صفحه نخست

نحوه تماس با ما

اخبار و رویدادهای هواشناسی

 

گفتگو با مهندس سرباز مسئول شمالی ترین مرکز تحقیقات هواشناسی کشاورزی کشور (برگرفته از سایت سازمان هواشناسی کشور)

لطفاً خودتان را معرفی نمائید؟

باسلام وعرض ادب پاپور سرباز هستم. حدود12 سال سابقه دارم و سرپرست اداره تحقیقات هواشناسی کشاورزی اولتان مغان می باشم.
 
لطفاً موقعیت ایستگاه هواشناسی کشاورزی اولتان مغان را معرفی فرمائید؟
هواشناسی کشاورزی اولتان مغان در 13کیلومتری شهرستان پارس آباد مغان درشمال استان اردبیل و شمال غربی کشور واقع شده است. این منطقه کاملا هموار و مسطح  بوده و ارتفاع  شهرستان ازسطح دریا 72.6 متر می باشد. به دلیل محدود بودن این شهرستان از شمال به ساحل رود ارس و از جنوب وشرق و غرب به اراضی کشاورزی توسعه آن عملا بدون تغییر کاربری امکان پذیرنخواهد بود. شایان ذکر است موقعیت ایستگاه در (طول جغرافیایی) 47 درجه و47 دقیقه شرقی و در فاصله نصف النهاری (عرض جغرافیایی) 39 درجه و 36 دقیقه شمالی واقع شده است. این شهرستان علاوه بر دارا بودن اداره تحقیقات هواشناسی کشاورزی، دارای ایستگاه سینوپتیک اصلی (با کد 40700) نیز می باشد.
تاریخچه و شرح مختصری از محصولات مورد مطالعه در اداره تحقیقات هواشناسی کشاورزی اولتان مغان را بیان فرمائید؟
این ایستگاه در سال1362 تاسیس شده است و از بدو تأسیس کارتحقیقاتی خود را بر روی محصولاتی از قبیل گندم، سویا، پنبه، آفتابگردان شروع نموده است. درسال زراعی جاری دو محصول شامل گندم رقم مروارید و سویارقم L-17 را تحت مطالعه داشته ایم. محصول گندم در خردادماه سال جاری برداشت و هم اکنون تنها محصول سویا دردست مطالعه می باشد.
 
لطفاً به طورکلی اهم فعالیت وخروجی و محصولات اداره تحقیقات هواشناسی کشاورزی اولتان مغان را بیان فرمائید؟
· انجام دیده بانی های رشد و نمو محصولات (اندازه گیری های فنولوژی و بیومتری)
· تعیین میزان رطوبت در اعماق مختلف خاک
· تعیین وضعیت سله، پوکی و عمق و شدت یخبندان خاک
· شناخت و تعیین پوشش گیاهی منطقه و جمع‌آوری کلکسیون‌های گیاهی
· تهیه فهرستی از محصولات جدید با هماهنگی مراکز تحقیقات سازمان جهاد کشاورزی قبل از آغاز سال زراعی به منظور مطالعات هواشناسی کشاورزی در سال‌های آینده
· اعلام لیست محصولات مورد مطالعه سال زراعی جدید حداکثر یک ماه قبل از آغاز سال زراعی
· تهیه آرشیوی (نسخه الکترونیکی) از کلیه بولتن‌های ماهیانه، فصلی، اطلاعات هفتگی، ده ‌روزه میلادی و شمسی، ده روزه ترویجی و سایر اطلاعات آماری و فعالیت‌های علمی انجام‌گرفته در مرکز تحقیقات هواشناسی کشاورزی
· برقراری ارتباط با ایستگاه ها و مراکز تحقیقات کشاورزی در جهت تبادل اطلاعات و بهبود وضعیت فعلی
· ارتباط تنگاتنگ و مداوم با مروجین کشاورزی و زارعین عزیز جهت بهبود و افزایش بهره وری در امورات کشاورزی
· تهیه و تنظیم سالیانه بروشورهای ترویجی از محصولات مختلف زراعی مورد مطالعه و ارسال آن به ادارات مرتبط در شهرستان
· ارائه گزارش عملکرد شش ماهه مرکز تحقیقات هواشناسی کشاورزی از کارهای برون سازمانی (فعالیت‌های جنبی) و ارسال آن حداکثر یک هفته پس از پایان هر شش ماه به منظور لحاظ نمودن در ارزشیابی مراکز تحقیقات هواشناسی کشاورزی.
· ارائه پیشنهادات لازم در خصوص افزایش کارآیی مرکز تحقیقات هواشناسی کشاورزی باتوجه به پتانسیل‌های موجود در شهرستان
· ارائه خدمات عمومی و تخصصی ازجمله پیش بینی، توصیه در مقیاس های زمانی مختلف به کاربران
· انجام بازدید های دانش آموزی و دانشجویی جهت آشنایی ایشان با دانش، ادوات و کاربرد هواشناسی در بخش های مختلف ازجمله کشاورزی
· ارائه خدمات آماری و مشاوره ای به دانشجویان مقاطع مختلف در راستای اجرای پروژه های درسی و پایان نامه های تحصیلی
· پذیرش دانشجویان رشته کشاورزی دانشکده جهادکشاورزی مغان جهت گذراندن دوره کارآموزی (240ساعته) در این اداره با ارائه درخواست از گروه آموزش دانشکده جهادکشاورزی مغان. لازم به ذکر است درحال حاضر تعدادی دانشجو در این اداره درحال طی دوره کارآموزی می باشند.
 
نظر شما درباره نقش هواشناسی در کشاورزی چیست؟
گیاه از زمانی که در زمین کشت می شود تا زمان برداشت محصول وحتی بعداز آن (انبار وسیلو) تحت تاثیر عوامل جوی قرار می گیرد بنابراین دو عامل آب وخاک به تنهایی نمی تواند باعث رشد گیاه باشد. پس نقش هواشناسی در بحث کشاورزی چه از لحاظ کمیت و چه از لحاظ کیفیت کاملاً مشهود می باشد.
 
نظرشما در رابطه با چشم انداز هواشناسی کشاورزی چیست؟
همانگونه که استحضار دارید؛ پایه و اساس بخشی از اقتصاد کشور به طور مستقیم و غیر مستقیم به کشاورزی وابسته می باشد. بنابراین بارویکرد علمی که مقامات عالی و میانی سازمان براساس سند توسعه ملی در بحث هواشناسی کشاورزی انجام داده اند، افق نوینی در این بخش ایجاد شده است. در این سند کشور به شش ناحیه تقسیم و برای هر ناحیه یک نماینده انتخاب شده است. نماینده هر ناحیه، مدیریت فعالیت های کشاورزی آن ناحیه را عهده دار می باشد و در این راستا نیاز سنجی گروه هدف و ارائه خدمات هواشناسی کشاورزی به کاربران با زبان ساده و همچنین رفع کمبودها و نواقص موجود در مراکز تحقیقات کشاورزی از قبیل سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری و... در دستورکار این سند قرارگرفته است. لذا امیدواریم درآینده نه چندان دور شاهد به نتیجه رسیدن عملکرد وتلاش های شبانه روزی همکاران عزیز در مجموعه هواشناسی کشاورزی باشیم

 

تلفن اداره تحقیقات هواشناسي کشاورزي اولتـــان مغان : 32722301-045

;


تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان اردبیل می باشد و اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با ذکر منبع از محتویات آن استفاده نمایند.