان بودند که ضمن  صحبت در خصوص"سامانه نظارت تصویری هوشمند محورهای موصلاتی استان" به ارسال تصاوير مركز به ساير دستگاههای استان از جمله اداره كل راه و شهرسازي ، پليس راه انتظامي استان ، جمعيت هلال احمر و اداره كل امنيتي و انتظامي استانداري اشاره نمودند در ادامه همین بحث آقای مهندس کرامت حمزه نیاری کارشناس محترم حمل و نقل و پایانه های استان به تشریح کامل این سامانه در قالب دوربين هاي نظارت تصويري ، دوربين هاي شناسگر ، سامانه هوشمند ثبت تخلفات ، سامانه هوشمند پلاك خواني ، سامانه هوشمند كنترل همزمان سبقت، فاصله و سرعت ، و سامانه هوشمند هوا  راه بصورت پاویرپوینت توضیحات لازم را ارائه نمودند.

سخنران چهارم آقای مهندس حسینی نصب معاون محترم فرودگاه های استان بودند که به "معرفی سامانه های کمک ناوبری فرودگاه اردبیل" بویژه سامانه دید سطح باند (RVR= Runway Visual Range) که توسط اداره کل هواشناسی استان در فرودگاه اردبیل راه اندازی شده است اشاره و نقش پدیده­های جوی را در تامین امینت ناوبری هوائی مهم شمرده و متذکر شدند با راه­اندازی کامل این سامانه بزودی قدرت دید خلبان از 800 متر به 550 متر در سطح باند افزایش خواهد یافت و در ادامه فیلم آموزشی شبیه ساز ترافیک هوایی فرودگاه اردبیل با استفاده از نرم افزار کنترل راداری را به نمایش گذاشتند.

در پایان آقای مهندس علی دولتی مهر معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان نظرات مسئولین و اعضاء حاضر در کارگروه را به شرح زیر جمع بندی نمودند:

1- با عنایت به قابلیت­های سامانه مانیتورینگ هشدار هواشناسی می توان با استفاده از دوربین های نظارت تصویری هوشمند اداره کل حمل و نقل و پایانه های استان نسبت به پایش وضعیت جوی مناطق فاقد ایستگاه هواشناسی در مرکز پیش بینی هواشناسی استان پرداخت.

2- ضرورت نصب بیلبردهای جاده ای در خروجی شهرها به منظور اطلاع رسانی از وضعیت جوی گردنه ها و نواحی کوهستانی استان به صورت توصیه های گرافیکی برای رانندگان مورد تاکید اعضاء قرار گرفت.

3- با توجه به اینکه پیش بینی و هشدار یکی از مبانی اصلی برای کاهش خسارات ناشی از بلایای جوی و توفان می باشد مقرر شد جهت اجرای زنده خبر هواشناسی در سیمای مرکز اردبیل ، مدیرکل محترم مدیریت بحران استان نسبت به تامین اعتبار خرید نرم افزار اقدام فرمایند.

4- برای پایش وضعیت جوی حاکم در مناطق بحران زده نیاز به تهیه سیستم های مختلف مانند رادار ، گیرنده تصاویر ماهواره ای و ایستگاه جو بالا می باشد با عنایت به اینکه فعلاً تهیه این سیستم ها مقدور نیست لذا خرید یک دستگاه خودرو مجهز به ایستگاه هواشناسی خودکار و جو بالا مورد تاکید قرار گرفت.

در ادامه کارگاه حاضرین  از مرکز مانیتورینگ هواشناسی استان بازدید و آقای مهندس رسول همتی دبیر کارگروه تخصصی بالای جوی و توفان ضمن معرفی فنی سامانه به نحوه کارکرد و صدور هشدار در شرایط حاد جوی  توضیحات لازم ارائه نمودند

در پایان گواهی شرکت در کارگـاه آموزشی "آشنائی با مانیتورینگ سامانه های هشدار سریع استان اردبیل" به شرکت کنندگان ارائه گردید.

دریافت فایل های سخنرانی:

سخنرانی مهندس کمانگر "سامانه هشدار سریع هواشناسی استان اردبیل"

سخنرانی مهندس علی اکبری "سامانه نظارت تصویری هوشمند محورهای موصلاتی استان"

سخنرانی مهندس حسینی نسب "سامانه های کمک ناوبری فرودگاه اردبیل"


برگزاری دوره آموزشی سامانه هواشناسی فرودگاهی (21/12/91)  

 اداره کل هواشناسی استان اردبیل جهت تولید اطلاعات و داده های دقیق هواشناسی برای امنیت پرواز در فرودگاه اقدام به تجهیز ایستگاه هواشناسی فرودگاه به سامانه CAT 2 نموده است

در این راستا دوره آموزشی با عنوان سیستم ناوبری هواشناسی فرودگاهی "CAT 2" در سالن کنفرانس فرودگاه اردبیل و ایستگاه هواشناسی فرودگاه به مدت 2 روز (19 و 20 اسفند 1391) با حضور کارشناسان دیده بانی ، فنی و پیش بینی هواشناسی استان های آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، اردبیل ، تهران و کارشناسان برج مراقبت پرواز فرودگاه اردبیل برگزار شد.

این دوره با هدف آموزش کارشناسان دو اداره کل در زمینه ی آموزش سامانه "CAT 2" شامل نرم افزارهای دید افقی و قائم ، RVR و ایستگاه خودکار هواشناسی توسط کارشناس فنلاندی بصورت تئوری و عملی انجام شد.

لازم به توضیح است سیستم ناوبری هواشناسی فرودگاهی برای تشخیص مقدار دید در باند پرواز و پدیده های جوی برای فرودگاه های بین المللی و پیشرفته بکار می رود.


برگزاری اولین دیسکاشن (هوا راه) در استان اردبیل (10/10/91)

در راستای اجرای دستور معاونت محترم وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور در خصوص وحدت رویه کشوری جهت تعامل و اطلاع رسانی در انجام خدمات مطلوب­تر به شهروندان و مسافرین همگام با ســـایر استان ها، اولین جلسه دیسکاشن در مورخه 10/10/91 با خوش آمدگویی معاونت اداره کل هواشناسی استـــــــان آقای مهندس دولتی مهر به مدعوین محترم آغاز گردید.

آقای دولتی مهر با بیان اینکه استان اردبیل بدلیل کوهستانی بودن و داشتن هشت گردنه مرتفع نیاز به برگزاری چنین جلساتی را در فصول سرد سال داشته و به هماهنگی سازمانها و ادارات مختلف استان در مدیریت هرچه بهتر در زمان وقوع شرایط جوی مخاطره آمیز اشاره کردند.

دومین سخنران مهندس همتی مسئول اداره پیش بینی استان بودند که با ارائه اسلایدی به تشریح جاده ها و گردنه های استان و زمانهای رخداد بارش برف ، یخبندان و مه گرفتگی در سطح استان پرداختند و در ادامه در مورد سیستم هشدار سریع هواشناسی جاده ای استان اردبیل توضیحات ارائه نمودند.

سومین سخنران مهندس حمزه زاده مدیر راهداری راه و شهرسازی استان بودند که ضمن استقبال از برگزاری این جلسه دیسکاشن بر لزوم برگزاری آن در روزهائی که جو استان ناپایدار خواهد شد اشاره کردند. همچنین از شرایط موجود در مورد استفاده بی رویه از نمک در جاده های استان در روزهای یخ بندان مستنداتی بیان کردند.

سخنران بعدی مهندس اوجی معاون شهردار اردبیل  بودند که خواستار ارائه پیش بینی های دقیق تر جهت مدیریت بهینه برای تردد درون شهری شدند.

آقای مهندس حمزه نیاری آمادگی و همکاری اداره کل حمل و نقل و پایانه ها را با هواشناسی و راهداری استان در خصوص در اختیار گذاشتن تصاویر دوربین­های جاده ای اعلام نمودند.

آقای مهندس امامی یگانه از مدیریت بحران استان با اشاره به اهمیت برگزاری چنین جلساتی در کاهش خسارات بلایای جوی در سطح استان تاکید کردند.

اعضای حاضر در جلسه به اتفاق آرا تصویب کردند با تشخیص مرکز پیش بینی استان در روزهائی که سامانه ناپایداری استان را تحت تاثیر قرار خواهد داد نسبت به برگزاری جلسه دیسکاشن اقدام گردد.


برگزاری اولین کارگاه آموزشی بودجه ریزی عملیاتی در سازمان هواشناسی کشور (29 آذر 1391)

با شرکت ادارات کل هواشناسی استان ها در مورخ 28/9/1391در سالن کنفرانس سازمان هواشناسی کشور (تهران) در زمینه های برنامه و بودجه ، شیوه و استفاده بهینه از منابع و ظرفیت های موجود تشکیل گردد در این کارگاه ادارات کل استان ها و ستادی سازمان به 6 گروه تقسیم بندی شدند که مسئولیت کارگروه سوم را مدیرکل هواشناسی استان اردبیل ، جناب آقای مهندس کمانگر عهده دار شدند. در این کارگروه از هواشناسی استان اردبیل آقایان بهمن کمانگر ، علی دولتی مهر و بهزاد قادسی شرکت کرده بودند.


برگزاري جلسه ستاد خشكسالي استان اردبيل با موضوعيت ايجاد مانيتورينگ خشكسالي - (11/11/1389)

جلسه ستاد خشكسالي روز دوشنبه مورخ 11/11/1389 راس ساعت 10 صبح در سالن كنفرانس هاي اداره كل هواشناسي استان تشكيل گرديد.

در ابتداء آقاي مهندس كمانگر مديركل هواشناسي ضمن خوش آمدگوئي مختصري از اهميت پايش خشكسالي در سطح استان توسط كليه دستگاههاي درگير با مسئله خشكسالي بيان فرمودند.

در ادامه جلسه آقاي مهندس دولتي مهر رئيس اداره پيش بيني و تحقيقات هواشناسي كاربردي استان پايش خشكسالي استان را در قالب پاورپوينت ارائه نمودند ايشان در نتايج خود عنوان كردند با توجه به كسر بارش هاي قابل ملاحظه در پاييز امسال ، حتي اگر بارش در سطح استان بصورت نرمال نازل شود در آخر اسفندماه بارش سال زراعي امسال 34 درصد نسبت به دوره آماري با كاهش روبرو خواهد بود.

سخنران بعدي جلسه آقاي مهندس همتي كارشناس مسئول پيش بيني استان بودند كه به تشريح ايجاد مانيتورينگ خشكسالي در قالب شرح خدمات آن پرداختند ايشان با اشاره به اهداف و اهميت اجراي اين پروژه ، تاريخچه اي از مانيتورينگ هاي در حال اجرا در سطح دنيا را بصورت پاورپوينت به نمايش گذاشته و اعلام داشتند با اجراي اين پروژه اولين مانيتورينگ خشكسالي در سطح كشور كليد خواهد خورد.

آقاي مهندس كمانگر سخنران سوم بودند كه پيش بيني هفتگي استان را  بصورت آموزشي اجرا نمودند.

آخرين سخنران جلسه آقاي مهندس اسلامي مديركل مديريت بحران استان بودند ايشان با اشاره به اهميت تعريف و تعيين استاندارد شاخص خشكسالي براي اطلاعات دستگاه هاي درگير با مسئله خشكسالي ، خواستار همكاري جدي اين دستگاهها با اين مسئله شدند. ايشان اظهار اميداواري كردند با اخذ نظارات كارشناسي دستگاههاي اجرائي و تامين اعتبارات لازم نسبت به راه انـدازي هرچه سريع تر اين سامانه پايش اقدام گردد.

در ادامه جلسه مديران و كارشناسان حاضر درجلسه سوالات و نقطه نظرات خود را در خصوص مانيتورينگ خشكسالي بيان و توسط سخنران پاسخ هاي لازم داده شد.

 مصوبات جلسه:

1. تاكيد گرديد مانيتورينگ خشكسالي استان توسط دستگاه هاي عضو اجرا گردد.

2. مقرر گرديد اعتبار لازم براي ايجاد مانيتورينگ از محل اعتبارات خشكسالي تخصيص گردد.

3. مسئوليت مانيتورينگ خشكسالي برعهده مديريت بحران بوده و هدايت و دبيري آن برعهده اداره كل هواشناسي خواهد بود.

4. مقرر گرديد دستگاه هاي درگير با خشكسالي ضمن تعريف و تعيين استاندارد شاخص خشكسالي مجموعه خود ، اطلاعات را دست بندي و در جلسه كارشناسي بعدي ارائه نمايند.

5. پيشنهاد گرديد بعد از راه اندازي مانيتورينگ خشكسالي اعتبارات خشكسالي دستگاه هاي اجرائي استان از اين محل تخصيص خواهد يافت.


نشست علمي دبيران جغرافي با كارشناسان هواشناسي استان اردبيل  - (13/10/1389)  

در اين نشست 35 نفر از سرگروه و دبيران جغرافي باتفاق معاونت محترم آموزش متوسطه اداره كل آموزش و پرورش استان به منظور تبادل نظر در خصوص اهميت تحقيقات هواشناسي با رشته جغرافيا (نظير تغييرات اقليمي ، خشكسالي هاي حادث شده ، امكان باروري ابرها در استان اردبيل ، هواشناسي جاده اي و كشاورزي و ... ) با گروه كارشناسي هواشناسي استان هم انديشي گرديد و در پايان بازديدي از سامانه هشدار سريع هواشناسي و مركز جمع آوري اطلاعات و پيش بيني هواشناسي استان  انجام شد.


- برگزاری چهارمين کنفرانس منطقه اى تغيير اقليم - (1/10/1389)

چهارمين کنفرانس منطقه اى تغيير اقليم كه در 30 آذرماه توسط سازمان هواشناسى کشور و با همکارى و مشارکت جمعى از سازمان هاى بين المللى و ملى در تهران برگزار گرديد حدود 500 تن از متخصصان و کارشناسان در این کنفرانس شرکت کردند. همچنین 19 کارشناس و محقق از کشورهای چین، فرانسه، سوئیس، ازبکستان، تاجیکستان، ترکیه، مالدیو، کویت، سوریه، پاکستان، اردن و آذربایجان میهمان ویژۀ این کنفرانس بودند. از میان 68 مقالۀ برگزیده، 35 مقاله به صورت پوستر و 28 مقاله به صورت ارایه در کنفرانس انتخاب شدند

از اداره كل هواشناسي استان اردبيل مقاله اي تحت عنوان " آشكارسازي تغييرات اقليمي شمال و شمال غرب كشور مطالعه موردي ايستگاه سينوپتيك اردبيل " توسط آقاي رسول همتي و با همكاري عظيم نصيري و شاهرخ فاتح ارائه شد .

از طرف هئيت داوران گویورن از کشور چین و با همكاري محمود خسروی و رباب نوروزی به خاطر ارائه مقاله شفاهي با موضوع "ارزیابی میزان انتشار گاز گلخانه ای متان، حاصله از فعالیت های دام پروری در ایران طی سال های 75 تا 85 " و رسول همتی با همكاري عظیم نصیری، شاهرخ فاتح با مقاله پوستري تحت عنوان "آشکارسازی ناهنجاری اقلیمی در شمال غرب کشور، مطالعه موردی ایستگاه سینوپتیک اردبیل" از ایران به عنوان برترين مقالات انتخاب شدند.

 

چكيده مقاله:

نگرش سنتی به رخدادهای مخرب طبیعی مدت زمان کوتاهی است که در ایران در حال تغییر و گذر است و مدیریت ریسک جایگاه خاصی در جامعه پیدا کرده است. در این مدیریــــــت ضرورت برنامه ریزی و پیش بینی منظم جهت کسب آمادگی مکررا تاکید می شود. شناخت زمانی –  مکانی بلایای غالب در یک منطقه  اولین گام جهت مقابله با آن به شمار می رود .

در این تحقيق جهت بررسی و آشکارسازی نابهنجاری های اقلیمی ، داده های هواشناسی (14 پارامتر) 12 ايستگاههاي شمال غرب كشور را با دوره های چند دهساله مشخص و تغییرات آنها مورد ارزیابی قرار  گرفته شد و  ايستگاه سينوپتيك اردبيل بعنوان شاهد از طريق ارائه نقشه ها و نمودارهاي مربوطه ، " نابهنجاري هاي اقليمي " مورد ارزيابي قرار گرفته است.

 درنهایت چنین بنظر می رسد تغییر اقلیم در شمال غرب كشور و در ايستگاه مورد مطالعه (اردبيل) رخ نداده است ، بلکه نوساناتی در متوسط بارش و دما صورت گرفته است چرا که نوسانات از ویژگی ها و شاید ثابت ترین اصل اقلیم است و جنبه متمایز کننده نوسان در الگوی تکراری آن است و گاها درون این نوسانات افت و خیزهای نیز دیده می شود . همچنين بررسی و مطالعه آمار خسارات بلایای جوی و اقلیمی در سالهای مورد تحقیق و نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل داده های هواشناسی جهت آشکارسازی تغییرات اقلیمی بیانگر آن است که ارتباط معنی دار قوی و مستقیمی بین رخداد بلایا و تغییرات اقلیمی  در اردبیل وجود ندارد . این عدم همبستگی را می توان به آمار کم خساراتهای به ثبت رسیده دانست .

کلمات کلیدی: اردبيل ، نابهنجاري هاي اقليمي ، بارورسازي ابرها ، منابع آب


-  برگزاری نمایشگاه دستاوردهای تحول اداری وزارت راه وترابری

در راستاي تحقق اهداف بهره وري و تحول اداری و همچنین  جهت به نمایش گذاشتن  برنامه ها و فعاليتهاي بهره وري و تحول اداري ، وزارت راه وترابری و سازمانها و ادارات کل تابعه آن  نمایشگاهی جهت انعكاس مناسب عملكرد خود  ازمورخه 13/9/89 لغایت 18/9/89 درمصلی بزرگ تهران برگزارمی گردد. براین اساس اداره کل هواشناسی استان اردبیل نیز که بعنوان یکی از شرکت کنندگان اصلی  این نمایشگاه با ارائه برنامه های اجرایی و عملکرد خود درخصوص تحول اداری و نظام پیشنهادات در این  نمایشگاه بزرگ شرکت نموده اهم برنامه های اجرائی خود را در پنج ساله پنجم توسعه  به قرار ذیل بیان نموده است:

1- اجرای پروژه سامانه هشدارسریع هواشناسی درسطح استان.

2- تجهیز مراکز تحقیقات هواشناسی  کشاورزی پارس آباد مغان واردبیل به سامانه ایستگاه هواشناسی کشاورزی خودکار.

3- ایجادآزمایشگاه هواشناسی کشاورزی اردبیل.

4- ارتقای ایستگاههای بارانسنجی سنتی به بارانسنجی های خودکار.

5- نصب بیلبردجاده ای به منظوراطلاع رسانی وضعیت جوی جاده ای گردنه حیران.

6- احداث ایستگاه هواشناسی جاده ای و ایستگاه سنجش گردوغبار هوا.

7- احداث ایستگاه جوبالا وفرودگاهی اردبیل وپارس آباد.

8- تجهیز ایستگاه هواشناسی فرودگاهی اردبیل به سامانه CAT2


- اولين نشست علمی كارشناسان هواشناسي شمال و شمالغرب كشور

در راستاي تحقق اهداف سازمان هواشناسي کشور و تقويت مباني علمي و همچنين دستیابی به سطوح متعالی تر حوزه های تخصصی و پژوهشی علوم هواشناسي كه بدون تشریک مساعی متخصصان در گرایش های خاص امکان پذیر نمی باشد و با عنایت به کاربرد و اهمیت تحقيقات و بخصوص در مطالعات و گسترش دستاوردهاي ارزنده علمي استاني نشست تخصصی يكروزه اي با حضور صاحب نظران هواشناسي استانهاي آذربايجان غربي ، آذربايجان شرقي ، اردبيل ، گيلان ، مازندران و قزوين در مورخ 6 آبان 1388 در اداره كل هواشناسي استان اردبيل برگزار گرديد.


- همايش ملي كاهش اثرات بلاياي جوي و اقليمي در 22 و 23 فروردين ماه 1388 در شهر اردبيل برگزار شد.

در اين همايش گروه كثيري از هئيت علمي دانشگاهها ، محقيقن و مديران اجرائي هواشناسي استانها و مسئولين ستاد حوداث كشور شركت نموده بودند. در اين همايش ملي علاوه بر ارائه 28 مقاله به صورت سخنراني ، جمعا" 85 مقاله در قالب كتاب و cd به حاضرين ارائه شد.

مشاهده اسامي ارائه دهندگان مقاله

مشاهده تصاوير برگزيده از همايش ملي كاهش اثرات بلاياي جوي و اقليمي

محورهای همایش :

 1) تحلیل رخداد بلایای جوی و اقلیمی وارزیابی اقتصادی سیستم های هشدار و پیش آگاهی

الف)پایش ، پهنه بندی و طبقه بندی بلایای جوی و اقلیمی در نواحی مختلف ایران

ب) بارش های رگباری منجر به سیل

ج) تگرگ وخسارات ناشی ازآن

د) تند بادهای شدید و طوفان های تندری (رعدوبرق)

2) نقش مدیریت دانائی در کاهش بلایای جوی و اقلیمی

الف) نقش مدیریت خطر پذیری (ریسک) در کاهش بلایای جوی و اقلیمی

ب) تجربه موفق سیستم های هشدار سریع در سازمان هواشناسی کشور

ج) نحوه اطلاع رسانی با سیستم های مناسب در کاهش حوادث و بلایای جوی و اقلیمی

د) مدیریت بحران و راهکارهای عملی برای فرهنگ سازی و آمادگی

3) بلایای جوی و اقلیمی و راهکارهای کاهش خطر پذیری محصولات کشاورزی

الف) بررسی نقش هواشناسی درکاهش خسارات محصولات کشاورزی(آفات وامراض)

ب) اثرات گرما و خشکسالی بر محصولات کشاورزی و راهکارهای مقابله با آنها

ج) خطرات سرما و یخبندان بر محصولات کشاورزی و راهکارهای مقابله با آنها

4)بلایای جوی و تصادفات جاده ای

الف) بررسی و شناسایی مناطق حادثه خیز در اثر پدیده های جوی

ب) نقش هواشناسی جاده ای در کاهش تصادفات جاده ای

 

 

;


تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان اردبیل می باشد و اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با ذکر منبع از محتویات آن استفاده نمایند.